Visą save atidaviau vaikams ir pamiršau sutuoktinį: ar toks požiūris teisingas?

Mama gamina su vaikais stockfour | Shutterstock.com

Dažnai su draugais susitikę vyrai juokauja ir nupiešia tokią žmonos sukurtą hierarchiją: pirmiausia vaikai, po to šuo, o paskutinėje pozicijoje – jie, vyrai (žinoma, galimas ir atvirkštinis variantas).

Daugeliui tėčių ir mamų tai nėra pokštas, mat jų sutuoktinis šventai įsitikinęs, kad taip ir turi būti: juk geri tėvai pirmiausia paiso vaikų, o ne savo poreikių, kad ir kas nutiktų. Be to, šiais laikais tėvai vaikams – dėmesingesni ir paslaugesni nei anksčiau (juk auginame pretenzingąją alfa kartą), tad tėvystė – daug pastangų reikalaujantis darbas.

Paprastai kuo daugiau vaikų šeimoje auga, tuo labiau apriboti, įdarbinti ir įsprausti į rėmus tėvai jaučiasi. Jie turi priderinti darbo grafikus prie vaikų mokslų, popamokinės veiklos ir laisvalaikio, turi kontroliuoti emocijas, kalbą ir t. t. Visą laiką ir dėmesį skiriant vaikams ir karjerai sutuoktinis nustumiamas kažkur į paraštes. Ar tai tinkama strategija?

O ką daryti, kai vyras neskiria laiko šeimai?

Dažniausiai sutuoktinių daromos klaidos kuriant santykius

  • Antrajai pusei neskiriama dėmesio. Tipinis pavyzdys: mama kasdien klausia vaiko, kaip jam sekėsi mokykloje, ką nupirkti parduotuvėje, veža vaiką į baleto, pianino pamokas ar futbolo treniruotes. Tuo tarpu antroji pusė lyg ir neturi norų ir gali visas problemas išspręsti savarankiškai.
  • Per daug į tėvystės rolę įsitraukę tėvai nejučia atsiriboja nuo partnerio emocinių ir seksualinių poreikių. Būtent dėl to daugelis partnerių jaučia baimę ir nerimą. Jei partneriui santuokoje ko nors trūksta, apie tai tenka kalbėtis, tačiau daugelis žmonių linkę nemalonius pokalbius atidėlioti.

Kodėl sutuoktiniu reikėtų rūpintis labiau nei vaikais ir kokios pasekmės laukia ilgą laiką prioritetą teikiant vaikams?

Daugelis psichologų ir santykių ekspertų teigia, kad sutuoktiniu reikėtų rūpintis labiau nei vaikais. Anot šios teorijos šalininkų, pirmiausia svarbu išsaugoti tvirtus poros santykius, nes tai – visos šeimos klestėjimo ir gerovės pagrindas. Jei žmona ar vyras pamiršo, kad turi antrąją pusę, gali kilti daug problemų, kurios galiausiai baigsis skyrybomis.

Taip pat nemažai porų mano, kad daug dėmesio reikia skirti mažiems vaikams, o kai jie paaugs, jau tuomet bus galima atsigriebti. Tačiau gali būti per vėlu ir santuokos gali nepavykti išgelbėti.

Pasak knygos apie santuoką bendraautorės Lindos Bloom, užauginti kelis vaikus truks maždaug 25 metus. Ir jei per tą laiką neskyrėte dėmesio sutuoktiniui ir santykių puoselėjimui, galiausiai galite tapti dviem atsitiktiniais pažįstamais, beveik svetimais žmonėmis, o ne artimus santykius puoselėjančia pora.

Nepuoselėdami santykių su sutuoktiniu „meškos paslaugą“ padarote ir savo vaikams: jūs neparodote, kaip reikia kurti tvirtus, ilgalaikius santykius, todėl suaugę jūsų vaikai, badydami kurdami visaverčius santykius patys, gali jaustis nervingi, sumišę, išsigandę. Svarbu atminti, kad vaikai mokosi stebėdami, todėl darnūs tėvų santykiai – pats geriausias pamatas jų dabarčiai ir ateičiai.

Ką daryti, kad sutuoktinis nesijaustų pamirštas ir nereikalingas?

  • Mokytis atsižvelgti ir į vaikų, ir į partnerio poreikius bei tarp jų laviruoti. Vaikai turėtų matyti pavyzdį, kad prireikus patenkinami tiek jų, tiek sutuoktinio poreikiai ir kad čia tiesiog nėra vieno laimėtojo, kurio vieno poreikiai visada ir be išlygų bus patenkinti.
  • Nuolat kalbėtis, nubrėžti ribas ir lūkesčius. Pavyzdžiui, kaip dažnai vaikai gali ateiti į tėvų miegamąjį ir kartu pagulėti ar net miegoti jų lovoje? Vienoms šeimoms miegojimas kartu su vaiku – tabu, o kitose šeimose vaikas kartu su tėvais miega net kelerius metus. Jeigu tai nepriimtina vienam iš partnerių, būtina kalbėtis ir ieškoti sprendimų.
  • Nelaikyti sutuoktinio „savaime suprantamu“. Tėvai dažnai glosto savo vaikus ir giria juos už išmoktą eilėraštį ar puikų piešinį, tačiau pamiršta pagirti savo partnerį, kuris padarė kur kas reikšmingesnį darbą.
  • Skirti dėmesio vien tik sutuoktiniui, praleisti daugiau laiko be vaikų.

Vakaras – tėvų laikas. Kelių vaikų tėvas, rašytojas M. Berry’is pasakoja, kad 21 val. paauglėms dukroms jis liepia eiti į savo kambarius argumentuodamas tuo, kad su žmona jiedu nesimatė visą dieną, pasiilgo vienas kito, tai jų laikas ir jie nori pabendrauti. Panašią taisyklę savo namuose galite pritaikyti ir jūs.

Pasimatymai su sutuoktiniu. Žinoma, nereikia pamiršti vaikų poreikių, tačiau bent kartą per savaitę reikėtų skirti laiko ir santykiams su antrąja puse puoselėti. Puikus būdas – reguliarūs pasimatymų vakarai ir romantiškos išvykos. Jei neturite kur palikti vaikų, paprašykite panašaus amžiaus vaikus auginančių draugų, kad pabūtų su jūsų atžalomis, taip pat pasirūpinkite ir draugų vaikais, kai pora norės trumpam pabėgti nuo rutinos.

Atminkite: pirmiausia ir galiausiai – tik judu

Ar prisimenate, kad pirmiausia buvote tik jūs dviese: iki paryčių susirašinėjote SMS žinutėmis, kartu leidote laisvalaikį ir galiausiai apsigyvenote po vienu stogu. Ir tik po to gimė vaikai, kurie suteikia daug džiaugsmo. Tačiau vaikai greitai užauga, palieka tėvų namus ir sukuria savo šeimas. Taigi tam, kad poros santykiai išliktų tvirti, būtina juos puoselėti visą laiką be pertraukų.

Turite visiems laikams įsiminti: šeima – tai moters ir vyro sąjunga, o vaikai – laikini žmonės, kurie paliks lizdą ir kurs savus gyvenimus. Palaikydami vienas kitą, net vaikams išėjus tik tėvai ir toliau liks drauge.