Dailė iki 3 metų arba kūryba be ribų

vaikas ir piešimas

suvaikais.lt Elena – dviejų berniukų mama ir tinklaraštininkė
www.suvaikais.lt

Man labai patinka mintis, kad mėgavimasis piešimu yra net svarbesnis už rezultatą. Tai ypač pasakytina kalbant apie ankstyvąją pažintį su daile.

Nereikia mokyti piešti taip, kaip reikia. Tam bus gražaus laiko vėliau. Dvejų ar trejų metukų vaikams daug svarbiau lavinti ranką, pažindintis su įvairiomis piešimo priemonėmis, skirtingais būdais.

Kūdikis gali pusvalandį čiupinėti dažuose išmaudytą teptuką ir pirštais jausti teptuko ir dažų tekstūrą, tyrinėti, bandyti suprasti šią pojūčių paletę ir spalvų gamą.

Jis gali lėtai pakabinti dažų ir žaibišku greičiu juos įsidėti į burną. Tai normalu. Šis pažinimo procesas yra pradžių pradžia. Žinoma, jei dažai nėra skirti valgymui, mama sustabdys vaiką. Mama turi būti šalia, kad užkirstų kelią pavojingiems dalykams.

Bet taip pat mama turi leisti išsitepti, gal net patepti grindis (juk jas tuo tikslu ir užklojome!), pabandyti dažą kabinti pirštais, teptuku, popieriaus skiaute, net koja... Kuo daugiau skirtingų būdų ir pabandymų.

Piešiant/ žaidžiant su dažais lavinama ne tik vaizduotė, mažyliai meną kuria lavindami ranką, treniruodami stambiosios ir smulkiosios motorikos gebėjimus, stebėdami savo paliekamus pėdsakus ant sienos, popieriuje, ant grindų, ant savo kūno.

Taip jie tiria visų pirma save. Jiems daug svarbiau yra judesys ir jo paliekamas pėdsakas, nei meno kūrinys. Ne veltui visuose šaltiniuose pabrėžiama proceso svarba, o ne rezultatas.

Jei nesate nusiteikę teplionei ir netvarkai, geriau šiandien nepradėti. Palaukite, kada turėsite tam nuotaikos ir tuomet procesas vyks smagiai ir neš didžiulę naudą. Pasitenkinimo procesu, atradimų ir naujovių reikia mums visiems, o mažyliams ypatingai.

Kaip pasiruošti ramiam piešimo-tapymo užsiėmimui su mažyliu

Ar būna taip, kad kol surandate teptukus, vaikas spėja nuspalvinti pusę namų? Kad taip nenutiktų, geriausia pasiruošti ir tada imtis veiklos.

 • Dailės reikmenys visada vienoje vietoje, surūšiuoti, lengvai pasiekiami jums ir nepasiekiami vaikui. Tiksliau, vaikas turi pasiekti keletą priemonių, kurios nėra pavojingos, pvz. mažiausiems kreidelės ir popierius, vyresniems plius vandeniniai dažai, vėliau jau ir žirklės ir t.t.
 • Veiklai skirta erdvė paruošiama iš anksto. Jei piešite ant stalo ar ant žemės, pašalinkite visus su užsiėmimu nesusijusius daiktus, grindys gali būti užklojamos popieriumi arba nereikalingu medžiagos gabalu, jei bijote jas išteplioti. Stalą galite apklijuoti popieriumi arba rinkitės tokį stalą, kurį lengvai galėsite nuvalyti.
 • Paruošiami dažai, vanduo, teptukai, popieriaus lapai ir kitos priemonės, kurių manote, kad šiandien reikės. Gerai yra turėti kelis skirtingo dydžio popieriaus lapus. Jei neturite didesnio formato lapų – ne bėda. Didesnius formatus galite pasigaminti iš paprastų A4 lapų. Paprasčiausiai sutvirtinkite kelis nedidelius lapus lipnia juostele. O jei kaip tik turite tik didelius lapus, mažų pasidarysite be didesnio vargo. Galite net paeksperimentuoti ir iškirpti skirtingų formų lapų ir leisti mažyliui rinktis, ant kokio norės kurti.
 • Kai paruošta erdvė, pasiruoškite ir jūs su vaiku. Galite šį darbą atlikti prieš ruošiant erdvę, jei jums taip patogiau. Galbūt reikia specialių drabužių? Kai kurie mėgsta naudoti specialius lietpalčius ar prijuostes. Kitiems pakanka apsirengti menams skirtais marškinėliais ir kelnėmis, kurie jau nekartą sugėrę dažų sluoksnį ir paragavę klijų. Svarbu, kad jums ir vaikui būtų patogu.
 • Jei mėgstate fotografuoti, netoliese turėkite fotoaparatą, nes mielų ir spalvingų akimirkų būtinai bus!

