Kodėl vaikai darželiuose nuolatos serga? (693)

Vaikas darželyje nuolat serga

Turbūt įprasta situacija: tik nuvedate vaiką į darželį, ir kone tą pačią dieną jis suserga.

Darželiuose vaikai serga dažnai dėl dviejų pagrindinių priežasčių: pirma, jų imuninė sistema dar tik formuojasi; antra, darželiuose, kaip ir kitose „masinio susibūrimo“ vietose, virusai plinta greičiau.

Kai kurie darželį pradėję lankyti vaikai gali dažnai sirgti ir dėl adaptacijos metu patiriamo streso.

Ar įmanoma „darželio ligų“ išvengti?

Visiškai išvengti ligų nepavyks. Samdyti auklę ir neleisti vaiko į darželį taip pat nėra išeitis: tyrimai rodo, kad darželių nelankę (ir nesirgę) vaikai, pradėję lankyti mokyklą virusus pasigauna gerokai dažniau nei lankę darželius ir sirgę.

Kitaip kalbant, darželio ligos yra natūralus imuniteto formavimosi etapas, ir šiomis ligomis teks persirgti – anksčiau ar vėliau. Vienintelis dalykas, ką galima padaryti – kontroliuoti virusų plitimą bei stiprinti vaiko imuninę sistemą, ir taip sumažinti šių sirgimų skaičių ir dažnį.

Ką daryti, kad vaikas darželyje sirgtų rečiau?

Sklandi adaptacija darželyje

Visų pirma, pasistenkite, kad pradėjęs lankyti darželį vaikas patirtų kuo mažesnį stresą ir adaptacija prie darželio aplinkos bei tvarkos praeitų kuo sklandžiau.

Darželio grupių dydis

Mažos darželio grupės, neabejotinai, yra privalumas: jose tikimybė užsikrėsti nuo grupės draugo yra mažesnė.

Sergantys vaikai darželyje

Labai svarbu, kad ugdymo įstaigos griežtai laikytųsi taisyklės neleisti sergantiems vaikams lankyti darželio. Tai sumažina viruso plitimo tikimybę ir yra naudinga pačiam vaikui: namuose jis gali geriau pailsėti, o poilsis – viena iš greito sveikimo sąlygų.

Susitaikykite su mintimi, kad „darželio ligų“ visiškai išvengti nepavyks (net jei jūsų vaikas iki darželio beveik nesirgo) ir nesipiktinkite darželio darbuotojais – tokia tvarka yra naudinga jūsų pačių vaikui.

Kad vaiko liga neužkluptų jūsų kaip perkūnas iš giedro dangaus, turėkite planą, ką tokiu atveju darysite – ypač jei keisti su darbinius planus yra sudėtinga.

Gal vaiką prižiūrėtų seneliai arba valandinė auklė? O gal turite galimybę dirbti namuose – tereikia dėl to susitarti su darbdaviu?

Higiena

Turbūt atkreipėte dėmesį, kad gydytojai po gripuojančio paciento apžiūros visuomet nusiplauna rankas? Sutarkite su grupės auklėtojais, kad prasidėjus peršalimo ligų sezonui, tiek auklėtojas, tiek vaikai plausis rankas dažniau nei įprastai.

Įpraskite tai daryti ir namuose, ypač po to, kai nusičiaudite, išsipučiate nosį, ar padedate tai padaryti vaikui. Visa tai taip pat stabdo bakterijų ir virusų plitimą. Nepamirškite reguliariai vėdinti patalpų.

Vaiko imuninės sistemos stiprinimas

Kuo stipresnė vaiko imuninė sistema, tuo lengviau vaiko organizmas susitvarko su ligomis – taip pat ir su tomis, kuriomis vaikas dar nesirgo. Imuninę sistemą padeda stiprinti labai paprasti dalykai:

 • Pilnavertė subalansuota mityba. Maistas turi būti įvairus ir sveikas: kuo daugiau daržovių, vaisių, grūdinių kultūrų produktų. Jei jūsų vaikas buvo ilgai žindomas, didelė tikimybė, kad jo imunitetas bus stipresnis, nei mišinukais maitintų vaikų – jums tereikės tęsti motinos pieno pradėtą darbą. Dėl vitaminų ir maisto papildų vartojimo pasitarkite su savo pediatru.
 • Geras poilsis. Nuovargis – ligų draugas ir sveikatos priešas. Stebėkite, kad vaikas laiku eitų miegoti ir miegotų pakankamai.
 • Aktyvumas. Fizinis aktyvumas, o ypač gryname lauke, stimuliuoja imuninę sistemą.

