Kokybiškas laikas su vaiku (6)

kokybiškas laikas su vaiku

Žinoma, puiku, jeigu randate laiko nueiti su vaikais į kiną, pavalgyti ar nuvedate juos į žaidimų kambarius. Tačiau kokybiškai su vaiku praleistas laikas (angl. „quality time“) duoda daug daugiau naudos vaiko raidai bei stiprina tėvų ir vaikų tarpusavio santykius.

Kas yra kokybiškas laikas?

Tai laikas, kuomet tėvai kartu su vaikais betarpiškai bendrauja vienas su kitu ar bendrai užsiima tam tikra veikla:

 • sprendžia užduotis, moko juos skaityti, skaičiuoti;
 • piešia, daro darbelius, konstruoja;
 • supažindina su aplinkiniu pasauliu (pavyzdžiui, augalų rūšimis, kompaso veikimo principu);
 • kartu atlieka socialinius įgūdžius lavinančias užduotis (apsiperka parduotuvėje ar rūšiuoja šiukšles);
 • kartu patiria įvairiausius nuotykius (ieško lobio, mokosi sukurti laužą ar kopia į aukštą kalną);
 • kalbasi akis į akį apie praėjusios dienos įspūdžius, problemas, naujai išmoktus dalykus.

Kiek laiko skirti kokybiškam bendravimui su vaiku?

Visų pirma, tai priklauso nuo vaiko amžiaus: kuo mažesnis vaikas, tuo daugiau laiko ir dėmesio jam reikia. Natūralu, kad augdamas vaikas norės vis daugiau laiko praleisti su draugais, tačiau galite būti tikri: ankstyvoje vaikystėje su vaiku praleistas laikas tikrai duos vaisių paauglystėje!

Nuo ko pradėti, jei kokybiškam laisvalaikiui anksčiau laiko neskirdavote? Pradėkite nuo mažų dalykų: pavyzdžiui, vieno užsiėmimų pusvalandžio per dieną, trečiadienio stalo žaidimų vakaro ar ilgų šeimos pusryčių sekmadienio rytą.  

Tiks ir bet kuri kita veikla – svarbu, kad laikas būtų skirtas betarpiškam (akis į akį) bendravimui, bendrai veiklai.

Kodėl kokybiškas laikas yra svarbus vaikams ir tėvams?

Tokių bendrų veiklų metu vaikai ne tik ugdomi ir lavinami: formuojasi vaikų vertybių sistema (kas yra gerai, kas blogai), išauga vaiko pasitikėjimas savimi. Bet svarbiausia, kad jų metu užsimezga artimesnis ryšys tarp tėvų ir vaikų, vaikas išmoksta pasitikėti tėvais, įsisąmonina, kad kilus problemoms gali kreiptis į juos patarimo ar pagalbos.

Žiūrint iš tėvų pozicijos, tokia veikla jiems padeda geriau pažinti savo vaikus, pastebėti jų pomėgius, gabumus ir „silpnas vietas“, kurioms ugdyti reiktų skirti daugiau pastangų. Toks vaiko pažinimas gali padėti padėti tinkamiau parinkti jo ugdymo kryptis ir pasiekti jam geresnių rezultatų gyvenime.

Kokybiško laiko priešai

Didžiausias kokybiško laiko priešas yra šiuolaikinės technologijos: išjunkite TV, mobiliuosius telefonus ir kompiuterius. Tai turi būti laikas, kai vienas su kitu bendraujate "gyvai"  (akis į akį), užsiimate viena bendra veikla – neturi būti jokių bendravimą blaškančių trikdžių (net ir kaip fono įjungto televizoriaus). Įsitikinsite, gyvas bendravimas suteiks daug smagių ir nepamirštamų akimirkų ir jums, ir jūsų vaikui! 

Susiję straipsniai

Naujas „Kakės Makės“ serialas per TV3 Play

Naująjį serialą apie išdykėlę mergaitę Kakę Makę ir jos draugus nemokamai žiūrėkite per TV3 Play!

Popieriniai moliūgai (nuotraukos žingsnis po žingsnio)

Kviečiame pasigaminti smagius moliūgus Helovinui ir ne tik! Jums reikės vos kelių labai paprastų priemonių.

Rudeniniai darbeliai: lapai, kaštonai, gilės ir dar daugiau (su nuotraukomis)

Rudenį smagu su vaikučiais rinkti įvairias gamtos dovanas: lapus, giles, kaštonus, kankorėžius, uogas ir sėklas, o vėliau iš jų gaminti darbelius.

