Ar patalpų oras daro įtaką vaikų mokymosi rezultatams?

Reklaminis partnerio turinys
Oro valytuvas su HEPA filtru „Duux Bright Smart Air Purifier“ Oro valytuvas su HEPA filtru „Duux Bright Smart Air Purifier“

Namuose, kuriuose nuolatos vyksta veiksmas, gali būti sudėtinga sukurti edukacijai palankią aplinką. Idealu, jei vaikai gali mokytis tylioje, ramioje vietoje, tačiau svarbu žinoti, kad jų koncentracijai, našumui ir sveikatai įtaką daro ir oro, kuriuo jie kvėpuoja, kokybė. Jos stebėjimas ir fiksavimas suteikia tėvams aiškias gaires, ko imtis ir kaip pagerinti situaciją.

Kur slypi problema? Kaip jau žinome, daugelis patogeninių mikroorganizmų yra nematomi plika akimi, bekvapiai, taigi tiesiog nėra, kas mus galėtų įspėti apie gresiančias problemas, nebent įsigytume specialius oro kokybei stebti skirtus prietaisus. Taip pat nestebint oro kokybės, jame dažnai padidėja anglies dioksido koncentracija. Didelis anglies dioksido kiekis susijęs su mieguistumu, galvos skausmais, nerimastingumu, o tai kenkia dėmesio koncentracijai. Be to, sausas oras ir įvairūs jame esantys alergenai gali lemti kvėpavimo sutrikimus, nuovargį, mieguistumą ir net virškinimo sutrikimus.

Taigi, ko imtis?..

Atkreipkite dėmesį į patalpų oro kokybę

Kasdien ore, kuriuo kvėpuojame, cirkuliuoja milijonai bakterijų, pelėsių ir dulkių dalelių. Jos yra pakankamai mažos ir geba prasiskverbti į kvėpavimo takus. Jei vaikas – itin jautrus aplinkos veiksniams, šios dalelės gali tapti ligų (dažniausiai astmos, įvairių alergijų) priežastimi. Tad dėl prastos oro kokybės gali ženkliai padidėti vaikų sergamumas: juk patalpose jie vidutiniškai praleidžia 85–90 proc. laiko.

Remiantis tyrimais, patalpų oro kokybė gali turėti nemažai įtakos pažinimo funkcijai ir apskritai mūsų smegenims. Taip pat įrodyta, kad prasta oro kokybė neigiamai veikia pažinimo funkciją. Akivaizdu, kad prastas oras sveikatą ir produktyvumą veikia kur kas labiau, nei buvo manoma anksčiau. Paprastas pavyzdys: kietųjų dalelių (PM 2,5) kiekis, vyraujantis mūsų aplinkoje, gali būti susijęs su sumažėjusia koncentracija ir produktyvumu.

Taigi verta įsigyti specialų monitorių ir oro valytuvą su HEPA filtru, iš oro pašalinantį smulkias dulkių daleles ir kitus taršos šaltinius. Puikus pasirinkimas, siekiant maksimalaus rezultato, – „Duux“ asortimento šeimos valytuvas „Duux Bright Smart Air Purifier (DXPU06, 347294). Vaiko ar paauglio kambaryje gali pasitarnauti paprastas stalinis oro valytuvas, ne tik išvalantis orą, bet ir stebintis jo kokybę bei informuojantis apie jos pokyčius.

Duux Bright Smart Air Purifier (DXPU06, 347294)

Optimizuokite drėgmės lygį

Apskritai šaltame lauko ore drėgmės lygis yra žemesnis, o radiatoriai orą dar labiau išsausina. Dėl per sauso oro kalti – ne vien tik jie: stacionarieji ir nešiojamieji kompiuteriai, spausdintuvai ir kita įranga taip pat gali neigiamai paveikti oro kokybę ir lemti jo išsausėjimą. Ir atvirkščiai: tinkamas drėgmės lygis padeda apsaugoti baldus, įrangą ir augalus. Drėgname ore sumažėja ir elektrostatinis krūvis.

Kaip palaikyti drėgmės lygį? Ne paslaptis, kad bet kurią darbo vietą jaukesnę padaro augalai. Kai kurie iš jų ne tik puošia interjerą, bet ir teigiamai veikia patalpų mikroklimatą. Jie padeda reguliuoti drėgmės lygį ir mažina teršalų kiekį ore. Tačiau tuo pat metu jiems būtina tam tikro lygio drėgmė. Kita vertus, teigiama, kad jei drėgmės per daug, augalai gali tapti pelėsio šaltiniu, todėl efektas – priešingas. Analogiškai problemos neišspręs ant radiatorių kabinami šlapi rankšluosčiai ar kiti skalbiniai.

Taigi norintiems profesionalių ir ilgalaikių rezultatų patariama įsigyti oro drėkintuvą, generuojantį mikroskopinius vandens lašelius. „Duux Beam 2“ oro drėkintuvas per valandą paskleidžia apie 350 ml vandens garų bei turi net 5 litrų talpos vandens rezervuarą. Taigi prietaisas nepertraukiamai visu pajėgumu gali veikti iki 25 valandų. Vandens rezervuaras papildomas iš viršaus vos per kelias sekundes. Prietaise sumontuoti higrostatas ir temperatūros jutiklis, tad nuolat galėsite stebėti namų oro kokybę. Taip pat svarbu pastebėti, kad nuotolinio valdymo pultelis – ypač patogus: jis labai patogiai įdedamas į jam skirtą vietą ant prietaiso, taigi niekada nepasimes. Dar tarp minimų privalumų – patalpų drėkintuvo dizainas ir spalvų pasirinkimas (galima rinktis juodą arba baltą variantus). Jei ieškote kompaktiškesnio oro drėkintuvo, jūsų dėmesį gali patraukti „Beam Mini 2“ baltos arba juodos spalvos: jie itin galingi, bet dar mažiau vietos užimantys prietaisai. Jų talpa – 3 litrai, drėkinimo našumas – 300 ml/val. Būtent šie du variantai yra tinkamesni vaiko kambariui.

Pasitelkite ir aromaterapiją

Jeigu vaiko laukia sunki diena, nes teks pristatyti sudėtingą projektą, veikiausiai dėl patiriamos įtampos jam bus dar sunkau susikaupti. Taigi greitai ir efektyviai situaciją gali pakeisti eteriniai aliejai, garinami per oro drėkintuvą su aromaterapijos funkcija. Į oro drėkintuvą galima įlašinti kelis lašus eterinio aliejaus: oras ne tik tinkamai sudrėkinamas, bet ir papildomas teigiamai sveikatą bei psichologinę būklę veikiančiais kvapais. Bene dažniausiai kaip koncentraciją gerinantis minimas levandų eterinis aliejus. Levandos yra žinomos dėl savo raminamojo, atpalaiduojamojo poveikio, todėl vaikas iškart taps mažiau įsitempęs ir gebės geriau susikaupti.

Taigi, apibendrinant, tik stebėdami ir kontroliuodami patalpų oro kokybę užtikrinsite, kad vaikas veiksmingai ir sistemingai mokytųsi ir galėtų džiaugtis geresniais mokymosi rezultatais.