Šeimos renkasi ir globoti, ir įvaikinti (2)

Įmotė guodžia liūdną mergaitę fizkes | Shutterstock.com

Pagrindinis skirtumas tarp globos ir įvaikinimo yra tas, kad įvaikinimas yra baigtinis procesas. Įvaikinus vaiką vaiko ir įtėvių santykiai trunka visą gyvenimą. Globa gali būti laikina arba nuolatinė.

Laikinosios globos tikslas – gražinti vaiką biologinei šeimai. Nuolatinės globos atveju vaikas gyvena globėjų šeimoje iki pilnametystės arba iki kol vaiko biologiniai tėvai nusprendžia susigražinti tėvystės teises į vaiką ir įrodo, kad jie geba juo rūpintis.

Net ir nuolatinės globos atveju išlieka tikimybė, kad vaikas gali sugrįžti į savo biologinę šeimą.

Įtėvių Justino ir Gintarės požiūris: „Labai norėjome įvaikinti...“

„Mums svarbu vaikams suteikti ne tik šeimą, bet ir socialinį statusą, kuris padės išvengti diskriminacijos. Ypač pradėjus lankyti mokyklą, kai vaikai jautrūs, pažeidžiami“, – teigia du broliukus auginantys įtėviai Justinas ir Gintarė. Įvaikinimas reiškia, kad nutrūksta visi vaiko ryšiai su jo biologine šeima ir visus šiuos ryšius pakeičia įtėviai ir jų šeima, kurie pagal įstatymą tampa naujaisiais vaiko tėvais.

Pasirinkimas – globoti ar įvaikinti?

Gintarė ir Justinas akcentuoja, jog pirminis jų noras buvo įsivaikinti, tačiau į jų šeimą patekę 2 berniukai jiems suteikė ir globėjų statusą. Šeimai baigiant GIMK kursus buvo pasiūlyta globoti 2 broliukus iki 3 metų amžiaus. Kadangi pora galvojo apie vieno ir daugiau vaikų įvaikinimą, dviejų vaikų globa jiems taip pat buvo priimtina.

Įvaikinti, nepaisant aplinkybių

Tačiau dar prieš priimdami į savo šeimą broliukus, Gintarė ir Justinas buvo informuoti, kad gali nutikti taip, jog vaikai nebus galimi įvaikinti. Kadangi vaikų motina, nors ir mažai domisi vaikais, tačiau kartais sudalyvauja susitikimuose. Gintarė ir Justinas atvira širdimi priėmė vaikus tokius, kokie jie yra, su visa jų istorija bei turimais ryšiais. Jų negąsdino vaikų santykis su biologine mama, jie visada buvo atviri ryšio palaikymui.

Kantrybė duoda rezultatų

Justino ir Gintarės atveju bendravimas iš vaikų mamos pusės buvo labai vangus, nenuspėjamas: „Nežinodavome, ar vaikų mama sudalyvaus susitikime, ar – ne, bendravimas būdavo paviršutinis, mama labiau domėdavosi procedūromis nei pačiais vaikais. norėjome vaikams suteikti saugumą, ramybę.“ Pamažu biologinės mamos noras bendrauti su vaikais užgeso ir beveik po metų Justinas ir Gintarė vaikams galėjo suteikti savo pavardę.

Globėjos Birutės požiūris: „Rinkausi globą, nes nežinojau, ar pajėgsiu“

Moteris, globojanti sunkią negalią turintį vaiką, atviravo, kad globos pradžia buvo labai sunki. „Pradžioje nežinai nieko, vis tiek turi drebuliukų, ar pajėgsi.“ Net ir po poros metų vaiko lankymo globos įstaigoje, globoti visiškos negalios vaiką buvo didelis iššūkis.

Neįgalus vaikas – didesnis, bet įveikiamas iššūkis

„Galvojau, kad išprotėsiu. Iš pradžių ji labai linguodavo, daužydavosi, nekontroliuojamai verkdavo. Neturėjo bendravimo įgūdžių. Kai su ja kalbėdavau, tik žiūrėdavo tuščiomis akimis į šoną. Tačiau po trijų mėnesių kažkas persilaužė.“

Šiuo metu globėja džiaugiasi vaiko pasiekimais, ji mato, kokį poveikį gali duoti nuoširdi meilė ir rūpestis.

