Kaip padėti vaikui mokytis skaityti?

Tėtis moko vaiką skaityti fizkes | Shutterstock.com

Vieni išmoksta skaityti būdami septynerių, kiti – vos sulaukę penkerių. Tai priklauso nuo daugelio faktorių: aplinkos, auklėjimo, įgimtų gabumų.

Tėvai gali padėti savo atžalai lavinti ir įvaldyti šį gebėjimą, arba priešingai – demotyvuoti visiems laikams.

Į ką vertėtų atkreipti dėmesį, mokant vaiką skaityti? Štai keletas patarimų.

Koncentracija į garsą, ne į spėliojimą

Mokydamiesi skaityti, vaikai mokosi sieti raides arba jų derinius su atitinkamais garsais. Kelis kartus sėkmingai iššifruotas vaiko žodis patenka į jo „regimąjį“ žodyną. O tai reiškia, kad, kitą kartą pamatęs šį žodį, vaikas jį automatiškai prisimins, jam nereikės jo ištarti.

Vaikas negali perskaityti žodžio? Jokiu būdu neleiskite jam spėlioti. Geriau padėkite tą žodį iššifruoti ir išgirsti. Jei jūsų atžala nuolat spėlioja žodžius iš konteksto ar paveikslėlių, uždenkite šį turinį. Skatinkite vaiką koncentruotis į skaitomą dalį.

Neskubėkite pereiti prie knygų

Viena didžiausių tėvų klaidų mokant vaiką skaityti – duoti knygą ir tikėtis, kad jis savarankiškai perpras raides ir garsus. Specialistai vadina tai vežimo statymu prieš arklį. Patikėkite, tokiu būdu vaiko tikrai nepaskatinsite. O gali nutikti net priešingai: pernelyg sudėtinga užduotis gali atbaidyti jį nuo skaitymo visiems laikams. 

Sudominkite vaiką žodžiais

Sudominkite. Skatinkite rasti keistos rašybos žodžių knygose ir tekstuose (taip pat galite naudoti ir „Google“ paiešką). Radę tokį žodį, kartu išsiaiškinkite, kokia yra jo kilmė ir kodėl jis rašomas būtent taip.

Parinkite tinkamą laiką ir trukmę

Jūsų vaikas yra aktyvus, nenustygstantis vietoje ir jam sunku išsėdėti pamokoje? Padažninkite užsiėmimus, bet sutrumpinkite jų trukmę. Prie mokslų prisėskite tada, kai vaikas nėra pernelyg pavargęs.

Paverskite užsiėmimus įdomiais. Parinkite įdomių tekstukų, knygučių su spalvotais paveikslėliais. Tai gali būti komiksai, linksmos istorijos arba intriguojančios pasakėlės.

Be to, galite ieškoti ir kitų alternatyvių būdų tobulinti vaiko skaitymą: tai gali būti įvairios kortelės su žodžiais arba tekstai ant dribsnių pakuočių nugarėlių.

Įskiepykite meilę knygoms

Nuo mažų dienų mokykite vaikus mylėti knygas. Skaitykite jiems pasakas ir eilėraščius. Leiskite jiems suprasti, kad skaitymas nėra nuobodus, priverstinis. Jei neversite vaiko mokytis skaityti, o tinkamai motyvuosite – netrukus pastebėsite rezultatus. Sudominkite jį įdomiu, intriguojančiu turiniu, ir pamatysite, kad jis pats ims siekti knygų.

Sukurkite skaitymui tinkamą aplinką

Tinkamai įrengta vaiko erdvė – kur kas svarbiau nei gali atrodyti. Juk nuo aplinkos priklauso labai daug... ji gali atpalaiduoti arba skatinti dirbti. Padėti sutelkti dėmesį, arba priešingai – jį blaškyti. Todėl, kurdami vaiko kambario interjerą, atsižvelkite į vaiko būdą ir norimus pasiekti rezultatus.

Norite paskatinti vaiką skaityti? Padėkite kelias įtraukias spalvotas knygas vaiko kambaryje, matomoje vietoje, jo akių lygyje. O kambario centre patieskite minkštą kilimą, padėkite kelias pagalvėles. Taip sudarysite savo atžalai tinkamas sąlygas: jis bet kada galės pasiimti jam patikusią knygelę ir čia pat prisėsti ją pavartyti, paskaityti.

Būkite kantrūs

Skaitymo įprotis formuojasi vidutiniškai 3–4 metus. Palaikykite vaiką šiame kelyje, girkite jį, rodykite, kad vertinate jo pasiektus rezultatus. Nebarkite ir nenuvertinkite, jeigu mokytis jam sekasi lėtai. Padėkite, bet jokiu būdu neatlikite darbų už jį. Orientuokite vaiką į sėkmę ir neakcentuokite jo klaidų.

Orientyras, kad jau galite mokyti vaiką skaityti:

  • jis jau kalba atskirais sakiniais;
  • geba aiškiai ištarti daugumą garsų;
  • gali tinkamai papasakoti istoriją – pavyzdžiui, kaip praėjo jo diena vaikų darželyje arba savaitgalis pas močiutę;
  • orientuojasi erdvėje, žino tokias sąvokas kaip „kairė“, „dešinė“, „viršus“ ir „apačia“;
  • geba išlaikyti dėmesį, gali 10–15 minučių nepertraukiamai užsiimti tam tikra veikla (piešti, rašyti ir t. t.).

Domina patarimai, kaip sukurti vaikui tinkamą skaitymo ir mokymosi aplinką? Skaitykite:

Susiję straipsniai

Įtraukusis ugdymas: kas tai?

Įtraukiojo ugdymo metu vykdomas personalizuotas ugdymas pagal kiekvieno vaiko gebėjimus.

Vaikui nustatyti specialieji poreikiai

Vaikams, turintiems raidos sutrikimų, yra nustatomi specialieji poreikiai bei skiriama pagalba tam, kad jie kuo lengviau įsitrauktų į ugdymą.

Praleistų pamokų pateisinimo tvarka. Kiek praleistų pamokų gali pateisinti tėvai?

2023 m. rugsėjį įsigaliojo tvarka, kad tėvai gali pateisinti tik iki 5 dėl ligos vaiko praleistų mokymosi dienų per mėnesį.