Ryšys su kūdikiu nėštumo metu (39)

ryšys su kūdikiu

Ryšys, kurį jūs (o taip pat ir kiti šeimos nariai) užmegsite su mažyliu, jam yra labai svarbus, ypatingai pirmuosius kelis gyvenimo metus, kuomet vaikas intensyviai vystosi ne tik fiziškai, bet ir emociškai, kuomet atsiranda jo pirmieji socialiniai, bendravimo įgūdžiai. Mokslininkų teigimu, tai, koks buvo šis pirmasis užmegztas ryšys su mama, turi labai daug įtakos žmogaus gebėjimui bendrauti ir palaikyti santykius su kitais žmonėmis.

Mamai ir būsimam tėčiui šis ryšys yra svarbus ir todėl, kad jo dėka nežinia iš kur atsiras jėgų keltis maitinti naktimis, užteks kantrybės sūpuoti verkiantį kūdikį ar ištverti skausmus žindant.

Šis glaudus ryšys taip pat padės atpažinti mažylio poreikius vien iš jo verksmo. Visa tai mažyliui suteiks saugumo jausmą, o tik jausdamasis saugus jis galės pažinti pasaulį ir mokytis. Įrodyta, kad kūdikių, kurie nesijaučia saugūs, raida sutrinka, jie mažiau pasitiki savimi, sunkiau bendrauja.

Daugeliui mamų šį mamos-vaiko ryšį pavyksta užmegzti savaime, kitoms tenka įdėti pastangų, ypač jei gimdymas buvo sunkus, buvo atlikta cezario pjūvio operacija, ar, pavyzdžiui, jei mažylis buvo paguldytas į intensyvios terapijos skyrių. Tačiau pastaruoju metu vis daugiau kalbama apie tai, kad motinos ir vaiko ryšys gali užsimegzti dar iki gimimo. Kaip tai galėtumėte padaryti?

1. Mėgaukitės nėštumu. Kuo daugiau gerų emocijų – tuo geriau ir saugiau jausis ir būsimas kūdikis. Jei jaučiate stresą, nerimą, pyktį, ar gali žmogutis, kuris visiškai nuo jūsų priklauso, jaustis saugiai? Taigi, bendraukite su jums patinkančiais žmonėmis, žiūrėkite smagius filmus, klausykitės mėgiamos muzikos, pasilepinkite masažu ar skanėstu. 

2. Skirkite laiko pagalvoti apie kūdikį. Tam nebūtina išsitiesti ant sofos ir nieko daugiau neveikti: tai galima daryti ir gulint vonioje, vaikščiojant, laukiant stotelėje autobuso  ar darbo pertraukėlės metu. Greičiausiai, mintys apie kūdikį ir pačios suksis galvoje, bet pamėginkite jį įsivaizduoti kuo konkrečiau: mažutes rankytes, kojytes, kaip jis jas judina ar įsiremia į pilvą, kaip šypsosi.

3. Kalbėkitės su mažyliu. Trečiojo trimestro metu mažylis jau gali girdėti išorės garsus, o nėštumui artėjant prie pabaigos – atskirti dažniausiai girdimus balsus. Todėl kalbėkitės su juo: paklauskite, kaip jis jaučiasi ar kodėl jis (ji) ką tik įspyrė. Jei nesijaučiate kvailai, galite pasekti pasaką ar paskaityti knygutę, padainuoti dainelę ar lopšinę. Pastebėta, kad nėštumo metu girdėtas pasakėles ar daineles vaikai prisimena ir po gimimo, ir, išgirdę jas, gali greičiau nurimti ar pradėti šypsotis. Jei kalbėtis balsu su pilvu jums atrodo juokinga ar net kvaila, galite pakalbinti mažylį tiesiog mintyse.

