Arbata matė

Kasdieniniame gyvenime nuolat patiriame stresą, tad taip norisi atrasti dievišką gyvenimo eliksyrą, kuris padėtų kovoti tiek su dvasinėmis, tiek su fizinėmis negandomis. Tokiu eliksyru gali būti Paragvajaus arbata arba matė. Beje, senovės indėnai ir praminė ją dieviškuoju eliksyru.

 

Kuo tokia gera ši arbata?

Matė – tai į arbatą panašus gėrimas, kuris gaminamas iš sausų visžalio bugienio genties medžio Ilex Paraguariensis lapų ir šakelių. Šis medis auga Argentinos, Čilės ir Paragvajaus (dėl ko ji dažnai vadinama "Paragvajaus arbata") miškuose.

Ji ypatinga savo naudingosiomis savybėmis:

Pastero institutas Paryžiuje ir Paryžiaus mokslinė visuomenė paragvajiško bugienio lapuose ir šakose rado apie 196 chemines medžiagas:

• Vitaminai: A, C, E, P ir beveik visi B grupės vitaminai.

• Mineralai: siera, magnis, kalis, varis, chloras, natris, kalcis, cinkas. Be to, jos sudėtyje yra teofilino, teobromino, metasaponinų, eterinių aliejų, taninų ir, svarbiausia, greta kofeino, kurio matėje yra labai daug, jos sudėtyje yra kito ksantino – mateino, būtent kurio buvimu ir yra unikalus šis gėrimas.

 

Kuo savo poveikiu mateinas skiriasi nuo kofeino?

Priešingai nei kofeinas, mateinas nesukelia nemigos, nedažnina pulso, tačiau suteikia žvalumo, kuris trunka 8-10 valandų. Be to, mateinas suteikia energijos antplūdį ir padeda sukoncentruoti dėmesį. Taip yra todėl, jog mateinas tiesiogiai veikia epifizę.

 

Kokiomis naudingomis savybėmis pasižymi matė?

Gėrimas pasižymi tonizuojančiomis, stiprinančiomis, skausmą mažinančiomis, šlapimo išsiskyrimą skatinančiomis ir atpalaiduojančiomis savybėmis. Be to, matė unikali tuo, jog sunormalizuoja daugelį rodiklių. Pavyzdžiui, jei yra padidėjęs arterinis kraujo spaudimas, matė jį sumažina, o jei sumažėjęs – padidina.

 

Kaip galima pagerinti sveikatą matės pagalba?

Per pirmąsias 15 minučių po matės išgėrimo atsipalaiduoja visi organizmo raumenys, todėl ją ypač rekomenduoja gerti prieš masažą ir kai kurių kosmetologinių procedūrų atlikimą. Matė taip pat tonizuoja, suteikia žvalumo ir padeda sutelkti dėmesį.

 

Poveikis virškinamajam traktui

Matė gerina virškinimą, skatina pažeistos ir uždegimo apimtos virškinamojo trakto gleivinės atsinaujinimą. Dietos besilaikantiesiems naudinga gerti matę, nes ji slopina alkio jausmą ir aprūpina organizmą gyvybinėmis medžiagomis iki valgio. Matė yra puikus dietinio gydymo priedas.

 

Poveikis nervų sistemai

Matė – tonizuojanti gėrimas, kuris stimuliuoja nusilpusią nervų sistemą ir pašalina sudirgimą. Išgėrus matės padaugėja jėgų, tampa lengviau susikoncentruoti, sumažėja dirglumas ir nervingumas, padidėja atsparumas fiziniam ir psichiniam nuovargiui. Šis gėrimas pagerina nuotaiką, ypač sergant depresija. Be to, jis nesutrikdo miego ciklo. Daug kas pastebėjo, jog reikia žymiai mažiau laiko, kad išsimiegotų, kai jie vartojo matę.

Paprastai miegas tampa ramesnis ir gilesnis. Kadangi pripratimas matei nesivysto, šis gėrimas yra puiki priemonė žmonėms, norintiems atsikratyti priklausomybės kofeinui.

 

Poveikis širdies ir kraujagyslių sistemai

Matės pagalba galima išvengti įvairių širdies-kraujagyslių sistemos ligų. Gėrimo sudedamosios dalys aprūpina širdį deguonimi ir būtinomis maistinėmis medžiagomis, ją sustiprina. Tai itin žymu streso arba fizinių pratimų atlikimo metu, nes matė saugo nuo pieno rūgšties susikaupimo raumenyse ir pašalina nuovargį. Be to, matė sunormalizuoja kraujo spaudimą ir padeda iš kraujo pasišalinti šlakams ir toksinams.

 

Poveikis imuninei sistemai

Yra duomenų, kad matė stimuliuoja imuninės sistemos darbą ir natūralią organizmo apsaugą nuo ligų. Geriant matę ligos metu, greičiau pasveikstama. Be to, matė pasižymi antiseptinėmis savybėmis ir palankiai veikia bendrą organizmo atsparumą bei didina leukocitų skaičių kraujyje.

 

Poveikis endokrininei sistemai

Matė seniai žinoma kaip priemonė nuovargiui išvengti ir jį pašalinti. Šio poveikio mechanizmas remiasi metabolinių procesų raumenų ląstelėse stimuliacija. Yra tyrimų, įrodančių, jog matė stimuliuoja antinksčių veiklą.

Be visų išvardintų savybių, matė ypatinga tuo, jog yra stipriausias vitamininis gėrimas ir todėl ją galima vartoti avitaminozių metu, ypač pavasarį. Be vitaminų matėje yra ir mineralinių medžiagų. Kartu su vitaminais jos padeda normaliam organizmo funkcionavimui.

Matė – puikus antioksidantas ir lipolitikas. Dėl šios priežasties matė dažnai rekomenduojama tiems, kurie nori numesti nereikalingus kilogramus.

Susiję straipsniai

Pikantiški varškės sausainiai su sūriu ir žolelėmis

Šie minkštutėles bandeles primenantys sausainiai skanūs vieni, tačiau jie taip pat puikiai tiks prie sriubos ar salotų.

Vištienos suktinukai su daržovėmis ir šonine

Sultingi, kvapnūs ir skonio kupini vištienos suktinukai, įdaryti daržovėmis ir apsukti šonine bei iškepti orkaitėje.

Vištienos salotos su vynuogėmis ir riešutais

Šiose salotose puikiai susijungia švelnus vištienos skonis, vynuogių saldumas, obuolių gaivumas, lengvas salierų aitrumas ir riešutų traškumas.