Patyčios: kaip atpažinti ir ką daryti? (video)

Patyčios žlugdo vaiko pasitikėjimą savimi ir aplinkiniais, reikšmingai blogina jo emocinę būklę, trukdo mokytis ir džiaugtis laiku mokykloje (bei už jos ribų), todėl tėvams labai svarbu mokėti jas atpažinti.
Ženklai, kad vaikas patiria patyčias
Patyčių pobūdis, jų trukmė, intensyvumas, o taip pat ir vaiko reakcija į jas skiriasi, tačiau reikėtų sunerimti, jeigu pastebite šiuos ženklus bei vaiko elgesio pokyčius:
- Nenoras, vengimas eiti į mokyklą, sumažėjęs susidomėjimas mokslais, mokykla, suprastėję mokymosi rezultatai.
- Pasikeitę vaiko įpročiai, pomėgiai, hobiai. Pavyzdžiui, vaikas nebenori lankyti seniau patikusio būrelio.
- Pasikeitę bendravimo su bendraamžiais įpročiai. Pavyzdžiui, dažnai su draugais norėdavęs susitikti, juos į svečius kviesdavęs vaikas ima daugiau laiko leisti vienas, užsidaro namuose.
- Pasikeitę bendravimo su šeimos nariais įpročiai. Pavyzdžiui, vaikas vengia pasipasakoti, tampa dirglus, piktas.
- Apetito, valgymo įpročių pokyčiai, valgymo sutrikimai. Pavyzdžiui, vaikas valgo nenoriai arba pasireiškia persivalgymo priepuoliai. Vaikas grįžta labai išalkęs (gali būti, kad iš jo atimami pietums skirti pinigai arba vaikas vengia eiti į valgyklą).
- Sužeidimai, mėlynės, sutrenkimai, kurių kilmės vaikas negali paaiškinti.
- Sugadinti, suplėšyti ar dažniau, nei įprasta „pametami“ daiktai, drabužiai.
- Suprastėjusi fizinė sveikata, t.y. vaikas dažniau skundžiasi įvairiais, skausmais, bloga savijauta (vaikas gali meluoti vengdamas eiti į mokyklą, tačiau patiriamas ilgalaikis stresas iš tiesų gali pabloginti sveikatą).
- Suprastėjusi miego kokybė, t.y. vaikui sunku užmigti, jis dažnai pabunda, kamuoja košmarai, ryte vaikas vangus, neišsimiegojęs.
- Vaikas ima vengti rūpintis savimi, higiena, išvaizda ir savo aplinka.
- Pasireiškia autodestruktyvus (save žalojantis) elgesys. Pavyzdžiui, vaikas įninka į alkoholio, rūkalų ar narkotinių medžiagų vartojimą, bėga iš namų, žalojasi (pavyzdžiui, pjaustosi rankas), galvoja apie arba bando įvykdyti savižudybę.
Daugiau skaitykite:
Ką daryti, jeigu vaikas patiria patyčias?
Jeigu įtariate, kad vaikas patiria patyčias, jokiu būdu, neturėtumėte nekreipti dėmesio, o iškart pradėti bendrauti su vaiku bei ieškoti pagalbos.
Stebėkite vaiko elgesį ir bendraukite. Vaiko elgesio pokyčiai gali signalizuoti apie problemas, todėl stebėkite jį.
Nuolat bendraukite, puoselėkite artimą ryšį, tačiau nereikalaukite kalbėti, leiskite vaikui prabilti tada, kai bus pasiruošęs.
Paraginkite viską papasakoti kuo išsamiau. Vaikui pradėjus kalbėti apie patyčias būkite pasirengę išklausyti, atsargiai klauskite ir pasistenkite susidaryti kuo aiškesnį vaizdą.
Svarbu išsiaiškinti, kada ir kur vyksta patyčios, kada jos prasidėjo, kokio tai pobūdžio patyčios, kas tyčiojasi ir t.t. Visa ši informacija bus reikalinga apie patyčias kalbantis su psichologu, mokyklos bendruomene.
Ieškokite sprendimo būdų kartu. Visų pirma, paklauskite vaiko, kaip jis pats norėtų spręsti šią problemą ir drauge raskite konstruktyvių sprendimų.
Pavyzdžiui, galbūt vaikas sutiks pasikalbėti su auklėtoju, mokytoju, mokyklos psichologu arba norės paskambinti į „Vaikų liniją“.
Jeigu su patyčiomis arba nedraugišku bendraamžių elgesiu susiduria mažas vaikas, vertėtų jį pamokyti 5 pirštukų taisyklės, kurią laidoje parodė „Vaikų linijos“ kampanijos „BE PATYČIŲ“ psichologė Jurgita Smiltė Jasiulionienė:
Informuokite mokyklos bendruomenę. Kalbėkitės ir kuomet vaikas bus pasiruošęs, apie patiriamas patyčias praneškite mokyklos bendruomenei - leiskite vaikui pačiam nuspręsti su kuo iš pedagogų ar kitų mokyklos darbuotojų jis norėtų pasikalbėti.
Svarbu, kad mokykla būtų informuota apie patyčių problemą, nes tikėtina, kad jas patiria ne tik jūsų vaikas.
Be to įvairių problemų, lemiančių netinkamą elgesį, gali turėti ir vaikas, kuris tyčiojasi, galbūt jam taip pat reikalinga pagalba.
Nesielkite skubotai, pasistenkite reaguoti ramiai. Labai dažnai vaikai vengia pasisakyti tėvams, nes bijo jų audringos reakcijos, mano, kad ji gali tik dar labiau pabloginti padėtį.
Vaikui pradėjus kalbėti padrąsinkite jį, kad jis pasielgė teisingai ir patikinkite, kad visus sprendimus priimsite drauge, pasitarę ir gerai viską apgalvoję.
Daugiau naudingos informacijos rasite specializuotame puslapyje, skirtame vaikams, tėvams ir mokykloms www.bepatyciu.lt