Kokių vitaminų ir mineralų dažniausiai trūksta vaikams?

Mergaitė šypsosi laikydama brokolį everst | Shutterstock.com

Vaikams dėl spartaus augimo ir raidos bei dėl mitybos įpročių gali trūkti įvairių vitaminų bei mineralų. Kokių vitaminų ir mineralų dažniausiai trūksta vaikams, į kokius simptomus reikėtų atkreipti dėmesį tėvams ir kaip papildyti vitaminų bei mineralų atsargas?

Geležis

Geležis yra sudedamoji deguonį pernešančių baltymų (hemoglobinų ir mioglobinų) dalis, tad ji svarbi normaliam organizmo aprūpinimui deguonimi, vaiko raidai ir vystymuisi. Geležies trūkumas vaikams yra itin pavojingas ir gali turėti ilgalaikių ar net negrįžtamų pasekmių. Stokojant geležies sulėtėja vaikų motorinė, kalbos raida bei nervų sistemos vystymasis.

Geležies stokos simptomai

 • Blyški, išsausėjusi oda;
 • Trapūs, lūžinėjantys nagai;
 • Sausi, silpni plaukai, plaukų slinkimas;
 • Silpnumas, menka fizinė ištvermė;
 • Vaikui sunku susikaupti, mokytis;
 • Suprastėjusi atmintis;
 • Miego sutrikimai;
 • Širdies ritmo sutrikimai;
 • Prastas apetitas;
 • Silpnas imunitetas.

Geležies šaltiniai

 • Gyvulinės kilmės produktai (iš jų geležis pasisavinama efektyviausiai): mėsa, žuvis, kiaušiniai.
 • Ankštiniai augalai: pupelės, lęšiai, žirniai.
 • Daržovės: moliūgai, saldžioji bulvė, burokėliai, brokoliai.
 • Žalios spalvos lapinės daržovės: špinatai, petražolės, gražgarstės, lapiniai kopūstai.
 • Grūdai: kviečiai, miežiai, rugiai, ryžiai, grikiai.

Svarbu

Geležies įsisavinimą palengvina vitaminas C, todėl daug geležies turintį maistą (o taip pat ir geležies maisto papildus) rekomenduojama vartoti su daug vitamino C turinčiais produktais, pavyzdžiui, citrusinių vaisių sultimis. O prieš vartojant pieną ir jo produktus, kavą ar arbatą reikėtų padaryti kelių valandų pertrauką, nes šie produktai stabdo geležies pasisavinimą.

Plačiau skaitykite:

Vitaminas D

Vitaminas D dar vadinamas saulės vitaminu, nes jis gaminasi kuomet odą veikia ultravioletiniai B spektro saulės spinduliai (UVB). Vėsesnio klimato šalyse (Lietuvoje taip pat) vitamino D stoka tiek vaikams, tiek suaugusiems yra itin dažna. Vitaminas D padeda organizmui įsisavinti kalcį ir fosforą – elementus, būtinus kaulinio audinio formavimuisi ir sveikos kaulų struktūros palaikymui. Kai trūksta vitamino D, vaikams gali išsivystyti rachitas, sutrikti dantų augimas, dantų emalyje gali atsirasti dėmių.

Vitamino D stokos simptomai

 • Kūdikiams būdingas galvytės prakaitavimas;
 • Galvos skausmas;
 • Raumenų skausmas;
 • Kaulų skausmas, laužymas;
 • Nuovargis, silpnumas;
 • Susilpnėjęs imunitetas;

Tačiau labai dažnai jokių ryškių vitamino D trūkumo požymių nepasireiškia.

Vitamino D šaltiniai

 • Saulė: pagrindinis vitamino D šaltinis;
 • Maisto produktai: riebi žuvis (pavyzdžiui, lašiša, silkė, skumbrė), žuvų ikrai, žuvų taukai, jautienos kepenys, kiaušiniai, pieno produktai, grybai.

Plačiau skaitykite:

Cinkas

Cinkas yra labai svarbus ląstelių augimui ir dalijimuisi, fermentų aktyvavimui, hormonų apykaitai, nukleorūgščių (DNR ir RNR) bei baltymų sintezei ir kitoms organizmo funkcijoms. Jis itin reikalingas besivystančiam vaisiui ir sparčiai augantiems vaikams.

