Vaiko adaptacija darželyje – kaip ją palengvinti? (880)

vaiko adaptacija darželyje

Kaip lengvai ir greitai vaikas adaptuosis vaikų darželyje priklauso tiek nuo vaiko amžiaus, tiek nuo individualių savybių ir gebėjimo prisitaikyti naujoje aplinkoje.

Dauguma vaikų adaptuojasi per 1-3 savaites, kitiems gali prireikti ir poros mėnesių. Jei adaptacinis periodas yra itin sunkus, vaikas dažnai serga, yra labai irzlus, reikėtų pasikonsultuoti su vaikų psichologu.

Pasiruošimas vaikų darželiui

Permąstykite savo požiūrį. Tėvų nerimas dėl darželio, abejonės ar nepasitenkinimas labai lengvai persiduoda vaikui, tad pradžioje pradėkite nuo savo pačių požiūrio.

Apie darželį vaikui kalbėkite pozityviai. Pasikalbėkite su vaiku apie tai, ką vaikai veikia darželyje ir kodėl ten yra smagu. Galite akcentuoti tas veiklas, kurias vaikas mėgsta (pvz. žaisti lauke arba piešti) arba dalykus, kurių vaikas išmoks (skaičiuoti, skaityti).

Prisiderinkite prie dienotvarkės. Susižinokite darželio dienotvarkę porą-trejetą mėnesių prieš pradėdami lankyti darželį ir pamažu pertvarkykite savąją taip, kai ji būtų kuo artimesnė darželio dienotvarkei. Kai pasikeitimų tiek daug, gerai turėti bent šį tą, prie ko vaikui adaptuotis nereikia.

Pratinkitės prie išsiskyrimų. Dar iki darželio raskite progų bent kelioms valandoms palikti vaiką seneliams, draugams ar artimiesiems.

Susiraskite draugų. Gal kaimynų vaikas lankys tą pačią darželio grupę kaip ir jūsiškis? Suorganizuokite bendrą pramogą ir leiskite vaikams susidraugauti. Tyrimai rodo, kad vaikai greičiau adaptuojasi naujame darželyje, jei turi bent vieną pažįstamą žmogų grupėje.

Skaitykite knygas apie darželį. Skaitykite knygeles apie darželį ar žaiskite vaidmenų žaidimus – taip vaikas geriau pasiruošia jo laukiantiems pokyčiams.

Pirmosios adaptacijos dienos vaikų darželyje

Sutarkite dėl adaptacinio periodo. Adaptacinio periodo rekomendacijas paprastai pateikia darželio auklėtojos, atsižvelgdamos į vaiko amžių. Šios rekomendacijos gali būti pakoreguotos atsižvelgiant į Jūsų žinias apie vaiką. Mažesnių vaikų adaptacinis laikotarpis trunka kiek ilgiau ir reikalauja daugiau tėvų dalyvavimo, tačiau dauguma vaikų daugiau ar mažiau apsipranta su nauja aplinka per savaitę. Pirmą dieną darželyje vaikas gali praleisti vos kelias valandas ar pusvalandį, paprastai rekomenduojama su abiem tėvais. Kiekvieną dieną buvimo darželyje trukmė po truputį ilginama, o tėvų (tiksliau mamos arba tėčio) – trumpinamas. Adaptacinio periodo nerekomenduojama per daug ištempti – vaikas turi kuo greičiau įsisąmoninti, kad darželis yra vieta, kuriame jis būna be tėvų.

Bendraukite su auklėtojomis. Tai vaikui yra ženklas, kad žmogumi galima pasitikėti. Tai vienas svarbiausių sklandžios adaptacijos elementų.

Nedarykite ilgų pertraukų. Kuo mažesnis vaikas, tuo greičiau jis užmiršta savo patirtis, todėl būtų geriau išvengti ilgų darželio nelankymo periodų. Pradėjus lankyti darželį (taip pat ir po ilgesnių atostogų) patariama tai daryti be pertraukų bent porą-trejetą savaičių.

Papasakokite vaikui, kas jo laukia. Pasakykite, kad vaikas lieka darželyje žaisti, o Jūs jo ateisite pasiimti po darbo. Auklėtojos gali papasakoti, kokie įdomūs žaidimai ar užsiėmimai tą dieną laukia vaiko.

Atsisveikinkite greitai. Apsikabinkite, pasibučiuokite, pasakykite „Atia, atia!” ir išeikite. Vaikas gali verkti, nes išsiskyrimas su brangiausiu žmogumi jam sukelia stresą. Tačiau likti guosti vaiko nėra pati geriausia mintis: vaikas tai supranta kaip veiksmingą būdą išlaikyti jus dar minutėlei, ir atsisveikinimas gali trukti visą amžinybę. Būkite tikri – tėvams išėjus absoliuti dauguma vaikų greitai nurimsta ir smagiai leidžia laiką su naujaisiais draugais. Jei neramu, visada galite paskambinti auklėtojai ir pasiteirauti, ar mažylis nurimo.

