Tėvų miegas su kūdikiu: ar tai saugu?

Mama miega su kūdikiu vienoje lovoje George Rudy | Shutterstock.com

Daugelyje šeimų mažyliai miega kartu su tėvais, nors šie išgirsta prieštaringų vertinimų ir sutrinka: „Ar tikrai gerai darome?“. Specialistų nuomone, tai yra pačių tėvų tarpusavio susitarimo reikalas.

Tėvų miegas vienoje lovoje su kūdikiu: privalumai

  • Didina sėkmingo žindymo tikimybę. Jeigu kūdikį maitinate krūtimi, miegojimas drauge gali būti puikus būdas tai skatinti. Tyrimuose įrodyta, kad mamos, kurios miegojo kartu su kūdikiais, žindė intensyviau ir ilgiau. Žindymas yra naudingas tiek mamai, tiek ir vaikeliui, o dvi šios praktikos – miegojimas su kūdikiu ir žindymas – yra glaudžiai susijusios ir naudingos viena kitai.
  • Naktinis žindymas tampa patogesnis. Miegant drauge, kūdikis yra šalia, tad maitinti jį – tiesiog paprasčiau, mama ir toliau gali snūduriuoti. Daugelis mamų sėkmingai išmoksta žindyti gulėdamos: žįsdamas guli ir kūdikis. O jei vaikelis yra maitinamas pieno mišiniu, čia pat pravartu laikyti buteliuką su reikiamu miltelių kiekiu ir termosą su karštu vandeniu, o gal net ir mini šaldytuvą bei buteliukų šildytuvą.
  • Leidžia kūdikiams ilgiau išmiegoti naktį. Įprastai kūdikiai naktį pabunda išalkę. Kai esate šalia, arti mažylio, sumažėja tikimybė, kad, atėjus laikui žindyti, jis visiškai išsibudins: teigiamai veikia mamos kvapas, šiluma, artumas ir kt. Miegant kartu gali sumažėti verksmo epizodų viduryje nakties, tad tiek pats kūdikis, tiek ir jo tėveliai galės ilgiau pamiegoti.
  • Padeda užmegzti ryšį su kūdikiu. Tyrimuose taip pat nagrinėjama, jog miegodami su kūdikiu, tėvai puoselėja intymumo jausmą, lengviau užmezga ryšį su vaikeliu arba sėkmingiau jį atkuria. Jei mama ar tėtis daugiau laiko praleidžia už namų ribų, miegas drauge leidžia pajusti artumą ir bent iš dalies susigrąžinti ryšį.
  • Pagerina kūdikio emocinę sveikatą. Miegas kartu gali pagerinti kūdikio bendrą emocinę būklę. Moksliniais tyrimais taip pat nustatyta, kad miegojimas drauge kūdikiui padeda geriau prisitaikyti ir reaguoti į stresinius veiksnius, kurių pasitaiko net ir kūdikio kasdienybėje. Be to, tai gali daryti teigiamą poveikį ateičiai: drauge su tėvais miegojusių vaikų socialiniai įgūdžiai – labiau išlavinti, aukštesnė ir jų savivertė.
  • Užtikrina nuolatinį kūdikio būklės stebėjimą. Drauge su kūdikiu miegančių tėvų teigimu, jie jaučiasi ramiau, kuomet kūdikis visuomet yra šalia ir gali greitai patenkinti visus jo poreikius, iškart pastebėti, jei mažylis sunegaluoja.

