Miegas su kūdikiu vienoje lovoje

 

Daugelyje šeimų mažyliai miega kartu su tėvais, nors šie išgirsta prieštaringų vertinimų ir sutrinka: "Ar tikrai gerai darome?". Vaikų raidos ekspertų nuomone, tai yra pačių tėvų tarpusavio susitarimo reikalas ir bet kokiu atveju jų sprendimas yra pats geriausias jų šeimai. Nei draugų, nei močiučių patarimai negali turėti jokios įtakos.
 
 
Privalumai miegant kartu
X Kūdikį patogiau maitinti naktį.
Maitinančioms mamoms arba mamoms, kurių kūdikiai valgo naktį, daug paprasčiau, kai kūdikis miega šalia. Nereikia keltis iš lovos, pakanka tik paduoti krūtį, ir kūdikis pavalgęs vėl užmiega. Maitinančiosioms dirbtinai truputį sudėtingiau, nes paruoštą mišinuką reikia išsiimti iš šaldytuvo ir pašildyti. Bet pats maitinimo procesas jau gali vykti abiem kartu jaukiai įsitaisius lovoje.
   X Greičiau galima pastebėti kūdikio būklės pasikeitimus.
Miego tyrinėtojų nuomone, miegojimas kartu apsaugo kūdikius nuo staigios mirties ir kitų pavojų, nulemtų fiziologinės organizmo būklės ar nenumatytų priežasčių. Greta miegantys tėvai turi daugiau galimybių stebėti savo kūdikį ir sureaguoti ištikus krizei. Maitinančios mamos ir kūdikio būdravimo ciklai yra suderinti, todėl mama yra ypač jautri kūdikio būklės ar kvėpavimo pasikeitimams.
X Šeima geriau išsimiega.
Mama, mieganti šalia kūdikio, reaguoja į menkiausią jo krustelėjimą ir gali pamaitinti ar suteikti kitokią pagalbą nedelsdama. Taip nesutrikdomas visos šeimos miegas.
X Kūdikis nepatiria streso.
Kai kurie mažyliai nenori susitaikyti su faktu, kad jie jau turi pradėti gyventi atskirai nuo mamos. Jie taip atkakliai reikalauja mamos šilumos ir artumo, kad tėvams tenka nusileisti ir priimti tai kaip tam tikro gyvenimo periodo neišvengiamybę. Ypač jei tai tėra vienintelė galimybė pamiegoti.
X Artimesni ryšiai tarp šeimos narių.
Šeimos, kurios miega vienoje lovoje su mažyliu, tarsi atsilygina vaikui už visą ilgą išsiskyrimo dieną. Miegant kartu didesnė galimybė pagerinti emocinius ryšius, kurie susilpnėja, jei tėvai ypač daug laiko praleidžia dartbe. Be to, stiprėja ryšys tarp tėčio ir vaiko, nes tėtis paprastai turi mažiau galimybių bendrauti su kūdikiu taip artimai, kaip tai daro maitinanti mama. Nustatyta, kadtarp brolių ir seserų, kurie miega kartu, atsiranda gilesnis meilės ir pasitikėjimo jausmas, būna mažesnė konkurencija.
X Ilgalaikė investicija į vaiko gerovę.
Vaikas, kuriuo naktį rūpinamasi taip pat kaip ir dieną, nuolat jaučia meilę ir paramą. Jam nereikia kas naktį kautis su baime, pykčiu ir vienišumu. Ištisą parą saugiai besijaučiantys vaikai užaugs mokėdami geriau susidoroti su kasdienio gyvenimo sunkumais. Anot Johno Holto, meilė ir saugumas ankstyvoje kūdikystėje yra kaip ir pinigai banke: tai ramybės, pasitikėjimo, savigarbos jausmai, kuriais vaikas galės pasinaudoti, kai gyvenimas pateiks iššūkių.
 
 
 
Trūkumai miegant kartu
X Dažnesnis kėlimasis naktį.
Mamos artumas, deja, gali skatinti kūdikį dažniau keltis naktimis. Krūtimi maitinami mažyliai užuodžia motinos pieną, todėl jiems gali išsisvystyti įprotis dažnai prabusti naktimis dar ilgą laiką po to, kai išnyksta fiziologinis naktinio valgymo poreikis. Laikui bėgant tai praeina.
X Tėvų tarpusavio santykių problemos.
Kai kuriems tėvams miegojimas kartu su vaiku yra naujas gyvenimo periodas, kuris priimamas kaip tam tikras iššūkis. Miegodami kartu su vaiku tėvai priversti planuoti savo laiką, kurį galės skirti vienas kitam. Vieniems tas laikotarpis nesukelia didesnių problemų, kitiems, deja, gali kilti nepatogumų, sutrikdomas lytinis gyvenimą. Viskas priklauso nuo tėvų požiūrio.
X Sunkumai perkeliant vaiką į atskirą lovytę.
Žinoma, ilgą laiką miegojus kartu gali būti problemų perkeliant vaiką į atskirą lovytę. Bet dauguma šeimų su tuo susitvarko.
 
