Kaip parengti vaiką apsilankymui pas gydytoją (56)
Tinkamai suplanuok vizitą. Vesk vaiką pas gydytojus, kai jis yra sotus ir pailsėjęs (žinoma, nekalbame apie ekstrinius atvejus!). Pasistenk, kad eilėse reikėtų laukti kuo trumpiau, o ir pats vizitas netruktų ilgai (vienu kartu apsilankykite ne daugiau kaip pas 1-2 specialistus). Mažyliai yra nekantrūs, todėl ilgas laukimas vaikus suerzina ir išvargina.
Papasakok vaikui apie apsilankymą. Papasakok vaikui, kodėl lankysitės pas gydytoją ir ką jis darys. Nežadėk, kad jam neskaudės, ypač jei nemalonių pojūčių tikrai bus. Pirma, tai griauna pasitikėjimą tavimi. Antra, toks „padrąsinimas“ įteigia mintį, kad vizitai pas gydytoją paprastai yra skausmingi. Jei iš anksto žinai, kad teks atlikti nemalonią ir skausmingą procedūrą, geriau paaiškink vaikui, kad skaudės tik truputį, bet tai padės jam greičiau pasveikti. Galite ir pasipraktikuoti – pavyzdžiui, gali papasakoti, kad kai ims kraują iš pirštuko, bus „bakst“ – pademonstruok tą „bakst“ buku pieštuku, o tuomet papūskite pirščiuką, „kad neskaudėtų“. Tokiu būdu būsimas „skausmas“ neatrodys toks bauginantis ir lengvai įveikiamas.
Leisk vaikui jaustis saugiai. Nuo šešių mėnesių vaikas labai prisiriša prie artimiausių žmonių (mamos ir tėčio), todėl gydytojo kabinete vaikas jausis saugiau, jei visą laiką galės matyti tėvus. Kartasi vaikai būna ramesni, jei gydytojas apžiūri juos sėdinčius tėvams ant kelių ar laikomus glėbyje. Dauguma pediatrų savo kabinete turi žaisliukų, kuriais gali nukreipti vaiko dėmesį nuo procedūrų, tačiau jei vaikas turi Mylimuką, tikrai nebus blogiau jei pasiimsite jį kartu.
Pasirink gydytoją. Ne visi gydytojai vienodai sėkmingai bendrauja su vaikais. Jei turi galimybę rinktis, rinkis tokį, kuris nemalonų vizitą moka paversti smagiu žaidimu.
Pagirk už tinkamą elgesį. Jei vaikas elgėsi tinkamai, būtinai pagirk jį: koks jis buvo drąsus ir neverkė (ar beveik neverkė). Tokį elgesį be pagyrimo paskatink saldainiu (jį gali įteikti ir gydytojas), lipduku ar apsilankymu vaiko pamėgtoje kavinėje. Tai turėtum daryti net ir tuo atveju, jei vaiko elgesys toli gražu nebuvo tobulas: toks paskatinimas padeda vaikui suprasti, kad nemalonios procedūros ilgai netrunka, o po jų visuomet laukia šis bei tas smagaus. Todėl gali tikėtis, kad kito apsilankymo vaikas baiminsis mažiau.
Jei ši tema neverta dėmesio, tai gal bendraukite tose, kurios yra vertos?