4. Vaiko ryšys su tėčiu. Tėčiams užmegzti ryšį su vaiku gerokai sunkiau, nes tėčiai nepatiria visų tų fizinių pojūčių, kuriuos išgyvena būsima mama. Tačiau tėtis, lygiai kaip ir mama, gali kalbėtis su būsimu vaikeliu: pasveikinti grįžęs namo, palinkėti labos nakties, paglostyti pilvuką – fizinis kontaktas, kad ir toks netiesioginis, labai svarbus užmezgant ryšį. Suvokti, kad netrukus taps tėvu, vyrams taip pat padeda „daiktiniai įrodymai“, tad jei tik įmanoma, tegu vyras dalyvauja atliekant echoskopiją. Tėtis taip pat gali prisidėti ruošiant gimdyvės krepšelį arba mažylio kraitelį: jei drabužėlių pirkimas nėra smagiausias užsiėmimas jūsų vyrui, vyriška nuomonė tikrai gali būti labai naudinga perkant vonelę, vežimėlį ar autokėdutę. Parodykite naujagimio drabužėlius ir sauskelnes: ne visiems lengva įsivaizduoti naujagimio mažumą, o ypač vyrams. Visa tai geriau padės vyrui priprasti prie minties apie mažylio atsiradimą ir įsisąmoninti, kad tikrai taps tėčiu.

5. Vaiko ryšys su vyresniais broliukais ir sesutėmis. Šis ryšys yra svarbus tiek mažyliui, tiek vyresniems vaikams. Praneškite vyresniam vaikui apie šeimos pagausėjimą, leiskite jam prisiglausti prie pilvelio, jį glostyti. Beje, vaikams, ypač mažesniems, yra paprasčiau suvokti situaciją, jei jie žino ko tiksliai jie laukia – brolio ar sesės. Kai ką nors darote su vaiku, prisiminkite ir mažylį: paprašyk vaiko išrinkti pasakėlę, kuri mažyliui galėtų patikti, ir kartu ją pasekite. Pasakokite, koks jis bus svarbus vyresnėlis, patikėkite jam su mažyliu susijusių užduočių, pavyzdžiui, galite netgi kartu išrinkti mažyliui vardą

6. Darykite tai, kas jums priimtina. Bendravimas neturi būti priverstinis ir dirbtinas: darykite tik tai, ką darydama jaučiatės gerai ir nuoširdžiai. Mamos yra skirtingos, ir nėra vieno teisingo būdo tinkančio joms visoms. Gali būti, kad nepaisant visų bandymų ir pastangų, tikrąjį motinystės džiaugsmą ir ryšį su vaiku atrasite tik šiam paaugus. 

Naujausi komentarai

 1. JustinaMilda
  JustinaMilda prieš 6 m.

  Reda5 parašė:
  Atsiparašau už išsakytą neigiamą nuomonę. Tiesiog pastaruoju metu tapau labai jautri, ta neigiama įtaka iš šalies labai veikia, susiduriu su įvairiomis problemomis,…

  nieko tokio, as taip ir pagalvojau, kad galbut tavo gyvenime kazkas vyksta, kad sitaip tave veikia neigiamos emocijos. svarbiausia, kad supranti pati, viskas praeis, bus gerai.sekmes.

 2. debesuole
  debesuole prieš 6 m.

  Reda5 parašė:
  Jeigu ten tikrai rašo, kaip apsaugoti vaikelį nuo neigiamos įtakos, tai būtinai paskaitysiu ir galbūt teks atsiimti savo žodžius. Kaip vadinasi ta knyga?

  www.patogupirkti.lt/knyga/As-iki-gimimo.html arba www.patogupirkti.lt/knyga/Gimimo-slepinys.html pirmoji apie vaikelio gyvenima ir musu ir aplinkos itaka jam iki gimstant.. ar net iki pradejimo..
  antroji apie pati gimdyma. kaip gimimas itakoja tolimesni gyvenima ir pan. Man pirmoji paliko gilesni ispudi

 3. JustinaMilda
  JustinaMilda prieš 6 m.

  debesuole parašė:
  www.patogupirkti.lt/knyga/As-iki-gimimo.html arba www.patogupirkti.lt/knyga/Gimimo-slepinys.html pirmoji apie vaikelio gyvenima ir musu ir aplinkos …

  taip, man taip pat pirmoji knyga.

 4. User has not uploaded an avatar
  Rexe prieš 6 m.

  Mes ir dziaugiamies stebukleliu,tetukas visada vakare atsigulia salia pilviuko,paglosto ji,bet mane begalo erzina tai,jeigu paglosto tai atrodo siurksciai,vis ta ranka vyro numetu nuo pilvo,man tai nepatinka.Tikiuosi tai laikina

 5. User has not uploaded an avatar
  Mažylė1 prieš 9 mėn.

  Debesuole - labai noriu knygos,, Aš iki gimimo " ar turite nusipirkusi? Gal galėčiau iš jūsų ją nusipirkti?