Auksinis stafilokokas kūdikiui (1176)

Gydytoja laiko kūdikį ant rankų ligoninėje Iryna Inshyna | Shutterstock.com

Stafilokokai yra įprastų bakterijų rūšis. Paprastai jos gyvena ant odos paviršiaus ir yra nekenksmingos. Bakterijų gali būti aptinkama nosyje, burnoje, ant odos.

Tačiau pro odos paviršių (pavyzdžiui, per įdrėskimą ar žaizdą) prasiskverbę stafilokokai gali sukelti pavojingą infekciją. Naujagimiai ir kūdikiai gali susirgti ir tuomet, jei bakterijos patenka į kraują ar kvėpavimo takus, todėl jiems kyla daug didesnė rizika užsikrėsti.

Dauguma naujagimių gimsta ligoninėse, kur gausu bakterijų – ir gerųjų, ir blogųjų, įskaitant ir stafilokokus. Todėl ligoninių personalas imasi atsargumo priemonių, kad apsaugotų mažuosius pacientus. Kelią infekcijų plitimui gali užkirsti itin griežta higiena. Ir vis dėlto šios infekcijos atvejų pasitaiko net ir gimdymo namuose ar ligoninių vaikų skyriuose.

Kaip kūdikiai užsikrečia auksinio stafilokoko infekcija?

Naujagimiai ir kūdikiai gali susirgti, jei stafilokokų bakterijos patenka į kraują ar kvėpavimo takus. Auksiniu stafilokoku dažnai užsikrečiama dėl aplaidžios ligoninės personalo higienos. Kartais naujagimiai užkrečiami infekcija, jei gydytojai ar slaugytojai, pavyzdžiui, nemūvi medicininių pirštinių arba naudoja prastai dezinfekuotus instrumentus. Naujagimiai, kūdikiai gali būti užkrečiami ir per medicininę įrangą, pavyzdžiui, kateterius, tvarsčius.

Taip pat bakterijomis naujagimius gali užkrėsti mamos arba lankytojai.

Stafilokokai yra gana atsparūs aukštai temperatūrai (jie gali išlikti ant patalynės netgi ją virinant 90 °C temperatūros vandenyje) ir dezinfekcinėms priemonėms, todėl infekciją kontroliuoti – sudėtinga.

Auksinio stafilokoko rizikos veiksniai

Auksinis stafilokokas dažniau gali pasireikšti dėl šių priežasčių:

 • Naujagimis gimė neišnešiotas;
 • Naujagimis gimė mažo svorio;
 • Naujagimiui atliktos invazinės procedūros (pavyzdžiui, operacija);
 • Buvo naudoti venų kateteriai;
 • Nusilpo kūdikio imunitetas;
 • Suprastėjo kūdikio mityba, ji tapo nepakankama;
 • Kūdikis serga kitomis ligomis;
 • Kūdikis ilgai laikomas ligoninėje ir kt.

Auksinio stafilokoko simptomai susirgus kūdikiui

 • Odos pažeidimai – patinimai, bėrimai, pūslelės;
 • Karščiavimas;
 • Vėmimas;
 • Širdies ritmo sutrikimai;
 • Sumažėjęs apetitas;
 • Letargija arba atvirkščiai - dirglumas ir kt.

Kaip auksinis stafilokokas gydomas?

Auksinį stafilokoką diagnozavus naujagimiui ar kūdikiui, gydytojas paskirs antibiotikų.

Dažniausiai skiriamas meticilinas, tačiau bakterijos gali būti atsparios šiam antibiotikui, todėl jis – ne visada veiksmingas. Infekcija dar gali būti gydoma ir kitais antibiotikais – vankomicinu, rifampicinu ar teikoplaninu.

Atsiradusius odos pažeidimus reikia sutvarstyti. Pažeistą odą būtina gydyti kuo skubiau, nes didėja didesnių komplikacijų rizika.

Kiek laiko sergama auksinio stafilokoko infekcija?

Trukmė labai skiriasi nuo infekcijos sunkumo. Nesunki infekcija paprastai praeina per 1–2 sav. ar net greičiau, jeigu gydoma tinkamai.

Jeigu infekcija pereina į kraują, smegenis ar kaulus, prireiks ilgo ir sudėtingo gydymo, trunkančio nuo kelių savaičių iki kelių mėnesių.

Auksinio stafilokoko komplikacijos

Negydomas arba uždelstas gydyti auksinis stafilokokas gali komplikuotis į sunkias ligas, pavyzdžiui, sepsį ar meningitą

 • Kraujo užkrėtimas. Jei infekcija patenka į kūdikio kraują, gali prasidėti sepsis. Jis taip pat gydomas antibiotikais penicilinu arba gentamicinu. Sepsį būtina gydyti nedelsiant, nes gali kilti nugaros ir galvos smegenų infekcija – meningitas.
 • Meningitas. Meningitas gali pažeisti smegenis, sukelti cerebrinį paralyžių, kurtumą, regėjimo ir raidos sutrikimus, priepuolius ir net būti mirties priežastis. Meningitas gydomas antimikrobiniais vaistais, kurie dažnai papildomi skysčiais į vieną ir vaistais nuo traukulių, jei prasidėjo priepuoliai.