Cinko stokos simptomai

 • Sulėtėjęs augimas, žemas ūgis, mažas svoris;
 • Suprastėjusi plaukų, nagų būklė;
 • Odos problemos (bėrimai, išsausėjimai);
 • Lėtai gyjančios žaizdos;
 • Prastas apetitas;
 • Dažnas viduriavimas, virškinimo sutrikimai;
 • Silpnas imunitetas;
 • Vaikui sunku susikaupti, mokytis;
 • Irzlumas, didelė nuotaikų kaita.

Cinko šaltiniai

 • Sėklos ir riešutai: sezamo, moliūgų sėklos, saulėgrąžos, žemės riešutai, anakardžiai;
 • Mėsa;
 • Jūrų gėrybės, žuvis;
 • Ankštiniai augalai: pupelės, lęšiai, žirniai
 • Grūdai: avižos, kviečiai, burnočių sėklos.
 • Avokadai;
 • Grybai: voveraitės, kazlėkai.

Kalcis

Kalcis, visų pirma, siejamas su tvirtais kaulais ir dantimis, o jo stoka vaikams - su rachito išsivystymu. Žinoma, tai tiesa, tačiau kalcis taip pat svarbus raumenų (taip pat ir širdies raumens) darbui, kraujo krešėjimui, įvairių fermentų normaliam funkcionavimui, nervinės sistemos veiklai.

Kalcio stokos simptomai

 • Kūdikiams ir vaikams vystosi rachitas;
 • Sausa, šerpetojanti, trūkinėjanti oda;
 • Silpni, lūžinėjantys nagai;
 • Sausi, šiurkštūs plaukai;
 • Įvairūs raumenų spazmai, mėšlungis, nervinis tikas, drebulys;
 • Dirglumas, irzlumas;
 • Prastas apetitas.

Kalcio šaltiniai

 • Pienas ir pieno produktai (ypač daug kalcio yra fermentiniame sūryje);
 • Žalios spalvos lapinės daržovės: špinatai, petražolės, gražgarstės, lapiniai kopūstai;
 • Žuvis ir jūrų gėrybės: lašiša, sardinės, šamas;
 • Soja ir sojos produktai (pavyzdžiui, tofu);
 • Sėklos ir riešutai (ypač daug kalcio yra migdoluose).

Folio rūgštis (vitaminas B9)

Folio rūgštis yra itin svarbi nėštumo metu - jos stoka siejama su didesne vaisiaus apsigimimų, persileidimo, priešlaikinio gimdymo, placentos atšokos rizika, mažu vaisiaus svoriu. Tačiau folio rūgštis būtina ir sparčiai augantiems vaikams, nes ji reikalinga ląstelių dalijimosi ir atsinaujinimo procesams, baltymų apykaitai, nukleorūgščių sintezei, raudonųjų kraujo kūnelių brendimui.

Folio rūgšties stokos simptomai

 • Mažas svoris, menkas svorio prieaugis;
 • Apsunkintas kvėpavimas, dusulys;
 • Širdies ritmo sutrikimai;
 • Dirglumas;
 • Blyški oda;
 • Glositas (liežuvio uždegimas);
 • Gelta.

Folatų* (natūralios folio rūgšties) šaltiniai:

 • Žalios spalvos lapinės daržovės: špinatai, petražolės, gražgarstės, lapiniai kopūstai;
 • Ankštiniai augalai: pupelės, lęšiai, žirniai;
 • Mėsa (ypač kepenys);
 • Grūdiniai produktai: duona (ypač rupi, kvietinė), avižų kruopos, makaronai, kviečių gemalai;
 • Bulvės;
 • Kiaušiniai;
 • Citrusiniai vaisiai;
 • Alaus mielės.

*Svarbu

Maisto produktuose natūraliai randama ne folio rūgštis, o folatai. Jie yra jautrūs aplinkos poveikiui, todėl lengvai skyla ir jų molekulės tampa biologiškai neaktyvios. Nustatyta, kad iš maisto gaunama tik 20–45% folatų. Būtent dėl folatų nestabilumo buvo atrasta sintetinė forma – folio rūgštis. Įsisavindamas ją organizmas vėl paverčia natūralia forma – folatais.

