Saugaus eismo taisyklės vaikams

Tam, kad vaikas kuo geriau įsimintų vieną ar kitą taisyklę, ją vertėtų dažniau pritaikyti konkrečiose situacijose.

 

Atrodytų, jūsų atžala – gudri ir nuovoki, bet vis dėlto tikrai ne visada gerai įsimena tai, ką mėginate įkalti į galvą, Pavyzdžiui, jūs jau ne kartą mokėte, kaip elgtis kelyje, bet štai ir vėl neapsidairęs žengia ant perėjos.

 

Žaidimas – svarbi patirtis

 

Vargu ar kas geriau įskiepija vaikams reikiamą informaciją nei žaidimas. Kuo mažesnis vaikas, tuo aktualesnė ši taisyklė. Net jei penkis šimtus kartų pakartosite, kad per gatvę einama degant žaliam šviesoforo signalui, mažoje galvelėje šie žodžiai gali ir neužsifiksuoti. Ir visai kas kita jei pažaisite žaidimą: namuose iš konstruktoriaus sudėliosite gatves, perėjas, jomis važiuos žaislinės mašinytės, o šaligatviais žingsniuos „pėstieji“ – pliušiniai meškiukai ir lėlės. Tokio žaidimo metu vaikas ne tik šviesoforo signalus, bet ir kelio ženklus bei vairuotojų naudojamą dešinės rankos taisyklę išmokti gali.

 

Kelių eismo taisykles galite pasikartoti ir išėję pasivaikščioti ar pakeliui į darželį. Juk vis tiek eidami kalbatės, tiesa? Mažyliui bus smagu priėjus prie perėjos atraportuoti mamai, kurie eismo dalyviai šiuo metu turi sustoti, o kurie – judėti pirmyn.

 

Išmoktą pamoką būtina ne kartą pakartoti. Ne tik kaip iškaltą sausą frazę, bet ir kaip praktiškai nuolat pritaikomą taisyklę.

 

Žmogaus smegenys sudarytos taip, kad nauja informacija visų pirma atidedama į trumpalaikę atmintį. Ten ji lieka maždaug 3 dienas. O tada arba ištrinama, arba patenka ilgalaikėn atmintin, tai yra pasiekia tą sritį, kurią mes vadiname „sukauptomis žiniomis“.

 

Idealus būdas įsiminti atrodytų maždaug taip:

 

• Mažylį supažindiname su nauja informacija („Gatvę pereiti galima tik degant žaliam šviesoforo signalui“).

 

• Po kiek laiko, pavyzdžiui, po 3 dienų, tą pačią informaciją pakartojame kita forma („Prisimeni, namuose piešėme šviesoforą? Nagi, parodyk man dabar dideliame šviesofore, kuriai spalvai užsidegus galėsime eiti per gatvę?).

 

• Po savaitės ar mėnesio galima sužaisti situaciją su šviesoforu žaislais.

 

• Filmukai, knygelės, paveikslėliai saugaus eismo tema padės patikimai įtvirtinti svarbias žinias jūsų vaiko galvelėje.

 

• Vėliau, vis primindami šią svarbią informaciją, papildykite ją naujų žinių dozėmis: Per gatvę einama degant žaliam šviesoforo signalui, perėjoje. Perėjos žymimos baltomis juostomis. Prie jų stovi kelio ženklas „pėsčiųjų perėja“ ir pan.

 

Bendros taisyklės nesikeičia, o naujos, gilesnės žinios suteikia vaikui dar daugiau naudingos informacijos ir leidžia įgyti jam itin naudingos patirties.


 

Susiję straipsniai

Darželyje vaikai nevedami į lauką: ar tai teisėta?

Buvimas lauke kiekvienam – tiek vaikui, tiek ir suaugusiajam – teikia daugybę naudų: pabuvus gryname ore pagerėja nuotaika, stiprinamas imunitetas.

Pagyrimas nėra lygus pagyrimui: ką sakyti vaikui vietoje „šaunuolė (-is)“?

Kiekvienas vaikas yra ypatingas. Ypač savas! Ir kaip dažnai mums tiesiog taip norisi jiems pasakyti, priminti ir džiaugtis jų pasiekimais.

Kaip su vaikais kalbėti apie seksą?

Pastebėsite, kad pradėjęs lankyti mokyklą (o gal ir anksčiau) vaikas vis intensyviau domisi sekso tema ir aptarinėja ją su draugais.