Neprašyti aplinkinių patarimai jaunoms mamoms: kaip reaguoti?

Kaimynė pataria jaunai mamai vaiko auginimo klausimais SpeedKingz | Shutterstock.com

Kiekvienas kūdikis yra skirtingas, analogiškai skirtingos ir mamos, tačiau tai netrukdo geranoriškai (tiesa, ne visuomet) nusiteikusiems žmonėms teikti įvairius patarimus tėvystės klausimais.

Aplinkinių patarimai mamas gali išmušti iš vėžių, priversti suabejoti, ar jos skiria pakankamai dėmesio vaikui ir apskritai ar yra geros mamos, suerzinti ar net priversti prie ašarų ir t. t.

Jauna mama – būtini patarimai

Dažniausiai įkyriais patarimais „atakuojamos“ pirmagimių susilaukusios mamos, nors pasitaiko ir išimčių.

Neprašytais patarimais gali dalytis tiek artimieji, tiek nepažįstami atsitiktinai gatvėje, parduotuvėje, viešajame transporte ir kitur sutikti asmenys.

Pastebima, kad labai dažnai jaunos mamos patarimų sulaukia iš savo mamų, anytų, močiučių, vyresnių seserų. Vyresnės kartos moterys labai dažnai duoda nebeaktualių ir seniai mokslo bei pediatrų paneigtų patarimų, pavyzdžiui, jog ilgai berniukams segant sauskelnes jie taps nevaisingi arba kad nemaunant mažyliui kepurytės, jo ausys bus atlėpusios.

Neretai patarimų davėjai net neatsižvelgia, ar tas patarimas – aktualus konkrečiam vaikui.

Dažniausiai aplinkinių mamoms dalijami neprašyti patarimai ir replikos

Jūsų kūdikiui per karšta / per šalta / vaikas netinkamai aprengtas

Nesvarbu, kad lauke tvyro +30 °C temperatūra, visuomet atsiras žmogus, kuris pasibaisės, kaip kūdikio galima neužkloti. Kitas variantas – žiemą vežimėlyje tik kombinezonu aprengtą mažylį primygtinai bus pasiūlyta apkloti 5 vilnoniais pledais. O močiutėms visuomet atrodys, kad jų anūkas aprengtas per plonai, kad mama išrinko netinkamą megztuką, kepurę, šaliką ir t. t.

Jūsų kūdikis nori miego

Neramūs kūdikiai dažnai būna mieguisti, tačiau jei jie verkia, dar nereiškia, kad nori miegoti. Frazę jis nori miego dažnai galima išgirsti ir vos kūdikiui pabudus po 3–4 val. „pokaituko“.

Ar jam ne per anksti į darželį?

Kai kurie mažyliai į darželį pradeda keliauti netrukus po 1-ojo gimtadienio, nes šeimos neturi kito pasirinkimo. Taip pat kai kurios mamos tiesiog nori grįžti į darbą, nes buvimas namuose jas slegia, tačiau dėl to teisintis aplinkiniams jos tikrai neturėtų.

Tyrimais įrodyta, kad vaikų darželiai, kuriuose ugdymas – aukštos kokybės, teikia ugdytiniams visokeriopą naudą. Taigi, stebėtis, kad vaikas per anksti „atiduodamas“ (dažniausiai pasirenkama ši frazė) į darželį, tikrai nereikia, nebent aplinkiniai gali padėti prižiūrėti mažylį.

Tyrėtumėte ilgiau žindyti / kiek laiko dar žindysite?

Mamos verčiamos jaustis kaltos, kai negali ar nenori žindyti, kai, aplinkinių nuomone, žindo per ilgai arba nepakankamai ilgai.

Taigi, žindymo trukmė – visiškai individualus pasirinkimas, ir aplinkiniai neturėtų piršti savo nuomonės. Ypač didelę meškos paslaugą gali padaryti patarėjai, teigiantys, kad jau užteks maitinti vaikelį. Tokiu atveju vienas stipriausių argumentų – Pasaulio sveikatos organizacijos pateikta rekomendacija žindyti iki 24 mėn. ir ilgiau.

Ar tikrai kūdikiui tinka šitas maistas?

Labai daug aplinkinių komentarų sulaukia šeimos, nusprendusios kūdikius primaitinti kietu, gabaliukais pjaustytu maistu (angl. Baby-Led Weaning). Dažniausiai aplinkiniai klausia, ar tikrai mažylis nepasprings, ar jis pavalgys nuo tokio maisto, kodėl atsisakoma tyrelių (neva tai tinkamiausias maistas dantų dar neturinčiam kūdikiui).

Ar ne per anksti su tokiu mažu vaiku eiti į viešumą / skristi lėktuvu?..