Idėjos vaikų piešimui/ tapymui

Galite bandyti piešti ant veidrodžio, lango stiklo, medinės ar plastikinės lentelės. Skirtingi paviršiai sukuria smagaus eksperimento nuotaiką.

Tapyti galite ne tik teptukais. Štai kas juos gali pakeisti:

 • Plastikinės ar medinės kaladėlės
 • Medžių, gėlių lapai, samanos, akmenukai, kankorėžiai ir pan.
 • Mašinytės (jei turite ne vieną, parinkite su skirtingais ratų raštais)
 • Ausų krapštukai (tinka braižyti, baksnoti, tepti dažus)
 • Sagos, karoliai, siūlai, medžiagos skiautės
 • Šakutė yra paruoštas tulpės trafaretas, bet galima ir kitokių smagių paveikslų nutapyti
 • Pirštukai ir delniukai – piešti pirštais didžiulis malonumas (!), ypač, kai kartu piešia ir mama. Išduosiu paslaptį, piešti ant kūno ne tik kūrybinga, bet ir raminanti veikla, kuri padeda grįžti į save.

Keli patarimai pabaigai

„Atsitiktiniai radiniai“. Vyresniems (nors ir mažyliai atranda ką nuveikti su ne vietoje paliktais dažais) kartais pakanka palikti matomoje vietoje priemonių ir jie imsis veiklos. Norite, kad šiandien ką nors palipdytų? Palikite modelino, kočėliuką ir pjaustymo formelių (jei neturite specialių, galite panaudoti sausainių gaminimo formeles). Tokie atsitiktiniai radiniai žadina vaiko vaizduotę ir skatina jį imtis iniciatyvos kurti. Nenustebkite, jei vaikas imsis žaisti ne tai, ko tikėjotės. Gali būti, kad jis nulipdys mėgstamą herojų ir imsis kurti istorijų. Visi kūrybiniai variantai galimi ir sveikintini!

Priemonės, kurias visuomet verta turėti: popierius, spalvotas popierius, pieštukai, teptukai, kreidutės, lipdukai, klijai (skysti ir pieštukiniai), vandeniniai dažai, guašas, virvelės, siūlai, medžiagos skiautės, skirtingo popieriaus skiautės (dovanų, spalvoto, laikraščio ir pan.), plastilinas/ modelinas/ molis (smagu, kai yra galimybė turėti jų visų, bet turėti nors vieną lipdymui skirtą priemonę būtų gerai. Negalint nusipirkti, galima pasigaminti patiems), žirklės, įvairūs pagaliukai, plastikinis peiliukas ypač naudingas lipdant, kempinėlės.

Susiję straipsniai

Naujas „Kakės Makės“ serialas per TV3 Play

Naująjį serialą apie išdykėlę mergaitę Kakę Makę ir jos draugus nemokamai žiūrėkite per TV3 Play!

Popieriniai moliūgai (nuotraukos žingsnis po žingsnio)

Kviečiame pasigaminti smagius moliūgus Helovinui ir ne tik! Jums reikės vos kelių labai paprastų priemonių.

Rudeniniai darbeliai: lapai, kaštonai, gilės ir dar daugiau (su nuotraukomis)

Rudenį smagu su vaikučiais rinkti įvairias gamtos dovanas: lapus, giles, kaštonus, kankorėžius, uogas ir sėklas, o vėliau iš jų gaminti darbelius.