Katės priežiūra: taisyklės ir patarimai

Pilka katė guli ant grindų namuose Africa Studio | Shutterstock.com

Norintiems auginti katę reikėtų pasiruošti - išsirinkti tinkamiausią veislę, pasidomėti kačių priežiūra, sveikata, mityba ir auklėjimu. Dalinamės naudingais patarimais!

Kaip išsirinkti katę?

Pirmiausiai jums reikėtų nuspręsti, ar norite įsigyti veislinį katiną, ar priglausti gyvūną iš prieglaudos:

  • Veislinė katė. Klaidingai manoma, kad visų kačių charakteris vienodas, o veislė lemia tik katės išvaizdą. Pavyzdžiui, birmos katės yra kantrios, jos tolerantiškai vertina ilgas glamones, leidžiasi nešiojamos, todėl tiks šeimai su vaikais. O rusų melsvosios yra kuklios, baikščios, nuolatinis dėmesys joms kelia stresą, tad tai geresnis pasirinkimas ramesnio charakterio žmonėms.
  • Mišrūnė iš prieglaudos. Paklauskite darbuotojų apie katės charakterį. Tikėtina, kad jie jau spėjo pastebėti ar kačiukas yra aktyvus, ar ramesnio būdo, ar jis vienišius, ar noriai bendraujantis.

Turėtumėte apsispręsti ir dėl katės amžiaus:

  • Kačiukas lengviau prisitaikys prie aplinkos, susidraugaus su kitais namuose jau gyvenančiais augintiniais, jį dar bus galima auklėti, tačiau sunkiau nuspėti jo charakterį (ypač jeigu tai mišrūnas).
  • Suaugęs katinas turės jau susiformavusį charakterį ir įpročius, tad pasikalbėję su buvusiais šeimininkais ar prieglaudos darbuotojais iškart galėsite susidaryti nuomonę apie gyvūno būdą, jo prisitaikymą gyventi namuose, toleranciją vaikų ir kitų gyvūnų atžvilgiu, mitybinius poreikius, sveikatos būklę.

Kodėl negalima pirkti „veislinio gyvūno“ be dokumentų?

Jeigu nusprendėte auginti veislinį gyvūną, būtinai kreipkitės tik į rimtus veisėjus, kurie gali parodyti kačiuko ir jo protėvių kilmę įrodančius dokumentus, išsamiai papasakoti apie veislę, nenuslepiant jos minusų.

Jokiu būdu nepirkite „veislinio gyvūno“ be dokumentų - tokie katinėliai neretai kenčia nuo genetinių susirgimų, jiems pasireiškia sunkios alergijos, įvairios įgimtos ligos. Be to, nelegaliuose veislynuose gyvūnai kergiami nesilaikant taisyklių, neužtikrinant tinkamos veterinarės priežiūros.

Katės sveikata

  • Akys, nosis. Sveikos katės akys turi būti skaidrios, be traiškanų, apnašų, patamsėjimų, jos neturi ašaroti, nosis taip pat turi būti švari, o kvėpavimas lygus, tylus. Ašarojančios, traiškanojančios, apsiblaususios akys, dažnas čiaudulys, išskyros iš nosies, šnarpštimas kvėpuojant yra kvėpavimo takų infekcijos simptomai.
  • Ausys. Katės ausų landos turi būti švarios, sausos. Tamsios, kietos, dervą primenančios apnašos ausyse yra ausų erkučių simptomas, o pūliai ausies gilumoje rodo bakterinę arba grybelinę infekciją.
  • Burna, dantys ir dantenos. Katės burna turi būti švari, jos dantenos turi būti rausvos spalvos, be žaizdelių, pūlinukų, spuogelių. Iš burnos neturi sklisti nemalonus kvapas - tai dantų gedimo arba virškinimo sistemos problemų požymis.
  • Kailis turi būti tolygus, nesusivėlęs, blizgus, neturi būti sušlapusių, praplikusių, pleiskanotų vietų.
  • Eisena. Pažvelkite ir į bendrą katės išvaizdą ir įvertinkite, ar jos pilvas neišsipūtęs, ar ji normaliai tolygiai eina, sėdasi, gulasi ir stojasi.
  • Elgsena. Katė, net ir su nepažįstamaisiais, turėtų elgtis ramiai, atkreipkite dėmesį, ar ji nerodo baimės, streso ženklų, ar nebando slėptis, ar jos aktyvumas normalus, ar ji neatrodo mieguista, nuvargusi.

Kokių daiktų reikia katei?