Leiskite tėčiui vesti vaiką į darželį. Pirma, dauguma vaikų yra įpratę bent kažkurią dienos dalį būti be tėčio, todėl išsiskyrimai su tėčiu yra labiau vaikui įprasti. Antra, vyrai paprastai yra šiek tiek atsparesni mažųjų ašaroms ir maldavimams, tad atsisveikinimai gali būti greitesni ir mažiau skausmingi.

Adaptacinio periodo streso pasekmės

Stebėkite vaiko sveikatą. Jei pradėjęs lankyti darželį vaikas pradėjo labai dažnai sirgti, tai gali būti ženklas, kad dėl adaptacinio periodo keliamo streso nusilpo vaiko imunitetas. Pasistenkite išsiaiškinti, kas labiausiai kelia vaikui stresą, nerimą ar sukelia nesaugumo jausmą ir, padedami auklėtojų, sumažinti jų poveikį – kalbėdamiesi, žaisdami vaidmenų žaidimus.

Stebėkite vaiko elgesį. Dėl patiriamo naujoje aplinkoje streso gali pasikeisti vaiko elgesys, jis gali būti agresyvesnis, irzlesnis, reikalauti daugiau dėmesio. Pasibaigus adaptacijos periodui, viskas turėtų grįžti į savo vėžes, tačiau jei vaiko elgesys kelia nerimą, pasikonsultuokite su vaikų psichologu.

Naujausi komentarai

 1. crazy
  crazy prieš 3 d.

  mulier parašė:
  Tikrai labai idomiai cia gaunasi... Jei nors kiek paguos, tai esu skaiciusi, jog maziukai vaikai neprisileidziantys svetimu buna uzauge laaaabai protingi , strateg…

  nu jo cia pas mus tikrai idomi situacija reiks pabandyt ta jusu siulyta zaidima
  o jusu drasuolis, net pro duris isejo tai visa laime, kad durys uzrakintos..

 2. MeleKaramele
  MeleKaramele prieš 3 d.

  seimynele123 parašė:
  Zinokit nelabai suprantu kaip galima uzeiti tylomis, kaip suprantu pabuti rubinej, ir paklausyti kas kaip. Uzeis kokia kita aukletoja, ar kitas darbuotojas, o tu ru…

  Be problemu, tyliai ieini, patvarkai pvz vaiko spintele ar pan arba apsimeti kad tel kalbejai jei ka, ir niekam nepasirodys nieko keisto,, nereikia prideti ausies prie duru, jei aukletojos saukia ant vaiku puikiai girdisi;)

 3. karina999
  karina999 prieš 2 d.

  Laba diena. Gal kas gali pasidalinti informacija? Galvoju atsisakyti darželio. Kada vėl galėsim eiti? Po pusės metų? Po metų? O jeigu norėsim į kitą bandyt, iš naujo prašymą pildyt? 😐 AČIŪ!!!
  Trumpai-adaptacija nesiseka, serga dukrytė palankius savaitę, jai ten bloga ir stresas. Nebenoriu kankint vaiko... Iš auklėtojų palaikymo ar pozityvaus grįžtamojo ryšio nesulaukiu, nes visi jau pripratę. Tik kad jai sunkiausia iš visų vaikų priprasti, nes nieko neprisileidžia, tik auklėtoją sekioja ir verkia. Jau ir kieme nebeina prie vaikų, nors ankščiau pati bėgdavo už rankos paimti.

 4. MeleKaramele
  MeleKaramele prieš 2 d.

  karina999 parašė:
  Laba diena. Gal kas gali pasidalinti informacija? Galvoju atsisakyti darželio. Kada vėl galėsim eiti? Po pusės metų? Po metų? O jeigu norėsim į kitą bandyt, iš nauj…

  Klauskit administracijos. As irgi apie tai mastau, nes maniskis labai serga, tik pasigauna kazka ir amzinai komplikacijos, be antibiotiku neapseinam turbut atsisakius vietos reikia is naujo stoti i eile.. bet jus gal per daug skubat? adaptacija trunka ilgiau nei savaite, pas mus bent pora savaiciu buvo tokiu verkianciu istisai, tik po truputi mazejo. Nebent aukletojos labai nekokios pasitaike pas jus, tada verta ieskotis kitur, juk jei visi jau apsiprate, kaip tik galetu skirti jusu vaikui daugiau demesio. Is kitos puses - jei nelankys darzelio neparnes leliukui ligu, tai labai didelis pliusas. Nes visu draugiu leliukam teko ir ligoninese paguleti nuo tu darzeliu ligu, musu broliukui buvo metai kai sese isejo i darzeli, irgi ziauriai sirgo visus metus

 5. crazy
  crazy prieš 2 d.

  karina999 parašė:
  Laba diena. Gal kas gali pasidalinti informacija? Galvoju atsisakyti darželio. Kada vėl galėsim eiti? Po pusės metų? Po metų? O jeigu norėsim į kitą bandyt, iš nauj…

  galima manau susitart, kad mokesite uz darzeli ir taip neprarasite vietos, aisku manau jeigu tai truks ne metus ir daugiau, bet koki pusmeti manau tikrai imanoma.