Alergijos – daugelio žmonių problema: ką daryti?

Reklaminis partnerio turinys
Alergijos – dažna sveikatos problema, su kuria susiduria daugelis žmonių Dusan Petkovic | Shutterstock.com

Alergijos yra dažna sveikatos problema, su kuria susiduria daugelis žmonių. Tai yra organizmo reakcija į įvairius alergenus, tokius kaip žiedadulkės, gyvūnų kailis ar seilės, tam tikri maisto produktai, pavyzdžiui, riešutai, pienas ar kiaušiniai. Pagal tai, kokiam alergenui organizmas yra jautrus, sprendžiama, kokio tipo alergiją asmuo turi, pavyzdžiui, maisto, sezoninę ar alergiją gyvūnams.

Pirmieji alergijų požymiai pasireiškia vaikystėje 

Daugeliui žmonių pirmą kartą alergija, ypač maistui, pasireiškia dar vaikystėje ir sulaukę 20–40 metų amžiaus jie tampa atsparūs alergenams, taigi pranyksta ir pati alergija. Tačiau būna atvejų, kai ši problema išsivysto vėliau, jau suaugus (organizmas pradeda reaguoti į alergenus, kurie anksčiau neturėjo jokios įtakos).

Kas vyksta organizme alergijos metu

Esant alergijai, organizmas alergenus sumaišo su svetimkūniais, prieš kuriuos reikia kovoti, taigi imuninė sistema pradeda gaminti antikūnus. Kai antikūnų skaičius išauga, kyla uždegiminė reakcija, todėl žmogaus akys parausta, niežti, užgula nosį, sudirgsta gerklė. Tačiau tai tik dalis simptomų, kurie gali atsirasti alergijos metu. Reikėtų atkreipti dėmesį ir į tai, kad, priklausomai nuo ligos sunkumo, t. y. ar alerginė reakcija stipri ar nestipri, gali skirtis ir pasireiškiantys požymiai.

Sunkūs ir silpni alergijos atvejai 

Jei alergija nestipri, simptomai apsiribos bėgančia nosimi ar čiauduliu. Esant sunkiam alergijos atvejui gali atsirasti dilgėlinė, viduriavimas, stiprus veido, gerklės tinimas, alpimas ir tokie kvėpavimo sutrikimai, kaip dusulys ar kosulys. Kai organizmas yra ypač jautrus tam tikram alergenui, net trumpas kontaktas gali lemti anafilaksinį šoką. Esant tokiai rizikai asmeniui būtina visada su savimi turėti epinefrino (adrenalino) injekciją.

Kaip gydoma alergija ir kaip vengti alergenų

Paprastai alergija gydoma naudojant antihistamininius vaistus, imunoterapijos injekcijas, o siekiant išvengti alerginės reakcijos patariama atlikti odos dūrio testą. Šio testo tikslas – surasti, kokie konkretūs alergenai sukelia alergines reakcijas. Tai sužinojus būtina vengti tų alergenų, pavyzdžiui, prieš užsisakant maistą restorane, kavinėje ar esant svečiuose reikėtų pranešti valgį tiekiantiems asmenims apie turimas maisto alergijas.

Ką reikia žinoti apie sezoninę alergiją

Jei alergija yra sezoninė, patariama visada pasitikrinti ar atsiminti, kuriuo metų laiku alergenų, tokių kaip žiedadulkės, žolės, pelėsių sporos, padaugėja. Vėlyvą pavasarį ir vasaros pradžioj alergijos kyla dėl medžių, augalų žiedadulkių. Liepos mėnesį šie alergenai pranyksta, nes augalų apdulkinimo procesai būna sustoję. O nuo rugpjūčio iki lapkričio mėnesio vyrauja rudeninė alergija, kylanti dėl piktžolių žiedadulkių. Be to, šiuo metu pradeda kristi lapai ir vysti augalai, todėl smarkiai padidėja pelėsių sporų skaičius. Taigi nuo ankstyvo pavasario iki vėlyvo rudens vyrauja gausybė alergenų.

Pagrindinis sezoninės alergijos požymis

Kalbant apie sezoninę alergiją, pagrindinis jos požymis – kvėpavimo takų sutrikimai, pavyzdžiui, kosulys, dusulys, gleivinės patinimas ir niežulys ar šienligė. Žiemą šie simptomai mažiau pastebimi, tačiau pavasarį ir vasarą jie gali vėl suintensyvėti. Geriausiai visiems žinomas šios alergijos simptomas – užgulusi, bėganti nosis, t. y. šienligė. Norint apsisaugoti ar palengvinti šį ligos požymį, siūloma vengti alergenų, dažniau liekant uždarose patalpose, o nosies praplovimams naudoti nosies purškalus.

Nosies praplovimams – nosies purškalai

Vienas tokių – „QUIXX soft“. Tai natūrali priemonė, apsauganti ir drėkinanti jautrias nosies sieneles, padedanti tinkamai filtruoti ir drėkinti orą, o tai yra svarbu, norint išsaugoti sveiką kvėpavimo sistemą. „QUIXX soft“ purškalas išplauna alergenus ir bakterijas, todėl jų poveikis nosies sienelėms sumažėja. Medicinos priemonę galima naudoti kūdikiams (nuo 6 mėnesių), vaikams ir suaugusiesiems. Gali naudoti ir nėščiosios, maitinančios moterys.