Priešmokyklinė klasė: rinktis mokyklą ar likti darželyje?

Mergaitės piešia darželyje Elena Nichizhenova | Shutterstock.com

Nuo 2016–2017 mokslo metų priešmokyklinis ugdymas Lietuvoje privalomas. Tėvai gali rinktis, ar į parengiamąją klasę leisti 5, ar – 6 metų vaiką. Priešmokyklinis ugdymas vykdomas valstybiniuose, savivaldybių ir privačiuose darželiuose, valstybinėse bei privačiose bendrojo lavinimo mokyklose.

Kaip lengviau nuspręsti tėvams?

Kai vaikui sukanka 5–6 metai, daugeliui tiek darželius lankančių vaikų, tiek iki tol ugdytų namuose vaikų tėvų iškyla dilema, kur vaikus leisti į priešmokyklinę klasę – darželyje ar mokykloje.

Tėvai jaučiasi atsakingi už tinkamos priešmokyklinio ugdymo įstaigos parinkimą. Ji turėtų atitikti vaiko brandą, pomėgius, gebėjimus. Visų pirma svarbu, kad vaikas įgytų ne tik akademinių, bet ir socialinių, savarankiškumo įgūdžių, įsitrauktų į įdomias, kūrybiškas veiklas, kurtų teigiamus santykius su kitais vaikais, pedagogais ir visa ugdymo įstaigos bendruomene, įgytų naujos patirties, būtų laimingas ir puikiai jaustųsi.

Galiausiai, tėvai turi įvertinti, kur noriau eitų vaikas: į darželį ar mokyklą. Apie tai reikia pasikalbėti su vaiku, paaiškinant galimus ugdymo vienoje ir kitoje įstaigoje skirtumus.

Taigi, ką svarbu žinoti tėvams renkantis, ar vaiką leisti į ikimokyklinio ugdymo įstaigą, ar – į bendrojo lavinimo mokyklą?

Priešmokyklinio ugdymo darželyje ypatumai

  • Jeigu tėvus tenkina ugdymas daželyje, jei vaikas ten gerai jaučiasi, jei tėvams ir pačiam vaikui patinka darželio bendruomenė, tikėtina, kad jis dar metus liks ikimokyklinio ugdymo įstaigoje. Tačiau reikia turėti omenyje, kad socializacija ir adaptacija pradinėje mokykloje tokiu atveju vyks tik kitais metais – vaikui pradėjus eiti į pirmą klasę.
  • Vaikai darželyje ir toliau ugdomi pagal ikimokyklinio ugdymo programą, dėmesio skiriant kompetencijoms, kurių prireiks mokykloje (raidžių mokymuisi, rankos lavinimui, skaičiavimui ir kt.).
  • Darželyje vaikai vis dar migdomi pietų miego: tai aktualu aktyviems, greičiau pavargstantiems vaikams. Kita vertus, kai kurie vaikai pietų miego nemiega jau nuo 3–4 metų, todėl tokia tvarka gali būti nepriimtina nei pačiam vaikui, nei jo tėvams.
  • Paprastai darželiuose daugiau dėmesio skiriama žaidimui, aplinka vis dar labiau orientuota į ugdymą per žaidimus, tad darželiuose yra daugiau žaislų, lavinamųjų priemonių.
  • Paprastai tėvai į darželį leidžia priešmokyklinukus, kuriems dar sudėtinga susikaupti, ramiai išsėdėti, klausytis mokytojo. Sakoma, kad darželyje vaikas gali dar metus džiaugtis vaikyste.

Priešmokyklinio ugdymo mokykloje ypatumai

  • Pradinio ugdymo mokyklose vyrauja tam tikra ugdymo sistema ir standartai.
  • Priešmokyklinio ugdymo klasėse jau yra mokoma akademinių dalykų (pavyzdžiui, vyksta lietuvių, anglų kalbos, matematikos, pasaulio pažinimo, kartais – ir kitos pamokos).
  • Tiesa, taip pat dalį laiko vaikai gali patys rinktis jiems patinkančias veiklas, žaisti.
  • Kai kuriose mokyklose priešmokyklinukai nešioja kuprines ar net dėvi uniformas, turi sėdėti suoluose, todėl greičiau pripranta prie mokyklos disciplinos ir lengviau adaptuojasi pradėję lankyti pirmą klasę.
  • Kitaip tariant, mokykloje dažnai vaikas ruošiamas intensyviau, tikslingiau, ugdymo procesas orientuotas į 12 metų vyksiantį ugdymo procesą.

Susiję straipsniai

Įtraukusis ugdymas: kas tai?

Įtraukiojo ugdymo metu vykdomas personalizuotas ugdymas pagal kiekvieno vaiko gebėjimus.

Vaikui nustatyti specialieji poreikiai

Vaikams, turintiems raidos sutrikimų, yra nustatomi specialieji poreikiai bei skiriama pagalba tam, kad jie kuo lengviau įsitrauktų į ugdymą.

Praleistų pamokų pateisinimo tvarka. Kiek praleistų pamokų gali pateisinti tėvai?

2023 m. rugsėjį įsigaliojo tvarka, kad tėvai gali pateisinti tik iki 5 dėl ligos vaiko praleistų mokymosi dienų per mėnesį.