Vaikas plėšo knygas. Ką daryti?

Vaikas plėšo knygas ir paišo ant jų? Nieko keisto, nes taip elgiasi dauguma mažylių, tačiau nereikėtų skubėti bausti vaiko už tokias išdaigas. Psichologai ragina į tai pažiūrėti iš kitos pusės.

Kam vaikui plėšyti knygas ir paišyti ant jų

Knygos naikinimas – tai tarsi savos kūrybos aktas, vienas iš vaiko vystymosi etapų. 1-2-jų metų vaikas išgyvena svarbų atradimo jausmą: jis gali palikti savo pėdsaką knygoje. Bet kokio popieriaus plėšymas gali prasidėti dar 6 mėn. Paišymas ant knygos leidžia jam palyginti savo šedevrą su tuo, kuris atspausdintas knygoje. Tolimesnis jo kūrybiškumas vaikystės, paauglystės ir sauaugusio žmogaus etapuose priklausys būtent nuo atsakymo į klausimą “Ką aš galiu?”. Tėvams nevertėtų iš karto tikėtis puikių kūrybinių rezultatų – reikia apsišarvuoti kantrybe ir supratingai bei pagarbiai stebėti mažylio “kūrybą”.       

Pirmieji pusmetinuko popieriaus plėšymo bandymai – tai viso labo popieriaus savybių pažinimas. Kaip lengvai jis plyšta, kokį skleidžia garsą, kokio jis skonio ir t.t. Vaikui labai svarbūs  klausos, kvapo, vaizdo tarpusavio susiejimo procesai.   

Plėšymas vyresniame amžiuje (~1,5 metų) – tai jau ne tik pažinimas. Mažylis pradeda suvokti, kad jis gali keisti pasaulį. Vystosi jo logiškas mąstymas – visumos padalinimas į dalis. Taip vystosi jo intelektas.    

Knygučių personažų apipaišymai, jų veidų užtušavimai – tai ženklas, kad galbūt šie personažai vaikui nepatinka. Jis nori juos pakeisti ar visai pašalinti iš knygos. Tai paruošiamasis etapas savo pasakos varianto kūrimui.

Vaiko elgesio apribojimai

Tokia vaiko kūryba vis tik turi turėti ribas. Vaikui būtina paaiškinti, kad paišyti galima ne ant visų knygų. Jokiu būdu nebarkite vaiko, aiškinkite ramiai, kad ši knyga labai graži ir jums ji labai  svarbi. Mainais pasiūlykite vaikui spalvinimo knygutę ar tiesiog balto popieriaus lapą. Visa tai sudėkite į atskirą vietą.  

Panašiai elkitės su pusmetinuku jo pirmojo popieriaus plėšymo metu. Duokite vaikui įvairaus storio popieriaus, paaiškindami, kad nereikia plėšyti svarbių jums daiktų.   

Kai kurie vaikai gali užsispyrusiai reikalauti to, kas jiems uždrausta. Psichologai rekomenduoja nusileisti ir duoti vaikui knyga, kurios jis taip nori. Ji tikrai gali būti jam labai svarbi. Tačiau jeigu tai kartojasi dažnai ir su kitomis knygomis, tuomet tai galima traktuoti kaip manipuliavimą, santykių su tėvais krizės išraišką.

Suplėšytos knygos klijavimas išmokins vaiką ne tik rūpintis knyga, bet ir įsisavinti naują pažinimo procesą kaip iš atskirų dalių pasidaro visuma. Suklijuoti visą knygą vaikui gali neužtekti kantrybės, todėl pakaks jeigu jis suklijuos nors vieną puslapį. Tačiau nesitikėkit, kad po šios knygos vaikui nebekils noras “kūrybiškai naikinti” ir kitą.  

Jeigu vaikas niokoja knygas, reiškia jis vystosi. Padėkite jam, nukreipdama šį procesą intelektualinių ir kūrybinių procesų vystymo link. Neužilgo mažylio lauks nauji atradimai!

Susiję straipsniai

Darželyje vaikai nevedami į lauką: ar tai teisėta?

Buvimas lauke kiekvienam – tiek vaikui, tiek ir suaugusiajam – teikia daugybę naudų: pabuvus gryname ore pagerėja nuotaika, stiprinamas imunitetas.

Pagyrimas nėra lygus pagyrimui: ką sakyti vaikui vietoje „šaunuolė (-is)“?

Kiekvienas vaikas yra ypatingas. Ypač savas! Ir kaip dažnai mums tiesiog taip norisi jiems pasakyti, priminti ir džiaugtis jų pasiekimais.

Kaip su vaikais kalbėti apie seksą?

Pastebėsite, kad pradėjęs lankyti mokyklą (o gal ir anksčiau) vaikas vis intensyviau domisi sekso tema ir aptarinėja ją su draugais.

Skelbimai

20,00 €
44 | 16 | L
12,00 €
122 | 6 - 7 m.
10,00 €