Ką daryti, kad rytinė rutina grįžus į mokyklą būtų sklandi?

Šeima valgo pusryčius kartu Monkey Business Images | Shutterstock.com

Turint daugiau vaikų, kartais gali būti tikrai sunku išvesti visus pro duris laiku be šūkaliojimų, vėlavimo ir niurzgėjimo. Ypač kai kalba eina apie tingias, ilgas vasaros dienas, kurios ką tik prabėgo. Keletas tėvų patikrintų triukų tikrai padės, kad rytinė rutina prieš mokyklą būtų sklandi, be užmirštų pietų ir nerimo.

Viską paruoškite iš vakaro

Kad ryte nereikėtų „pamesti galvos“ ieškant trūkstamų daiktų, produktų pietums ar lyginti drabužių, viską (arba beveik viską) pasiruoškite iš vakaro: sudėkite į kuprines kitos dienos knygas, išlyginkite uniformą, pagaminkite priešpiečius mokyklai, pietus (jei valgote namuose gamintą maistą) – į darbą.

Sunku viską atsiminti? Kalendorius arba lenta ant sienos gerai matomoje namų vietoje – puiki išeitis. Joje rašykite viską: kada reikia nunešti į biblioteką perskaitytas knygas, surašykite, kada einate į sporto klubą, vaikų būrelius, jų trukmę, kada ruošiate namų darbus, numatytą bendrą laisvalaikį ir pan. Taip išvengsite „paskutinės minutės pasimetimo“, nieko nepamiršite ir visur, tikėtina, spėsite laiku.

Naudingas patarimas

Nuolat trūksta laiko sau? Viską pasiruošę iš vakaro, ryte tikrai galėsite skirti 15 minučių tik sau, kol šeima dar miega: tai bus jūsų laikas „ramiam“ kavos puodeliui, panaršymui internete ar įdomiam skaitiniui, kuris puikiai nuteikia dienai. Ne taip ir paprasta kažką nuveikti ar susikaupti, kai vaikai yra šalia. Tad pasiruošę iš vakaro tikrai galite nustatyti žadintuvą 15 minučių anksčiau.

Pusryčiauti – apsirengus ir pasiruošus

Norite, kad rytas būtų sklandesnis? Prie pusryčių stalo visi sėskite jau apsirengę. Aprangas, žvilgtelėję į orų prognozes, galite paruošti visai savaitei. Pavyzdžiui, galite savaitgalį skirti porą valandų ir suruošti visos šeimos savaitės derinius.

Vyresniems vaikams tokiu būdu ne tik lengviau apsirengti savarankiškai, bet ir nesiginčijama, ką jie vilkės. Krepšius su daiktais, tokiais kaip veido kaukės ir lauko reikmenys, galima laikyti šalia durų, kad būtų lengviau rasti paskutinę minutę. Į procesą įtraukite ir vaikus. Žinodami, ką rengsis konkrečią dieną, jie lengviau apsirengs, be to, išvengsite ginčų dėl aprangos: juk nutarsite kartu.

Naudingas patarimas

Daiktus, kuriuos būtinai turite turėti su savimi, pavyzdžiui, kaukes, raktus, būtinus lauko reikmenis ir pan., susidėkite prie išėjimo durų: iškart rasite ir niekada nepamiršite.

Judėjimas ryte – tik vienoje namų erdvėje

Jeigu leisite vaikams lipti aukštyn žemyn, rinktis pamirštus daiktus, ypač jei gyvenamoji erdvė – keliaaukštė, jie pabėgs jums iš akių. Tokiu atveju vėlavimo tikimybė ypač didelė. Pagrindiniame namo aukšte reikėtų laikyti visas ryte būtinas smulkmenas: plaukų šepečius, segtukus, dantų šepetėlius, kremus, kitas būtinas priemones. Tik taip išvengsite blaškymosi po visus namus. Be to, vaikai visada bus jūsų akiratyje, taigi prireikus galėsite ir paraginti paskubėti.

Šeima turi žinoti įprastą rutiną: ką po ko daryti, kada pusryčiauti ir pan. Aiškus iš anksto sudėliotas planas ir lūkesčiai sumažina tikimybę, kad teks patirti rytinį chaosą. Tik nuoseklumas gali sukurti ramybės aurą ryte ir puikiai nuteikti. Sėkmės visada sulauksite tuomet, kai vaikai žinos, ko tikėtis. Ilgainiui susiformuos jų įpročiai, ir blaškymosi bus nepalyginamai mažiau arba išvis jo išvengsite.

Naudingas patarimas

Jaunesniems vaikams gali padėti diagramos ar informacija su vaizdinėmis užuominomis, jau savarankiškesniems – „rytinio plano tvarka“. Vaikai pamažu taps savarankiškesni ir, gali būti, patys paragins vėluojančius, „plano nesilaikančius“ tėvus. Puikus sprendimas – ir dideli, lengvai skaitomi laikrodžiai virtuvėje ir vonioje, kur vaikai ryte praleidžia daugiausia laiko. Informuoti, jie gali kontroliuoti savo laiką ir žinoti, kada jūsų šeimoje jau visi būtinai turi būti prie durų.

Kontroliuokite savo emocijas, padėkite vaikams

Pokyčiai paprastai išprovokuoja emocijas. Po kurio laiko grįžę į mokyklą vaikai gali jaustis sutrikę. Vieni laukia mokyklos, jaudinasi, kad vėl pamatys bendraklasius, o kitus užklumpa pasipriešinimas ar net nerimas.

Padėkite vaikams susitvarkyti su emocijomis. Nuolat paklauskite, kaip jie jaučiasi, ir išklausykite, neperšdami savo nuomonės. Vaikui kartais reikia tiesiog išsikalbėti. Pasikalbėkite ne kartą per metus, o – mažų mažiausiai – keletą. Geriausia tai daryti ne rytinio skubėjimo metu, kai gali kilti susierzinimas ir emocijos, o nurimus dienai.

Naudingas patarimas

Svarbi ne tik vaikų, bet ir tėvų savijauta. Tėvams nereikia apsimesti, kad viskas lengva ir „susitvarko savaime“. Darbas su mintimis ir emocijomis duoda apčiuopiamų rezultatų. Nepamirškite: neskubėti padės tik planas. Puikiai apgalvotas, suplanuotas rytas – į naudą visai šeimai, nes lieka daugiau laiko pabūti kartu ir pabendrauti.

Susiję straipsniai

Moksleivių atostogos 2023-2024 mokslo metais

Moksleivių laukia rudens, žiemos (Kalėdų), žiemos ir pavasario (Velykų) atostogos, o mokslo metams pasibaigus prasidės vasaros atostogos.

Kaip užregistruoti vaiką į darželį?

Straipsnyje trumpai apžvelgiama priėmimo į darželius 5 didžiausiuose Lietuvos miestuose tvarka.

Kokių vitaminų ir mineralų dažniausiai trūksta vaikams?

Kokių vitaminų ir mineralų dažniausiai trūksta vaikams, į kokius simptomus reikėtų atkreipti dėmesį tėvams ir kaip papildyti mikroelementų atsargas?