Kaip atpratinti vaiką nuo čiulptuko? (64)

Kaip atsisakyti čiulptuko

Čiuptukai vertinami nevienareikšmiškai, tačiau tiek pasisakantys už juos, tiek ir jų kritikai vienbalsiai sutinka, kad vyresniems vaikučiams reikėtų jų atsisakyti.

Kaip tai padaryti greitai ir neskausmingai, pačiam vaikui sutinkant ir norint?

Čiulptuką naudokite saikingai

Norint išvengti čiulptuko atsisakymo problemos ateityje, reikėtų  jį naudoti saikingai. Čiulptukas padeda nusiraminti, greičiau užmigti, numalšinti nuovargio ar pokyčių keliamą irzlumą, tačiau tai negali būti meilės ar rūpesčio reikalaujančio vaiko tildymo būdas.

Čiulptuko taip pat nereikėtų duoti dar tinkamai žįsti nemokančiam naujagimiui, kadangi jo čiulpimas ir krūties žindimas yra skirtingi judesiai. Ankstyva pažintis su čiulptuku gali apsunkinti žindymą.

Yra ir daugiau čiulptuko davimo privalumų ir trūkumų, plačiau apie juos galite paskaityti čia: Čiulptukas: už ar prieš?

Kada ateina laikas atsisakyti čiulptuko?

Čiulptukai iš maždaug 1,5 - 2-ejų metukų sulaukusio vaiko gyvenimo dažnai dingsta savaime. Vaikas jau vaikšto, susipažįsta su aplinka, sudominusius daiktus kiša į burnytę ir ragauja, savo emocijas išreiškia garsais, tad čiulptukui tiesiog nelieka nei vietos, nei laiko.

Žinoma, visi vaikai skirtingi. Drovesni, bailesni, daugiau meilės ir paguodos norintys vaikučiai kartais prisiriša prie nusiraminimą teikiančio čiulptuko ir nenori jo atsisakyti net ir vyresniame amžiuje.

Stebėkite savo vaiką. Jeigu jis dar kūdikystėje, dažniausiai būdamas maždaug 5-6 mėnesių amžiaus vis dažniau išspjauna čiulptuką, o išstūmęs jį iš burnytės neatrodo perdėm suirzęs, nepakinta jo elgesys, tai čiulptuko galite atsisakyti ankstyvame amžiuje.

Jeigu vaikas jau priprato prie čiulptuko, tai įtikinkite jo atsisakyti sulaukus maždaug 2-3-ejų metukų.

Vyresni, 4-6-erių metukų vaikučiai, kurie tebenaudoja čiulptuką, gali susidurti su rimtomis odontologinėmis problemomis. Šiame amžiuje jau ima kristi pieniniai dantukai ir auga nuolatiniai, čiulptuko (taip pat piršto, delniuko!) čiulpimas gali tapti netaisyklingo sąkandžio, kreivų dantukų priežastimi.

Ilgalaikis čiulptuko naudojimas taip pat siejamas su menkesniais kalbiniais įgūdžiais – nuolat čiulptuką čiulpiantis vaikas rečiau bando skleisti garsus, kalbėti.

Palaipsnis čiulptuko atsisakymas

Jeigu mažylis iki 1-erių metukų pats vis dažniau išspjauna ir nepasigenda čiulptuko, tėveliams tai bus labai lengva užduotis. Paprasčiausiai nebenaudokite jo. Jeigu vaikas ims irzti, parodykite jam raminančią alternatyvą – karuselę virš lovytės, žaisliuką, padainuokite lopšinę.

Kuo mažesnis kūdikis, tuo daugiau galimybių turite čiulptuko atsisakyti palaipsniui ir kone nepastebimai. Priklausomai nuo kūdikio būdo ir įpročių, tėvai šį metodą taiko nuo 5-6 mėnesių (kartais ir nuo anksčiau).

Stenkitės čiulptuką naudoti vis rečiau, ypač dienos metu, stenkitės, kad jie nebūtų „po ranka“. Jei turite kelis čiulptukus, pametę vieną iš jų nebepirkite naujo – taip jų sumažės kol galiausiai neliks.

Greičiausiai dingus paskutiniam čiulptukui vaikas dar kartą kitą jo pasiges, bet jei susitvardysite ir rasite būdų nukreipti jo dėmesį ir nuraminti kitaip, tuo visos bėdos ir baigsis. 

