Lavinamieji ir pažintiniai žaidimai vaikams

Nori, kad mažylis augtų smalsus, kuo daugiau domėtųsi įvairiais dalykais, pasisemtų naudingos patirties? Lavink jį kiekvieną dieną! Nuo trejų ar ketverių metukų galima gyvenimiškais ir smagiais pavyzdžiais supažindinti netgi su tokiais „neįkandamais“ mokslais, kaip chemija ir fizika.

Žaisdamas šiuos žaidimus, vaikas ne tik pasilinksmins, bet ir dar geriau pažins pasaulį bei jo slėpinius.

Kiaušinis-povandeninis laivas

Reikės: druskos, didelio indo, žalio kiaušinio ir vandens. Pripilk indą iki pusės, atsargiai įleisk į jį kiaušinį. Savaime suprantama, jis paskęs. Išimk kiaušinį ir įberk daugiau druskos (kiek – priklausys nuo vandens kiekio).

Tegul vaikas išmaišo vandenį, kol druska visiškai ištirps, ir vėl įmerkite kiaušinį. Šį kartą jis turi laikytis vandens paviršiuje. Jeigu nepasiseks iš pirmo karto, įpilkite dar druskos.

Vyresniam vaikui galima paaiškinti, kad sūraus vandens paviršiaus įtempimas yra didesnis, todėl jis išlaiko daiktus. Na, o jeigu jis dar visai mažas, pasakyk, kad vanduo pasikeitė ir dėl druskos kiaušinis neskęsta.

Nematomas rašalas

Tai ypač įdomu mažiems vaikams, mėgstantiems žaisti šnipus. Reikia: balto popieriaus lapo, teptuko, pieno arba citrinos sulčių ir žvakės.

Į nedidelį indelį įpilk šiek tiek sulčių arba pieno. Tegul vaikas pamirko teptuką ir ką nors nupiešia arba parašo ant popieriaus. Palikite jį, kad išdžiūtų.

Užrašas (arba piešinys) išnyksta. Išdžiūvusį popierių palaikykite virš žvakės liepsnos (maždaug 10 cm atstumu). Kad užrašas išryškėtų, nuolat judinkite lapą pirmyn ir atgal, saugokite, kad neužsidegtų.

Stebuklingi popierėliai

Greičiausiai šį triuką pameni dar iš savo vaikystės. Pripūsk balioną ir prikarpyk (arba priplėšyk) nedidelių popieriaus gabalėlių. Patrink jį į plaukus arba vilnonį megztinį ir duok vaikui, kad jis prikištų balioną prie popieriaus. Gabaliukai turėtų prilipti. Vyresniam vaikui galima paaiškinti, kad taip nutinka dėl statinio krūvio.

Skanūs kristalai

Reikės: stiklinės, sąvaržėlės, pieštuko arba šiaudelio ir storo medvilninio siūlo. Įpilk į stiklinę labai karšto vandens, įberk cukraus, išmaišyk šaukšteliu (tol, kol cukrus nustos tirpti).

Visa tai reikia daryti labai greitai, kad jo spėtų ištirpti kaip galima daugiau. Tada pritvirtink prie šiaudelio arba pieštuko vidurio siūlą, ant galo užrišk sąvaržėlę ar ką nors sunkaus ir įleisk į stiklinę (sąvaržėlė neturi mirkti).

Visą šią „konstrukciją“ kelioms dienoms palikite vėsioje vietoje. Siūlas apaugs baltais cukraus kristaliukais, kurių mažylis be abejo norės (ir galės) paragauti.

Kas tirpsta, o kas – ne

Šis labai paprastas žaidimas tinka vaikams nuo 4–5 metukų. Tai padės supažindinti mažylį su jį kasdieniame gyvenime supančių daiktų savybėmis.

Reikės: 4 stiklinių su šiltu vandeniu, cukraus, druskos, grikių ir aliejaus. Pripilk visas siklines vandens ir įdėk po šaukštelį visų šių medžiagų. Išmaišyk ir stebėk vaiko reakciją.

Suprantama, kad cukrus ir druska ištirps, grikiai nusės, o aliejus plaukios paviršiuje. Išvada paprasta: kiekviena medžiaga skirtingai sąveikauja su vandeniu.

Susiję straipsniai

Keliaujame su kūdikiu: kas geriau – skristi lėktuvu ar važiuoti automobiliu?

Daugeliui tėvų kyla natūralus klausimas, kaip geriau daryti: skristi lėktuvu ar keliauti automobiliu su mažu vaiku?

Ar patinka žaisti su vaikais? Ar apskirtai patinka žaisti?

Dar ir šiandien prisimenu, kaip kiekvieną kartą palengvėdavo, kai išgirsdavau vaikų tėtį sakant „mes varom į žaidimų aikštelę“.

Kelionės ne mokinių atostogų metu: ką reikėtų žinoti tėvams?

Vaikui pradėjus lankyti mokyklą šeimos gyvenimas gerokai apsiverčia: keliones svetur ir pramogas tenka derinti prie vaiko mokyklos atostogų.