Vaikas pereina iš darželio į mokyklą: kaip tai padaryti sklandžiai?

Berniukai sėdi ant mokyklos laiptų ir mokosi Pavel Kobysh | Shutterstock.com

Vieni vaikai su malonumu pereina iš darželio į mokyklą, kiti adaptuojasi sunkiau, ir jiems prireikia šiek tiek daugiau laiko. Nuo ko priklauso šio proceso sėkmė ir ką daryti tėvams, kad vaiko perėjimas iš darželio į mokyklą būtų sklandus?

Nuo ko priklauso perėjimo į mokyklą sėkmė?

Daugelis tėvų galvoja, kad mokinio pasiekimai priklauso nuo jo akademinių žinių, ir nustemba, kodėl daug vilčių teikęs, anksti rašyti bei skaityti išmokęs, mokykloje vaikas netampa pirmūnu. Iš tiesų akademinė dalis – tik dalis vaiko pasirengimo. Kiti svarbūs veiksniai – jo socialiniai įgūdžiai, emocinė būsena, branda, savarankiškumas ir pasitikėjimas savimi.

Ką daryti, kad vaikas gerai jaustųsi, o jo socialinis gyvenimas ir rezultatai teigiamai stebintų?

Skatinkite teigiamą požiūrį

Vaiko adaptacija mokymosi įstaigoje tiesiogiai priklauso nuo jo požiūrio į save ir aplinkinius. Jei pirmokas pasitiki savimi, teigiamai save vertina – pasaulis jam atrodo saugi vieta, o nauji iššūkiai – įdomus žaidimas. Toks mokinys orientuotas į sėkmę, nes paprasčiausiai ja tiki. Jis tvirtai stovi ant kojų ir žino, kad, net jeigu padarys klaidą, nieko blogo nenutiks – juk jis pats už tai atsakingas, o tai reiškia, kad kitą kartą labiau pasistengus būtinai pasiseks.

Ir priešingai – jei savęs vertinimas yra žemas, pirmokui yra baugu ir nesaugu. Tokiu atveju jis vengia naujų potyrių, nes bijo suklysti ir nepateisinti kitų lūkesčių. Į mokyklą eina nenoriai, sunkiai užmezga ryšį su bendraamžiais. Bet kaip padėti pirmokui pasitikėti savimi ir lengviau pritapti prie naujų gyvenimo pokyčių?

Ugdykite vaiko savarankiškumą

Būtent tai lemia didžiąją dalį būsimos sėkmės ne tik mokykloje, bet ir gyvenime. Tam puikiai pasitarnaus lavinamieji žaidimai ir užduotys, kokybiškas laisvalaikis kartu. Labai svarbu išmokyti vaiką prisiimti jo amžiui tinkamas atsakomybes, pratinti užbaigti tai, kas pradėta. Patyręs teigiamus savo darbo vaisius, jis įgaus pasitikėjimo savimi, supras, kad pasaulis yra jam atviras, kad sėkmė priklauso nuo jo paties veiksmų.

Stenkitės, kad lavinimas būtų malonus. Parinkite žaidimus pagal vaiko pomėgius. Neverskite jo, o motyvuokite: tegul ugdymas būna įdomus ir linksmas.

Jokiu būdu nedarykite už vaiką jo darbų – tai yra viena didžiausių tėvų klaidų. Neklokite jo lovos, neruoškite namų darbų, nekraukite kuprinės. Geriau padėkite. Tokiu būdu jis išmoks dirbti komandiškai, be to, supras, kad tai, kaip klostysis reikalai, priklauso tik nuo jo paties.

Kalbėkitės su vaiku

Nenumokite ranka į pirmoko problemas ir nuogąstavimus. Būtinai kalbėkitės. Parodykite, kad jis gali jumis pasitikėti, kad nesmerkiate, nekritikuojate, o suprantate. Palaikymas šiame etape yra labai svarbus. Ir tai nėra vien apie pokalbius prie stalo. Kur kas svarbiau skatinti bendrauti jau nuo pat pirmų gyvenimo metų. Padrąsinkite vaiką kiekvienoje iššūkio reikalaujančioje situacijoje – nesvarbu, ar tai būtų mokymasis važinėti dviračiu, ar susipažinimas su kaimynų vaikais.

