Vyro prioritetai: mama ar šeima?

Mama glosto suaugusį vyrą greta įsižeidusios žmonos Motortion Films | Shutterstock.com

Daugelyje kultūrų paprastai suprantama, kad santuoka – tarsi kertinis taškas, kai atsiskiriama nuo šeimos, kurioje kiekvienas iš sutuoktinių užaugo, ir pradedamas savarankiškas gyvenimas. Tačiau tiesa – ta, kad tuokiamasi ne vien su sutuoktiniu, bet tam tikra prasme – ir su jo šeima.

Iš tiesų dažnai prioritetą šeimai, kurioje užaugo – tėvams (ypač mamai), broliams, seserims ir kt. – teikia vyrai. Negana to, kai kurie vyrai netgi jaučia spaudimą prisidėti prie savo pagyvenusio amžiaus tėvų finansinės gerovės. Tai realybė, su kuria susiduria daugelis žmonų. Žinoma, galimas ir atvirkštinis variantas, kai žmona pamiršta savo šeimą ir tarsi gyvena tėvų gyvenimus, tačiau jis pasitaiko rečiau.

Taigi, kaip elgtis, kai vyras yra pernelyg prisirišęs prie savo ankstesnės šeimos ir kaip padėti jam rasti balansą?

Požymiai, kad santykiai tarp vyro ir jo mamos (ar ankstesnės šeimos) – nebrandūs

  • Vyras su mama matosi (negyvenant kartu) arba susiskambina kasdien ar beveik kasdien.
  • Jis nuosekliai tenkina mamos, o ne žmonos ir savo vaikų interesus.
  • Vyras atsisako persikraustyti gyventi toliau nuo mamos arba primygtinai ragina žmoną pasilikti gyventi tėvų namuose.
  • Vyrui nepasitarus su mama sunku priimti sprendimus, vyras nuolat duoda jai „ataskaitas“.
  • Jis turi vienokių ar kitokių finansinių įsipareigojimų mamai.

Priežastys, kodėl vyrai dažnai renkasi ankstesnę, o ne dabartinę šeimą

Labai dažnai tenka girdėti, kad vyras, vos sulaukęs mamos skambučio ir prašymo kažkur nuvežti, skubiai kažką pataisyti ir pan., pamiršęs savo pareigas šeimoje nuskuba pas mamą. Tokia situacija labai dažna, kai vyras užaugo tik su mama: jų ryšys buvo labai artimas ir jam nuolat buvo diegiama, kad mama – pats svarbiausias asmuo jo gyvenime. Natūralu, kad vyras rūpinasi savo mama: juk ji – pirmoji jį pamilusi moteris. Vyrui suaugus jo santykiai su mama turėtų kisti, tačiau taip nutinka ne visada.

Tokį elgesį skatina visuomenės stereotipai: jeigu vyras neskiria pakankamai dėmesio savo tėvams, sakoma, esą jis yra po žmonos padu arba pririštas ant trumpo pavadėlio.

Jis gali jaustis kaltas, kad nepakankamai laiko praleidžia su savo ankstesne šeima. Šis variantas pasitaiko itin dažnai, jeigu vyras vaikystėje palaikė glaudžius santykius su savo tėvais.

Jis nori išlaikyti taiką. Vedybiniame gyvenime neretai pasitaiko konfliktų tarp žmonos ir anytos arba apskritai konfliktų su visa vyro šeima, tad norėdamas juos „prigesinti“ vyras daugiau dėmesio skiria ankstesnei šeimai.

Vyras ilgai gyveno su tėvais. Statistikos duomenimis, Lietuvoje vaikinai iš tėvų namų išsikrausto sulaukę beveik 27 metų. Toks gyvenimo būdas gali sustiprinti emocinį prisirišimą ir priklausomybę nuo tėvų, tad ateityje vyrui gali būti sunku pakeisti prioritetus, t. y daugiau dėmesio skirti ne tėvams, bet sutuoktinei.

Visi gyvena po vienu stogu. Kai kuriems vyrams gyvenant tėvų namuose pakankamai sunku teikti pirmenybę savo žmonai, o ne mamai.

