Patarimai dirbančioms mamoms: kaip viską suderinti?

Buvimas mama yra vienas sunkiausių, labai daug fizinių ir dvasinių jėgų reikalaujančių darbų, o jeigu dar tenka arba norisi dirbti ir dar vieną darbą... Tampa dar sunkiau, tiesa? Siūlome puikius patarimus, kurie palengvins sudėtingą dirbančių mamyčių kasdienybę.


Planuojame visi. Dirbančios ir užimtos mamos, norėdamos viską spėti, privalo pradėti planuoti ir laikytis griežtos dienotvarkės. Savaime suprantama, kad tai teisingas požiūris, tačiau visų problemų tai neišspendžia. Planuoti reikia ne tik savo, bet ir visos šeimos, o ypač nuo suaugusiųjų priklausomų mažylių, laiką.

Savo laiką planuojančios atžalos bei sutuoktinis geriau supras ir mamos užimtumą bei dienotvarkės veikimo principą. Sekmadienio vakarą galite skirti dienotvarkių sudarymui, kartu darydami šį darbą geriau suprasite vienas kito veiklą, mažyliai supras, kiek tėveliai dėl jų stengiasi, mokysis atsakomybės. Dienotvarkėse turėtų būti surašytos ne tik pareigos, bet ir pramogos - tėvelių darbo valandos, vaikų buvimo darželyje ar su aukle laikas; diena, kada reikia tvarkytis kambarį; skalbimo diena; filmo žiūrėjimo laikas ir t.t.

Visi turėtumėte pasistengti laikytis savo suplanuotų dienotvarkių. Taip, skamba labai nuobodžiai, tačiau tokiu būdu visa šeima išvengs streso bei pykčių, sugebės nudirbti ženkliai daugiau darbų numatytu laiku, o įpratus tikrai atliks daugiau laiko laisvalaikiui ir buvimui kartu!

Esame šeima. Šiuolaikinis gyvenimo tempas bei rinkos situacija tiesiog priverčia pamiršti prieš šimtmetį galiojusias normas pagal kurias moteris laikė visus namų kampus, auklėjo vaikus ir visokeriopai rūpinosi vyru. Dabar šeimos židinį reikia kūrenti visiems drauge!

Darbus pasiskirstykite kuo galima sąžiningiau ir tolygiau, vaikus nuo pat mažens pratinkite tvarkytis, padėti virtuvėje, susilankstyti drabužius - gali būti, kad pačioje pradžioje tai jums sukels dar daugiau galvos skausmo ir suteiks papildomo darbo, kuomet negrabiai paklotą mažylio lovytę teks perkloti, bet buitinių įgūdžių vaikas ilgainiui įgaus, o kartu ir išmoks pasirūpinti savimi bei prisidėti prie šeimos gerbūvio.

Darbo laikas. Pasistenkite savo darbus planuoti taip, kad grįžtumėte laiku, nesitempkite darbo namo ir supraskite, kad darbas ir karjera, žinoma, yra nuostabu, tačiau lygiai taip pat nuostabu ir bendravimas su šeima bei vaikais.

Vaikus labiausiai skaudina ne dirbanti mama ar tėtis, o tušti pažadai. Jeigu užsilaikėte darbe ir nesilaikėte pasižadėjimo pasiimti iš darželio ar paskaityti pasakos, tai paaiškinkite mažyliui, kas nutiko, nebijokite atsiprašyti.

Kokybiškas laisvalaikis. Vaikams itin svarbus bendravimas, bendra veikla, tad turėdamos laisvą akimirką nesirinkite spoksojimo į televizorių, o geriau tiesiog pasikalbėkite, kartu užsiimkite rankdarbiais, galite smagiai paplepėti ir drauge su vaikais lankstydami skalbinius arba šluostydami dulkes!

Paskirkite šeimos vakarą ar dieną, kurios metu visi drauge nuveikite kažką įdomaus - leiskitės į trumpą kelionę, surenkite pikniką, visi kartu kepkite ir dekoruokite sausainius.

Vargšai vaikai? Dirbančios mamos puikiai pažįsta tą šlykštų jausmą, kuomet aplinkiniai leidžia sau komentuoti jūsų situaciją - „aš visus vaikus pati užauginau ir be darželio“, „kam reikia vaikų, jeigu juos prižiūri svetimi“, „ar tau negaila nematyti, kaip auga tavo mažyliai...“

Nesijauskite kalta ir pasistenkite (kiek tai įmanoma) nekreipti dėmesio ir net nebandykite šiems žmonėms paaiškinti savo situacijos - galbūt esate vieniša mama, galbūt tėčio atlyginimo nepakanka šeimos poreikiams patenkinti, o galbūt tiesiog turite asmeninių ambicijų ir norite siekti karjeros. Tai jūsų ir jūsų šeimos reikalas. Jeigu pati jaučiatės puikiai, vaikai auga sveiki ir laimingi, tai jūsų pasirinkimas yra teisingas. O jeigu ir būna savigraužos dienų, tai, supraskite, kad jų būna visiems!

Esti įvairiausių mokslinių tyrimų, tačiau daugelis jų parodo, kad mamos kritiškai reikia tik kūdikiams, o štai ūgtelėjusiems vaikams tiek daug mamos dėmesio ir meilės nebereikia, jie jau patys, savarankiškai bando tirti pasaulį, jiems pakanka saugumo jausmo, suvokimo, kad kažkur nelabai toli yra mama kuri palaikys, priglaus, pakalbins. Vaikai jaučiasi žymiai laimingesni matydami savo svajones ir tikslus įgyvendinančią, laimingą, dėl savo ir savo šeimos ateities bei finansinio saugumo užtrikrintą mamą.

Susiję straipsniai

Giulija ir Monika apie mamos ir dukters ryšį: žmonės mus laiko seserimis

Pakalbėkime apie tai, kaip Giulijai ir Monikai pavyksta išlaikyti tokį šiltą ir artimą ryšį, lyg geriausių draugių, sesių, bendraminčių.

Požymiai, kad jūsų ir partnerio charakteriai nesuderinami

Dažnai pykstatės su partneriu ir turite visiškai skirtingus pomėgius? Jūs mėgstate sportą ir aktyvų laisvalaikį, o jis – užkietėjęs knygų skaitytojas?

Vaida Poderytė-Bernatavičė stengiasi kurti ypatingą ryšį su vaiku

Vaida sako, kad augdamas vaikas ypač turi justi tėvų dvasinį palaikymą. Pirmiausia, ką moteris taiko, palaikydama sūnų, – kalbasi.