PATARIMAS: kodėl naujagimiui nereikia kepurytės?

Kūdikis su kepuryte čiulpia pirštukus Oksana Kuzmina | Shutterstock.com

Visi sutiksime... Naujagimių ir kūdikių mažos spalvotos kepurytės – nepaaiškinamai mielos. Ypač visokios močiučių megztos ar nertos, su įsiuvėliais, kutais ir kukuliais, atliekančios galvos „šilduko“ funkciją. Jos puikiai tinka ir kūdikių fotosesijoms, ir gražioms šeimos nuotraukoms.

Kūdikio kepurytė – (ne)būtina?

Gražu – tai gražu, bet ar būtina? Netikėta naujiena: nors jos ir gražios, ir madingos, kepuryčių populiarumas ir reikalingumas blanksta.

Kūdikio kepurytė visada buvo būtina prieš išeinant iš ligoninės su ką tik gimusiu naujagimiu. Tačiau dėl nuolat atnaujinamų tyrimų vis daugiau ligoninių nebe primygtinai reikalauja pridengti naujagimio galvą dėl kelių fiziologiškai svarbių priežasčių:

1. Ji paslepia labai svarbų oksitociną – meilės hormoną – sukeliantį naujagimio kvapą

2003 m. atliktas tyrimas atskleidė, kad tas „gardus“ naujagimio kvapas sukuria malonų atsaką naujos mamos smegenyse, todėl užuosti naujagimį ir jausti jo kvapą yra gyvybiškai svarbu, nes tai padeda užmegzti mamos ir vaiko ryšį, dar labiau sustiprina šiltus motiniškus jausmus.

Pagimdžius, jau pirmosiomis valandomis, užmezgamas visą gyvenimą trunkantis, neįtikėtinai gilus ir kupinas stiprios meilės ryšys, o mamą ir vaiką užplūsta laimės hormonai. Štai kokia kūdikio kvapo galia.

Beje, trečiąjį gimdymo etapą taip pat sukelia šis nepakartojamai nuostabus kūdikio kvapas. Po gimdymo stiprus kūdikio natūralaus kvapo užuodimas ir pajautimas signalizuoja mamos kūnui, kad metas pašalinti placentą.

Neįtikėtina, tiesa?

2. Jūsų kūdikiui jos nereikia

Mintis, kad per galvą prarandame didžiausią kūno šilumos procentą (prisimenate patarlę Galvą laikyk šaltai, o kojas šiltai?) – neseniai paneigtas mitas. Veiksmingiausias būdas stabilizuoti ir palaikyti naujagimio kūno temperatūrą yra kontaktas oda su oda netrukus po gimdymo. Oda prie odos kontakto metu, jei jūsų kūdikiui bus per karšta, jūsų kūnas jį atvėsins, o jei kūdikiui bus per šalta – sušildys.

Be to, kūdikis, jei jo galvytė pridengta kepuryte patalpoje, gali perkaisti. Ekspertai pataria kepurę nuimti iškart, kai tik patenkate į patalpą. Tai turėtų būti taikoma ir ligoninėms, kur temperatūra dažnai yra aukštesnė nei namuose.

Kontaktas oda su oda – svarbiausias

Ir jei jums reikia dar daugiau įrodymų, 2010 m. atliktas tyrimas parodė, kad kontaktas oda su oda po gimdymo ne tik pagerina šilumos reguliavimą, bet ir pagreitina trečiosios gimdymo stadijos (placentos atsiskyrimo) pradžią.

Akivaizdu, kad ne visada įmanoma mėgautis akimirka su kūdikiu po gimdymo. Dėl priešlaikinio gimdymo, cezario pjūvio operacijos ar kito sudėtingo scenarijaus, kai priverstinai būsite atskirta nuo savo vaiko, geriausias pasirinkimas tuomet vis tiek išliks aprengti kūdikį ir uždėti kepurytę.

Tėvų ir vaiko ryšys – nuo pat gimimo

O kai viskas praeina laimingai ir sklandžiai, prisiglauskite kartu su mažuoju po antklode, atsipalaiduokite ir paskęskite tame nepakartojamame naujagimio kvape. Tai jūsų tvirto ryšio pradžia. Pasiduokite akimirkoms, nes juk puikiai žinote: tai netrunka amžinai.

Susiję straipsniai

Vaikų akis būtina saugoti ir žiemą

Žiemą žalingi saulės spinduliai veikia ne tik tiesiogiai šviečiant saulei, bet ir jos spinduliams atsispindėjus nuo ledo ar sniego.

Akiniai nuo saulės vaikams: ar jie tikrai reikalingi?

Daugelis tėvų kaskart vaikams primena dėvėti kepurėles nuo saulės, patepa apsauginiu kremu, tačiau nepagalvoja, kad reikėtų apsaugoti ir akis.

„Mamos bučinys“ – būdas pašalinti svetimkūnį iš nosies

Dažniausiai nosyje kažkas įstringa 2–5 metų vaikams. „Mamos bučinys“ – unikalus svetimkūnio iš vaiko nosies šalinimo metodas.