Katei reikės transportavimo dėžės (dauguma prieglaudų katę atiduoda tik specialią transportavimo dėžę turintiems žmonėms), dubenukų maistui ir vandeniui, kraiko dėžutės ir kraiko, draskyklės.

Katės maudymas, šukavimas ir nagų kirpimas

Dauguma kačių pačios sugeba pasirūpinti savo kailiuku, tad sveikas kates rekomenduojama maudyti tik 2-3 kartus per metus. Kačių priežiūrai reikia naudoti tik specialius šampūnus - žmonių šampūnai gali sukelti alergiją ar perdėm išsausinti odą.

Veislines kates, kurios dalyvauja parodose bei ilgaplaukes kates maudyti galima dažniau, tačiau konkrečios priežiūros taisyklės bei tam reikalingos higienos priemonės priklauso nuo veislės.

Šukuoti vertėtų tiek ilgaplaukes, tiek ir trumpaplaukes kates. Tai padeda palaikyti jų kailio ir odos sveikatą, gyvūnas mažiau šeriasi.

Kačių nagus galima patrumpinti specialiomis žirklėmis, tačiau veterinarų nuomonė šiuo klausimu yra prieštaringa. Vieni teigia, kad tai gyvūnui nekenkia, kiti mano, kad aštrūs nagai katei būtini - jais katė įsikimba, besilaikydama arba lipdama į viršų.

Kokie augalai nuodingi katėms?

Nemažai kambarinių gėlių yra nuodingos katėms. Katės yra smalsūs ir aktyvūs gyvūnai, kurie linkę domėtis namuose esančiais augalais, juos padraskyti ar pakramtyti, tad iš anksto peržiūrėkite savo gėles.

Katėms nuodingi augalai: lelija, gebenė, amarilis, puansetija, azalija, dauguma kaktusų, begonija, rododendras, hortenzija, narcizas.

Kokiu maistu ir kaip šerti katę?

Nusprendę katę šerti sausu maistu ar specialiais konservais, juos pirkite tik specializuotose veterinarinių prekių parduotuvėse. Prekybos centruose prekiaujama ekonominės klasės kačių maistu, kuris pagamintas grūdų bei mėsos atliekų pagrindu, jame daug skonio stipriklių, konservantų, kurie ilgainiui lemia virškinimo trakto ligas, sukelia alergiją, gali būti net ir vėžinių susirgimų priežastimi. Pasirinkę kokybiškesnį, daugiau kainuojanti ėdalą ilgainiui sutaupysite, kadangi nereikės leisti pinigų veterinarų paslaugoms.

Šeriant katę šviežiu maistu jai reikia duoti žalios mėsos, žuvies (su oda, kaulais, vidaus organais), žalių kiaušinių, retkarčiais - žalių daržovių. Produktai turi būti kuo kokybiškesni ir šviežesni. Egzistuoja dvi pagrindinės natūralaus maitinimo sistemos - RAW ir BARF, pasidomėkite jomis, esant galimybei, pasitarkite su veterinaru bei išmokite tinkamai subalansuoti augintinio mitybą.

Kokios veterinarinės priežiūros reikia katei?

Pirmąją vakcina nuo bordeteliozės gauna jau mėnesio amžiaus katinėliai, tačiau dauguma vakcinų yra suleidžiama sulaukus 8 savaičių bei metų. Kates reikia revakcinuoti kasmet, o likus 10 dienų iki vakcinacijos katę būtina dehelmintizuoti, t.y. duoti vaistus nuo vidaus parazitų. Vaistus nuo vidaus parazitų taip pat rekomenduojama profilaktiškai duoti kas 3-4 mėn.

Nuolat stebėkite katės akis, ausis, narsus, kailio būklę, atkreipkite dėmesį į išmatas ir šlapimą. Pastebėje pokyčius, neįprastas išskyras, kraują, o taip pat, jeigu staiga pasikeičia katės apetitas, temperamentas, pomėgiai, nedelsiant kreipkitės į veterinarą!

Kada ir kodėl reikėtų kastruoti ar sterilizuoti katę?

Augintinius verta sterilizuoti tiek dėl milžiniškos kačių populiacijos kontroliavimo, tiek ir dėl praktinių bei katės sveikatos sumetimų. Nekastruoti katinai yra linkę žymėtis teritoriją, tiek katinų, tiek ir kačių elgesys rujos metu stipriai pakinta.

Sterilizavus katę, tikimybė susirgti pieno liaukos navikais sumažėja net 90 procentų. Katinai apsaugomi nuo sėklidžių vėžio, jei kastracija buvo atlikta dar iki 6 mėnesių amžiaus.