Kūdikio lytinių organų higiena (170)

Kūdikio lytinių organų priežiūra

Kelias dienas po gimimo naujagimio lytiniai organai gali būti paraudę ir paburkę – taip nutinka dėl skysčių pertekliaus ir mamos hormonų poveikio.

Per kelias dienas, pertekliniams skysčiams pasišalinus, jie turėtų išnykti – lygiai taip pat, kaip ir naujagimio paakių, veiduko paburkimai.

 • Jei turite mergaitę, gali pastebėti išskyrų ir apnašėlių (baltų, skaidrių arba su trupučiu kraujo) – jų priežastis taip pat yra mamos hormonai ir tai visiškai normalu. Jų nuvalyti nereikia, jos dings savaime. Sunerimti reikėtų nei jos neiš neišnyksta ilgiau, nei šešias savaites. Žinoma, jei vienas ar kitas simptomas tau kelia nerimą, pasikonsultuokite su kūdikį prižiūrinčiu gydytoju.
 • Jei turite berniuką, gali pastebėti, patinimus vienoje ar abiejose kapšelio pusėse, gali atrodyti, kad kapšelyje yra skysčio. Ne visų naujagimių sėklidės nusileidžia iš karto. Tačiau tokius dalykus, kaip ir į šlaplės problemas, apžiūrų metu pastebi ir įvertina gydytojas, tad jei jis nieko nesako, greičiausiai viskas yra gerai.

Kūdikio lytinių organų priežiūra

Kūdikio lyties organų sritis turi būti švari, sauskelnės turi būti keičiamos pakankamai dažnai, tačiau svarbiausia taisyklė – nepersistengti. Nepamirškite, kad organizmas - taip pat ir kūdikio - sugeba apsivalyti pats, jam tereikia tik šiek tiek padėti. Jums pakaks drungno vandens, minkšto audinio servetėlių arba vatukų, bekvapių drėgnų servetėlių, kartais gali reikėti ir vaikiško prausiklio.

 • Ar tepti kremą nuo iššutimų? Vieni gydytojai rekomenduoja keičiant sauskelnes patepti užpakaliuką kremu nuo iššutimų, sukuriantį apsauginį sluoksnį . Kitų nuomone, šis sluoknis trukdo odai normaliai kvėpuoti, net jei naudojamos aukštos kokybės orui laidžios sauskelnės. O tai nėra sveika. Kaip elgtis, spręsti jums.
 • Ar naudoti prausiklį? Vieningos nuomonės nėra: yra nuomonių, kad pirmaisiais gyvenimo mėnesiais prausiklio apskritai nereikėtų naudoti (taip pat ir maudynėms). Kitų nuomone, prausiklį reikėtų naudoti, bet tik apiprausiant po rimto reikalo. Rekomenduojame situaciją vertinti individualiai ir naudoti mažiausias būtinas priemones: jei konkrečiu atveju švariai apiprausti pakanka vandens, prausiklio nenaudokite.
 • SVARBU: nenaudokite apiprausimui suaugusiems skirtų prausiklių: dauguma jų yra per „stiprūs“ plonai kūdikio odelei. Be to, jų sudėtyje paprastai yra sintetinių kvapiklių ir dažiklių, kurie gali sudirginti mažylio šlaplės išorinę angą (pro kurią išteka šlapimas) ir sukelti šlapimtakio infekciją. Mažiausiai iki trejų metų geriausia apiprausiant naudoti tik vandenį ir specialiai vaikams ar kūdikiams skirtus prausiklius, kuriuose nėra sintetinių dažiklių, kvapiklių, o patys prausikliai yra švelnesnio poveikio. Rinkdamiesi drėgnas servetėles, atidžiai perskaitykite jų sudėtį ir venkite tokių, kurių sudėtyje naftos pramonės medžiagų ir kvapiklių.

Mergaitės lytinių organų priežiūra

Keisdami vystyklus, drėgna servetėle ar drungnu vandeniu suvilgytu vatuku apšluostykite ją braukdami nuo priekio išangės link (taip turėtų daryti ir suaugusios moterys), kad į makštį nepatektų bakterijų iš išangės.

Po kakučio, gali tekti apsivalyti rimčiau: tokiu atveju reiktų švelniai praskleisti lytines lūpas ir drėgnu vatos tamponėliu braukiant link išangės nuvalyti vidinę jų pusę.