Stenkitės niekada nekritikuoti 

Geriau palaikykite, atkreipdami dėmesį į teigiamus dalykus. Vertinkite pastangas ne mažiau nei galutinį jų rezultatą: ateityje vaikas jums tikrai atsidėkos.

Klausykite pirmoko nuomonės įvairiais klausimais, diskutuokite. Priimkite jo žodžius ramiai net tada, kai jie jums nepatinka arba neatitinka jūsų požiūrio. Vaikas auga ir jo žinojimas plečiasi, jis susipažįsta su naujomis idėjomis, mintimis. Visiškai normalu, kad kartais gali su jumis nesutikti. Klausykitės ir uždavinėkite klausimus, užuot aiškinę savo tiesas. Šitaip išmokysite jį mąstyti.

Bendradarbiaukite su mokytojais ir psichologais

Nebijokite bendradarbiauti. Paklauskite mokytojo, kaip sekasi jūsų vaikui, kaip jis elgiasi mokykloje, kaip jaučiasi tarp bendraamžių. Tinkamas bendravimas su pedagogais leis laiku pastebėti svarbius niuansus ir padėti jam pritapti prie naujų aplinkybių.

Jei jaučiate, kad mokinys susiduria su sunkumais arba tiesiog turite klausimų – nebijokite užkalbinti mokyklos psichologų. Jie duos naudingų patarimų, mat moka pažvelgti į pasaulį vaiko akimis. Atminkite: tiek psichologai, tiek pedagogai yra tam, kad jums padėtų.

Leiskitės kartu į pažinimo kelionę

Geriausias mokytojas – tėvų pavyzdys. Jei tėvai yra aktyvūs, juos lydi sėkmė, jie nuolat viskuo domisi, nėra praradę polinkio tyrinėti pasaulį – didelė tikimybė, kad taip elgsis ir vaikas. Būkite tikra komanda – mokykitės kartu, žaiskite, pažinkite. Niekas nedaro tokios didelės įtakos vaikui, kaip jo artimiausia aplinka.

Gerbkite individualumą

Kiekvienas žmogus – individualus. Vieniems priprasti prie naujų aplinkybių sekasi geriau, kitiems prireikia daugiau laiko. Ir tai yra visiškai normalu. Nespauskite vaiko, jeigu jam sekasi kiek sunkiau. Kiekvienas žmogus turi savo individualų ritmą ir pagreitį. Priimkite tai. Užuot vertinę, geriau nuoširdžiai ir jaukiai pasikalbėkite: papasakokite juokingų istorijų iš savo vaikystės, pasiteiraukite, kas jam labiausiai patinka mokykloje, o kas – ne. Pasidomėkite, kokie dalykai yra jo mėgstamiausi ir kodėl.

Perėjimas iš darželio į mokyklą – be galo svarbus laikotarpis ne tik vaikui, bet ir visai šeimai. Neslėpkite savo susirūpinimo, bet ir „neužkrėskite“ pirmoko savo vidiniu nerimu. Parodykite, kad pasaulis yra atviras ir kad žmogaus sėkmė priklauso tik nuo jo paties.

Norite padėti vaikui greičiau adaptuotis mokykloje? Plačiau skaitykite:

Susiję straipsniai

Moksleivių atostogos 2024-2025 mokslo metais

Moksleivių laukia rudens, žiemos (Kalėdų), žiemos ir pavasario (Velykų) atostogos, o mokslo metams pasibaigus prasidės vasaros atostogos.

Kaip užregistruoti vaiką į darželį?

Straipsnyje trumpai apžvelgiama priėmimo į darželius 5 didžiausiuose Lietuvos miestuose tvarka.

Kokių vitaminų ir mineralų dažniausiai trūksta vaikams?

Kokių vitaminų ir mineralų dažniausiai trūksta vaikams, į kokius simptomus reikėtų atkreipti dėmesį tėvams ir kaip papildyti mikroelementų atsargas?