Keli naudingi patarimai, kaip elgtis žmonai

Žmonai svarbu suprasti, kad rinkamasis savo mamą vyras iš tikrųjų jaučia didelį spaudimą ir tai toli gražu nereiškia, kad jis mažiau myli žmoną ir vaikus: tiesiog jam sudėtinga rasti pusiausvyrą ir tikriausiai jis pats dėl to išgyvena.

Pasikalbėkite su vyru

Gyvenimas santuokoje – tai nuolatinis atviras bendravimas ir bendradarbiavimas: jūs esate komanda, tad niekada to nepamirškite. Jei jaučiate, kad vyras pernelyg daug dėmesio skiria savo tėvams, pirmas žingsnis – nuoširdžiai su juo apie tai pasikalbėti. Tiesa, akcentuokite, kad nesate nusiteikusi prieš jo šeimą ir nenorite jo nuo jos atskirti, tiesiog ieškote kompromisų.

Pasakykite, kad suprantate, jog laviruoti tarp dviejų šeimų nelengva. Pasiūlykite vyrui būdų, kaip jis galėtų padėti jums jaustis labiau vertinamoms, kaip galėtų parodyti, kad esate jam svarbi.

Atminkite, kad jis vis dar yra jų vaikas

Daugelį žmonų erzins, kad uošviai su jų vyru elgiasi kaip su vaiku, tad vyras tėvams turėtų pasakyti, kad yra paankamai suaugęs savarankiškai tvarkyti savo gyvenimą. Jam reikia daugiau laisvės nuo tėvų kontrolės – ne tik dėl jo paties, bet ir dėl žmonos bei vaikų gerovės.

Nepriekaištaukite vyrui ir neverskite jo rinktis

Venkite priekaištų ir kategoriškai nereikalaukite, kad vyras daugiau laiko praleistų su jumis. Nustokite vyrą kaltinti ir susikoncentruokite į tai, kaip geriausia išspręsti šią problemą. Atminkite, kad jis renkasi ankstesnę savo šeimą ne norėdamas jus įskaudinti, o dėl įsisenėjusių modelių, ryšių bei tradicijų, o tai pakeisti – sudėtinga.

Svarbu

Niekada nepastatykite savo vyro į situaciją, kai jis turi rinktis tarp jūsų ir ankstesnės šeimos. Kur kas geresnė išeitis – nubrėžti aiškias ribas (kiek laiko, kaip reguliariai jis turėtų lankyti tėvus, kaip juos remti ir pan.). Kol vyras to mokysis, palaikykite jį.

Lengvinančios aplinkybės

Pasitaikys atvejų, kai vyras privalės daugiau dėmesio skirti savo tėvams, arba atvirkščiai – kurį laiką visiškai nuo jų atsitraukti. Tai situacijos, kai kažkas suserga, miršta ar patenka į bėdą. Šiomis aplinkybėmis vyras turėtų padaryti išimtį ir būti su tais, kuriems šiuo metu labiausiai reikia jo pagalbos ir paramos.

Tačiau jei didelių problemų turi tiek esama, tiek ankstesnė šeima, vis tik daugiau dėmesio vyras turėtų skirti dabartinei, t. y. savo, šeimai.

Susiję straipsniai

Kaip atgaivinti pašlijusius poros santykius?

Kartais porų santykiai, ypač auginant vaikus, tampa pernelyg sudėtingi, dramatiški, todėl romantiški jausmai nugrimzta į praeitį.

Kokia patogiausia jūsų poros miego poza? Ji šį tą reiškia!

Kaip tik nemiega poros. Vienos mėgsta miegoti apsikabinusios, kitos − nusisukusios vienas nuo kito, bet glaustis pėdomis.

Kokias 5 klaidas dažniausiai daro kūdikio susilaukę tėvai?

Gimus kūdikiui poros santykiai pasikeičia jei ne 360, tai 180 laipsnių kampu – tikrai. Atsiradus naujajam šeimos nariui nerandame laiko antraj