Kaip pyktis, kad pavyktų susitaikyti?
„Nėra namų be dūmų“, sako liaudies išmintis. O kad tų dūmų būtų kuo mažiau, pravartu žinoti keletą taisyklių ir mokėti jas pritaikyti konfliktinėse situacijose.
Pradėkite reikšti pretenzijas žodeliu „aš“, o ne „tu“. Tai labai paprasta, tačiau išties efektyvi gudrybė. Esmė ta, kad priešingu atveju nuteiksite savo pašnekovą negatyviai, ir jis lauks visos kaltinimų lavinos: „Tu vėl pavėlavai vakarienės! Tu vėl nenusiavei batų ir visur pritrypei!“ Tokios frazės konfliktus tik paaštrina, tačiau išspręsti jų nepadeda.
Geriau keiskite jas: „Aš taip laukiau tavęs, o tu pavėlavai vakarienės“, „Aš tik ką išploviau grindis, o ir vėl visuose namuose pritrypta“... Esmė bus ta pati, tačiau akcentas – kitas. Išgirdęs „aš“, žmogus nukreipia savo dėmesį nuo asmeninės komforto zonos ir nevalingai atsipalaiduoja. „Aš laukiau“ skamba kaip guodimasis, atsiranda galimybė pasirodyti geru, protingu, taktišku.... Nors ne visi tokia proga pasinaudoja, bet tai, kad ji yra, jau suteikia vilties.
Kontroliuokite emocijas. Jaučiate, kad dar truputis, ir kantrybės taurė persipildys? Paklauskite savęs, ko norite: nuleisti garą ar konstruktyvaus problemos sprendimo? Pirmuoju atveju galima pasislėpus sukulti porą lėkščių ar nubėgti 10 km ilgio distanciją, antruoju – lėtai suskaičiuoti iki 10 ir pamėginti surasti kompromisą.
Nepamirškite savo tikslo. Pagrindinė daugelio konfliktų klaida – pradedam kalbėti apie viena, baigiam apie kita. Nepamirškite pagrindinės temos ir neleiskite, kad dėmesys nukryptų kitur.
Taikykitės pirmi. Pageidatina, kad šį svarbų žingsnį norėtų žengti iš karto abu pašnekovai, tačiau taip būna tik idiliškose šeimose, tarp įsimylėjėlių ir tarp žmonių, kurių charakteriai labai panašūs. Visais kitais atvejais reikia paklausti savęs, kas jums svarbiau: išdidaus asmens statusas ar taika ir ramybė namuose? Nuo to ir priklausys, ką daryti toliau.
Neutralizuokite negatyvią atmosferą. Daugeliu atveju po konflikto greičiau susitaikyti padeda skani vakarienė ar abiejų pašnekovų mėgstama veikla. Geras konfliktas nuo blogo skiriasi tuo, kad po jo nelieka nemalonaus kartėlio, kasdien nuodijančio gyvenimą.