Kaip įtikinti vaiką patį atsisakyti čiulptuko?

Vaikui paaugus greičiausiai teks dėl čiulptuko atsakymo susitarti, nes čiulptukas jau bus tapęs pačia tikriausia vaiko nuosavybe. 

Piktas paliepimas atiduoti ar grubus atėmimas jautriam vaikui sukels didelį ir visiškai nereikalingą stresą. Nemalonių emocijų išvengsite pasitelkę kūrybiškumą.

1. Pasiruoškite atsisveikinti su čiulptuku

Vaikai nori kuo greičiau suaugti, tad kalbėkitės su vaikučiu apie jo ir suaugusiųjų skirtumus. Progai pasitaikius, pabrėžkite, kad jis jau didelis: moka gerti iš puodelio, pats apsirengia, susitvarko žaisliukus.

Pasiūlykite jam žengti dar vieną žingsnį į „suaugusiųjų“ pasaulį ir atsisakyti čiulptuko. Susitarkite, kad su čiulptuku atsisveikinsite po trijų dienų. Šias tris dienas, kasdien, ryte ir vakare priminkite vaikui šį susitarimą.

Vaikas turės pakankamai laiko įsisąmoninti artėjančius pokyčius, jiems pasiruoš, bus susijaudinęs dėl laukimo bei džiaugsis pelnyta pergale – žingsneliu į suaugusiųjų pasaulį.

2. Atsisveikinimo su čiulptuku ritualas.

Čiulptukas vaikui labai svarbus, mažylis nesupranta, kad tai tiesiog daiktas, suteikia jam gyvo padaro savybių, tad negali jo tiesiog išmesti į šiukšliadėžę. 

Pasikalbėkite su vaiku ir prisiminkite, kad jis jau ilgai turi čiulptuką, kad čiulptukui atėjo metas iškeliauti. Štai kelios idėjos prasmingam atsisveikinimui:

 • Čiulptuko „paveldėtojas“. Čiulptuką perleiskite mažam šeimos draugų ar kaimynų leliukui – juk jam jo reikia labiau! 
 • Pagalba pasakų herojui. Sugalvokite, kodėl mėgstamos pasakos herojui prireikė čiulptuko – gal piktos raganos burtams įveikti? O gal čiulptukas pasiilgo mamos?
 • Mainai su Čiulptukų fėja. Kaip ir Dantukų fėja, Čiulptukų fėja mainais duoda dovanėlių! Padėkite čiulptuką sutartoje su Fėja vietoje ir kitą rytą laukite dovanų!

Kad ir kokį būdą pasirinksite, čiulptukui „ate“ pasakykite iškilmingai: įdėkite į gražią dėžutę ir išsamiai aptarkite, kas bus toliau. Jei vaikas paskutinę minutę persigalvotų – neverskite jo atsisveikinti čia ir dabar, suderinkite kitą datą ar ieškokite kitų būdų. 

Jei draugiškai išsiskirti su čiulptuku nepavyksta

Jeigu išbandžius visas priemones, čiulptuko vis tiek nepavyksta atsisakyti, tai galima jį „pamesti“ ar „sugadinti“.

Pavyzdžiui, nukirpkite čiulptuko galiuką („gal pelytė nukando“). Prisiminkite, kad pažeisto čiulptuko naudoti nerekomenduoja dėl saugumo, tačiau tikėtina, kad pasikeitęs čiulptukas natūraliai nebetenkins vaiko lūkesčių ir jis jo atsisakys.

Kitas būdas – patepkite vaistinėse parduodamu laku nuo nagų kramtymo ar piršto čiulpimo. Saugus, bet nemalonaus skonio lakas turėtų būti pakankama priežastis atsisakyti čiulptuko.

Pasikalbėkite su vaiku ir paaiškinkite, kad čiulptukas jau senas, labai ilgai naudotas, tad „sugedo“. Pasiūlykite kitą daiktą – naują spalvotą pagalvėlę ramiam miegui, marškinėlius su mėgstamu herojumi – galbūt tai padės nukreipti vaiko dėmesį.