 
Miegojimo kartu mitai
 
1. Vaikas gali uždusti.
Taip, tai įmanoma, bet tik dviem atvejais: jei kūdikis miega ant vandens čiužinio ir jei tėvai apsvaigę nuo alkoholio ar kitų svaigiųjų medžiagų. Uždususių nuo įvairių priežasčių (apsisukusio ir užsiveržusio pižamos raištelio, vėmimo ir užspringimo, astmos priepuolio) kūdikių būtų mažiau, jei vienas tėvų tuo metu būtų miegojęs šalia, o ne kitame kambaryje.
 
2. Vaikas gali būti seksualiai išnaudojamas.
Dažnai klaidingai manoma, kad miegojimas kartu palengvina seksualinį vaikų išnaudojimą. Deja, yra visiškai priešingai. Tėvai, kurių emocinis ryšys su vaiku yra stiprus, nelinkę jų skriausti. O tėvus, linkusius į seksualinį iškrypimą, nusižengti gali paskatinti tai, kad vaikas miega kitame kambaryje.
 
 
 
Kaip užtikrinti vaiko saugumą?
 
  • Nesvarbu, kur kūdikis miega, guldykite jį ant nugaros – tai labai sumažina staigios mirties riziką.
  • Įsitikinkite, kad vaikas kvėpuoja laisvai, ant veiduko nėra užkritusi antklodė ar pagalvė.
  • Niekada nerūkykite ir kitiems neleiskite rūkyti kambaryje, kuriame yra kūdikis. Mažyliams, miegantiems kartu su tėvais kambaryje, kuriame rūkoma, gresia didesnė staigios mirties rizika.
  • Pasirūpinkite, kad miegamajame nebūtų pavojingų daiktų, nes ūgtelėjęs vaikas gali atsikelti naktį ir sumanyti patyrinėti aplinką.
  • Nevilkėkite pižamų su ilgais raišteliais ar kaspinais, nesegėkite papuošalų.
  • Neleiskite vyresniam vaikui miegoti šalia jaunesnio nei vienerių metų kūdikio. Jis gali netyčia sužaloti mažylį versdamasis ar jam įspirti.
  • Nemiegokite kartu su gyvūnais.
 
Kad lovoje netykotų pavojai
Guldykite vaiką tik ant lygaus čiužinio. Mažajam nesaugu miegoti (su tėvais ar be jų) ant vandens, banguoto čiužinio, sofos, fotelio ar ant kitų paviršių, kurie nėra lygūs. Jei miegate kartu, guldykite vaiką prie sienos, o jei nėra galimybių – padarykite užtvarą, kad neiškristų. Visus plyšius, esančius tarp čiužinio ir sienos, kojūgalyje ir galvūgalyje užkamšykite kietai susuktais rankšluosčiais, kad vaikas neįstrigtų ir neuždustų. Nestatykite lovos tokioje vietoje, kuri yra netoli žaliuzių ar stalinės lempos, galinčios nukristi.
 
 
Rekomendacijos prieš priimant sprendimą
 
1. Pasitarkite su savo sutuoktiniu.
Apsisprendimas miegoti kartu su vaiku turi būti priimtas abiejų susitarimu. Jei tėčiui tai nepriimtina, poros santykiai gali pablogėti. Būkite atviri kalbėdamiesi apie savo jausmus.
 
2. Paskirkite bandomąjį laikotarpį.
Jei nesate įsitikinę, kaip bus geriau, padarykite trumpą, pavyzdžiui, dviejų savaičių bandomąjį laikotarpį, po kurio ir nuspręsite, kaip jūsų šeimai geriausia miegoti – kartu ar atskirai.
 
3. Atsižvelkite į vaiko norus.
Kai kurie kūdikiai mėgsta nepriklausomybę nuo pat pirmųjų gyvenimo dienų. Miegodami kartu su tėvais jie juda, spurda, muistosi, o paguldyti į atskirą lovytę – nurimsta ir miega kuo puikiausiai. Kad jums būtų ramiau, galite vaiko lovytę pastatyti prie savo lovos. Tada kiekvienas turės savo trokštamą erdvę.
 
 

 

 

Susiję straipsniai

(Ne)privalomas pietų miegas darželiuose

2023 m. gruodžio pradžioje visos 60 Lietuvos savivaldybių administracijos patvirtino, kad jų įsteigtuose darželiuose dienos miegas nėra privalomas.

Apie pietų miego (ne)naudą darželyje: baimės laikas vaikui?

Nors vieniems vaikams jis puiki proga pailsėti, kitiems, kuriems jo jau nebereikia, tampa tikru baimės laiku.

„Tu miegok“ – tėčio sukurta lopšinė, kuri veikia mažuosius

Gerai, kai vaikai lengvai užmiega. O jei užmigdyti sunku? Tada tėvai turi susigalvoti, kaip vaikams (ir sau) padėti greičiau pasiekti sapnų karalystę.