Naujausi komentarai

 1. Neegzistuojantis vartotojas
  prieš 9 m.

  Sutinku kad bendravimas "gyvai" yra labai svarbus. Stengiames tam skirti kaip imanoma daugiau laiko. Radus tinkama uzsiemima vaikas labai isitraukia ir pamirsta visus TV, kompiuterius ir telefonus.

 2. Neegzistuojantis vartotojas
  prieš 9 m.

  Viskas gerai straipsnyje parasyta. Deja mes savo laiku pasidavem silpnybei, "uzkisdavom" savo vyresniji (4.5 m.) TV ir telefonu. Atrode taip patogu, kai esi pavarges, be nuotaikos, neturi laiko, duodi telefona ir ramu...

  Dabar tai isvyrto i labai rimta problema, kazkokie "realus" zaidimai ar darbai neidomus, gyvas bendravimas yra tik budas isprasyti telefono.

  Noriu padeti istaisyti, ieskau ivairiu veiklu, kas galetu ji sudominti. Gal kas susidures su panasia problema ir turi kokiu patarimu?

 3. Neegzistuojantis vartotojas
  prieš 9 m.

  rookie parašė:
  Viskas gerai straipsnyje parasyta. Deja mes savo laiku pasidavem silpnybei, "uzkisdavom" savo vyresniji (4.5 m.) TV ir telefonu. Atrode taip patogu, kai esi pavarge…

  Labas,
  Mes savo 2 su puse porą kartų neilgai davėm su plančiate pažaisti, sekantį kartą prasidėjo isterijos reikalavimai ir nuo to karto duodam tik kokį kartą per mėnesį ir tik po valandžiuke. Reikia susitarti, kad gaus tik tokiu atveju, jeigu paskui neverks ir mes eisim kartu ką nors paveikti. Ir kadangi jis dar mažiukas jam tinka bet kokia mūsų sugalvota veikla. Lego, plastelinas, knygutės, ėjimas į lauką, pagalba tėvams (tik paklausk ar nori padėti ir kompai nerūpi).
  Reikia žiūrėti kokia veikla vaikutį labiausiai tenkina ir padaryti visus tuos aparatus kuo mažiau prieinamus.
  Žinoma pas mus dar čia ne problema, bet mes taip darom, nes gali virsti į problemą.

 4. Neegzistuojantis vartotojas
  prieš 7 m.

  mes einam dviračiais arba riedučiais, tai ir pasportuoji truputį po darbo ir šiaip linksmai kartu pabūni

 5. User has not uploaded an avatar
  gudruole prieš 5 m.

  Mano vaikinui 2.5metų ir jis net nežino, kad telefone būna kažkokie žaidomai. Planšetės visai neturiu, o kompiuteris išskirtinai darbui. Žinau, kad techmologijos gali tapti labai rimta priklausomybe, jei jų laiku nesukontroliuosi, todėl labai stipriai vemgiu jų. Labai džiaugiuosi, kad TV8 vakarais rodo senąją animaciją, tad kartais, kai esame abu (aš ir vaikas) labai pavargę, daug visko per dieną nuveikę, tuomet įsijungiam.
  Deja maniškis kol kas dar labai ne daug kokiom veiklom domisi, ką besuorganizuočiau, tai maximum 2 kartams ir tai po 10-15min... Bet mėgsta knygeles skaityti/vartyti, turi keletą megstamiausiu, ir eina iš proto dėl įvairiausių mašinyčių 😁 vienas pirmųjų žodžių buvo Buldozeris 🤣🤣🤣
  Kai mažesnjs buvo, eidavom pasivaikščioti ir vis pasakodavau, kas kur eina, skrenda, plaukia, niekad nevartojau leliukiškų žodžìų. Kai važiuojam automobiliu vjs kalbinu, ką veikė darželyje, ką valgė, ar buvo skanu/smagu, ką mato per langą, o muziką ijungiu tik kai pats pilietis paprašo 🙂
  Tikrai nesistengiu nerdėm lysti vaikui į akis, noriu, kad būtų kuo savarankiškesnis, bet technologijų venksime kiek galima ilgiau, kad paskuo mebūtų bėdos.
  Beja, kai važiuojam pirkti maisto, keliaujam į Kidl'ą arba Rimi, nes tos parduotuvės turi vaikiškus vežimėlius. Tad aš net neimi didelio vežimo 😁 vaikas pats išsirenka sūrelius ir jogurtus ir dedasi į vežimėlį, tai pati megstamiausia veikla 😁
  Taip, toks bendravimas reikalauja daug kantrybės, bet paskui labai atperka nuoširdi vaiko meilė 😍