CRB tyrimas: ar jūsų sergančiam vaikui reikia gerti antibiotikus? (10)

Mergaitei seselė ima kraują iš piršto H_Ko | Shutterstock.com

Anksčiau daugumai peršalusių ir sunkesne ligos forma sergančių vaikų gydytojai skirdavo antibiotikų. Dažnai jų būdavo skiriama ir profilaktiniais tikslais siekiant išvengti ligos komplikacijų.

Pastaruoju metu tiek medikai, tiek ir tėvai suvokia, kad antibiotikai – tai ne vitaminai, todėl jais gydoma tik kraštutiniu atveju, kai kitos priemonės nepadeda.

Plačiau skaitykite:

Vienas efektyviausių tyrimų, rodančių bakterinę infekciją (ir kad reikia skirti antibiotikų) – CRB tyrimas.

C-reaktyvinis baltymas (CRB): kas tai?

C reaktyvinis baltymas (CRB) gaminasi kepenyse, vos tik organizme kyla ir išplinta infekcija. CRB aptinkamas kraujyje. Kilus uždegimui į kraują patenka audinių irimo šalutinių produktų, skatinančių šio baltymo sintezę.

Taigi CRB tyrimas – vienas aiškiausių organizmo uždegimo rodiklių.

Kuo CRB tyrimas naudingas ir kodėl jį reikėtų atlikti?

CRB kiekį svarbu nustatyti tiriant, ar infekcija – bakterinės bei grybelinės, ar virusinės kilmės.

Vien tik apžiūrėjus pacientą gydytojams sunku diagnozuoti ligos sukėlėją (-us), todėl santykinai nebrangus, greitas ir efektyvus tyrimas leis skirti tinkamiausią gydymą ir nepakenkti pacientui.

Jeigu vaikas peršalo, CRB lygis padidėja nežymiai, tad vartoti antibiotikų nereikia. Jei uždegimo sukėlėjai – virusai, svarbu žinoti, kad antibiotikai jų neveikia.

Neretai šis tyrimas atliekamas ir siekiant išsiaiškinti, ar gydytojo paskirtas gydymas yra efektyvus. Uždegimui sumažėjus CRB kiekis analogiškai mažėja, taigi, tai reiškia, kad ligonis sveiksta.

Kada reikėtų atlikti CRB tyrimą?

CRB lygis pakyla praėjus ~6 val. nuo uždegimo (ligos) pradžios ir patį piką pasiekia po maždaug paros.

Taigi, vos tik vaikui sukarščiavus iškart atlikti CRB tyrimo nerekomenduojama, nes baltymo koncentracija dar gali būti nepakankama ligos sukėlėjui nustatyti. Tyrimą optimalu atlikti po 24 val. infekcijos požymiams pasireiškus.

CRB normos

 • iki 5 mg/l: sveiko bet kokio amžiaus žmogaus kraujyje aptinkama norma;
 • < 50 mg/l: nekomplikuota virusinė infekcija ar lokali bakterinė infekcija vaikui;
 • > 50 mg/l: bakterinė infekcija vaikui;
 • > 100 mg/l: sergant nekomplikuotomis infekcijomis, kurias sukelia adenovirusai, citomegalo virusas, virusai, sukeliantys gripą, tymus ir kiaulytę;
 • > 150 mg/l: sunki bakterinė infekcija vaikui;
 • 5–15 mg/l: naujagimių kraujyje aptinkami CRB kiekiai pirmomis gyvenimo dienomis;
 • susirgus suaugusiesiems CRB koncentracija kraujyje gali padidėti net tūkstančius kartų.

CRB tyrimo ribotumai

Manoma, kad apie 10 proc. atvejų CRB lygis kraujyje gali nepadidėti, todėl kartu dažnai rekomenduojama atlikti ir papildomus tyrimus – eritrocitų nusėdimo greičio tyrimą (ENG) ir leukocitų tyrimą.

Taip pat vaikai dažnai serga ūminiu tonzilitu (angina), kurią gali sukelti tiek virusai, tiek bakterijos. Tik apie 30 proc. atvejų tonzilitą sukelia bakterijos, todėl sukėlėjui nustatyti papildomai atliekamas A grupės streptokokų tyrimas.

