Katės priežiūra: taisyklės ir patarimai (5)

Pilka katė guli ant grindų namuose Africa Studio | Shutterstock.com

Norintiems auginti katę reikėtų pasiruošti - išsirinkti tinkamiausią veislę, pasidomėti kačių priežiūra, sveikata, mityba ir auklėjimu. Dalinamės naudingais patarimais!

Kaip išsirinkti katę?

Pirmiausiai jums reikėtų nuspręsti, ar norite įsigyti veislinį katiną, ar priglausti gyvūną iš prieglaudos:

 • Veislinė katė. Klaidingai manoma, kad visų kačių charakteris vienodas, o veislė lemia tik katės išvaizdą. Pavyzdžiui, birmos katės yra kantrios, jos tolerantiškai vertina ilgas glamones, leidžiasi nešiojamos, todėl tiks šeimai su vaikais. O rusų melsvosios yra kuklios, baikščios, nuolatinis dėmesys joms kelia stresą, tad tai geresnis pasirinkimas ramesnio charakterio žmonėms.
 • Mišrūnė iš prieglaudos. Paklauskite darbuotojų apie katės charakterį. Tikėtina, kad jie jau spėjo pastebėti ar kačiukas yra aktyvus, ar ramesnio būdo, ar jis vienišius, ar noriai bendraujantis.

Turėtumėte apsispręsti ir dėl katės amžiaus:

 • Kačiukas lengviau prisitaikys prie aplinkos, susidraugaus su kitais namuose jau gyvenančiais augintiniais, jį dar bus galima auklėti, tačiau sunkiau nuspėti jo charakterį (ypač jeigu tai mišrūnas).
 • Suaugęs katinas turės jau susiformavusį charakterį ir įpročius, tad pasikalbėję su buvusiais šeimininkais ar prieglaudos darbuotojais iškart galėsite susidaryti nuomonę apie gyvūno būdą, jo prisitaikymą gyventi namuose, toleranciją vaikų ir kitų gyvūnų atžvilgiu, mitybinius poreikius, sveikatos būklę.

Kodėl negalima pirkti „veislinio gyvūno“ be dokumentų?

Jeigu nusprendėte auginti veislinį gyvūną, būtinai kreipkitės tik į rimtus veisėjus, kurie gali parodyti kačiuko ir jo protėvių kilmę įrodančius dokumentus, išsamiai papasakoti apie veislę, nenuslepiant jos minusų.

Jokiu būdu nepirkite „veislinio gyvūno“ be dokumentų - tokie katinėliai neretai kenčia nuo genetinių susirgimų, jiems pasireiškia sunkios alergijos, įvairios įgimtos ligos. Be to, nelegaliuose veislynuose gyvūnai kergiami nesilaikant taisyklių, neužtikrinant tinkamos veterinarės priežiūros.

Katės sveikata

 • Akys, nosis. Sveikos katės akys turi būti skaidrios, be traiškanų, apnašų, patamsėjimų, jos neturi ašaroti, nosis taip pat turi būti švari, o kvėpavimas lygus, tylus. Ašarojančios, traiškanojančios, apsiblaususios akys, dažnas čiaudulys, išskyros iš nosies, šnarpštimas kvėpuojant yra kvėpavimo takų infekcijos simptomai.
 • Ausys. Katės ausų landos turi būti švarios, sausos. Tamsios, kietos, dervą primenančios apnašos ausyse yra ausų erkučių simptomas, o pūliai ausies gilumoje rodo bakterinę arba grybelinę infekciją.
 • Burna, dantys ir dantenos. Katės burna turi būti švari, jos dantenos turi būti rausvos spalvos, be žaizdelių, pūlinukų, spuogelių. Iš burnos neturi sklisti nemalonus kvapas - tai dantų gedimo arba virškinimo sistemos problemų požymis.
 • Kailis turi būti tolygus, nesusivėlęs, blizgus, neturi būti sušlapusių, praplikusių, pleiskanotų vietų.
 • Eisena. Pažvelkite ir į bendrą katės išvaizdą ir įvertinkite, ar jos pilvas neišsipūtęs, ar ji normaliai tolygiai eina, sėdasi, gulasi ir stojasi.
 • Elgsena. Katė, net ir su nepažįstamaisiais, turėtų elgtis ramiai, atkreipkite dėmesį, ar ji nerodo baimės, streso ženklų, ar nebando slėptis, ar jos aktyvumas normalus, ar ji neatrodo mieguista, nuvargusi.

