Kokybiškas laikas su vaiku (6)
Žinoma, puiku, jeigu randate laiko nueiti su vaikais į kiną, pavalgyti ar nuvedate juos į žaidimų kambarius. Tačiau kokybiškai su vaiku praleistas laikas (angl. „quality time“) duoda daug daugiau naudos vaiko raidai bei stiprina tėvų ir vaikų tarpusavio santykius.
Kas yra kokybiškas laikas?
Tai laikas, kuomet tėvai kartu su vaikais betarpiškai bendrauja vienas su kitu ar bendrai užsiima tam tikra veikla:
- sprendžia užduotis, moko juos skaityti, skaičiuoti;
- piešia, daro darbelius, konstruoja;
- supažindina su aplinkiniu pasauliu (pavyzdžiui, augalų rūšimis, kompaso veikimo principu);
- kartu atlieka socialinius įgūdžius lavinančias užduotis (apsiperka parduotuvėje ar rūšiuoja šiukšles);
- kartu patiria įvairiausius nuotykius (ieško lobio, mokosi sukurti laužą ar kopia į aukštą kalną);
- kalbasi akis į akį apie praėjusios dienos įspūdžius, problemas, naujai išmoktus dalykus.
Kiek laiko skirti kokybiškam bendravimui su vaiku?
Visų pirma, tai priklauso nuo vaiko amžiaus: kuo mažesnis vaikas, tuo daugiau laiko ir dėmesio jam reikia. Natūralu, kad augdamas vaikas norės vis daugiau laiko praleisti su draugais, tačiau galite būti tikri: ankstyvoje vaikystėje su vaiku praleistas laikas tikrai duos vaisių paauglystėje!
Nuo ko pradėti, jei kokybiškam laisvalaikiui anksčiau laiko neskirdavote? Pradėkite nuo mažų dalykų: pavyzdžiui, vieno užsiėmimų pusvalandžio per dieną, trečiadienio stalo žaidimų vakaro ar ilgų šeimos pusryčių sekmadienio rytą.
Tiks ir bet kuri kita veikla – svarbu, kad laikas būtų skirtas betarpiškam (akis į akį) bendravimui, bendrai veiklai.
Kodėl kokybiškas laikas yra svarbus vaikams ir tėvams?
Tokių bendrų veiklų metu vaikai ne tik ugdomi ir lavinami: formuojasi vaikų vertybių sistema (kas yra gerai, kas blogai), išauga vaiko pasitikėjimas savimi. Bet svarbiausia, kad jų metu užsimezga artimesnis ryšys tarp tėvų ir vaikų, vaikas išmoksta pasitikėti tėvais, įsisąmonina, kad kilus problemoms gali kreiptis į juos patarimo ar pagalbos.
Žiūrint iš tėvų pozicijos, tokia veikla jiems padeda geriau pažinti savo vaikus, pastebėti jų pomėgius, gabumus ir „silpnas vietas“, kurioms ugdyti reiktų skirti daugiau pastangų. Toks vaiko pažinimas gali padėti padėti tinkamiau parinkti jo ugdymo kryptis ir pasiekti jam geresnių rezultatų gyvenime.
Kokybiško laiko priešai
Didžiausias kokybiško laiko priešas yra šiuolaikinės technologijos: išjunkite TV, mobiliuosius telefonus ir kompiuterius. Tai turi būti laikas, kai vienas su kitu bendraujate "gyvai" (akis į akį), užsiimate viena bendra veikla – neturi būti jokių bendravimą blaškančių trikdžių (net ir kaip fono įjungto televizoriaus). Įsitikinsite, gyvas bendravimas suteiks daug smagių ir nepamirštamų akimirkų ir jums, ir jūsų vaikui!
Sutinku kad bendravimas "gyvai" yra labai svarbus. Stengiames tam skirti kaip imanoma daugiau laiko. Radus tinkama uzsiemima vaikas labai isitraukia ir pamirsta visus TV, kompiuterius ir telefonus.