Jeigu vaikui užsitęsia kosulys, galima įtarti infekciją, kurią sukelia mikoplazmos ir chlamidijos. Jų antikūnams nustatyti imamas tepinėlis iš ryklės arba atliekami IgM ar IgG antikūnų kraujo tyrimai.

Taigi CRB tyrimas negali būti naudojamas tiksliai mikrobinei infekcijos etiologijai klasifikuoti, tačiau jis naudingas kartu su kitais tyrimais, siekiant atskirti virusinę ir bakterinę infekciją.

Taip pat CRB lygis padidėja ir dėl kitų priežasčių:

 • po chirurginių procedūrų (tačiau jei neišsivysto bakterinė infekcija, baltymo lygis normalizuojasi);
 • patyrus traumą, po sužeidimų;
 • nudegus odą;
 • sergant reumatinėmis ligomis;
 • sergant onkologinėmis ligoms;
 • sergant Krono liga;
 • dėl sisteminių vaskulitų;
 • dėl ūmaus kasos uždegimo;
 • dėl kraujotakos sutrikimų (krešulio susiformavimo, venų trombozės);
 • patyrus širdies smūgį ir kt.

Ar CRB tyrimas kompensuojamas ir kiek jis kainuoja?

CRB tyrimas kompensuojamas iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšų. Nusprendus tyrimą atlikti gydytojui neskyrus reikės mokėti nuo ~5–7 eurų.

Kaip pasiruošti CRB tyrimui?

Kažkaip specialiai ruoštis CRB tyrimui nereikia, tik svarbu, kad vaikas ~12 val. prieš jį būtų nevalgęs. Dėl šios priežasties geriausia tyrimą atlikti anksti ryte, dar prieš pusryčiaujant.

Naujausi komentarai

 1. Toma.
  Toma. prieš 2 mėn.

  [email protected]@ parašė:
  O kaip galvojat 52 mg/l yra rodiklis skirti antibijotikus? Mums skyre

  manau, antibiotikų skyrimą lemia ne tik CRB, bet ir bendras ligos vaizdas - simptomai, jų trukmė, ligos eiga bei progresavimas, kitos aplinkybės (gal yra aišku nuo ko ir kaip užsikrėtė), paciento imuninė būklė, gretutinės ligos. Ne tyrimai yra gydomi

 2. M@m@
  [email protected]@ prieš 2 mėn.

  Toma. parašė:
  manau, antibiotikų skyrimą lemia ne tik CRB, bet ir bendras ligos vaizdas - simptomai, jų trukmė, ligos eiga bei progresavimas, kitos aplinkybės (gal yra aišku nuo …

  Taip, labai teisingai parasete. Mums 5 dienos temperatura 37.5 - 38.6 , stipri sloga, dabar ir kosulys. Aisku paskirtus vaistus vartojam, bet galvoje kirba mintis, gal ju nereikejo, gal dar galejom kovoti su ligos simptomais :/ . Man atrodo, kad antibijotikai labai jau stiprus vaistas jaunam organizmui :/ . Bet cia tik mintys.... darom kaip gydytoja pasake

 3. Lora11
  Lora11 prieš 4 d.

  2men vaikui crb norma,bet leukocitai padideje 18. Pakosrja,gydytoja liepia duot antibiotikus. Gal kam taip buvo,ar tikrai ju reimia?

 4. LaimingaMamytee
  LaimingaMamytee prieš 4 d.

  Lora11 parašė:
  2men vaikui crb norma,bet leukocitai padideje 18. Pakosrja,gydytoja liepia duot antibiotikus. Gal kam taip buvo,ar tikrai ju reimia?

  Pasidomėkit apie leukocitus kas vyksta organizme kai jie padidėja. Suprasit ar reikia ar ne. Gydytojas bereikalo vaikui neskirs antibijotikų.

 5. Meshka
  Meshka prieš 4 d.

  LaimingaMamytee parašė:
  Pasidomėkit apie leukocitus kas vyksta organizme kai jie padidėja. Suprasit ar reikia ar ne. Gydytojas bereikalo vaikui neskirs antibijotikų.

  O kas vyksta kai padideja leukocitai, o crb normoj?