Kuo užimti vaiką, kol mama užsiėmusi?

Kiekviena mama, norinti ką nors nuveikti savo namuose, susiduria su problema: kuo tas 15 minučių užimti vaiką, kad jis netrukdytų? Atrodytų, įjungti filmuką – pati paprasčiausia išeitis. Bet ar naudingiausia? Juk norėtųsi, kad vaikais ne šiaip nesipainiotų po kojomis, bet išnaudotų tą laiką kaip nors prasmingai...
 
Tikriausiai ir jūsų namuose yra žaisliukų, dėlionių atsargų, tačiau neretai nutinka taip, kad net pats „kiečiausias“ žaislas nusibosta, ir norisi kažko naujo. Todėl siūlome pasinaudoti šiomis idėjomis! Jūs vis tiek turėsite būti kur nors netoliese, tačiau galėsite užsiimti savais reikalais, ir tuo pačiu ugdyti vaiko savarankiškumą.
 

 • Piešimas (pats paprasčiausias būdas atitraukti vaiko dėmesį – duoti popieriaus ir piešimo priemonių). Labai patogu naudoti šiam reikalui užsilikusius senus tapetus. Puikesnės drobės vaiko kūrybai pasireikšti  ir būti negali!
 • Spalvinimas. Pasidarykite keletą ruošinukų su įdomiais paveikslėliais, ir pasiūlykite juos nuspalvinti.
 • Piešinio užbaigimas/papildymas. Užduotis paprasta, bet labai įdomi (rezultatas gali būti visiškai netikėtas). Nupieškite paveiksliuko dalį (pavyzdžiui, apačią). Tegul vaikas užbaigia jūsų kūrinį, arba prideda kokių nors detalių.
 • Lipinimas iš sūrios tešlos.
 • Piešimas flomasteriais ir markeriais ant senų kompaktinių diskų.
 • Lipdymas iš plastilino (modelino, polimerinio molio ir pan.). Pasitelkite fantaziją ir pasitelkite į pagalbą kuo įvairesnes medžiagas – įspauskite tušinukus, šukas, šiaudelius, sėklas ir t.t. Vaikams tai labai įdomu!
 • Trafaretai (gyvūnų, vabzdžių, paukščių, transporto, raidžių, skaičių ir t.t.). Galima ant popieriaus apvesti pieštuku ir puodukų ar kitų indų, piešimo priemonių formas.
 • Žaidimai su magnetais. Tinka pastaruoju metu labai populiarūs neokubai, prie šaldytuvo lipinami magnetai ir kt. Užduotis – patikrinti, prie kokių daiktų jie limpa, o prie kokių – ne.
 • Raidės. Iškirpkite iš spalvoto kartono raides, pripieškite akis, nosytę, burnytę. Duokite vaikui – tegul papuošia, perpiešia, sudėlioja žodžius, figūras, sakinius ir kt.
 • Senas žurnalas ir žirklės. Tegul vaikas iškarpo kokios nors vienos tematikos paveikslėlius (pavyzdžiui, automobilius, žmones, žuvytes ir t.t.).
 • Koliažai. Duokite vaikui piešimo sąsiuvinį, teptuką, klijų. Tegul iš savo iškarpų padaro koliažą.
 • Skylamušis (būtų geriausia, jeigu darytų skirtingų formų skylutes) ir keli popieriaus lapai. Iš gautų skrituliukų vėliau galima padaryti pieštiems paveikslams sniegą, sagutes, gėlytes ir pan.
 • Dvipusė lipni juosta ir bet kurios kitos nedidelės po ranka pasitaikiusios priemonės. Taip prie popieriaus lapo galima priklijuoti šiaudelius, akmenėlius, spalvotus pieštukus, siūlus, vilną ar vatos gumuliukus – pasitelkite fantaziją!
 • Dėlionės. Atsižvelkite į vaiko amžių. Kuo vaikas vyresnės, tuo dėlionės gali būti sudėtingesnės, detalės – mažesnės.
