Ryšys su kūdikiu nėštumo metu (39)

Mokslininkų teigimu, tai, koks buvo pirmasis gimusio kūdikio ryšys, daro nemažai įtakos asmenybės gebėjimui bendrauti ir palaikyti santykius su kitais žmonėmis, taip pat fizinei bei psichinei raidai. Pastaruoju metu vis daugiau kalbama apie tai, kad motinos ir kūdikio bei kitų artimųjų ryšys gali užsimegzti dar iki gimimo. Kaip tai galėtumėte padaryti?
Kodėl svarbu užmegzti ryšį su besivystančiu vaisiumi?
Moterys, anksčiau užmezgusios ryšį su įsčiose esančiu vaisiumi ir suvokusios, kad jie yra vienas kūnas, geba greičiau nusiraminti, atsipalaiduoti, sutramdyti jausmus ir emocijas.
Išmokusios bendrauti su kūdikiu moterys kartu geba ir geriau įsiklausyti į savo kūną, pajausti, kokias padėtis rinktis, kad kūdikis lengviau ateitų į šį pasaulį, o komplikacijų rizika būtų kuo mažesnė.
Ryšio užmezgimo nauda kūdikiui gimus
Mamai ir būsimam tėčiui šis ryšys yra svarbus dar ir todėl, kad jo dėka nežinia iš kur atsiras jėgų keltis maitinti naktimis, užteks kantrybės sūpuoti verkiantį kūdikį ar ištverti skausmus žindant.
Šis glaudus ryšys taip pat padės atpažinti mažylio poreikius vien iš jo verksmo. Visa tai mažyliui suteiks saugumo jausmą, o tik jausdamasis saugus jis galės pažinti pasaulį ir mokytis.
Įrodyta, kad kūdikių, kurie nesijaučia saugūs, raida sutrinka, ateityje jie mažiau pasitiki savimi, sunkiau bendrauja.
Kaip mamai užmegzti ryšį su kūdikiu nėštumo metu?
Būsimoji mama ir kūdikis susieti ne tik fiziniu, bet ir psichologiniu ryšiu. Vaisius geba justi mamos emocijas, išgyvenimus, reaguoja į jos balsą. Tad ką daryti, kad ryšys sutvirtėtų?
Mėgaukitės nėštumu
Kuo daugiau gerų emocijų – tuo geriau ir saugiau jausis ir būsimas kūdikis. Jei jaučiate stresą, nerimą, pyktį, ar gali žmogutis, kuris visiškai nuo jūsų priklauso, jaustis saugiai? Taigi, bendraukite su jums patinkančiais žmonėmis, žiūrėkite smagius filmus, klausykitės mėgstamos muzikos, pasilepinkite masažu ar skanėstu.
Skirkite laiko pagalvoti apie kūdikį
Tam nebūtina išsitiesti ant sofos ir nieko daugiau neveikti: tai galima daryti ir gulint vonioje, vaikščiojant, stotelėje laukiant autobuso ar darbo pertraukėlės metu.
Tikriausiai mintys apie kūdikį ir pačios suksis galvoje, bet pamėginkite jį įsivaizduoti kuo konkrečiau: mažutes rankytes, kojytes, kaip jis jas judina ar įsiremia į pilvą, kaip šypsosi.
Kalbėkitės su besivystančiu kūdikiu
Maždaug nuo 18 nėštumo savaitės vaisius jau gali girdėti išorės garsus, o dar po kelių savaičių – atskirti dažniausiai girdimus balsus. Todėl kalbėkitės su juo: paklauskite, kaip jis jaučiasi ar kodėl jis (ji) ką tik įspyrė, pasakykite, kad mažylis jau dabar yra mylimas ir visų laukiamas ir pan.
