Kaip gimtadienius švenčia skirtingose pasaulio šalyse?

Paprotys užpūsti žvakutes ant gimtadienio torto egzistuoja daugelyje pasaulio šalių. Tačiau kiekviena kultūra turi savų ypatybių, ir gimtadieniai pasaulyje švenčiami labai skirtingai (ir tai kartais atrodo išties neįpratai, keistai ir egzotiškai). Siūlome praplėsti akiratį ir galbūt netgi pasisemti naujų idėjų savo šventei!
 
Kanada: išmurzinti nosį

Arčiau Atlanto vandenyno esančioje Kanados dalyje gyvuoja tradicija rengti „pasalas“ ir kuo nors išteplioti sukaktuvininko nosį (dažniausiai – aliejumi). Taip daroma tam, kad bėdos ir negandos aplenktų iš tolo.

Tailandas: paleisti gyvūną į laisvę
 
Tailande egzistuoja labai įdomus paprotys: čia per vaiko gimtadienį tėvai turi paleisti į laisvę kokį nors gyvūną. Prekeiviai prie šventyklų siūlo už tam tikrą sumą siūlo atidaryti narvelį su vėžliuku ar paukštuku.. Tikima, kad tuo metu sugalvotas noras išsipildys.
 
Indija: saldumynai draugams
 
Indijoje tėvai, išleisdami jaunąjį sukaktuvininką į mokyklą, duoda jam saldumynų, kad pavaišintų savo bendraklasius ir visi kartu pasidžiaugtų.
 
Kinija: ilgi makaronai kaip ilgo gyvenimo palinkėjimas

Kinijoje per gimtadienius sukaktuvininkui duodama suvalgyti ilgų makaronų. Tačiau suvalgyti juos reikia sveikus, t.y. neatkandant ir nenugnybiant. Kuo ilgesnis makaronas – tuo ilgesnis gyvenimas.
 
Vokietija: sukaktuvininkas turi čiupti šluotą

Kai nevedusiam vokiečiui sukanka 30 metų, pagal senas tradicijas jis turi paimti į rankas šluotą ir eiti šluoti miesto savivaldybės laiptų, aikštės ir t.t., o ištikimi draugai „duoda darbo“ – mėto akmenukus ir pan. Išbandymas tęsiasi tol, kol kokia nors netekėjusi praeivė pagaili nelaimėlio ir padovanoja jam bučinį. Tada visa kompanija pagaliau eina švęsti.
 
Airija: sukaktuvininką stuktelėti galva į grindis

Airija taip pat turi savų tradicijų. Pavyzdžiui, sukaktuvininkas laikomas už kojų ir kratomas taip, kad galva nestipriai stuktelėtų į grindis – po vieną kartą už kiekvienus metus, ir dar kartelį – laimei. Dabar kai kuriose šalyse už tokį elgesį vaiką gali ir atimti.

Norvegija, Švedija, Danija: pakabinti vėliavą
 
Norvegijoje, Švedijoje ir Danijoje tėvai pakabina šalies vėliavą, kad kiekvienas praeinantis pro jų namus matytų, kad čia šventė ir gimė vaikas. Tokiomis vėliavomis prekiaujama daugelyje darbščiarankiams skirtų parduotuvių.
 
Japonija: šventė – tik vaikams ir vyresniems
 
Japonijoje gimtadienio šventimo tradicijos kitokios, nei pas mus. Šventė rengiama tik 3, 5 ir 7 metų sulaukusiems vaikams, ir ji tik mažumai iš jų sutampa su tikrąja gimimo data. Tada vaikai aprengiami naujais drabužiais ir vedami į šventyklą. Vaikų gimtadienis Japonijoje laikomas labiau tėvų nuopelnu, o ne švente vaikams. Dovanos dovanojamos tik tiems, kam sueina 60, 70, 79, 88 ir 99 metai.
 
Jamaika: apiberti „amžių dulkėmis“

Jamaikoje, parodydami, kad žmogus tapo vyresnis, jo draugai turi apibarstyti jį „dulkėmis“ (paprastai jas atstoja miltai). Tai galima padaryti iš pasalų arba pačiame šventės įkarštyje.
 
Meksika: numušti pinjatą

Meksikiečiai – tikri švenčių (įskaitant skirtų vaikams) rengimo profesionalai. Vienas iš žinomiausių ir populiariausių jų gimtadienio švenčių atributų – pinjata (popierinė kokio nors gyvūno figūra, į kurios vidų pridedama kokių nors skanumynų). Vaikui užrišamos akys, į rankas duodama lazda ir linksmybės prasideda!
 
Vietnamas: su Naujausiais metais!

Vietname gimtadienis švenčiamas per Naujuosius metus, ir vadina šią dieną „tet“. Vietnamiečiai nemano, kad gimimo diena yra kažkuo ypatinga ir verta dėmesio. Pagal tradiciją, dieną „tet“ jie visi prideda prie savo amžiaus dar vienus metus. Per pirmąjį gimtadienį giminės vaikui dovanoja raudoną voką su „laimingais pinigais“.
 
Olandija: dienos karalius arba karalienė
 
Olandijoje sukaktuvininkas sodinamas prie pietų stalo į specialiai išpuoštą kėdę. Šeimos nariai ją puošia gėlėmis, kaspinais ir balionais, ir paverčia ją šventiniu sostu.
 
Musulmoniški kraštai: visi prie stalo!
 
Musulmoniškų kraštų gyventojai gimtadienius švenčia retai. Tiesiog jie neturi tokios tradicijos, nors Koranas gimtadienių švęsti nedraudžia. Kai kurie vyrai per savo gimtadienį prisikviečia į kiemą svečių ir vaišina tradiciniais Rytų virtuvės patiekalais.
 
Korėja: daug ryžių pyragėlių!

Pagrindinės gimtadienio vaišės Korėjoje – ryžių pyragaičiai. Tikima, kad kuo didesniam skaičiui žmonių bus išdalinta tokių pyragėlių, tuo ilgesnis bus vaiko gyvenimas.

Susiję straipsniai

Įdaryti kiaušiniai Velykoms - net 20 įdarų variantų

Įdaryti kiaušiniai - greitai paruošiamas užkandis, kuris puikiai tinka tiek Velykų, tiek ir bet kurios kitos šventės stalui.

Šilkiniai margučiai: kiaušinių marginimas šilko kaklaraiščiais

Šiems margučiams numarginti reikės 100 proc. natūralaus šilko audinio - tam idealiai tinka seni šilkiniai kaklaraiščiai.

Velykų prietarai ir burtai

Velykų dieną buvo spėjamas vasaros oras, derliaus gausa, laukiama santuoką pranašaujančių ženklų, prašoma šeimos pagausėjimo.