 • Pačių daryta knygelė. Duokite vaikui kelis popieriaus lapus, perlenkite juos pusiau, per vidurį susekite arba susiūkite – išeis kažkas panašaus į knygą ar sąsiuvinį. Tegul vaikas prikuria turinio – pripiešia arba ko nors prirašo. Vakare bendrą kūrinį galima įteikti iš darbo grįžusiam tėčiui.
 • Dėžutė su įvairiaspalviais skalbinių spaustukais. Jais galima papuošti kibirėlio kraštą, dėti į bet kokį indą, segti vienus su kitais, padaryti popierinei saulutei spinduliukus, ežiuką ir t.t. Vaikas gali netgi pasidaryti improvizuotą džiovyklą – pririšti porą virvučių ir „džiauti“ skalbinius – servetėles, nosinaites, skareles ir pan.
 • Dėžutė su stambiomis sagomis, monetomis, sąvaržėlėmis, kaštonais, įvairiaspalvėmis virvutėmis. Tinka vaikams nuo 3 metų. Nustebsite, kiek šių priemonių panaudojimo būdų ras jūsų atžalos!
 • Dėžutė su nepavojingais papuošalais (karoliais, pakabukais ir pan.). Vaikams patinka puoštis, mėgdžioti tėvelius.
 • Sagų sagstymas. Galite pasiūlyti vaikui aprengti arba nurengti mėgstamą žaisliuką.
 • Batukų varstymas. Tinka ir varstymo įgūdžiams tobulinti skirti žaislai.
 • Juostelė ir bet kokios smulkmenos, kurias galima suverti kaip karolius (makaronai, stambios sagos ir t.t.).
 • Fokusas su magnetu, popieriumi ir magnetu. Parodykite vaikui, kaip magneto pagalba galima priversti judėti monetą – jis bus sužavėtas ir būtinai norės to išmokti pats.
 • Pieštukinė. Kartoninėje arba plastikinėje dėžutėje padarykite keletą apvalių skylučių – tegul vaikas sustato pieštukus, tušinukus arba teptukus.
 • Rūšiavimo dėžutės. Duokite vaikui dėžę su sumaišytomis smulkmenomis (pavyzdžiui, kaštonais, akmenukais, tušinukų antgaliais ir t.t.). Tegul sudėlioja į atskiras dėžutes pagal formą,  spalvą ir pan.
 • Kalnelis. Lyginimo lenta gali pasitarnauti kaip kalnas, nuo kurio smagiai rieda automobiliukai arba kamuoliukai.
 • Boulingas. Pastatykite kelis kėglius, plastikinius butelius, bokštelius iš kaladėlių – tegul vaikas juos numuša su kamuoliuku ir pastato vėl.
 • Duokite vaikui seną mamos rankinę su daugybe užtrauktukų ir kišenėlių. Paslėpkite ten ką nors įdomaus (arba skanaus) – tegul vaikas ieško. Bus labai smagu! Tinka ir kelioniniai krepšiai, lagaminai.
 • Dar keli vaikus itin dominantys daiktai – kompiuterio pelytės, klaviatūros, dideli skaičiuotuvai, spynos ir raktai. Jeigu turite senų, nereikalingų ir tinkamų žaidimams – duokite vaikui. Jis tikrai bus laimingas!
 • Dubenėlis su manų kruopomis arba su miltais ir sieteliu. Tegul vaikas iš tokios „jūros“ žvejoja „brangenybes“ – pavyzdžiui, makaronus. Bet  galima ir tiesiog papiešti pirštais.
 • Maisto gaminimas. Tegul vaikas „paruošia pietus“: duokite dėžutė nuo kiaušinių, pridėkite į ją kaštonų, gilių, makaronų ir pan. Žaidimui tinka ir paprasti plastikiniai indeliai, šaukštai, mentelės – žodžiu,  beveik visos priemonės, kurias virtuvėje maisto gaminimui naudoja ir mamos.

Užimti vaiką yra daugybė skirtingų būdų. Nors mūsų siūlom variantai padeda ugdyti vaikų savarankiškumą ir nereikalauja suaugusiųjų dalyvavimo, vis dėlto palikti atžalų vienų, be jokios priežiūros, nereikėtų. Tęsiame įdomių užsiėmimų sąrašą.
 