Nepasiduokite manipuliacijoms

Vaikas, net jeigu jis maloniai sutiko atsisveikinti su čiulptuku, gali labai greitai persigalvoti ir pradėti reikalauti grąžinti čiulptuką. Nepasiduokite ir neleiskite vaikui manipuliuoti jumis bei keisti jau priimtų sprendimų.

Tai ne tiesiog čiulptuko sugrąžinimas, o vaikui kenkiančių įgeidžių pildymas, siekis „užglaistyti“ problemą, parodymas, kad ašaromis galima nesunkiai pasiekti savo tikslų. Vaikui pradėjus protestuoti dar kartą jam priminkite priežastis, kodėl atsisakėte čiulptuko, padiskutuokite.

Įprastai nepasitenkinimas netrunka ilgai – jau po poros dienų vaikas randa kitų nusiraminimo būdų ir pamiršta taip mylėtą čiulptuką.

Susiję straipsniai

Darželyje vaikai nevedami į lauką: ar tai teisėta?

Buvimas lauke kiekvienam – tiek vaikui, tiek ir suaugusiajam – teikia daugybę naudų: pabuvus gryname ore pagerėja nuotaika, stiprinamas imunitetas.

Pagyrimas nėra lygus pagyrimui: ką sakyti vaikui vietoje „šaunuolė (-is)“?

Kiekvienas vaikas yra ypatingas. Ypač savas! Ir kaip dažnai mums tiesiog taip norisi jiems pasakyti, priminti ir džiaugtis jų pasiekimais.

Kaip su vaikais kalbėti apie seksą?

Pastebėsite, kad pradėjęs lankyti mokyklą (o gal ir anksčiau) vaikas vis intensyviau domisi sekso tema ir aptarinėja ją su draugais.

Naujausi komentarai

 1. User has not uploaded an avatar
  emili.za prieš 10 mėn.

  Sveikos, pasidalinkit savo nuomone.
  Atemem ciulptuka pries ~10 dienu, pati ismete i konteineri ir pirmas paras isejo susikalbet, nuramint ir jau apsidziaugem kad taip nesudetingai. Bet dabar jau savaite kaip absoliuti tragedija migdyti ar pietu miego ar nakciai. Nenori eiti miegoti, miego laikas pavelejo per pora valandu ir visi migdymai prasideda lipimu is lovos ir baigiasi klykimu koki 15-60 min. Siandiena paluzau ir sekundei daviau ciulptuka kad nurimti nes neisejo nuraminti niekaip kitaip, tai iskart uzmigo be muistymosi ir etemiau uzmigus vel paslepiau.

  Gal kas tureje panasia patirti?

 2. User has not uploaded an avatar
  Syma007 prieš 10 mėn.

  emili.za parašė:
  Sveikos, pasidalinkit savo nuomone.
  Atemem ciulptuka pries ~10 dienu, pati ismete i konteineri ir pirmas paras isejo s…

  Sveiki. Maniškė draugavo su čiulptuku iki 2,5 m. Tuomet irgi įkalbėjom išmesti, sukūrėm pasakėlę, kad čiulptukas išvažiavo į šiukšlyną ar pan. Atrodė, kad susitaikė su atsisveikinimu, bet kitą dieną atsirado ta pati migdymo problema kaip ir Jums. Nuo to laiko pietų miego išvis atsisakė, miegodavo tik labai retais atvejais, kai sirgdavo ir pan. Tačiau čiulptuko niekada nebedavėm, nes čia kaip ir su visom priklausomybėm-meti, po to vieną kartą pabandai ir vėl iš naujo tampi priklausomas. Jūsų vaikas dar labai mažas, nežinau priežasčių, kodėl nusprendėte atpratinti. Gal dar tokio amžiaus vaikui sunku atsisakyti. Bet jei nutarėte atpratinti, tai siūlau atkentėti ir išmesti visus čiulptukus, kad nebūtų pagundos duoti silpnumo akimirką, kitaip palūšite ir vėl🙂 veskite vaiką miegoti, tik tuomet, kai pavargsta, po lauko ar pan. Sėkmės!

