Vaiko adaptacija darželyje – kaip ją palengvinti? (744)

vaiko adaptacija darželyje

Kaip lengvai ir greitai vaikas adaptuosis darželyje priklauso tiek nuo vaiko amžiaus, tiek nuo individualių savybių ir gebėjimo prisitaikyti naujoje aplinkoje.

Dauguma vaikų adaptuojasi per 1-3 savaites, kitiems gali prireikti ir poros mėnesių. Jei adaptacinis periodas yra itin sunkus, vaikas dažnai serga, yra labai irzlus, reikėtų pasikonsultuoti su vaikų psichologu.

Pasiruošimo vaikų darželiui

Permąstykite savo požiūrį. Tėvų nerimas dėl darželio, abejonės ar nepasitenkinimas labai lengvai persiduoda vaikui, tad pradžioje pradėkite nuo savo pačių požiūrio.

Apie darželį vaikui kalbėkite pozityviai. Pasikalbėkite su vaiku apie tai, ką vaikai veikia darželyje ir kodėl ten yra smagu. Galite akcentuoti tas veiklas, kurias vaikas mėgsta (pvz. žaisti lauke arba piešti) arba dalykus, kurių vaikas išmoks (skaičiuoti, skaityti).

Prisiderinkite prie dienotvarkės. Susižinokite darželio dienotvarkę porą-trejetą mėnesių prieš pradėdami lankyti darželį ir pamažu pertvarkykite savąją taip, kai ji būtų kuo artimesnė darželio dienotvarkei. Kai pasikeitimų tiek daug, gerai turėti bent šį tą, prie ko vaikui adaptuotis nereikia.

Pratinkitės prie išsiskyrimų. Dar iki darželio raskite progų bent kelioms valandoms palikti vaiką seneliams, draugams ar artimiesiems.

Susiraskite draugų. Gal kaimynų vaikas lankys tą pačią darželio grupę kaip ir jūsiškis? Suorganizuokite bendrą pramogą ir leiskite vaikams susidraugauti. Tyrimai rodo, kad vaikai greičiau adaptuojasi naujame darželyje, jei turi bent vieną pažįstamą žmogų grupėje.

Skaitykite knygas apie darželį. Skaitykite knygeles apie darželį ar žaiskite vaidmenų žaidimus – taip vaikas geriau pasiruošia jo laukiantiems pokyčiams.

Pirmosios dienos vaikų darželyje

Sutarkite dėl adaptacinio periodo. Adaptacinio periodo rekomendacijas paprastai pateikia darželio auklėtojos, atsižvelgdamos į vaiko amžių. Šios rekomendacijos gali būti pakoreguotos atsižvelgiant į Jūsų žinias apie vaiką. Mažesnių vaikų adaptacinis laikotarpis trunka kiek ilgiau ir reikalauja daugiau tėvų dalyvavimo, tačiau dauguma vaikų daugiau ar mažiau apsipranta su nauja aplinka per savaitę. Pirmą dieną darželyje vaikas gali praleisti vos kelias valandas ar pusvalandį, paprastai rekomenduojama su abiem tėvais. Kiekvieną dieną buvimo darželyje trukmė po truputį ilginama, o tėvų (tiksliau mamos arba tėčio) – trumpinamas. Adaptacinio periodo nerekomenduojama per daug ištempti – vaikas turi kuo greičiau įsisąmoninti, kad darželis yra vieta, kuriame jis būna be tėvų.

Bendraukite su auklėtojomis. Tai vaikui yra ženklas, kad žmogumi galima pasitikėti. Tai vienas svarbiausių sklandžios adaptacijos elementų.

Nedarykite ilgų pertraukų. Kuo mažesnis vaikas, tuo greičiau jis užmiršta savo patirtis, todėl būtų geriau išvengti ilgų darželio nelankymo periodų. Pradėjus lankyti darželį (taip pat ir poilgesnių atostogų) patariama tai daryti be pertraukų bent porą-trejetą savaičių.

Papasakokite vaikui, kas jo laukia. Pasakykite, kad vaikas lieka darželyje žaisti, o Jūs jo ateisite pasiimti po darbo. Auklėtojos gali papasakoti, kokie įdomūs žaidimai ar užsiėmimai tą dieną laukia vaiko.