Berniuko lytinių organų priežiūra

Nepriklausomai nuo to, ar berniukas apipjaustytas, ar ne, jo varputei specialios priežiūros nereikia: pakanka apiplauti ją drungnu vandeniu ir, jei reikia, su švelniu vaikišku muilu.

Prausiant atsmaukti apyvarpės nereikia: nenaudojant jėgos, tai bus įmanoma padaryti tik tada, kai apyvarpė atsiskirs nuo varpos, o tam gali prireikti nuo kelių mėnesių iki kelerių metų. Jei jėga bandysite atsmaukti apyvarpę, galite sužaloti savo berniuko turtą, tad geriau to nedarykite.

Kai gydytojas patvirtins, kad apyvarpė atsiskyrė, apiprausdami ją atsmaukite, apiplaukite galvutę ir apyvarpės odą drungnu vandeniu su švelniu prausikliu ir užsmaukite ją atgal.

Apipjaustymas Lietuvoje vis dar retas reiškinys, tačiau užsienyje tai – populiari procedūra. Jeigu berniukas buvo apipjaustytas, keletą dienų po to jo varputė gali būti labai raudona.Taip pat gali pasirodyti gelsvų išskyrų. Abi reakcijos rodo, kad varpa gyja normaliai. Apipjaustymas retai sukelia infekciją ir sugyja per 7-10 dienų, tačiau turėtum pasitarti su gydytoju, jeigu varpos galiukas lieka patinęs arba paraudęs ir jeigu atsiranda gelsvų, vandeningų pūslelių.

Naujausi komentarai

 1. User has not uploaded an avatar
  Melanijaaa prieš 1 m.

  Mum beveik 3 sav. Tai dar kart noriu pasitikslinti ar pas mergaitę viduj lytinių lūpų nereikia išplauti susikaupusių baltų išskyrų?

 2. Vikutee
  Vikutee prieš 3 mėn.

  Norejau uzklausti mergytei mano savaite biski pasute yra tarp koju ir putytes ta linija kur susilenkia ka daryti ? Daktare sake pataisu nusipirkti gal kas zino kaip juos naudoti ar ant kremuko reikia pilti ar ant nusausintos odytes be jokiu bepantenu ar susocreame ? Dabar esu kremuko uztepusi bet labai sunkiai jis nusivalo ir geriasi nenoriu trinti ? gal kas zino patarkit nenoriu kad pablogetu aciu!

 3. User has not uploaded an avatar
  Kac. prieš 3 mėn.

  Vikutee parašė:
  Norejau uzklausti mergytei mano savaite biski pasute yra tarp koju ir putytes ta linija kur susilenkia ka daryti ? Daktare sake pataisu nusipirkti gal kas zino kaip…

  Pabarstyti ant švarios sausos odos, perteklių nupūsti. Jei labai šilta namie nedėkit bodžio, tik maikutę ir pampersą, pampersas bus laisvesnis, nespaus odelės, ji labiau kvėpuos, mažiau šus
  Apskritai, stenkitės, kad rūbeliai laisviau būtų, juk kai mums suaugusiems karšta irgi norisi laisvesnių rūbų. Geriau apkloti, bet aprengti laisviau, ypač kad pampersas nebūtų labai apspaustas, kai karšta

 4. Vikutee
  Vikutee prieš 3 mėn.

  Kac. parašė:
  Pabarstyti ant švarios sausos odos, perteklių nupūsti. Jei labai šilta namie nedėkit bodžio, tik maikutę ir pampersą, pampersas bus laisvesnis, nespaus odelės, ji l…

  Aciu labai ! ❤️

 5. rudagazele
  rudagazele prieš 3 mėn.

  Vikutee parašė:
  Norejau uzklausti mergytei mano savaite biski pasute yra tarp koju ir putytes ta linija kur susilenkia ka daryti ? Daktare sake pataisu nusipirkti gal kas zino kaip…

  Mums, pvz, pataisų sporos nieko nepadėdavo, bepantenas iki šiol nr 1... Bet čia matysit eigoje, vieniems viena padeda, kitiems kita. O kartais tiesiog oro vonių užtenka, jos labai į naudą. Ypač dabar, kai karšta...