Kiekvienos šeimos pasirinkimas, kada su mažyliu eiti į kavinę, prekybos centrą, skristi lėktuvu ir pan. Pasitaiko atvejų, kad mamos turi vyresnius vaikus nuvežti į mokyklą ir būrelį ir pasiimti iš jų, tad keliauti tenka su naujagimiu, kurio nėra kam palikti. Kiti mažyliai – ramūs, daug miega, todėl tėvai nusprendžia juos nusivesti net į koncertą ir keliauti su jais lėktuvu – jei tėvams tai atrodo saugu, aplinkiniai tikrai neturėtų dėl to jaudintis.

Miegok, kai kūdikis miega

Tikriausiai nerastume nė vienos mamos, ypač vienišos, kuriai šis senas patarimas praverstų. Kol kūdikis miega, daugelis mamų kasdien turi atlikti mažiausiai 20 darbų: išplauti buteliukus, sulankstyti skalbinius, išsimaudyti, paruošti pietus ir t. t. Be to, dažniausiai naujagimiai miega trumpais intervalais, tad toks miegas gali tik suerzinti.

Mėgaukis kiekviena akimirka

Visi, kurie dalijasi šiuo patarimu, aiškiai pamiršo, ką reiškia būti neišsimiegojusiai, susivėlusiai, su chalatu, nuolat apnuogintomis krūtimis ir t. t.

Žinoma, auginant kūdikį yra daug malonių akimirkų, tačiau taip pat tenka išgyventi ir tokius etapus, į kuriuos mamos daugiau niekada nebenorėtų sugrįžti.

Sunkiausia dar prieš akis

Labai dažnai šią repliką galima išgirsti iš šiek tiek vyresnius vaikus auginančių tėvų. Kūdikių mamoms sakoma, kaip bus blogai, kai vaikas pradės vaikščioti, darželinukų mamoms – kaip bus sunku mokytis mokykloje ir t. t. Kitaip tariant, neatsispiriama norui pagąsdinti, kad visi sunkumai laukia ateityje.

Mano kūdikis taip elgėsi / nesielgė

Gerokai suerzinti gali ir klausimai iš serijos ar jis visada toks neramus? arba ar ir namuose kūdikis tiek daug verkia? ir pan., o tiesiog sugniuždyti gali replikos iš serijos mano vaikas tokio amžiaus jau mokėjo tą ir aną, kodėl jūsiškis dar nemoka?

Naudok tokias ir ne kitokias priemones

Gyvename tokiame amžiuje, kai žmonės mano, kad gebėdami naudotis „Google“ paieška jie tampa tikrais medicinos mokslų daktarais. Tai reiškia, kad mamos gauna daugybę patarimų: nuo eterinių aliejų naudojimo iki skiepų. Ypač daug patarimų sulaukia tėvai vaikams sergant.

Objektyviausia išeitis tokiu atveju – klausyti medikų patarimų.

Kaip reaguoti į neprašytus patarimus?

Mamoms patariama pasikliauti savo nuojauta ir pačioms nuspręsti, ar vadovautis tais patarimais, ar – ne.

Jei patarimas – neaktualus ar net absurdiškas, tiesiog padėkokite, pasakykite, kad prireikus kreipsitės pagalbos ir ignoruokite patarimą, pasistenkite nukreipti kalbą ir viską perleiskite per humoro prizmę. Kraštutiniu atveju nebijokite nubrėžti ribų ir aiškiai pasakyti, kad toks intensyvus kišimasis į vaiko auginimą – nepageidaujamas.

Atminkite, kad visi patarėjai jūsų kūdikio / vaiko taip gerai nepažįsta, be to, jie pataria nenorėdami pakenkti.

Jei iki susilaukdami kūdikio būsite sukaupę pakankamai žinių apie vaiko auginimą, pasirinksite gerą gydytoją ir kt., aplinkinių patarimai nebeatrodys tokie gluminantys

Susiję straipsniai

Vaikų akis būtina saugoti ir žiemą

Žiemą žalingi saulės spinduliai veikia ne tik tiesiogiai šviečiant saulei, bet ir jos spinduliams atsispindėjus nuo ledo ar sniego.

Akiniai nuo saulės vaikams: ar jie tikrai reikalingi?

Daugelis tėvų kaskart vaikams primena dėvėti kepurėles nuo saulės, patepa apsauginiu kremu, tačiau nepagalvoja, kad reikėtų apsaugoti ir akis.

„Mamos bučinys“ – būdas pašalinti svetimkūnį iš nosies

Dažniausiai nosyje kažkas įstringa 2–5 metų vaikams. „Mamos bučinys“ – unikalus svetimkūnio iš vaiko nosies šalinimo metodas.