Slogos komplikacijų pavojai vaikams
Užklupus slogai, retai susimąstome, jog šis iš pirmo žvilgsnio nekaltas simptomas gali sukelti rimtų komplikacijų. Sloga yra itin dažnas vaikystės palydovas – sveiki vaikai sloga gali sirgti nuo 6 iki 8 kartų per metus.
Vaikams šios ligos komplikacijos dažniausiai pasireiškia skausmingu vidurinės ausies uždegimu. Sezono permainų metu pravartu įsidėmėti svarbiausius profilaktikos, ligos eigos ir gydymo principus.
Paprastai sloga vaikams nepavojinga
Įprastai sloga vaikui nėra pavojinga, tačiau užsitęsusi liga signalizuoja apie rimtesnes sveikatos problemas. Jei vaikas slogos simptomus jaučia tik vienoje pusėje, svarbu įsitikinti, jog tai nėra svetimkūnis. Sloga gali trikdyti normalią akių, klausos ir kalbos vystymosi eigą, miego kokybę.
Sloguojant vykstantys procesai
Nosiaryklę ir ausis jungia ausies trimitas, dar vadinamas Eustachijaus vamzdžiu. Jį dengia ta pati gleivinė, kaip ir nosies landas. Sloguojant dėl gleivinės patinimo sutrinka oro patekimas į vidurinę ausį.
Dėl peršalimo, gerklės uždegimo, refliukso ar alergijos Eustachijaus vamzdeliai gali patinti – taip blokuojamas gleivių nutekėjimas. Gleivės – puiki terpė virusams bei bakterijoms, kurie gamina pūlius, o šie kaupiasi vidurinėje ausyje.
Kodėl vaikai serga dažniau nei suaugusieji
Vaikai dažniau serga vidurinės ausies uždegimu nei suaugusieji dėl unikalių anatomijos skirtumų – vaikų trumpesni, horizontalesni Eustachijaus vamzdeliai leidžia bakterijoms ir virusams lengviau patekti į vidurinę ausį. Vamzdžiai taip pat yra siauresni, todėl labiau tikėtina, kad jie užsikimš. Adenoidai – į liaukas panašios struktūros už nosies – yra didesni ir gali trukdyti atsidaryti Eustachijaus vamzdeliams.
Pasyvus rūkymas, maitinimas iš buteliuko taip pat prisideda prie rizikos veiksnių. Nors ausų infekcijos nėra užkrečiamos, tačiau jas sukeliančios peršalimo ligos ypač lengvai plinta, todėl svarbu laikytis peršalimo ligų prevencijos principų siekiant išvengti otito.
Pagrindiniai vidurinės ausies uždegimo simptomai
- Ausų skausmas – jei vaikas per mažas, kad galėtų kalbėti, atkreipkite dėmesį į tokius požymius, kaip ausų trynimas ar tempimas, dažnesnis nei įprastai verkimas, miego sutrikimai, nervingas ar irzlus elgesys.
- Apetito praradimas: tai dažniausiai pastebima tarp mažų vaikų, ypač maitinamų iš buteliuko. Slėgis vidurinėje ausyje kinta vaikui ryjant, todėl atsiranda daugiau skausmo ir dingsta apetitas.
- Dirglumas.
- Karščiavimas.
- Išskyros iš ausies – geltonas, rudas arba baltas skystis, kuris nėra ausų siera. Tai gali reikšti, kad plyšo ausies būgnelis.
- Klausos sutrikimai: vidurinės ausies kaulai jungiasi prie nervų, kurie siunčia nervinius signalus į smegenis. Skystis už ausies būgnelių sulėtina šių signalų judėjimą per vidinės ausies kaulus.
Nuo ko priklauso ausų uždegimo gydymas
Ausų uždegimo gydymas priklauso nuo amžiaus, infekcijos sunkumo, pobūdžio (pirmas kartas, pasikartojanti ar užsitęsusi liga) ir nuo to, ar vidurinėje ausyje ilgą laiką lieka skysčio. Antibiotikai skiriami, jei manoma, kad bakterijos yra ausies uždegimo priežastis. Nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo gali padėti sumažinti ausų skausmą ir karščiavimą. Taip pat gali būti skiriami skausmą malšinantys ausų lašai. Dėl bet kokio vaisto vartojimo būtina pasitarti su gydytoju ar vaistininku. Netinkamai vartojamas vaistas gali pakenkti sveikatai.
Priemonė nosies ertmių ir sinusų užsikimšimo mažinimui
Viena iš efektyvių priemonių slogos simptomų mažinimui yra „Quixx®“ – natūrali priemonė, mažinanti nosies ertmių ir sinusų užsikimšimą, drėkinanti jautrią nosies gleivinę, o tai itin svarbu norint išsaugoti sveiką kvėpavimo sistemą. „Quixx®“ padeda atkurti nosies funkcijas, sumažina komplikacijų (sinusito, otito) riziką ir palengvina kvėpavimą.