Čiulptukas: duoti ar ne? (434)

Čiulpimas yra įgimtas refleksas. Atliekant ultragarso tyrimą kai kuriuos kūdikius gimdoje galima pamatyti čiulpiant nykštį. Daugelis ir gimę turi stiprų poreikį čiulpti, net ir pamaitinti jie nori čiulpti toliau.

Duoti čiulptuką ar jo neduoti – judviejų valia ir sprendimas. Kai kurie tėvai duoda čiulptuką, nes mano, kad tai labai patogus būdas nuraminti irzlų kūdikį ar jį užmigdyti. Kiti yra kategoriškai prieš dėl estetinių priežasčių, dar kitiems – tai laiko gaišimas nuolat keliant numestą ant žemės čiulptuką ir jį plaunant. Šie verčiau pamoko mažylį nusiraminimo tikslams čiulpti savo paties rankytę arba, galiausiai, duoda pačiulpti savo mažąjį pirštą.

Nėra jokių fizinių priežasčių neduoti kūdikiui čiulptuko. Štai keletas patarimų, jei ketini jį duoti.

 • Jeigu maitini krūtimi, neduok čiulptuko, kol mažylis neišmoko teisingai paimti krūties ir pakankamai pasigamina pieno. Kai čiulptukas duodamas nuo pirmųjų savaičių, kūdikiui gali būti sunkiau išmokti žįsti, nes burnytės judesiai, kuriais čiulpiamas spenelis ir čiulptukas, šiek tiek skirtingi.

 • Griebkis čiulptuko, tik kai jo tikrai reikia. Jei mažylis suirzta, patenkink jo svarbiausius poreikius: pamaitink, padėk jam atsirūgti, pervystyk, pasūpuok, priglausk prie savęs, o ne kišk jam į burnytę čiulptuką vos pasirodžius nepasitenkinimo ženklams. Jeigu dabar čiulptuką naudosi protingai, tavo mažylis galbūt nebus toks nuo jo priklausomas, kai jau pradės vaikščioti. Čiulptukas turi tik padėti mažyliui atsipalaiduoti, o ne būti mamos ar tėčio apkabinimo, pamylavimo ar pasūpavimo pakaitalas.

 • Nesijaudink, kad dėl čiulptuko gali netaisyklingai išdygti dantukai. Nuolatiniai dantys pradės dygti tik penkerių ar šešerių metų, o iki to laiko čiulptukas jau bus užmirštas. Tuo tarpu čiulpiantiems nykštį vaikams gali būti sunkiau atsikratyti savo įpročio iki iškris pieniniai dantys, tad yra didesnė tikimybė, kad tokiems vaikams ateityje gali kilti dantų problemų.

Naujausi komentarai

 1. User has not uploaded an avatar
  rasiukas_rasiukas prieš 3 d.

  Ir kaip minejau, jei labai raudonuoja, vis patepkit specialiu kremu. As turiu Avene firmos Cicalfate, pirkau Eurovaistineje, buna ir kitokiu. Jie vaikuciui tikrai nepakenks.

 2. Kėkšto kaimynė
  Kėkšto kaimynė prieš 3 d.

  Kėkšto kaimynė parašė:
  Tai gal ir mūsų dantukai jau pakeliui 🙂. Man irgi negražu vaikai su čiulptukais, bet kai matau saviškę, besistengiančią kumštuką susigrūst į burnytę, kažkaip gaila …

  Dėkoju už patarimus, ieškosim skaniausių kramtukų 🙂!

 3. Camile3 prieš 13 val.

  Kėkšto kaimynė parašė:
  Labai dėkoju už patarimus! O kada Jūsų vaikiukui ėmė dygti dantys, kažkaip keista, kad taip anksti kasytis ėmė? Maniškė irgi žaisliukus, marliukus ir viską, kas pa…

  Nebūtinai dantukai greitu laiku pasirodys. Manajam tik 8 mėn pirmas dantukas pasirodė, o jau 4 mėn griaužė kumštukus ir viską kas papuola ir atrodė, kad dantenos net peršti, tiek kasėsi Ir čiulptukas neišgelbėja nei nuo kumštukų kišimo į burną, nei nuo permirkusių seilėmis drabužių (pati padariau klaidą ir tuo metu pasiūliau čiulptuką, bet naudos kaip dabar matau jis neturėjo).

 4. Kėkšto kaimynė
  Kėkšto kaimynė prieš 6 val.

  Camile3 parašė:
  Nebūtinai dantukai greitu laiku pasirodys. Manajam tik 8 mėn pirmas dantukas pasirodė, o jau 4 mėn griaužė kumštukus ir viską kas papuola ir atrodė, kad dantenos ne…

  Tai tiesiog prakentėjot seilėtekio laikotarpį, ar ką nors duodavot vaikiukui pagraužt? Maniškei koks nors žaisliukas būna įdomus vieną dieną, paskui nebeima 🙂.

 5. Wassermelone
  Wassermelone prieš 56 min.

  Kėkšto kaimynė parašė:
  Tai tiesiog prakentėjot seilėtekio laikotarpį, ar ką nors duodavot vaikiukui pagraužt? Maniškei koks nors žaisliukas būna įdomus vieną dieną, paskui nebeima 🙂.…

  Aisku duodu pagrauzti, sunui lb patinka zindymo karoliai.Mano abu ciulptuko neeme.