Kūdikio lytinių organų higiena (176)

Kūdikio lytinių organų priežiūra

Kelias dienas po gimimo naujagimio lytiniai organai gali būti paraudę ir paburkę – taip nutinka dėl skysčių pertekliaus ir mamos hormonų poveikio.

Per kelias dienas, pertekliniams skysčiams pasišalinus, jie turėtų išnykti – lygiai taip pat, kaip ir naujagimio paakių, veiduko paburkimai.

 • Jei turite mergaitę, gali pastebėti išskyrų ir apnašėlių (baltų, skaidrių arba su trupučiu kraujo) – jų priežastis taip pat yra mamos hormonai ir tai visiškai normalu. Jų nuvalyti nereikia, jos dings savaime. Sunerimti reikėtų nei jos neišnyksta ilgiau, nei šešias savaites. Žinoma, jei vienas ar kitas simptomas tau kelia nerimą, pasikonsultuokite su kūdikį prižiūrinčiu gydytoju.
 • Jei turite berniuką, gali pastebėti, patinimus vienoje ar abiejose kapšelio pusėse, gali atrodyti, kad kapšelyje yra skysčio. Ne visų naujagimių sėklidės nusileidžia iš karto. Tačiau tokius dalykus, kaip ir į šlaplės problemas, apžiūrų metu pastebi ir įvertina gydytojas, tad jei jis nieko nesako, greičiausiai viskas yra gerai.

Kūdikio lytinių organų priežiūra

Kūdikio lyties organų sritis turi būti švari, sauskelnės turi būti keičiamos pakankamai dažnai, tačiau svarbiausia taisyklė – nepersistengti. Nepamirškite, kad organizmas - taip pat ir kūdikio - sugeba apsivalyti pats, jam tereikia tik šiek tiek padėti. Jums pakaks drungno vandens, minkšto audinio servetėlių arba vatukų, bekvapių drėgnų servetėlių, kartais gali reikėti ir vaikiško prausiklio.

 • Ar tepti kremą nuo iššutimų? Vieni gydytojai rekomenduoja keičiant sauskelnes patepti užpakaliuką kremu nuo iššutimų, sukuriantį apsauginį sluoksnį . Kitų nuomone, šis sluoknis trukdo odai normaliai kvėpuoti, net jei naudojamos aukštos kokybės orui laidžios sauskelnės. O tai nėra sveika. Kaip elgtis, spręsti jums.
 • Ar naudoti prausiklį? Vieningos nuomonės nėra: yra nuomonių, kad pirmaisiais gyvenimo mėnesiais prausiklio apskritai nereikėtų naudoti (taip pat ir maudynėms). Kitų nuomone, prausiklį reikėtų naudoti, bet tik apiprausiant po rimto reikalo. Rekomenduojame situaciją vertinti individualiai ir naudoti mažiausias būtinas priemones: jei konkrečiu atveju švariai apiprausti pakanka vandens, prausiklio nenaudokite.
 • SVARBU: nenaudokite apiprausimui suaugusiems skirtų prausiklių: dauguma jų yra per „stiprūs“ plonai kūdikio odelei. Be to, jų sudėtyje paprastai yra sintetinių kvapiklių ir dažiklių, kurie gali sudirginti mažylio šlaplės išorinę angą (pro kurią išteka šlapimas) ir sukelti šlapimtakio infekciją. Mažiausiai iki trejų metų geriausia apiprausiant naudoti tik vandenį ir specialiai vaikams ar kūdikiams skirtus prausiklius, kuriuose nėra sintetinių dažiklių, kvapiklių, o patys prausikliai yra švelnesnio poveikio. Rinkdamiesi drėgnas servetėles, atidžiai perskaitykite jų sudėtį ir venkite tokių, kurių sudėtyje naftos pramonės medžiagų ir kvapiklių.

Mergaitės lytinių organų priežiūra

Keisdami vystyklus, drėgna servetėle ar drungnu vandeniu suvilgytu vatuku apšluostykite ją braukdami nuo priekio išangės link (taip turėtų daryti ir suaugusios moterys), kad į makštį nepatektų bakterijų iš išangės.