Tėvų miegas vienoje lovoje su kūdikiu: trūkumai

  • Didesnė staigios kūdikių mirties sindromo (SKMS) rizika. Dažna SKMS priežastis – atsitiktinis uždusimas ar pasismaugimas lovoje. Miegant drauge su kūdikiu, tokių netyčinių situacijų pasitaiko dažniau (pavyzdžiui, tėvams miegant ir nejuntant ant kūdikio galvos atsidūrusi antklodė). SKMS rizika itin padidėja, jeigu nesilaikoma saugaus miegojimo kartu su kūdikiu taisyklių, pavyzdžiui, su kūdikiu vienoje lovoje miega alkoholį vartoję tėvai.
    • Svarbu: laikydami kūdikį ant rankų ar pasiguldę jį ant pilvo, pasistenkite niekada neužmigti ant sofos ar fotelio. SKMS rizika tokiu atveju padidėja net iki 50 kartų! Kūdikis lengvai gali nuslysti ar pasisukti taip, kad negalės kvėpuoti, todėl padidėja rizika uždusti.
  • Iškritimo ir traumų rizika. Standartinė suaugusiųjų lova neturi jokių apsaugų ir yra gan aukšta, tad yra rizika, kad aktyvesnis, vartytis ir ropoti pradėjęs kūdikis iškris, susižeis. Šeimoms, miegančioms su kūdkiu, rekomenduojama pasirūpinti apsaugomis.
  • Mažiau intymumo su partneriu. Jei nusprendėte migdyti kūdikį kartu, turėkite omenyje, kad jis visuomet bus šalia, veikiausiai viduryje tėvų. Tikėtina, kad intymumo akimirkų tikrai sumažės (vien ką reiškia netekti tų romantiškų apkabinimų prieš partneriams užmiegant). Intymumo trūkumas laikui bėgant gali neigiamai paveikti partnerių santykius.
  • Kūdikį bus sunkiau perkelti į jo lovelę ar kambarį. Jei vaikelis – dar visai mažas, galbūt tai neaktualu, tačiau tikrai ateis laikas, kai kūdikį teks iškraustyti į jo lovą, galiausiai – ir į atskirą kambarį. Drauge su tėvais įpratusiam miegoti vaikui gali būti labai sunku atsisveikinti ir įprasti miegoti atskirai. Atsiskyrimas nuo tėvų ir miegas savo lovelėje ar savo kambaryje jam gali kelti itin didelį nerimą ir baimę.
  • Prastesnė vyresnių vaikų emocinė būklė. Gimus kūdikiui vyresnėliai (ypač jeigu amžiaus skirtumas nėra didelis) gali jaustis atstumti, pamiršti, pavydėti mažyliui, o faktas, kad kūdikis miega drauge su tėvais, o jie - atskirai, negatyvius jausmus tik sustiprina.

Kokiais atvejais nepatartina miegoti vienoje lovoje su kūdikiu?

Miegoti su kūdikiu vienoje lovoje pavojinga, jei:

  • Mama, tėtis ar kitas kartu su kūdikiu miegoti ketinantis šeimos narys neseniai vartojo alkoholį;
  • Kažkuris iš miegančiųjų vienoje lovoje rūko arba kūdikio mama rūkė nėštumo metu;
  • Vienas iš tėvų vartoja ar išgėrė raminamųjų, migdomųjų vaistų;
  • Kūdikis gimė neišnešiotas (iki 37 nėštumo sav.) arba jo svoris gimimo metu buvo iki 2,5 kg.

Visais šiais atvejais kūdikį geriausia guldyti atskirai į jo lovelę.

Jeigu tėvai nori miegoti vienoje lovoje su kūdikiu, tačiau tam yra vienokių ar kitokių apribojimų, prie tėvų lovos pristumiamas lopšelis su vienu nuimamu šonu yra geras kompromisas.

Patarimai, kaip kūdikį tėvų lovoje migdyti saugiau

  • Pagalves, antklodes, pledukus, minkštus žaislus ir pan. laikykite atokiau nuo kūdikio. Svarbu, kad jie nedengtų kūdikio galvos, neleistų vaikeliui perkaisti. Geriau kūdikio apskritai nekloti – naudoti šiltesnę pižamą ar šliaužtinuką. Jei namuose vėsu, tuomet labiau tinka ne antklodė, bet specialus kūdikių miegmaišis. Tėvams, tokiu atveju, verčiau apsikloti individualiomis, mažesnėmis antklodėmis, o ne viena didele.
  • Prieš migdydami kūdikį savo lovoje, patikrinkite, ar ji – pakankamai saugi. Įvertinkite, ar kūdikio ranka, koja ar visas kūnas negali įstrigti tarp lovos rėmo ir galvūgalio, tarp lovos rėmo ir čiužinio, tarp čiužinio ir sienos ir pan.;
  • Reikėtų nuimti dekoruotus galvūgalius ar groteles;
  • Kūdikį visuomet guldykite ant nugaros;
  • Toje pačioje lovoje neleiskite miegoti vyresniam vaikui ar augintiniui: tai irgi padės sumažinti nelaimingų atsitikimų riziką;
  • Niekada nepalikite kūdikio vieno suaugusiųjų lovoje.
  • Kokių priemonių imsitės, kad vartytis jau pradėjęs kūdikis neiškristų iš lovos? Pasistenkite užbėgti už akių visoms galimoms nelaimėms ir reguliariai tikrinkite, ar kūdikiui miegoti jūsų lovoje vis dar yra saugu.

Susiję straipsniai

Ar kūdikiai sapnuoja?

Mokslininkų teigimu, nors naujagimių ir kūdikių smegenys miego metu intensyviai dirba, mažyliai (tikriausiai) nesapnuoja.

Patarimas: ką daryti, kad kūdikiui būtų patogu vėsiomis naktimis?

Atėjus žiemai, nors namuose gali pasirodyti šilta, vis tik svarbu žinoti, kaip išlaikyti kūdikio šilumą, kad jis jaustųsi maksimaliai patogiai.

Miegodamas kūdikis knarkia: ar tai normalu?

Ką reikėtų žinoti apie kūdikių knarkimą, kodėl apskritai kūdikiai knarkia ir kada reikėtų pasirodyti gydytojui?