Jei nesijaučiate kvailai, galite pasekti pasaką ar paskaityti knygutę, padainuoti dainelę ar lopšinę. Pastebėta, kad nėštumo metu girdėtas pasakėles ar daineles kūdikiai prisimena ir po gimimo, ir, išgirdę jas, gali greičiau nurimti ar pradėti šypsotis. Jei kalbėtis balsu su pilvu jums atrodo juokinga ar net kvaila, galite pakalbinti mažylį tiesiog mintyse.
Išreikškite emocijas piešiniais ar tekstu
Taip pat bendrauti su kūdikiu galima piešiant su juo ar jo gimimu susijusius piešinius, rašant jam laišką ar kitais jums priimtinais būdais. Nepraleiskite progos – savo kūrybos vaisius galėsite įteikti, kai vaikas užaugs.
Svarbiausia – darykite tai, kas jums priimtina
Bendravimas neturi būti priverstinis ir dirbtinis: darykite tik tai, ką darydama jaučiatės gerai. Mamos yra skirtingos, ir nėra vieno teisingo būdo, tinkančio joms visoms. Gali būti, kad, nepaisant visų bandymų ir pastangų, tikrąjį motinystės džiaugsmą ir ryšį su vaiku atrasite tik šiam paaugus.
Daugeliui mamų šį mamos-vaiko ryšį pavyksta suformuoti, tačiau kitoms tenka įdėti pastangų, ypač jei gimdymas buvo sunkus, pasireiškė pogimdyvinė depresija. Tačiau ir tokiu atveju pravers aprašytieji patarimai.
Kaip tėčiui užmegzti ryšį su kūdikiu nėštumo metu?
Tėčiams užmegzti ryšį su vaiku gerokai sunkiau, nes tėčiai nepatiria fizinių pojūčių, kuriuos išgyvena būsima mama. Tad keli patarimai, kaip sustiprinti tėčio ir dar negimusio mažylio ryšį:
Kalbėkitės su nėščiosios pilvuku
Ne tik mama, bet ir tėtis lygiai taip pat gali kalbėtis su būsimu vaikeliu: pasisveikinti grįžęs namo, palinkėti labos nakties, paglostyti pilvuką – fizinis kontaktas, kad ir netiesioginis, labai svarbus užmezgant ryšį.
Drauge rinkite pirkinius kūdikiui
Tėtis taip pat gali prisidėti ruošiant gimdyvės krepšelį arba mažylio kraitelį: jei nepatinka drabužėlių pirkimas, galbūt sudomins vežimėlio ar automobilinės kėdutės pasirinkimas, baldų pirkimas ir jų surinkimas.
Sekite nėštumo eigą
Kartu vykite atlikti ultragarso tyrimo: suvokti, kad netrukus taps tėvais, vyrams taip pat padeda „daiktiniai įrodymai“, tad jei tik įmanoma, tegul vyras dalyvauja atliekant echoskopiją. Abiems partneriams svarbu domėtis nėštumo eiga, užduoti rūpimus klausimus gydytojui.
Kaip broliams ir sesėms užmegzti ryšį su kūdikiu nėštumo metu?
Šis ryšys yra svarbus tiek mažyliui, tiek vyresniems vaikams. Praneškite vyresniam vaikui apie šeimos pagausėjimą, leiskite jam prisiglausti prie pilvelio, jį glostyti. Beje, vaikams, ypač mažesniems, paprasčiau suvokti situaciją, jei jie žino, ko tiksliai jie laukia – brolio ar sesės.
Kai ką nors darote su vaiku, prisiminkite ir mažylį: paprašykite vaiko išrinkti pasakėlę, kuri mažyliui galėtų patikti, ir kartu ją pasekite. Pasakokite, koks bus svarbus vyresnėlis, patikėkite jam su mažyliu susijusių užduočių, pavyzdžiui, sulankstyti ir sudėti kūdikiui skirtus drabužėlius ar net kartu išrinkti naujagimiui vardą.
nieko tokio, as taip ir pagalvojau, kad galbut tavo gyvenime kazkas vyksta, kad sitaip tave veikia neigiamos emocijos. svarbiausia, kad supranti pati, viskas praeis, bus gerai.sekmes.