Pablogėjus situacijai – galima atsisakyti

Jeigu įvaikinimo atveju vaiko grąžinimas yra neįmanomas, tai globos atveju dėl ypač svarbių priežasčių, tokių kaip artimųjų giminaičių ligos, turtinės padėties pablogėjimas, sveikatos problemos, globėjas gali būti teismo nutartimi atleistas nuo pareigų atlikimo.

Globa turi atliepti vaiko poreikius

Jeigu globėjas netinkamai atlieka pareigas, neužtikrina globotinio teisių ir interesų apsaugos, naudojasi savo teisėmis savanaudiškais tikslais, jis taip pat gali būti teismo nutartimi nušalintas nuo globėjo pareigų.

Globėjų bendradarbiavimas ir teikiama pagalba

Kadangi globėjų keitimas pakartotinai traumuoja vaikus, globėjai privalo bendradarbiauti su Valstybės vaiko teisių apsaugos skyriaus prie SADM Teritorinio vaiko teisių skyriaus specialistais bei globos centro darbuotojais.

Apgyvendinus vaiką globėjų šeimoje yra teikiamos tęstinės paslaugos šeimai: stebima, kaip vaikas adaptuojasi naujojoje šeimoje, vertinami individualūs vaiko poreikiai, padedama palaikyti ryšį tarp vaiko ir biologinių jo tėvų.

Įtėviai – tėvai visam gyvenimui

Įtėviai neturi galimybės atsisakyti įvaikinto vaiko. Teisiniai santykiai tarp įvaikio ir tėvų pasibaigia tik teismo sprendimu, jei atimamos ar apribojamos tėvystės teisės. 

Svarbu

Daugiau informacijos apie vaikų globą bei įvaikinimą suteikti gali jūsų gyvenamojoje vietoje veikiantys globos centro specialistai. Jų kontaktus galima rasti www.globoscentrai.lt. Be to, globos specialistai pasiekiami el. paštu [email protected] bei paskambinus į nemokamą globos ir įvaikinimo liniją tel. 8 800 00 207.

Susiję straipsniai

Globa – alternatyva įvaikinimui

Dauguma šeimų, jaučiančių poreikį padėti vaikams, pirmiausia susimąsto apie įvaikinimą. Tačiau vaiko globa yra dar vienas būdas suteikti vaikui namus.

Globa ir įvaikinimas: panašumai ir skirtumai

Vaiko, likusio be tėvų globos, priėmimas į šeimą, rūpinimasis juo, jo poreikių tenkinimas, saugios aplinkos užtikinimas – labai kilnus ir būtinas.

Kaip sukurti ryšį su įvaikiu (sūnumi, dukra), globotiniu?

Vaikui atėjus į šeimą labai svarbu jautriai reaguoti į vaiko poreikius, sukurti saugumo jausmą. Tam labai svarbi dienos rutina, aiškios taisyklės.

Naujausi komentarai

 1. User has not uploaded an avatar
  Mažoji mamytė prieš 4 mėn.

  Sveiki turiu drauge kuri nori atiduoti savo vaika ivaikinti aš bandau ja atkalbėti bet bergždžiai jai kilo klausimas jai atsisakai vaiko ir/ arba duodi ivaikinti ar reikia mokėti elementus nerandam niekur tikslios infornacijos?

 2. Syria
  Syria prieš 4 mėn.

  Mažoji mamytė parašė:
  Sveiki turiu drauge kuri nori atiduoti savo vaika ivaikinti aš bandau ja atkalbėti bet bergždžiai jai kilo klausimas jai atsisakai vaiko ir/ arba duodi ivaikinti ar…

  Nėra čia viskas taip paprasta kaip jums atrodo. Motina nori atiduoti vaiką, t. y. visiškai atsisakyti motinystės teisių, tada jokių alimentų, tačiau bus teismai ir teismo procesai. Nėra taip - sumaniau, atidaviau. Kitas dalykas, vaikas nebus pradžioje įvaikintas, nes bus susisiekta su biologiniu vaiko tėvu, seneliais ir giminaičiais dėl vaiko globos. Manau jokia čia draugė, o jūs pati. Siūlau labai gerai pagalvoti.