Pats tikriausias, tradicinis „Napoleonas“ (receptas)

„Napoleonas“ - daugelio mėgstamas, o neretai net ir desertų karaliumi vadinamas tortas. Sluoksniuotos tešlos papločiai ir burnoje tirpstantis sviesto kremas susijungia į tikrą stalo puošmeną kiekvienai progai. „Napoleono“ tortui nereikia jokių įmantrių ingredientų, o jo gaminimas nėra itin sudėtingas (kiek daugiau dėmesingumo reikalauja tik kremo virimas), tad kviečiame kepti ir mėgautis!
Dėl „Napoleono“ kilmės vyksta aršios diskusijos - daugelis tautų savinasi šį puikų desertą ir skelbia jį nacionaliniu. Labiausiai tikėtina, kad „Napoleono“ tortą įkvėpė prancūziškas kremu perteptas sluoksniuotos tešlos pyragas „Mille-feuille“ (liet. tūkstantis sluoksnių). Prancūzas Francois Pierre de La Varenne „Tūkstančio sluoksnių” tortą aprašė savo knygoje „Prancūziška virtuvė” dar 1651 m.
Kai kurie kulinarijos istorikai teigia, kad „Napoleoną“ sukūrė konditeris ir hermetiško maisto koservavimo išradėjas Nicolia Appert. Jis sujungė karališko pyrago, vadinamo „La galette des Rois“, sluoksniuotos tešlos lakštus, pagardintus konjaku ir virtą sviestinį kremą, supjaustė kepinį trikampiais, kurie priminė Napoleono Bonaparto kepurę, ir šiuos trupiniais papuoštus pyragaičius pavadino „Napoleonu“.
Kita vertus, rusai įsitikinę, kad tortas pirmą kartą buvo iškeptas Maskvoje, minint pergalės prieš Napoleoną šimtmetį. O italai populiarųjį tortą sieja su neapoliečių kulinarijos istorija - torto pavadinimą jie kildina iš Neapolio miesto, garsėjančio sluoksniuotos tešlos desertais.
Tradiciniam „Napoleono“ tortui Jums reikės:
Tešlai:
- 700 g kvietinių miltų;
- 500 g sviesto;
- 1 kiaušinio;
- 4 valgomųjų šaukštų grietinės;
- žiupsnelio druskos.
Kremui:
- 500 g sviesto;
- 120 g kvietinių miltų;
- 350 g cukraus;
- 2 kiaušinių trynių;
- 1 stiklinės pieno;
- 4 arbatinių šaukštelių vanilinio cukraus.
Gaminimas:
- Torto papločiai. Ant medinės lentos berkite miltus, užbarstykite druskos, padarykite duobutę, supilkite grietinę, įmuškite kiaušinį, sudėkite šaltą, gabaliukais pjaustytą sviestą.
- Tešlą dideliu peiliu kapokite tol, kol neliks sausų miltų.
- Vienalytę tešlą suspauskite į rutuliuką, įsukite į maistinę plėvelę ar dėkite į maišelį ir porą valandų palaikykite šaldytuve.
- Imkite po nedidelį tešlos gabaliuką ir kočiokite plonus papločius.
- Iš nurodyto ingredientų kiekio turėtų pavyti ~10 papločių, tačiau, žinoma, tai priklauso nuo jūsų formuojamo torto dydžio.
- Papločius apipjaukite pagal pageidaujamo dydžio formą ir subadykite šakute.
- Tešlos likučius taip pat iškočiokite ir iškepkite - vėliau juos sutrupinsite ir trupiniais papuošite tortą.
- Skardą išklokite kepimo popieriumi, šiek tiek sudrėkinkite vandeniu, dėkite paplotį ir kepkite iki 180°C įkaitintoje orkaitėje, kol gražiai pagels (apie 10 min.).
- Iškeptus papločius atvėsinkite.
- Iškeptus, atvėsusius tešlos likučius ar negražius papločius sutrupinkite pirštais.
- Kremas. Kremui skirtą sviestą išlydykite, berkite miltus ir maišant kaitinkite, kol miltai ims gelsti.
- Puode pakaitinkite pieną su cukrumi iki kol ims vos burbuliuoti ir plona srovele stipriai maišant supilkite į sviestą su miltais.
- Nuolat maišykite ir dar minutėlę pakaitinkite, kad viskas susijungtų. Nukelkite nuo ugnies ir atvėsinkite iki tokios temperatūros, kad galėtumėte įkišti pirštą ir nenusideginti.
- Sudėkite trynius (jie turėtų būti kambario temperatūros), vanilinį cukrų ir labai gerai išplakite, kad kremas būtų purus.
- Torto surinkimas. Atvėsusius torto papločius pertepkite paruoštu kremu, truputį paspauskite.
- Vieną sluoksnį galima pertepti rūgštesne uogiene, pavyzdžiui, spanguolių.
- Torto viršų ir kraštus aptepkite kremu ir apibarstykite trupiniais.
- Surinktą tortą būtinai bent kelias valandas (o geriausia - pernakt) palaikykite šaldytuve, kad į papločius įsigertų kremas ir tortas sutvirtėtų.
- Skanaus!