Atsisveikinkite greitai. Apsikabinkite, pasibučiuokite, pasakykite „Atia, atia!” ir išeikite. Vaikas gali verkti, nes išsiskyrimas su brangiausiu žmogumi jam sukelia stresą. Tačiau likti guosti vaiko nėra pati geriausia mintis: vaikas tai supranta kaip veiksmingą būdą išlaikyti jus dar minutėlei, ir atsisveikinimas gali trukti visą amžinybę. Būkite tikri – tėvams išėjus absoliuti dauguma vaikų greitai nurimsta ir smagiai leidžia laiką su naujaisiais draugais. Jei neramu, visada galite paskambinti auklėtojai ir pasiteirauti, ar mažylis nurimo.

Leiskite tėčiui vesti vaiką į darželį. Pirma, dauguma vaikų yra įpratę bent kažkurią dienos dalį būti be tėčio, todėl išsiskyrimai su tėčiu yra labiau vaikui įprasti. Antra, vyrai paprastai yra šiek tiek atsparesni mažųjų ašaroms ir maldavimams, tad atsisveikinimai gali būti greitesni ir mažiau skausmingi.

Adaptacinio periodo streso pasekmės

Stebėkite vaiko sveikatą. Jei pradėjęs lankyti darželį vaikas pradėjo labai dažnai sirgti, tai gali būti ženklas, kad dėl adaptacinio periodo keliamo streso nusilpo vaiko imunitetas. Pasistenkite išsiaiškinti, kas labiausiai kelia vaikui stresą, nerimą ar sukelia nesaugumo jausmą ir, padedami auklėtojų, sumažinti jų poveikį – kalbėdamiesi, žaisdami vaidmenų žaidimus.

Stebėkite vaiko elgesį. Dėl patiriamo naujoje aplinkoje streso gali pasikeisti vaiko elgesys, jis gali būti agresyvesnis, irzlesnis, reikalauti daugiau dėmesio. Pasibaigus adaptacijos periodui, viskas turėtų grįžti į savo vėžes, tačiau jei vaiko elgesys kelia nerimą, pasikonsultuokite su vaikų psichologu.

Naujausi komentarai

 1. User has not uploaded an avatar
  BaltaLelija prieš 10 mėn.

  MeleKaramele parašė:
  Visokiu bedeliu tuose darzeliuose..maniske iki sios sav visai neblogai ejo kaip pradziai, bet vakar ryte labai nenorejo eiti, priesinosi paliekama, po to pirmakart…

  Kalbekit ir su aukletoja, kad ziuretu jog ta mergaite nesikandziotu ir kad ji padrasintu vaika, apgintu (tai vyksta dazniausiai kai taikiai kalbama su skriaudeju nuskriaustojo akivaizdoje, jog vienaip ar ktaip elgtis negalima). O su dukra bandykit kalbetis, kad vengtu, jei gali tokiu nedraugisku jos atzilgiu, vaiku, o jei jie buna ikyrus, kreiptis i aukletoja, kai ji pasitikes aukletoja ir jaus, kad ji jai yra SAUGUMO garantas, ji pasipasakos jai . Nors jusu atveju, net nezinau ar auketoja zinojo iki jusus su ja pokalbio, kad dukra skriaudziama. Jei bus problemu, manau ji turi perguldyti kaip minimum jusu dukra nuo mergytes, kuris skriaudzia ja.
  Tik jus pati bandykit kalbedama dukros negasdinti, ir paklaukit, jei ta mergaite ikando karta, pabandykit pasakyti, kad gal netycia, gal ji taip demesio norejo, nepyk, paziurek, kaip ji elgsis toliau. Jei tai vienkartiniai atvejai, manau visiem buna, jei sistematiskas skriaudimas, butinai isikiskit i situacija.

