Ką daryti, jei vaikas bijo gydytojo? (7)

vaikas bijo gydytojo

Tvarkytis su  gydytojų baime yra sunkiau nei su bet kuria kita –  yra ir suaugusių, kurie nesugeba jos atsikratyti. Gydytojų baimė nėra įgimtas dalykas: dažniausios jos priežastys būna neigiama patirtis arba nuogirdos apie nemalonias procedūras gydytojo kabinete.

Neigiamos patirties greičiausiai nepavyks išvengti: jau nekalbant apie nepažįstamą, neįprastą aplinką, keistus, bauginančiai atrodančius instrumentus, vaikui teks patirti ne pačias maloniausias procedūras: pradedant nuo skaudančios gerklės patikrinimo, baigiant kraujo ėmimu iš piršto.  Tačiau visuomet gali bent jau pamėginti pakeisti vaiko požiūrį į jas. Garantijos, kad pavyks, tiesa, nėra.

Kaip pakeisti vaiko nuostatas:

 
Nekaitink vaiko vaizduotės. Vaiko vaizduotė yra laki, o tėvai yra didžiausi autoritetai. Todėl atidžiai stebėk, kaip apie gydytojus kalbi namuose. Jei vaikas girdės, kaip tu bijai kraujo ėmimo iš piršto, arba kaip siaubingai kažkas rėkė odontologo kabinete tau besėdint laukiamajame, negali tikėtis, kad vaikas apie šias procedūras galvos kaip apie kažką smagaus. Tokios kalbos tik kels vaikui siaubą. Taip pat niekuomet neminėk apsilankymo pas gydytoją kaip bausmės už netinkamą elgesį („Jei neklausysi, nuvesiu pas dantistą“).

Pažaiskite vaidmenų žaidimus. Nupirk mažyliui gydytojo (dantisto) rinkinuką ir kartu pažaiskite namuose daktarą: „pagydykite“ žaisliukus atlikdami jiems įvairias procedūras. Būtinai pabrėžk, kad jis („daktaras“) ir jo atliekamos padėjo žaisliukams pasveikti, o žaisliukai, kurie nebijojo ir elgėsi gražiai, pasveiko kur kas greičiau. Tokiems žaisliukams kaip paskatinimą duokite saldainį ar lipduką (tokį pat paskatinimą duokite ir vaikui po apsilankymo pas gydytoją).  

Paskaitykite specialias knygeles ar pažiūrėkite filmuką. Pasakos apie geruosius daktarus formuoja vaiko pasitikėjimą gydytojais, o taip pat modeliuoja vaiko elgesį gydytojo kabinete: kas gi norėtų būti begemotu, kuris bijojo skiepų?

Pasiimk vaiką kartu į savo vizitus. Tai padės jam apsiprasti su gydytojo kabineto aplinka bei susikurti elgesio modelį pagal tai, kaip elgiesi tu. 

Lankykitės pas gydytoją profilaktiškai. Šie nebūtini apsilankymai taip pat padeda vaikui susidraugauti su gydytojais, nesukeliant nemalonių pojūčių ir emocijų. Jei lankysitės pas  gydytojus tik tuomet, kai vaikas prastai jaučiasi, kai jam ką nors skauda, neišvengiamai šie apsilankymai vaiko galvutėje asocijuosis su skausmu, nemaloniomis procedūromis ir prasta savijauta.   Be kita ko, šie profilaktiniai apsilankymui ugdo teisingą vaiko požiūrį į rūpinimąsi savo sveikata.

 Čia skaityk, kaip parengti vaiką apsilankymui pas gydytoją, kad jis praeitų kuo sklandžiau.

Naujausi komentarai

 1. zosyte-Vilnius
  zosyte-Vilnius prieš 10 m.

  blogi prisiminimai..gal jau dabar nebeduria tiek daug?

 2. @kvietkelis@
  @[email protected] prieš 10 m.

  neduria , aisku. Bet baime tokia -vyriska, sakyciau. Protu suvokia, kad nepabegs nuo to dalyko,bando ississukineti. Galu gale nusiteikia ir padarom ta reikala. Bet su daktarais geraiu reikalu netureti, kaip bebutu. Mano vyras toks pats.

 3. zosyte-Vilnius
  zosyte-Vilnius prieš 10 m.

  kvietkelis mazas parašė:
  neduria , aisku. Bet baime tokia -vyriska, sakyciau. Protu suvokia, kad nepabegs nuo to dalyko,bando ississukineti. Galu gale nusiteikia ir padarom ta reikala. Bet su daktarais geraiu reikalu netureti, kaip bebutu. Mano vyras toks pats.

  tai ir as tokia pati bet per nestuma ir db atsivaiksciojau uz visa gyvenima..
  matyt cia tiesiog nemegsta ir tiek. ka bepakeisi..

 4. Klaipedele
  Klaipedele prieš 8 m.

  Mano mažylė iki metų labai bijojo fonendoskopo pamatydavo, ir pradėdavo verkti. Kadangi pati toki turiu, daviau pažaisti, padarėm žaisliukams "tuku tuku" (paklausėm širdutę ) ir nieko, priprato, dabar neverkia, leidžia apžiūrėti

 5. Neegzistuojantis vartotojas
  prieš 7 m.

  sveikos mamos,mano mazyliai baisiai bijojo gydytoju,nes ims krauja,durs adata tada ememes dometis poliklinikomis taigi pakeitem gydytoja ir poliklininka, nuo to laiko dingo ir baime adatom ir eina nebijodami nieko.