Vitaminas B12

Vitaminas B12 reikalingas normaliam smegenų ir nervinės sistemos vystymuisi bei funkcionavimui, genetinės medžiagos normaliam susiformavimui, ląstelių dalijimuisi, raudonųjų kraujo kūnelių susidarymui. Stokojant vitamino B12 susergama megaloblastine anemija - mažakraujystės forma, kuomet gaminasi nepakankamai raudonųjų kraujo kūnelių (ši liga taip pat siejama ir su folio rūgšties (vitamino B9) stoka). 

Vitamino B12 stokos simptomai

 • Nuovargis, vangumas, nenoras judėti;
 • Sulėtėjusi raida, vėlyvesni pirmieji raidos pasiekimai (pavyzdžiui, sėdėjimas, ropojimas, vaikščiojimas ir pan.);
 • Mažas svoris, menkas svorio prieaugis ir svorio kritimas;
 • Įvairūs, dažni skrandžio ir virškinimo sistemos negalavimai (viduriavimas, vidurių užkietėjimas, vėmimas);
 • Prastas apetitas;
 • Žemas raumenų tonusas;
 • Irzlumas, dirglumas.

Vitamino B12 šaltiniai

 • Mėsa;
 • Žuvis, žuvų ikrai ir jūrų gėrybės;
 • Kiaušiniai;
 • Pienas ir jo produktai.

Svarbu

Vitaminas B12 yra gyvūninės kilmės vitaminas ir jo stoka būdinga vegetarams bei veganams. Bene vieninteliai augaliniai vitamino B12 šaltiniai yra jūrų dumbliai ir grybai. Augalinę mitybą besirenkantiems žmonėms vertėtų periodiškai atlikti vitamino B12 tyrimus ir, esant poreikiui, vartoti maisto papildus arba vitaminu B12 papildytus maisto produktus (pavyzdžiui, mieles, augalinius gėrimus, košes, dribsnius, sojų produktus ir pan. su vitaminu B12).

Vaikui trūksta vitaminų ir mineralų: ką daryti?

Įtarus, kad vaikui trūksta vitaminų ar mineralų vertėtų pasitarti su gydytoju ir atlikti kraujo tyrimus. „Paprastas“, t.y. bendras kraujo tyrimas vitaminų ar mineralų stokos neparodys, tačiau tam tikri nuokrypiai leidžia įtarti vieno ar kito mikroelemento stoką bei atlikti papildomus, išsamesnius tyrimus. Pavyzdžiui, eritrocitų skaičiaus sumažėjimą gali lemti vitamino B12 ir/arba folio rūgšties stoka.

Gydytojas, įvertinęs gautus tyrimų rezultatus, padės priimti sprendimą - ar pakaks skirti daugiau dėmesio vaiko mitybai ir dažniau įtraukti trūkstamais vitaminais ar mineralais turtingus maisto produktus, ar prireiks vartoti didesnę jų koncentraciją turinčius maisto papildus.

Svarbu

Nedėtų vitaminų ir mineralų papildų vartoti savo nuožiūra, didinti gamintojo nurodomos ar gydytojo paskirtos dozės, kadangi žalinga ne tik jų stoka, bet ir kai kurių vitaminų bei mineralų perdozavimas. Pavyzdžiui, per didelės vitamino D dozės yra toksiškos, nes organizmas įsisavina per didelį kalcio ir fosforo kiekį, o tai gali pažeisti inkstus, gali pradėti kalkėti kraujagyslės ir minkštieji audiniai.

Susiję straipsniai

Moksleivių atostogos 2023-2024 mokslo metais

Moksleivių laukia rudens, žiemos (Kalėdų), žiemos ir pavasario (Velykų) atostogos, o mokslo metams pasibaigus prasidės vasaros atostogos.

Kaip užregistruoti vaiką į darželį?

Straipsnyje trumpai apžvelgiama priėmimo į darželius 5 didžiausiuose Lietuvos miestuose tvarka.

Ar sloguojantį vaiką galima leisti į darželį?

Sloga – bene dažniausia vaikų liga. Darželinukui suslogavus mamos nežino, ką daryti: ar leisti vaiką į darželį, ar likti su juo namie.