Skiepai. Pasitarkite dėl skiepų su gydytoju: jei vaiko imunitetas itin silpnas, skiepai, nepaisant šalutinio poveikio rizikos, gali būti patikimiausias būdas apsisaugoti nuo ligų bei ligų sukeliamų komplikacijų.

Taip pat skaitykite:

Naujausi komentarai

 1. akirita prieš 12 mėn.

  D.M.K.M. parašė:
  Per kiek laiko jūsų vaikučiams adaptavosi imuninė sistemą prie darželio? Nebežinau nei ką daryt, nuo rugsėjo 1 pradėjom lankyt darželį, tai jau 3-4 kartą sergam. Bu…

  Išleidau 2.9, adaptacinio nebuvo visai, kaip minimaliai sirgo iki darželio, taip minimaliai serga ir jį lankydama. Šį sezoną kol kas keturias dienas bendroj sumoj praleido ir tai labiau dėl sugriežtintų reikalavimų saugant kitus, o ne kad iš tikro rimtai sirgo.

  Aš stebėdama vaikus ir skaitydama visokius pamąstymus esu pasidariusi asmeninę nemokslinę išvadą, kad svarbiausias čia ne įgytas (apie kurį daug kalbama), o įgimtas imunitetas ir atsparumas. Jei vaikas labai linkęs viską pasigavinėt, reik apsišarvuot kantrybe ir laukt, kol išaugs (galima pakeliui bandyt visokius metodus, bet iš jų laukt stebuklų gal nelabai verta). Jei nelinkęs, vargu ar jį labai sugadins nesveikas maistas ar dar kas.

  Mes patys tai beveik be išeiginių visais sezonais daug laiko lauke leidžiam (darželiui irgi nėra blogo oro), vartojam vit. D ir omega-3 (dabar ir vit. C) - ir gal viskas. Bet ar tikrai tai kažką esmiškai lemia - vargu.

 2. User has not uploaded an avatar
  Domikamo prieš 12 mėn.

  karina999 parašė:
  Žinokite viskas priklauso labai nuo emocijų ir streso. Vaikui matyt nėra labai gerai darželyje, visada sulaiko emocijas ten, gal ir būna kokių nutikimų, asmeniškai,…

  Na kad ji į darželį labai nori eiti, aš irgi galvojau nuo streso serga, bet, kad net pasakoja visa diena parėjus kaip smagu buvo, ką nuveikė ir kad ten jos visi draugai. Tai net nesuprantu dėl ko ji serga, šeip tai tikrai buvo labai atspari ir lauke leidžiam pakankamai daug laiko ir ne sirgom iki to darželio. O ir dabar tos sąlygos sugriežtintos, kad vaikai sergantis nepriimami. Išsigydėm pilnai ir dar savaitę neleidau eiti pasveikus. O dabar dvi savaites lygiai paėjom ir vėl sloguoja, bet dabar pfu pfu jaučiasi gerai.

 3. User has not uploaded an avatar
  Domikamo prieš 12 mėn.

  akirita parašė:
  Išleidau 2.9, adaptacinio nebuvo visai, kaip minimaliai sirgo iki darželio, taip minimaliai serga ir jį lankydama. Šį sezoną kol kas keturias dienas bendroj sumoj p…

  Na su dukra neštumas buvo nelabai koks, o ir po gimdymo ar mums "užvežė" iš lankytojų ar gimė neaišku buvo padidėjas CRB niekas netikrino tik leido antibiotikus 5 dienas ir paleido namo, paskui dažnai sloguodavo, bet įtarė alerginę arba nuo dantų dygimo tuom ir pasibaigė nuo 1,5 metukų išvis ne sirgom iki dabar.

 4. User has not uploaded an avatar
  valger007 prieš 1 mėn.

  mes pradėję eiti į darželį nusipirkom Liugol Kids, kai peršti gerklytę ar jau pradeda kosėti duodu, labai greitai nuima. dukrytė pati susipurškia, nes liugolis skanus, o kaina juokinga apie trys eurai nežinau kiek buteliukų jau išnaudojom, bet rankinukyje visad turiu, siūlau pabandyti ir darželyje tikrai nebebus taip baisu

 5. Meshka
  Meshka prieš 1 mėn.

  valger007 parašė:
  mes pradėję eiti į darželį nusipirkom Liugol Kids, kai peršti gerklytę ar jau pradeda kosėti duodu, labai greitai nuima. dukrytė pati susipurškia, nes liugolis skan…

  Liugolyje yra jodo, tad jo daug vartoti negalima (ypac kas turi bedu su skydliauke), juolab raso kad vaikams apskritai nepatariama jo naudoti: https://www.gintarine.lt/liugolis-125-mgml-burnos-gleivines-purskalas-tirpalas-50-ml