 • Spinta ir pakabos. Vaikams labai patinka traukti drabužius iš spintos. Pamokykite atžalas tvarkytis savo rūbelius – gražiai sulankstyti ar pakabinti. Galima „rūšiuoti“ pagal spalvas arba „modelius (pavyzdžiui, reikia atskirti marškinukus nuo kelnių ir pan.).
 • Duokite vaikams aliuminio folijos. Ji blizgi, įdomiai šnara, gerai linksta – galima ką nors išlankstyti ar suvynioti.
 • Papuoškite siūlų rites akytėmis ir kitais elementais – išeis neįprasti gyvūnėliai (gyvatėlės, vikšriukai, žuvytės ir t.t.). Tegul vaikai vynioja siūlus arba virvutes. Storį parinkite savo nuožiūra.
 • Popierinės sniego gniūžtės. Pastatykite krepšį, puodą arba dubenį, ir pasiūlykite į jį mėtyti „gniūžtes“ – kamuoliukus arba sulamdytą popierių. Jeigu tai popierius – būtų gerai, kad vaikas sulamdytų jį pats.
 • „Šiukšlių dėžė“. Niekam nėra paslaptis, kad vaikus labai domina šiukšliadėžių turinys. Pasinaudokite tuo: į švarią šiukšlių dėžę ar kartoninę dėžutė pridėkite ko nors, ką būtų galima ištraukti lauk ir apžiūrėti.
 • Žaidimai su skalbiniais. Patalynė ir rūbai taip pat gali tapti žaidimų dalimi. Po jais galima pasislėpti, vaidinti vaiduoklį, apsikloti, statyti namus, „džiauti“, lankstyti ir t.t.
 • Surask kojinei porą. Viskas paprasta ir aišku: vaikas turi suporuoti kojines pagal spalvas ir dydį.
 • Upeliukai ir takeliai (tinka diržai, juostos, kaspinai, tualetinis popierius, popieriniai rankšluosčiai ir kt.). Vaikams patiks per juos šokinėti ir bėgioti.
 • „Salelės“ (knygos kietais viršeliais, padėkliukai ir pan.). Išdėliokite saleles ant žemės – tegul vaikas per jas šokinėja, susodina ant jų žaisliukus ir t.t.
 • Apipieškite vaiko pėdas ant popieriaus, iškirpkite (padarykite kelias „kopijas“). Tegul mažylis „pripėduoja“ kelią nuo kambario iki virtuvės (maršrutas, žinoma, gali būti ir kitas).
 • Labirintai. Viskas, ko reikia – guma, siūlai arba virvė. Trumpai tariant, tai, ką galima ištempti tarp kėdžių.
 • Žaidimai su balionais. Balionus galima spardyti, pūsti, kad jie judėtų, mesti į krepšį, įelektrinti ir „klijuoti“ prie sienos... Variantų daugybė!
 • Nuosavas namas. Tikriausiai vaikystėje taip žaidėte ir jūs. Ko reikia namui? Poros fotelių ar kėdžių, antklodės arba pledo... Iš esmės – viskas. O jeigu dar duosite žibintą, vaikui džiaugsmui nebus ribų!
 • Traukinukas. Sustatykite keletą kėdžių eilute. Tegul vaikas sėdi priekyje ir kur nors „veža“ savo žaisliukus – traukinio keleivius.
 • Tuneliai. Paprasta ir įdomu. Reikia kokios nors žaislinės transporto priemonės ir daikto, kuris atstotų tunelį (tai gali būti knygos, susuktas kilimėlis ar popieriaus lapas).
 • Teatras. Duokite vaikui kokių nors savo ar antrosios pusės rūbų, kepurę, akinius nuo saulės, šaliką ir t.t. Vaikams patinka mėgdžioti tėvelius. Tegul jūsų atžalos paeksperimentuoja ir susikuria savo stilių. Arba tegul vaikas pažaidžia teatrą su savo žaisliukais, rengia madų šou.
 • Prikabinkite prie vaiko rūbų uodegą – tegul jis vaidina pelytę, katę, beždžionėlę ar kurį kitą gyvūną. Šiam reikalui puikiai tinka paprastas skalbinių spaustukas.
 • Gimtadienis. Surenkite nedidelę šventę. Tegul vaikas žaisliukams uždeda šventines kepuraites, gamina šventinius pietus, dekoruoja stalą ir žaidžia gimtadienį.
