Kokius namų ruošos darbus turėtų mokėti skirtingo amžiaus vaikai? (3)

Tėtis tvarkosi su vaikais Halfpoint | Shutterstock.com

Namų ruošos reikia mokyti ir vaikus. Tyrimais nustatyta, kad žmonės, kurie jau nuo mažų dienų pratinami tvarkytis ir prisidėti prie buities, ateityje sukuria tvirtesnius santykius, dažniau gali didžiuotis akademiniais ir karjeros pasiekimais.

Tačiau tėvams neretai stinga žinių, kaip lavinti vaiko tvarkymosi įgūdžius ir kokius darbus, priklausomai nuo amžiaus, sėkmingai galima jam deleguoti. Taip pat kaip tvarkytis efektyviau ir kokią metodiką pritaikyti namų ruoša skatinant užsiimti ir kitus šeimos narius, ne tik mažuosius?

Kaip paskatinti vaikus tvarkytis?

 • Nuteikite vaiką, kad tvarkymasis – ne kančia, o visai smagus užsiėmimas norint gyventi jaukiuose ir gražiuose namuose. Jei patys nuolat skųsitės ir namus tvarkysite sukandę dantis, tokio paties rezultato reikėtų tikėtis ir iš vaiko.
 • Tvarkymąsi galima paversti smagiu žaidimu: pavyzdžiui, susilažinkite, kuris greičiau atliksite tam tikrą buities darbą. Atkreipkite dėmesį: nereikėtų skatinti konkurencijos tarp vaikų klausant, kuris iš jų per tam tikrą laiką nuveiks daugiau darbų, pavyzdžiui, išdžiaustys daugiau skalbinių ar priskins uogų. Vaikai gali susipešti ir net susimušti.
 • Motyvacija: pasakykite vaikui, kad jei jis prisidės prie buities darbų, turėsite daugiau laisvalaikio – galėsite ilgiau drauge pasivažinėti dviračiais arba pasivaikščioti, daugiau laiko praleisite žaidimų aikštelėje ir pan. Atkreipkite dėmesį: šiuo atveju atsidėkoti vaikui už pagalbą pinigais, naujais žaislais ar skanėstais tikrai nereikėtų.

Nežinote, nuo ko pradėti ir kaip įpratinti vaiką? Skaitykite:

Pagal vaiko amžių tinkami namų ruošos ir tvarkymosi darbai

Sudarėme orientacinį sąrašiuką, kokius darbus galima deleguoti skirtingo amžiaus vaikams.

1–2 metai:

 • sumeta žaislus į žaislų dėžę;
 • nuneša ir įmeta nešvarius drabužius į skalbinių dėžę;
 • padeda išvalyti namus, kai, pavyzdžiui, pats išpila gėrimą, pribarsto trupinių ir kt.

2–3 metai:

 • susitvarko žaislus, knygeles sudeda į lentyną, taip pat padeda sudėlioti kitus daiktus;
 • mokosi savarankiškai rengtis;
 • padeda dengti stalą (pavyzdžiui, sudėlioja stalo įrankius);
 • padeda atlikti paprastus darbus lauke (pavyzdžiui, renka nukritusius lapus ir pan.);
 • padeda iškrauti maisto produktus ir pagal galimybes jas sudeda į spinteles ar šaldytuvą;
 • padeda apsipirkti (deda tam tikrus produktus į pirkinių vežimėlį).

4–5 metai:

 • padeda tvarkyti kambarius (pavyzdžiui, miegamąjį);
 • padeda sudėti drabužius į skalbimo mašiną, padžiauti ir lankstyti skalbinius;
 • pasikloja savo lovą;
 • į indaplovę sudeda indus ir įrankius;
 • rūšiuoja atliekas;
 • padeda ruošti maistą;
 • po pietų sutvarko stalą;
 • padeda iškrauti ir į vietas sudėlioti pirkinius;
 • pasiima iš šaldytuvo maisto ar gėrimų, įsipila gerti;
 • palaisto gėles;
 • pamaitina ir pagirdo augintinius.

6–7 metai:

 • tvarkosi kambarius, kuriems prižiūrėti reikia daugiau įgūdžių (pavyzdžiui, valo vonią, virtuvę);
 • nuo lengvai pasiekiamų paviršių nuvalo dulkes;
 • padeda suruošti užkandžių dėžutę į mokyklą;
 • padeda tėvams ruošti sudėtingesnius patiekalus;
 • pasigamina paprastus valgius (susitepa sumuštinį, pasiruošia dribsnius su jogurtu ar pienu ir pan.);
 • padeda plauti automobilį.