Auksinio stafilokoko prevencija

Taikant prevencines priemones siekiama kuo labiau sumažinti stafilokokų perdavimo riziką naujagimiams ir kūdikiams. Taigi ligoninėse pirmiausia apribojamos nebūtinos intervencijos, stengiamasi užtikrinti sanitarinius reikalavimus ir laikytis sterilumo.

Pagrindinės prevencinės priemonės:

 • Dažnas rankų plovimas;
 • Racionalus antibiotikų vartojimas;
 • Invazinių procedūrų metu naudoti sterilius barjerus (medicinines kaukes, gumines pirštines, vienkartinius drabužius, kepurėles ir kt.);
 • Nuolatinės pastangos kontroliuoti infekciją ir atvejų stebėjimas.

Susiję straipsniai

Sugniaužti kūdikio kumščiai: ar reikėtų sunerimti?

Naujagimiai atlieka iš pažiūros spazminius judesius ir dažnai įsitempia, gniaužia kumštukus. Ar tėvams reikėtų dėl to sunerimti?

Vaiką sugėlė vabzdžiai: ką daryti?

Vabzdžių įgėlimai gali kelti pavojų alergiškiems vaikams: tokiu atveju gali pasireikšti sunkių simptomų, tad prireikia skubaus gydymo.

Kūdikių raidos šuoliai (pasiekimų savaitės)

Kūdikiams pasireiškia gebėjimų raidos šuoliai, kurie dar vadinami pasiekimų savaitėmis.

Naujausi komentarai

 1. Mylimoji..
  Mylimoji.. prieš 3 d.

  Diskusija perkelta iš kitos temos

  Buvo pasakojus kirpėją, kad vaikui kol buvo 2 mėn., amžiau labai kankino auksinis stafilokokas žarnyno, tai padėjo geriausia tik fagai. Aišku seniau šeimos gydytojos tuo pasirūpindavo, o dabar taip nebėra... irgi sakė labai vargo, dideli kiekiai antibiotikų. Bakterijos dabar labai atsparios...

 2. Az_ile
  Az_ile prieš 3 d.

  Diskusija perkelta iš kitos temos

  Mylimoji.. parašė:
  Buvo pasakojus kirpėją, kad vaikui kol buvo 2 mėn., amžiau labai kankino auksinis stafilokokas žarnyno, tai padėjo geriausia tik fagai. Aišku seniau šeimos gydytojo…

  O kas tie fagai?
  Antibiotikai mums sake, jog nelabai pades, biseptoli mes pragere kursa, atrode kad nuo ju dar blogiau..

 3. vakarea90
  vakarea90 prieš 3 d.

  Diskusija perkelta iš kitos temos

  Az_ile parašė:
  O kas tie fagai?
  Antibiotikai mums sake, jog nelabai pades, biseptoli mes pragere kursa, atrode kad…

  O nenustatė jums kokiam antibiotikui yra jautrus? Nes faktas, kad jei tam antibijotikui jis ne jautrus tai jis dar daugiau bujoja.

  Bakteriofagas. Pasiskaitykit

 4. Mylimoji..
  Mylimoji.. prieš 3 d.

  Diskusija perkelta iš kitos temos

  Az_ile parašė:
  O kas tie fagai?
  Antibiotikai mums sake, jog nelabai pades, biseptoli mes pragere kursa, atrode kad…

  Ten jie kaip virusas yra kuris veiks tik tas bakterijas. Naudingiau, nes nenaikina geruju bakteriju. Jeigu yra stiprus viduriavimas tarkim turint ta bakterija, tai sake per iseinamaja anga ileidzia tuos fagus ir labai gerai veikia. Bent jau taip ta moteris man pasakojo. Ten viena diena ar dvi suleido su tokiu svirkstu(be adatos) ir baigesi visi vargai. O vargo sake berods nuo 6sav iki 2ar3 men kol suejo leliukui

 5. Mylimoji..
  Mylimoji.. prieš 3 d.

  Diskusija perkelta iš kitos temos

  Az_ile parašė:
  O kas tie fagai?
  Antibiotikai mums sake, jog nelabai pades, biseptoli mes pragere kursa, atrode kad…

  Mes jau domejomes, nes vyrui auga bakterijos prostatoje, tai antibiotikus geria jau antri metai ir nepadeda. Bet suradome tik Lenkijoje....

Skelbimai

22,00 €
36 | 8 | S
5,00 €
36 | 23,3 cm | 3 - 3½