 3. Minimalistė
  Minimalistė prieš 10 mėn.

  emili.za parašė:
  Sveikos, pasidalinkit savo nuomone.
  Atemem ciulptuka pries ~10 dienu, pati ismete i konteineri ir pirmas paras isejo s…

  Gal jūsų supratingesnė, bet mano vaikas tai tik neseniai labiau pradėjo suprast, kad jei kažko atsisakom tai to ir nebus. Ir tikrai pritariu jei jau apsisprendėte, jokių nuolaidžiavimų, taip tik pradėsite visa atsisakymo procesą iš naujo. Mano mažylis nuolat čiulptuką burnoj turėjo, vėliau pastebėjau, kad tapo reikalingas tik užmigti, po to jau ir naktį išspjaudavo, prieš tai verkdavo jei pamesdavo. Šiaip dar padeda mylimukai užmigti, kol naudojo čiulptuką jokių mylimuku neturėjo, atsibodo čiulptukas atsirado susidomėjimas minkštais žaislais, su jais ir gulasi miegoti. Yra miego ritualai,kurie visada privalo but, tas irgi labai padeda. Gal per anksti atsisakėt tiesiog.. Mano mažesnysis po antrojo gimtadienio prarado ta didelį susidomėjimą čiulptuku. Vyresnėlis iš vis čiulptuko neturėjęs, bet vis dar turi įprotį čiulpti nykštį. Anksčiau galvojau, kad čiulptukas kažkoks blogis, bet dabar suprantu, kad nieko blogo, nuo čiulptuko atpratinti gana nesunku, bet vat nuo nykščio čiulpimo.. Sėkmės... 🤦‍♀️ Dar ir dabar nykštys visas nugraužtas ir taip nuo pat tada kai atrado tokį nusiraminimo metodą. Tad kai turiu tokius du pavyzdžius manau nieko blogo jei iki 2,5 metų vaikas naudoja čiulptuką. Nuo rugsėjo keliausime į darželį, tad ir buvo planas iki tada atsisakyti čiulptuko. Manau darželyje jau tiesiog nebepatogu nei vaikui nei kitiems.. 🤔
  Bet is esmės, jei savaitę tęsiasi kažkokie sunkumai su miegu, tai gali būt visai ne dėl čiulptuko, gal dantys dygsta, gal pilvukas neramus. Vaikai greičiau pripranta prie pokyčių nei suaugę, tad ir lyginti su priklausomybėm nemanau, kad verta, tai labiau įprotis. Bet po šitiek dienų reiktų labiau pasigilinti kame gali but problema, nes čiulptukas vaiką nuramins, bet priežasties miego pokyčio nepašalins.

 4. User has not uploaded an avatar
  aaausrele83 prieš 2 mėn.

  Diskusija perkelta iš kitos temos

  Sveikos mamytes,mums 2.5 metukų,ieškau patarimu kaip atpratinti vaika nuo ciulptuko ir buteliuko,darželyje ju nereikia,bet namie ciulptukas is dantu neiskrenta,ir buteliukas su misiniu nera pamirštas,ypač nakti,uzeina toks etapas kad nakti kas dvi valanda šaukia kad pieno nori,kai pasakau kad nera pieno tai kelia namu stoga,pasidalinkit prašau savo patirtimi kaip nupratinot vaikus nuo siu iprociu,nes na manau jau laikas

 5. Amadra
  Amadra prieš 2 mėn.

  Diskusija perkelta iš kitos temos

  aaausrele83 parašė:
  Sveikos mamytes,mums 2.5 metukų,ieškau patarimu kaip atpratinti vaika nuo ciulptuko ir buteliuko,darželyje ju nereikia,bet namie ciulptukas is dantu neiskrenta,ir b…

  Ciulptuka pries metus "pametem". Kai darzelyje pasake, kad jau miega be jo, viena vakara kartu ejom pasiimti to ciulptuko, kur visada guledavo, o jo ten nebuvo. Kartu isvaiksciojom visus namus, vaikas suprato, kad nera, paliudejo, bet uzmigo be jo. Paskui kelis vakarus dar "paieskojom" ir tuo baigesi.

  O su buteliuku, tai jei bandet neduot, bet vaikui isiverkus vis tiek duodat, tai taip ir bus. Vaikas susies, kad verkimu pasiekia savo. Tai vienintele iseitis paciai tvirtai apsisprest ir nebeduot. Net jei ir verks puse nakties. Tik tokiam zingsniui geriau ryztis pries savaitgali, kad kita diena galetumet abu pailseti po sunkios nakties.

Skelbimai

20,00 €
44 | 16 | L
10,00 €
12,00 €
122 | 6 - 7 m.