8–9 metai:

 • išplauna indus;
 • išplauna grindis, savarankiškai išsiurbia nedideles patalpas;
 • išneša šiukšles į konteinerį;
 • savarankiškai geba nueiti į parduotuvę ir nupirkti kelis produktus;
 • sulanksto skalbinius.

10–11 metų:

 • iškrausto indaplovę ir sudeda indus bei stalo įrankius į vietą;
 • sulanksto ir išrūšiuoja skalbinius;
 • visiškai sutvarko vonios kambarį, virtuvę;
 • pagamina nesudėtingus patiekalus, pašildo ar paruošia maistą iš pusfabrikačių;
 • geba savarankiškai atlikti sudėtingesnius darbus sode (pavyzdžiui, nupjauti žolę, ravėti lysves ir pan.).

12–13+ metų:

 • lygina skalbinius;
 • keičia patalynę;
 • išvalo / išsiurbia grindis visuose namuose;
 • prižiūri ir pamaitina jaunesnius brolius ir seseris;
 • pagamina sudėtingesnius patiekalus.

Įdomu, kaip namus tvarkytis konstruktyviau visai šeimai? Pasinaudokite pora produktyvių patarimų:

Naujausi komentarai

 1. Rudaake
  Rudaake prieš 4 mėn.

  Dauguma 6 -apie 7 metu vaikai lankantys priesmokykline grupe nemoka striukes užtrauktuko uztraukti ar batu uzsimauti 👀 Nesugeba susitvarkyti savo stala po piesimo ,ar lipdymo plastelino.O apie tai jog susiruosti sau priespieciu dezute tai toli toli grazu nes atsinese net nezino kur ta dezute ar kaip ji atrodo ne zino 😢😢😢😢

 2. Silk
  Silk prieš 4 mėn.

  Rudaake parašė:
  Dauguma 6 -apie 7 metu vaikai lankantys priesmokykline grupe nemoka striukes užtrauktuko uztraukti ar batu uzsimauti 👀 Nesugeba susitvarkyti savo stala po piesimo ,…

  Tai gal ne tai, kad nemoka, o tingi? 😀 as neisivaizduoju kaip gali nemoketi... juk mazuliukam ateina etapas "as pats" kai patys viska nori daryti.. Na nebent tevai per ta etapa vaikui neleidzia paciam nieko daryti ir taip tas mokymosi noras yra uzgoziamas...
  as saviskiui leidziu viska daryti paciam ka tik nori, visada leidau, ir puikiai ismoko ir tuos batus autis, ir striuke ir drabuzius, ir namus padeda tvarkyti, ir apsipirkti, zodziu viska kas isvardinta ir daugiau. 🤷‍♀️
  Tai sakyciau ir tas vyresnis moket moka, bet turbut tingi.. arba neturejo galimybiu ismokti(nors tokiu dalyku ir darzelyje ismoksta) 🤷‍♀️🤷‍♀️

 3. Rudaake
  Rudaake prieš 4 mėn.

  Silk parašė:
  Tai gal ne tai, kad nemoka, o tingi? 😀 as neisivaizduoju kaip gali nemoketi... juk mazuliukam ateina etapas "as pats" kai patys viska nori daryti.. Na nebent tevai …

  Jūs šauni mama .Būtų daugiau tokiu mamyčių ir vaikučiai užaugtu savarankiškesni .Tikrai taip vaikai nori daryti patys daug ka ,bet jeigu tevai pradeda daryti už vaikus patys tada padaro vaikams meškos paslaugą.Mano pačios jaunelis 12metu vaikinas🤣🙈 dar dabar ne moka uzsivarstyti kedu raisteliu ,nes visi kedai su lipuskomis 😁O va valgyti ant dujines kuo puikiausiai iskepa ir kepsnius,kiausinene ,kotletus ,blynus ir daug ka.Aisku reikia suruosti viska kepimui o jis jau pats pasidaro likusi darba 😁 Vaikai visi savaip mieli,žavūs,liksmi ir padūkę 🤩

Forumas gyvai
JulSi JulSi prieš 27 min.