 2. User has not uploaded an avatar
  BaltaLelija prieš 10 mėn.

  MeleKaramele parašė:
  Visokiu bedeliu tuose darzeliuose..maniske iki sios sav visai neblogai ejo kaip pradziai, bet vakar ryte labai nenorejo eiti, priesinosi paliekama, po to pirmakart…

  ji dar maza, bet gal dar bandykit ja mokinti susidraugauti su kokiu jai patinkanciu ir palankiu jos atzvilgiu vaiku, komanda skriausti sunku (ji kalba, pasakojasi, pasiklauskit kas is vaiku jai patinka), ji pajaus palaikyma ir gal pati taps drasesne.
  Del zaislu, tai mano lyg ir drutas vyrukas, bet kai atimais jo irgi kaukti pradeda, o jei pats atima zaisla, tai kitas vaikas kaukia.

 3. liepinukas
  liepinukas prieš 10 mėn.

  Ir nuo darzelio aukletoju labai daug kas priklauso..pernai ejom i viena darzeli nu visus metus vaikas klykte klykdavo,kai reikdavo palikti, nu tragedija..visus metus. Siemet perejom i kita darzeli, netsistebiu! vaikas su sypsena veide eina i darzeli. tai dabar tik pasake,kad aukletojos saukdavo..o manoji labai jautri...vat ir pedagogai.

 4. mulier
  mulier prieš 10 mėn.

  Maniškiui šiandien matyt adaptacijos pikas, sunkiausios dienos, nes išvis sumąstė, kad neis, visa jėga priešinosi, tai vyras išnešė. O vakar vakare lovoj 2 val kartojo, kad nenori į darželį. Bandau nukreipti mintis, tipo kad Kalėdų senelį sutikau, kad sakė jog vitaminų jam trūksta, ar išrinksim seneliui vitaminų? Kad su rogutėm kaip smagu bus važinėtis, kai sniego bus. Įsifantazuoja, brolį sako mašinoj paliksim, o patys čiuožinėsim ;) Jam brolis, kaip šuniui penkta koja, niekaip nepripažįsta. Kai nurimsta, tik išeinu ir vėl tas pats. Jaučiu, čia kaip kiekvienam žmogui naujame darbe, emigravus naujoje šalyje būna lūžis. Paskui turėtų situacija gerėti. Bent jau tikiuosi. Nes šiemet kažkaip gerai lanko, palyginus prieš pernai tai baisu buvo tie sirgimai.

 5. User has not uploaded an avatar
  Gigita prieš 10 mėn.

  mulier parašė:
  Maniškiui šiandien matyt adaptacijos pikas, sunkiausios dienos, nes išvis sumąstė, kad neis, visa jėga priešinosi, tai vyras išnešė. O vakar vakare lovoj 2 val kar…

  Manau, minčių nukreipinėjimas šiuo atveju nėga geriausia taktika. Reikia su vaiku kalbėti apie tą konkrečią situaciją, kuri kelia nerimą. Tik taip galima situaciją "prisijaukinti", ją tarsi prisipratinti, ir ji kels mažesnį stresą. Mūsų pokalbių temos buvo apie tai, kad aš suprantu, jog jis nenori pasilikti darželyje, ir aš nenoriu jo palikti, bet man būtinai reikia į darbelį. Dirbsiu, uždirbsiu pinigėlių, ir tada galėsim ką nors smagaus nusipirkti. Ir kitų vaikučių tėveliai veda vaikus į darželį, nes jiems reikia dirbti. O vakare visi skuba pas savo vaikučius, nes labai jų pasiilgo. (Žinoma, kiekvieną teiginį reikia "plačiai apipasakoti" ). Kita tema - aš irgi labai norėčiau pažaisti tais žaisliukais, kurie yra darželyje. Ar galėsi man parodyti, su kuo žaidei? Irgi norėčiau sėdėti ant tos gražios kėdutės. Ar galėsi man parodyti, ant kurios kėdutės labiausiai mėgsti sėdėti? O gal mes rytoj papasakokim auklėtojai, kaip tu moki gražiai susitvarkyti žaisliukus?
  Ir atėjus pasiimti reikėtų ne stverti į glėbį ir skubėti lauk, o atkreipti dėmesį, ką vaikas veikė kai atėjote, paklausti, pasidomėti, pasidžiaugti...
  Ir t.t. Gal nemoku paaiškinti, bet aš tiesiog suėmiau save į kumštį, neleidau sau gailėtis nei vaikų nei savęs, daug daug kalbėjome ir viskas pavyko puikiai