 • Galima pažaisti ir metų laikus. Tam reikia skirtingų drabužių ir kitos atributikos (pavyzdžiui, žiemai – kepurės, šaliko ir pirštinių, rudeniui – skėčio ir guminių batų, vasarai – akinių nuo saulės, paplūdimio kilimėlio ir skrybėlaitės).
 • Turbūt beveik visiems mažiems vaikams patinka matuotis tėvelių arba vyresnių broliukų ir sesučių avalynę. Pasinaudokite tuo.
 • Žaidimai su žibintuvėliu (lobio paieškos, šnipinėjimas, kelio rodymas ir t.t.).
 • Vaikus gali ilgam sudominti nedūžtantis vaikiškas veidrodis, didinimo stiklas (galima žaisti seklį), kaleidoskopas.
 • Kuprinė su įdomiu ir naudingu turiniu (jeigu žais stovyklautoją, keliautoją ir pan.): gertuve, žemėlapiu, senu laikrodžiu, kompasu ir t.t.
 • Duokite tariamą mikrofoną (iš esmės tinka net ir plaukų džiovintuvas) – tegul dainuoja, surengia savo koncertą.
 • Laivo kapitonas. Susukite popieriaus lapą vamzdeliu ir sutvirtinkite, kad neišsiskleistų. Išeis visai neblogi žiūronai.
 • Ligoninė. Duokite tuščių buteliukų, švirkštą be adatos, binto ir kitų panašių reikmenų – tegul vaikas gydo savo žaisliukus.
 • Darželis arba mokykla. Žaidimo esmė – pamokos vedimas žaisliukams.
 • Parduotuvė. Šį žaidimą turbūt taip pat žaidė visi. Skirtingos dėžės gali vaizduoti skirtingas parduotuves – maisto prekių, drabužių, įrankių ir t.t. Tiesiog pridėkite į jas „prekių“, suleiskite pirkėjus-žaisliukus, juos aptarnaukite.
 • Žaidimai su dėžėmis. Per porą minučių kartoninė dėžė gali virsti bet kuo – lėktuvu, lėlių nameliu, autobusu, lovyte ar skalbimo mašina. Vaikų fantazijai nėra ribų!
 • Skalbimas. Tiesiog išverskite ant žemės drabužius, kuriuos reikia skalbti. Tegul vaikas padeda sudėti viską į skalbimo mašiną.
 • Dulkių šluostymas. Duokite vaikui drėgną skuduriuką ir parodykite, kur galima pasidarbuoti (jums nereikia, kad mažasis darbininkas persistengtų ir „pasikėsintų“ į jūsų kompiuterį, telefoną arba dar ką nors).
 • Veidrodžių valymas. Duokite vaikui purkštuvą su vandeniu, ir jūsų atžala iš laimės bus devintam danguje. Be to, mažylis gali labai ilgai apžiūrinėti save veidrodyje, taisyti įvairias grimasas, grožėtis ūsiukais nuo kefyro arba matuotis mamos skrybėlaitę.
 • Laistymas. Galima plauti ir laistyti gėles, prausti po dušu žaisliukus.
 • Piešimas putomis vonioje.
 • Laiveliai iš popieriaus arba grikinių riešutų kevalų. Parodykite, kaip papūsti, kad laivas plauktų, ir pan.
 • Kokie daiktai skęsta, kokie – ne? Duokite vaikui sunkių ir lengvų daiktų – tegul eksperimentuoja ir žiūri, kurie iš jų „moka plaukti“.
 • Duokite vaikui dubenį su vandeniu ir pasiūlykite išskalbti servetėlę arba lėlių drabužėlius. Kitas variantas – išplauti indus (gali būti ir tikri). Tačiau jie turėtų būti saugūs – t.y. neaštrūs, nedūžtantys.

 
O kokių būdų užimti vaiką žinote jūs?

Susiję straipsniai

Nostalgiška kelionė laiku: 90-ųjų žaislų TOP10

Kviečiame į nostalgišką kelionę laiku ir pristatome 90-ųjų žaislų topą. O vat mūsų laikais buvo žaislai, ar ne?

Mamų frazių TOP50: ar jūs jas irgi sakote?

Surinkome bene visų mamų vartojamų frazių topą - tikriausiai teko jas girdėti iš savo mamų ar močiučių, o ir pačioms vieną kitą kartą išsprūsta...

Alkoholio vartojimas prie vaikų: ką reikėtų žinoti?

Nemažai tėvų domisi, ar pagal įstatymus prie vaikų galima vartoti alkoholį ir ar už tai negrės jokios sankcijos.

Skelbimai

7,00 €
54 | 44 | XL
4,00 €
10,00 €
34 | 6 | XS