Ką daryti, jei vaikas bijo gydytojo? (7)
Tvarkytis su gydytojų baime yra sunkiau nei su bet kuria kita – yra ir suaugusių, kurie nesugeba jos atsikratyti. Daktarų baimė nėra įgimtas dalykas: dažniausios jos priežastys būna neigiama patirtis arba nuogirdos apie nemalonias procedūras gydytojo kabinete.
Neigiamos patirties greičiausiai nepavyks išvengti: jau nekalbant apie nepažįstamą, neįprastą aplinką, keistus, bauginančiai atrodančius instrumentus, vaikui teks patirti ne pačias maloniausias procedūras: pradedant nuo skaudančios gerklės patikrinimo, baigiant kraujo ėmimu iš piršto. Bet visuomet galite bent jau pamėginti pakeisti vaiko požiūrį į jas. Tiesa, garantijos, kad pavyks, niekada nėra.
Kaip pakeisti vaiko nuostatas:
Nekaitinkite vaiko vaizduotės. Vaiko vaizduotė yra laki, o tėvai yra didžiausi autoritetai. Todėl atidžiai stebėkite, kaip apie gydytojus kalbate namuose. Jei vaikas girdės, kaip bijote kraujo ėmimo iš piršto, arba kaip siaubingai kažkas rėkė odontologo kabinete jums besėdint laukiamajame, negalite tikėtis, kad vaikas apie šias procedūras galvos kaip apie kažką smagaus. Tokios kalbos tik kels jam siaubą. Taip pat neminėkite apsilankymo pas gydytoją kaip bausmės už netinkamą elgesį („Jei neklausysi, nuvesiu pas dantistą“).
Pažaiskite vaidmenų žaidimus. Nupirkite mažyliui gydytojo (dantisto) rinkinuką ir kartu pažaiskite namuose daktarą: „pagydykite“ žaisliukus atlikdami jiems įvairias procedūras. Būtinai pabrėžkite, kad jis („daktaras“) ir jo atliekamos procedūros padėjo žaisliukams pasveikti, o žaisliukai, kurie nebijojo ir elgėsi gražiai, pasveiko kur kas greičiau. Tokiems žaisliukams kaip paskatinimą duokite saldainį ar lipduką (tokį pat paskatinimą duokite ir vaikui po apsilankymo pas gydytoją).
Paskaitykite specialias knygeles ar pažiūrėkite filmuką. Pasakos apie geruosius daktarus formuoja vaiko pasitikėjimą gydytojais, o taip pat modeliuoja vaiko elgesį gydytojo kabinete: kas gi norėtų būti begemotu, kuris bijojo skiepų?
Pasiimkite vaiką kartu į savo vizitus. Tai padės jam apsiprasti su gydytojo kabineto aplinka bei susikurti elgesio modelį pagal tai, kaip elgiatės jūs.
Lankykitės pas gydytoją profilaktiškai. Šie nebūtini apsilankymai taip pat padeda vaikui susidraugauti su gydytojais, nesukeliant nemalonių pojūčių ir emocijų. Jei lankysitės pas medikus tik tuomet, kai vaikas prastai jaučiasi, kai jam ką nors skauda, neišvengiamai tai asocijuosis mažyliui su skausmu, nemaloniomis procedūromis ir prasta savijauta. Be kita ko, šie profilaktiniai apsilankymui ugdo teisingą vaiko požiūrį į rūpinimąsi savo sveikata.
Čia skaitykite, kaip parengti vaiką apsilankymui pas gydytoją, kad jis įvyktų kuo sklandžiau.
blogi prisiminimai..gal jau dabar nebeduria tiek daug?