Pirmieji dantukai – ir džiaugsmas, ir skausmas: į ką atkreipti dėmesį būtina?

Mama trina skausmingas kūdikio dantenas Natalia Lebedinskaia | Shutterstock.com

Pirmųjų dantukų dygimas – reikšmingas procesas tiek mažylio, tiek tėvelių gyvenime. Nors ir lydimas džiaugsmo, dažnai šis laikotarpis yra tikrai nelengvas.

Juk vaikas susiduria su varginančiu, o kartais net kankinančiu skausmu, o tėveliai – su bemiegėmis naktimis. Ką būtina žinoti apie šį procesą ir kaip jį palengvinti?

Plačiau skaitykite:

Kada laukti pirmųjų dantukų?

Teoriškai, pirmieji dantukai pasirodo apie 5–7 mėnesį nuo kūdikio gimimo. Bet praktikoje dažnai būna kitaip. Vieniems jie pradeda dygti jau trečią gyvenimo mėnesį, o kiti nemato nė pėdsako centrinių apatinių kandžių net per pirmąjį vaiko gimtadienį. Tad konkretaus termino, kada turėtų išdygti pirmieji dantukai, nėra. Viskas yra labai individualu.

Naujagimis su išdygusiais dantukais

Būna žaismingų atvejų, kai naujagimis jau gimsta su išdygusiais dantukais. Tiesa, tai nutinka retai (apie 0,001 proc. visų naujagimių). Ar tokiu atveju verta nerimauti? Anot odontologų, jei be ankstyvo dantukų dygimo jokių kitų nukrypimų vaiko organizmo veikloje nėra, o kūdikis gimė sveikas, nerimauti tikrai nereikia. Kelių mėnesių paklaida šiuo atveju yra visiškai normali.

Bet visai kitas reikalas, jei vaikui jau yra sukakę pusantrų metų, o dantukų vis dar nėra. Tokiu atveju būtinai reikėtų pasitarti su šeimos gydytoju arba odontologu. Tokia situacija gali būti užslėptos ligos pradžia.

Nuo ko priklauso dantukų dygimo laikas?

Pirmųjų dantukų dygimas – procesas ne iš lengviausių. Ir kartais jis gali vėluoti. Vėlyvam dantų atsiradimui gali turėti įtakos daugelis faktorių, tokių kaip:

 • sunkios ligos;
 • vaiko medžiagų apykaita;
 • hormonų veikla ir jos sutrikimai;
 • pokyčiai vaiko organizme dar embrioninio vystymosi stadijoje.

Verta pažymėti, kad anksčiau išvardyti atvejai nutinka gana retai. Ankstyvas ar vėlyvas pirmųjų dantukų dygimas yra individualus ir gali būti nulemtas paprasčiausiai genetikos. Todėl jei vaikas yra sveikas, jo vystymasis nesutrikęs, anot odontologų, nerimauti nereikia.

Kaip palengvinti dantų dygimo procesą? Keli naudingi patarimai

 • Dygstant dantukams, vaikui dingo apetitas? Nesijaudinkite. Pasibaigus šiam procesui, viskas turėtų grįžti į savas vėžes.
 • Duokite kūdikiui vėsaus ir minkšto maisto (pavyzdžiui, jogurto be priedų). Jis nedirgins jautrių dantenų, o tai, savo ruožtu, turėtų sumažinti vaiko kančias.
 • Dažniau duokite atsigerti.
 • Dažniau žindykite kūdikį krūtimi.
 • Jei kūdikio dantenos pajautrėjusios (skauda, paburkusios ir (arba) paraudusios) – išbandykite šalčio terapiją. Šaldiklyje palaikykite marlės gabaliuką arba kramtuką, o tada duokite jį kūdikiui. Toks šaldantis „kompresas“ šiek tiek apramins uždegimą, sumažindamas nepatogumus vaikui.
 • Padarykite kūdikiui švelnų dantenų masažą. Tam puikiai pasitarnaus vėsus pirštas arba antpirštis. Dėmesio: masažas turi patikti vaikui. Jei matote, kad jis priešinasi, nebetęskite.
 • Išbandykite specialius gelius, sukurtus pieninių dantukų dygimo procesui palengvinti. Ant kūdikio burnytės gleivinės jie suformuoja apsauginę plėvelę, kuri mažina paraudimą, paburkimą, skausmą ir nepatogumus vaikui.

Susiję straipsniai

Žvynelinė (psoriazė): kas ją sukelia ir kaip sau padėti?

Žvynelinė - viena nemaloniausių ligų, nes odos pažeidimai yra aiškiai matomi, o apie pačią žvynelinę sklinda nepagrįstų mitų ir klaidingų teiginių.

Votys: kodėl atsiranda ir kaip gydyti?

Votis, kitaip dar vadinama furunkulu – tai plauko maišelio uždegimas, galintis pažeisti ir aplinkinius audinius.

Stomatitas – skausmingas burnos gleivinės uždegimas

Stomatitas – tai burnos gleivinės uždegimas. Dėl jo jaučiamas diskomfortas valgant, kalbant ir atliekant kitus įprastus veiksmus.