Kokių daiktų reikia katei?

Katei reikės transportavimo dėžės (dauguma prieglaudų katę atiduoda tik specialią transportavimo dėžę turintiems žmonėms), dubenukų maistui ir vandeniui, kraiko dėžutės ir kraiko, draskyklės.

Katės maudymas, šukavimas ir nagų kirpimas

Dauguma kačių pačios sugeba pasirūpinti savo kailiuku, tad sveikas kates rekomenduojama maudyti tik 2-3 kartus per metus. Kačių priežiūrai reikia naudoti tik specialius šampūnus - žmonių šampūnai gali sukelti alergiją ar perdėm išsausinti odą.

Veislines kates, kurios dalyvauja parodose bei ilgaplaukes kates maudyti galima dažniau, tačiau konkrečios priežiūros taisyklės bei tam reikalingos higienos priemonės priklauso nuo veislės.

Šukuoti vertėtų tiek ilgaplaukes, tiek ir trumpaplaukes kates. Tai padeda palaikyti jų kailio ir odos sveikatą, gyvūnas mažiau šeriasi.

Kačių nagus galima patrumpinti specialiomis žirklėmis, tačiau veterinarų nuomonė šiuo klausimu yra prieštaringa. Vieni teigia, kad tai gyvūnui nekenkia, kiti mano, kad aštrūs nagai katei būtini - jais katė įsikimba, besilaikydama arba lipdama į viršų.

Kokie augalai nuodingi katėms?

Nemažai kambarinių gėlių yra nuodingos katėms. Katės yra smalsūs ir aktyvūs gyvūnai, kurie linkę domėtis namuose esančiais augalais, juos padraskyti ar pakramtyti, tad iš anksto peržiūrėkite savo gėles.

Katėms nuodingi augalai: lelija, gebenė, amarilis, puansetija, azalija, dauguma kaktusų, begonija, rododendras, hortenzija, narcizas.

Kokiu maistu ir kaip šerti katę?

Nusprendę katę šerti sausu maistu ar specialiais konservais, juos pirkite tik specializuotose veterinarinių prekių parduotuvėse. Prekybos centruose prekiaujama ekonominės klasės kačių maistu, kuris pagamintas grūdų bei mėsos atliekų pagrindu, jame daug skonio stipriklių, konservantų, kurie ilgainiui lemia virškinimo trakto ligas, sukelia alergiją, gali būti net ir vėžinių susirgimų priežastimi. Pasirinkę kokybiškesnį, daugiau kainuojanti ėdalą ilgainiui sutaupysite, kadangi nereikės leisti pinigų veterinarų paslaugoms.

Šeriant katę šviežiu maistu jai reikia duoti žalios mėsos, žuvies (su oda, kaulais, vidaus organais), žalių kiaušinių, retkarčiais - žalių daržovių. Produktai turi būti kuo kokybiškesni ir šviežesni. Egzistuoja dvi pagrindinės natūralaus maitinimo sistemos - RAW ir BARF, pasidomėkite jomis, esant galimybei, pasitarkite su veterinaru bei išmokite tinkamai subalansuoti augintinio mitybą.

Kokios veterinarinės priežiūros reikia katei?

Pirmąją vakcina nuo bordeteliozės gauna jau mėnesio amžiaus katinėliai, tačiau dauguma vakcinų yra suleidžiama sulaukus 8 savaičių bei metų. Kates reikia revakcinuoti kasmet, o likus 10 dienų iki vakcinacijos katę būtina dehelmintizuoti, t.y. duoti vaistus nuo vidaus parazitų. Vaistus nuo vidaus parazitų taip pat rekomenduojama profilaktiškai duoti kas 3-4 mėn.

Nuolat stebėkite katės akis, ausis, narsus, kailio būklę, atkreipkite dėmesį į išmatas ir šlapimą. Pastebėje pokyčius, neįprastas išskyras, kraują, o taip pat, jeigu staiga pasikeičia katės apetitas, temperamentas, pomėgiai, nedelsiant kreipkitės į veterinarą!

