Kaip gydyti vaikų kosulį?


Gydant ir vaikų, ir suaugusių kosulį svarbu nustatyti pagrindinę jį sukėlusią priežastį – ar kosulį sukėlė virusas, ar bakterija, ar kita priežastis, pavyzdžiui, cheminiai garai, dūmai, dulkės, žiedadulkės ar pan. Vaikų kvėpavimo takų gleivinė jautresnė ir reaktyvesnė nei suaugusiųjų, todėl ji į patogenus ar teršalus reaguoja kur kas „audringiau“. Kaip gydyti vaikų kosulį?
Tik bakterijų sukeltos ligos gydomos antibiotikais
Tik bakterijų sukeltos ligos gydomos antibiotikais, o virusų sukeltos infekcijos, kurios pasitaiko daug dažniau, paprastai gydomos simptomiškai, stengiantis palengvinti kosulį, raminti sudirgusią vaiko kvėpavimo takų gleivinę ir pan. Pavyzdžiui, virusų sukeltas kosulys pirmąsias kelias ligos paras paprastai būna sausas ir dirginantis, o po kelių parų jis tampa drėgnas bei produktyvus – jau atkosėjama skreplių. Pateikiame šiek tiek naudingų patarimų, padedančių gydyti kosulį, kai nestebima jokių kitų nerimą keliančių simptomų:
- Reikia vaiką skatinti gerti kuo daugiau skysčių – skysčiai ne tik veiksmingai sumažina gerklės dirginimą, bet ir palengvina sekreto atkosėjimą. Tinkamas ir vanduo, ir šilti skysčiai, pavyzdžiui, arbatos, kurios ne tik lengvina gleivių atkosėjimą, bet ir mažina nemalonų gerklės skausmą bei diskomfortą. Geriausia gerti vos šiltas arbatas, nes labai karšta arbata gali sudirginti gerklę ar net termiškai pažeisti jautrius audinius. Į šiltą arbatą galima įdėti medaus, kuris veikia prieš virusus ir bakterijas bei kitus patogenus, mažina gerklės niežulį, dirginimą ir skausmą. Arbatos su medumi nereikėtų gerti prieš miegą, jau po dantų valymo, nes joje gausu cukrų, galinčių prisidėti prie ėduonies vystymosi. Geriausia arbatą su medumi gerti dienos metu, o vakarais apsiriboti šilta arbata be cukraus arba tiesiog vandeniu.
- Inhaliacijos veiksmingai lengvina kosulio priepuolius. Šiandien yra didelis gana tyliai ir vaiko negąsdinančiai veikiančių inhaliatorių – medicinos prietaisų, kurie padeda veiksmingai skysčius paversti garais ir netgi, jei reikia, kartu su garais į kvėpavimo takus patiekti vaistinių medžiagų dalelių. Reguliarios inhaliacijos padeda drėkinti kvėpavimo takų gleivinę, todėl mažėja jos patinimas, dirginimo pojūtis, o vaistinės medžiagos, esančios garuose, gali sutraukti kraujagysles, dezinfekuoti, mažinti paburkimą ir pan. Ar inhaliatorius tinkamas vaikui kostint, verta pasitarti su gydytoju – jis galėtų išrašyti ir vaistinių preparatų, kurie tinkami veikti kvėpavimo takus inhaliacijomis. Pavyzdžiui, kai kurios vaistinės medžiagos gali padėti palengvinti spazminio pobūdžio kosulį, kuris net sutrikdo normalų vaiko kvėpavimą.
- Dažnai mažiems vaikams kosulį sukelia sloga, tuomet reikia stengtis, kad nosis būtų švari. Kūdikiams gali būti naudojami saugūs ir švelnūs aspiratoriai, o vyresni vaikai nosytę jau gali išpūsti patys – paeiliui kiekvieną šnervę, kitaip infekcija gali nukeliauti į ausies organo dalis. Nosies valymui tinkamas izotoninis jūros vanduo, kurį galima naudoti neribotą laiko tarpą, o papildomai nosies gleivinę gali sutraukti hipertoninis jūros vanduo, kurį reikėtų naudoti tol, kol sumažėja slogos sukeliami nepatogumai.
- Tinkami ir vaikams skirti sirupai nuo kosulio, tačiau reikia įsitikinti, ar vaikas nėra jautrus tam tikroms sudėtinėms dalims ir ar jo amžius jau tinkamas vartoti konkretų sirupą. Dauguma sirupų tinkami gerti nuo dvejų metų amžiaus, tačiau visuomet prieš vartojimą reikia perskaityti pakuotės lapelį – kai kuriuos galima vartoti jaunesniems vaikams, o kai kurie skirti tik vyresniems vaikams.
- Jei kosulys drėgnas, tačiau sekretą labai sunku atkosėti, gali praversti mukolitikai. Kai kosulys (dažniausiai po dviejų–trijų parų) jau tampa drėgnas, tačiau atsikosėjimas – komplikuotas, ambroksolio hidrochloridas gali padėti šias gleives suskystinti. Ambroksolis turi gleives skystinantį ir jų sekreciją skatinantį poveikį. „Flavamed“ geriamasis tirpalas vartojamas sergant ūmiomis ar lėtinėmis plaučių ir bronchų ligomis, kai kosulio metu susidaro klampios gleivės. „Flavamed“ tinka vartoti vyresniems negu 2 metų vaikams, paaugliams ir suaugusiesiems. Dėl bet kokio vaisto vartojimo būtina pasitarti su gydytoju arba vaistininku, nes netinkamai vartojamas vaistas gali pakenkti sveikatai.