Po kakučio, gali tekti apsivalyti rimčiau: tokiu atveju reiktų švelniai praskleisti lytines lūpas ir drėgnu vatos tamponėliu braukiant link išangės nuvalyti vidinę jų pusę.

Berniuko lytinių organų priežiūra

Nepriklausomai nuo to, ar berniukas apipjaustytas, ar ne, jo varputei specialios priežiūros nereikia: pakanka apiplauti ją drungnu vandeniu ir, jei reikia, su švelniu vaikišku muilu.

Prausiant atsmaukti apyvarpės nereikia: nenaudojant jėgos, tai bus įmanoma padaryti tik tada, kai apyvarpė atsiskirs nuo varpos, o tam gali prireikti nuo kelių mėnesių iki kelerių metų. Jei jėga bandysite atsmaukti apyvarpę, galite sužaloti savo berniuko turtą, tad geriau to nedarykite.

Kai gydytojas patvirtins, kad apyvarpė atsiskyrė, apiprausdami ją atsmaukite, apiplaukite galvutę ir apyvarpės odą drungnu vandeniu su švelniu prausikliu ir užsmaukite ją atgal.

Apipjaustymas Lietuvoje vis dar retas reiškinys, tačiau užsienyje tai – populiari procedūra. Jeigu berniukas buvo apipjaustytas, keletą dienų po to jo varputė gali būti labai raudona.Taip pat gali pasirodyti gelsvų išskyrų. Abi reakcijos rodo, kad varpa gyja normaliai. Apipjaustymas retai sukelia infekciją ir sugyja per 7-10 dienų, tačiau turėtum pasitarti su gydytoju, jeigu varpos galiukas lieka patinęs arba paraudęs ir jeigu atsiranda gelsvų, vandeningų pūslelių.

Naujausi komentarai

 1. User has not uploaded an avatar
  lilygirl prieš 8 mėn.

  Sofija 2 parašė:
  Kaip dėl tų išskyrų mergaitei išplaudavot?

  Ne. Švelniai pavalot ir tiek.

 2. User has not uploaded an avatar
  dianukas123 prieš 4 mėn.

  Sveikos mamytes. Kas galetu buti jei mergytei isbere uzpakaliuko skylute ir berimas isplito i virsu ant intymios vietos. Ar kam nors buvo taip? gal verta sunerimti ir kreiptis i gydytoja?

 3. User has not uploaded an avatar
  lakmeja prieš 4 mėn.

  mamytes,galite pasidalinti kudikio vaistinele? kokius kudikiui turite visada vaistukus? as tik viburcol zvakutes, o ka dar turet patartumete?

 4. User has not uploaded an avatar
  [email protected] prieš 2 mėn.

  O as kelinta diena savo mazyli apiprausdama ir keisdama pampersus vis atrodo uzuodziu kazkoki kvapa nuo pimpaliuko, siaip neparaudes, isskyru nera🙄 Gal cia tik mano del kazko sujautrejusi uosle🙄🤔 Gal kas buvo susidures su tokia bedele? Musu seimos daktare tokia keistuole, ko paklausi - to negausi, tai kolkas balamutinuosi, ar nebus cia kokiu problemu😖 Tiesa, jei keiciant pampi arba oro vonias darant mazius pasysioja, tai sysiodamas nebuna labai patenkintas, megsta paverkti🙈 Su pilvu, jei tas kazka bendro turi, kariaujam, steni pastoviai, inkscia, zirzia, raudonuoja😖

 5. Wolfi
  Wolfi prieš 2 mėn.

  lakmeja parašė:
  mamytes,galite pasidalinti kudikio vaistinele? kokius kudikiui turite visada vaistukus? as tik viburcol zvakutes, o ka dar turet patartumete?

  Viburcol lašiukai;
  Viburcol kremas;
  Paracetamol žvakutės;
  Weleda užpakaliuko kremas;
  Bepanthen plus;
  Duphalac;
  Vazelinas;
  Tamany Windsalbe;
  Simetigast;
  Infectosoor;
  Glicerino žvakutės.