Čiulptukas: duoti ar ne? (404)

Čiulpimas yra įgimtas refleksas. Atliekant ultragarso tyrimą kai kuriuos kūdikius gimdoje galima pamatyti čiulpiant nykštį. Daugelis ir gimę turi stiprų poreikį čiulpti, net ir pamaitinti jie nori čiulpti toliau.

Duoti čiulptuką ar jo neduoti – judviejų valia ir sprendimas. Kai kurie tėvai duoda čiulptuką, nes mano, kad tai labai patogus būdas nuraminti irzlų kūdikį ar jį užmigdyti. Kiti yra kategoriškai prieš dėl estetinių priežasčių, dar kitiems – tai laiko gaišimas nuolat keliant numestą ant žemės čiulptuką ir jį plaunant. Šie verčiau pamoko mažylį nusiraminimo tikslams čiulpti savo paties rankytę arba, galiausiai, duoda pačiulpti savo mažąjį pirštą.

Nėra jokių fizinių priežasčių neduoti kūdikiui čiulptuko. Štai keletas patarimų, jei ketini jį duoti.

 • Jeigu maitini krūtimi, neduok čiulptuko, kol mažylis neišmoko teisingai paimti krūties ir pakankamai pasigamina pieno. Kai čiulptukas duodamas nuo pirmųjų savaičių, kūdikiui gali būti sunkiau išmokti žįsti, nes burnytės judesiai, kuriais čiulpiamas spenelis ir čiulptukas, šiek tiek skirtingi.

 • Griebkis čiulptuko, tik kai jo tikrai reikia. Jei mažylis suirzta, patenkink jo svarbiausius poreikius: pamaitink, padėk jam atsirūgti, pervystyk, pasūpuok, priglausk prie savęs, o ne kišk jam į burnytę čiulptuką vos pasirodžius nepasitenkinimo ženklams. Jeigu dabar čiulptuką naudosi protingai, tavo mažylis galbūt nebus toks nuo jo priklausomas, kai jau pradės vaikščioti. Čiulptukas turi tik padėti mažyliui atsipalaiduoti, o ne būti mamos ar tėčio apkabinimo, pamylavimo ar pasūpavimo pakaitalas.

 • Nesijaudink, kad dėl čiulptuko gali netaisyklingai išdygti dantukai. Nuolatiniai dantys pradės dygti tik penkerių ar šešerių metų, o iki to laiko čiulptukas jau bus užmirštas. Tuo tarpu čiulpiantiems nykštį vaikams gali būti sunkiau atsikratyti savo įpročio iki iškris pieniniai dantys, tad yra didesnė tikimybė, kad tokiems vaikams ateityje gali kilti dantų problemų.

Naujausi komentarai

 1. skirmantukas
  skirmantukas prieš 4 mėn.

  Boružėlytė parašė:
  Aš kalbu apie rizikas. Pavojus. Tai skiriasi nuo "visiems garantuotai bus blogai".

  Rizika ar pavojus dėl visko gali būti. Ar tu ta čiulptuką naudosi ar ne. Gali su čiulptuku sakandis geras but o kas jo nedavė blogas. Taigi nereikia pult, jus nenaudojate tai puiku, bet nereikia iškart sakyt koks blogis ir t.t kaip sakiau rizika viskam yra, bet reik žinot kada viską nutraukti ir nepadaryti žalos

 2. zosyte-Vilnius
  zosyte-Vilnius prieš 4 mėn.

  O viespatie mamos,jus tik forume ar ir su vaikais tokios susireiksminusios? Zmones nemokantys juokauti man tokie keisti. Maziau gyvenkit kitu gyvenimus. Nes db jei del ciulptuko tokia drama sugebat sukelt,tai kaistu pagalvot,kas butu,jei susidurtumet su rimtom problemom

 3. zosyte-Vilnius
  zosyte-Vilnius prieš 4 mėn.

  -Egle- parašė:
  Jei jau taip apsimest,kad nesuprantat palyginimo,tai ir as jusu paklausiu... o tai ka paauglystej visi su ciulptukais vaikscios???

  Aga.juos dar cigaretem kai kas vadina

 4. Boružėlytė
  Boružėlytė prieš 4 mėn.

  skirmantukas parašė:
  Rizika ar pavojus dėl visko gali būti. Ar tu ta čiulptuką naudosi ar ne. Gali su čiulptuku sakandis geras but o kas jo nedavė blogas. Taigi nereikia pult, jus nenau…

  Kaip manote, ar mama, kuri sako, kad jos vaikui dveji, vis dar nori čiulptuko ir ji pasiruošusi duoti, kiek vaikas norės, žino, kada viską nutraukti ir nepadaryti žalos? Ar nejaustumėte pareigos tokią mamą perspėti?

  Rizikos lygiai skiriasi. Einant per gatvę tiek per perėją, tiek per raudoną spalvą, yra pavojus būti nutrenktam. Bet per raudoną nevaikštom (na, bent aš ne).

 5. Rebek4
  Rebek4 prieš 4 mėn.

  As kai laukiausi, kazkaip negalvojau apie soske ar duosiu ar ne, nesidomejau net.. Bet pusbrolis su zmona (3vaikai, visi krutim maitinti, beveik pametinukai) pasake, kad prisiklause is aplinkiniu del soskes, kad gink dieve neduot. Tai pirma mergyte be soskes bande auginti. Kitus du pratino prie soskes, nes kaip sake su pirmaja, mama buvo gyva soske, pastovus kabejimas ant papo. O kiti du berniukai augo su soske, sekmingai zinde ir soskes numete sulauke metuku su trupuciu. Gimus saviskei, bandziau maitinti krutim, niekaip neisejo, or su zindymo konsultantais ir kursus lankem kelis kartus, tiesiog ji neeme kruties ir viskas. Speneliai pas mane vidiniai, tai teko nutraukinet ir is buteliuko duot. Iki siol. Bet soske su mumis nuo pirmu dienu pries miega, pries maista ir lauke. Nebuna su soske 24/7, kai zaidzia ar siaip ka tai neikisi, spjauna lauk, arba issitraukia ir zaidzia su soske rankytese. Pirsto nebuvo ciulpus ar, nemoka. Taip kad isvaa tokia, kiekvienas individualiai, bet as tame nieko blogo nematau