Pasakos vaikams ir jų įtaka vaiko raidai (27)

Pasakų skaitymas vaikui

Ar mintis sekti pasakas mažyliui, kuris dar gerai nesupranta, ką jam sakote, jums atrodo keista? Be reikalo. Pasakų sekimas duoda keleriopą naudą. Visų pirma, kūdikių smegenys kaupią žodinę informaciją ir ją apdoroja. Su intonacija pasakyti sklandūs ir įdomūs sakiniai skatina vaiko kalbos raidą. Be to, pasakas sekti yra smagu – vėliau, kai mažylis paaugs, galite sulaukti labai įdomių jo reakcijų. Jei nesate pratusi kalbėti prieš auditoriją, ši patirtis labai pravers. Patikėkite - mažylis klausosi jūsų, godžiai "gaudydamas" kiekvieną jūsų ištartą žodį. 

Pradėkite nuo paprastų pasakų. Nemokate jokios gražios vaikiškos pasakos? Nieko tokio. Tiesiog pasakokite jam istoriją „Kai aš buvau maža“ arba „Mūsų kelionė į parduotuvę“, arba ką nors panašaus. Kai mažylis paūgės, jam labai patiks klausytis šių pasakojimų. Neužmirškite ir klasikinių pasakų ar Šarlio Pero (Charles Perrault) „Motušės Žąsies pasakų“, kurias galite atpasakoti savais žodžiais. Jeigu primiršote, bibliotekose ir knygynuose rasite daugybę pasakų knygų, kurios padės jas prisiminti.

Pasakokite gyvai. Patrauksite mažylio dėmesį, jeigu pasakodami įterpsite neįprastų garsų, pavyzdžiui: „Tada mes išgirdome „au! au!“ ir pamatėme juokingą šuniuką, kuris krimto sausainį.“ Arba: „Viščiukas, dairydamasis savo mamytės, ėmė ciepsėti „cypt cypt cypt“.“ Jeigu kaitaliosite balsą, nuolat jį paplonindami ir pastorindami - klausytis bus dar įdomiau. Taip pat galite nutaisyti kokią nors veido grimasą.

Nebijokite pasikartojimų. Pasikartojimai pasakojimui suteikia įtaigumo. Prisiminkite pasaką „Dangus griūva“, kurioje ne kartą pakartojamos frazės „Bėkim, bėkim – dangus griūva!“, „Nu bėgt! Nu bėgt!“, „Aš pats mačiau: ant mano uodegytės buvo užgriuvęs!“. Be to, pasikartojantys elementai padeda mažyliui atpažinti pasaką. Jei seksite ją kitą kartą – tai ne tik suteiks jam džiaugsmo, bet ir sustiprins pasitikėjimą savimi (vaikams patinka žinomi ir nuspėjami dalykai gal net labiau nei staigmenos).

Nesilaikykite šablono. Nemanykite, kad privalote laikytis tradicinio pasakojimo. Nebijokite pagražinti, pakeisti įvykius – net pabaigą. Jūsų mažylis dar pakankamai mažas ir tikrai neprieštaraus, jei pasaką kiekvieną kartą seksite skirtingai. Be to, juk labiausiai jį užburia jūsų balso skambesys.

Susiję straipsniai

Kaip vaikui parinkti tinkamiausią muzikos instrumentą?

Muzika atveria daugybę naujų galimybių, leidžia ugdyti vaiko kūrybiškumą. Tyrimų duomenimis, mokymasis groti padeda stiprinti discipliną.

Vaiko vystymuisi ypač svarbūs 6 raidos etapai

Pablo Neruda rašė: „Vaikas, kuris nežaidžia, nėra vaikas.“ Tėvai vis labiau suvokia kartos, kuriai leista per mažai laiko žaisti, minusus.

Kas yra asociatyvusis žaidimas ir kuo jis svarbus vaikui?

Augant vaikui, žaidimas ir bendravimas su kitais vaikais bei buvimas šalia bendraamžių taps didele jo pasaulio dalimi.

Naujausi komentarai

 1. MRuta
  MRuta prieš 12 m.

  Muza parašė:
  as tai daar ziurint i knygele, sunaus klausineju pagal paveiksliukus, mes ir aytes suskaiciuojam, ir nosytes, vienu zodziu ne tik pasaka skaitom, bet dar ir viska suskaiciuojam, visas spalvas isvardijam

  kitaip sakant is knygeles viska isspaudziat iki paskutinio laso

 2. Šven. prieš 8 m.

  mano mazyliui pusantru metu, nelabai jam idomu kai skaitau, ar rodau, tai jis nekreipia demesio, uzsiima savo reikalais, tai kaip tai padaryti, kad kreiptu demesi, jis aktyvus, nenusedi vietoje, net pries miega varteliojasi, kol uzmiega, tai idomu ka daryti, kaip jam paskaityti, gal dar per mazas suprasti ?

 3. Neegzistuojantis vartotojas
  prieš 8 m.

  kristukss parašė:
  mano mazyliui pusantru metu, nelabai jam idomu kai skaitau, ar rodau, tai jis nekreipia demesio, uzsiima savo reikalais, tai kaip tai padaryti, kad kreiptu demesi, …

  manau kiekvienam savas laikas ateina..mano vyresnelei pasaku periodas atejo 2m3men..db kiekviena vakara pries miega praso skaityti pasakas

 4. Neegzistuojantis vartotojas
  prieš 8 m.

  kristukss parašė:
  mano mazyliui pusantru metu, nelabai jam idomu kai skaitau, ar rodau, tai jis nekreipia demesio, uzsiima savo reikalais, tai kaip tai padaryti, kad kreiptu demesi, …

  Na mano vyresnioji irgi atrode kad nesidomi pasakom, bet pasirodo tie mano skaitymai uzstrigo ir kai rodes kad nesiklauso. Dabar yra bausme jei vakare neskaitau pasakos. Kiekviena vakara renkames merginos po viena pasaka ir skaitom. Manau kad ir jusiskis viena diena parodys meile knygom.

 5. marie claire
  marie claire prieš 8 m.

  Savo mažei knygas skaityti pradėjau dar tada, kuomet pilvuke gyveno, vis dar stengiuos kasdien pažindinti su tekstu. Skaitau balsiai, įmituoju garsus, jei pasakojime paglostoma galvelė ar pakštelėjama į nosytę ar pabeldžiama tris kartus - padarome ir mes. Matau, kad nepaisant to, kad nesupranta, jai šis "žaidimas" patinka.