Kada ir kodėl reikėtų kastruoti ar sterilizuoti katę?

Augintinius verta sterilizuoti tiek dėl milžiniškos kačių populiacijos kontroliavimo, tiek ir dėl praktinių bei katės sveikatos sumetimų. Nekastruoti katinai yra linkę žymėtis teritoriją, tiek katinų, tiek ir kačių elgesys rujos metu stipriai pakinta.

Sterilizavus katę, tikimybė susirgti pieno liaukos navikais sumažėja net 90 procentų. Katinai apsaugomi nuo sėklidžių vėžio, jei kastracija buvo atlikta dar iki 6 mėnesių amžiaus.

Susiję straipsniai

Pavasariniai efemerai: anksčiausiai pražystantys Lietuvos augalai

Ar žinote, kurios gėlės prasiskleidžia pirmosios? Kviečiame su jomis susipažinti!

Pagrindiniai patarimai, kuriuos būtina žinoti naujam šuns šeimininkui

Parsinešti namo pūkuotą padarėlį – miela ir malonu. Bet neverta pamiršti, kad tai gali būti nemenkas išbandymas tiek jums, tiek gyvūnui, tiek šeimai.

Ką daryti, jei šuo bijo vaiko?

Vaikas ir šuo – puikus tandemas. Jei sąlygos tinkamos, jie gali užmegzti stiprią, tvirtą ir ilgalaikę draugystę.

Naujausi komentarai

 1. User has not uploaded an avatar
  Karinaaa prieš 2 m.

  Sveiki, nesavo noru priglaudėm tris kates(žmonės išmetė laiptinėj) viena iš jų nedaro į kraiko dėžutę kas netaip? Ką daryti ir kaip atsikratyti katės kvapo?

 2. Pievos
  Pievos prieš 2 m.

  Karinaaa parašė:
  Sveiki, nesavo noru priglaudėm tris kates(žmonės išmetė laiptinėj) viena iš jų nedaro į kraiko dėžutę kas netaip? Ką daryti ir kaip atsikratyti katės kvapo?…

  Būna, kad nenori daryti į bendrą tualetą. Pabandykit atskirą dėžutę jai duot.
  Mūsų katinas, jei per ilgai nepakeičiam kraiko, ieško švarios vietos tuštintis (dažniausiai ant patalų ar ne vietoj numestų drabužių).
  Bet gali ir iš streso ar dėl ligos (pvz inkstų ar šlapimo pūslės) šlapintis visur.
  O kvapą išnaikinti sunku. Kažkiek padeda ir eilinės priemonės iš prekybos centrų. Tik reik negailėt ir gausiai išpurkšt.

 3. Krasula
  Krasula prieš 2 m.

  Patikekit manim, vieno katino jau per akis, ypač bute

 4. User has not uploaded an avatar
  Karinaaa prieš 2 m.

  Pievos parašė:
  Būna, kad nenori daryti į bendrą tualetą. Pabandykit atskirą dėžutę jai duot.

  Tai va katė taip ir elgiasi ras kokį drabužį ant grindų ar žaislą minkštą ir iškart apšlapins, nupirkau ir dėžutę atskirą ir keičiu kas dien kraiką ir išbandžiau visokius kraikus. Ir vis vien jeigu neranda vietos kur nusišlapint tai šalia dėžutes sisioja,o ne į dėžutę. Negaliu nei kokio kilimėlio pasitiest ar net tiesiog rankšluostėlio pasikabinti pasiekiamoj vietoj,nes numes ir apšlapins.
  Sveikata irgi tikrinau sakė viskas gerai,sakė būna tokių kačių iš prigimties,o aš jau nebegaliu taip ir bijok į balą įlipt arba einu ieškot kur smirda.

 5. User has not uploaded an avatar
  Karinaaa prieš 2 m.

  Krasula parašė:
  Patikekit manim, vieno katino jau per akis, ypač bute

  Didelis mūsų butas. Taip tikrai išvis neplanavau turėt augintinių ir dar tokį kiekį vis gi atsakomybė,bet kad radom laiptinėj pamestus nei ką daryti prieglaudos ir taip pilnos.