Vaikas susimušė galvą: ką daryti?

Gydytojas bintuoja galvos traumą patyrusio berniuko galvą Sergey Mikheev | Shutterstock.com

Daugelis vaikų neužauga nepatyrę mažesnių ar didesnių galvos traumų. Nors šios traumos sukelia nemažą nerimą tėvams, svarbu žinoti, kad daugelis jų yra lengvos ir nesukelia jokių neigiamų pasekmių. Tačiau vis tik reikia elgtis apdairiai. Kaip elgtis, jeigu vaikas susimušė galvą?

Pirmoji pagalba vaikui susitrenkus galvą

 • Įvertinkite vaiko būklę. Jei vaikas yra budrus ir reaguoja į aplinką, atsako kalbinamas, tikėtina, kad galvos sužalojimas yra nedidelis, todėl pakaks pirmosios pagalbos namuose (šaldymo, vaistų nuo skausmo ir stebėjimo) ir į gydymo įstaigą vykti neprikeis.
 • Uždėkite šaltą kompresą. Jei ant galvos po smūgio atsirado gumbas, paraudimas pirmiausia ant sumuštos vietos kuo greičiau reikia uždėti šaltą kompresą (pavydžiui, į rankšluostį suvyniotą ledą ar šaldytų maisto produktų pakelį). Jį laikyti reikėtų bent apie 20 minučių. Šaldant sumažėja patinimas.
 • Duokite vaistų nuo skausmo. Vaikui galima duoti ibuprofeno arba paracetamolio, tačiau jokių stipresnių nuskausminamųjų arba kitų vaistų savo nuožiūra duoti negalima.
 • Pasikonsultuokite su gydytoju. Galite paskambinti vaiką prižiūrinčiam šeimos gydytojui arba pasikonsultuoti telefonu, paskambinę 113. 113 yra trumpasis telefono numeris, skirtas neskubiai medicininei informacijai ar konsultacijai gauti.
 • Užtikrinkite ramybę. Pirmąją parą po traumos paraginkite vaiką daugiau ilsėtis, neleiskite žaisti judrių žaidimų, žiūrėti televizoriaus, naudotis kompiuteriu ar išmaniaisiais įrenginiais, skaityti.
 • Stebėkite 24 val. Bent 24 val. po traumos atidžiai stebėkite vaiką. Po to dar kelias dienas fiksuokite, ar nepasireiškė kokie nors simptomai ar netipinis elgesys. Kartais pirmąją parą po traumos gydytojas gali rekomenduoti vaiką (net ir nakties metu) kas 2–3 val. tikrinti: stebėti, ar jis normaliai juda, geba visiškai pabusti, atpažįsta artimuosius ir reaguoja kalbinamas.

Svarbu

Jeigu pasikeitė vaiko būklė (sumušimas ėmė stipriai tinti, suintensyvėjo skausmas, vaikas ėmė blogiau jaustis ar atsirado kitų simptomų), nedelsdami kreipkitės į gydytoją, o dar geriau – kvieskite greitąją pagalbą ar nuosavu transportu vykite į priimamąjį.

Galvą susimušęs vaikas nori miegoti. Ar leisti?

Normalu, kad galvos traumą patyręs, išsigandęs, stipriai verkęs vaikas jaučiasi pavargęs, nori prigulti, pasnausti.

Mitas, kad galvą susimušusiam vaikui negalima leisti miegoti. Atvirkščiai, pirmąsias 24 val. po traumos reikėtų paraginti vaiką daugiau ilsėtis.

Žinoma, svarbu įsitikinti ir įvertinti - jeigu vaikas tiesiog pavargo nuo patirto streso ir skausmo, jam tikrai reikėtų leisti miegoti, tačiau jeigu jis labai vangus, jam trinka sąmonė ar atsiranda kitų neraminančių simptomų, būtina kreiptis į gydytoją.

Vaikas susimušė galvą: kada būtina vykti į ligoninę?

Jeigu vaikui iškart po galvos sumušimo arba po sumušimo praėjus kuriam laikui (kritinis laikotarpis yra 24 val.) pasireiškė vienas ar keli požymiai, rodantys kad vaikas patyrė sunkią galvos traumą, būtina nedelsiant vykti į ligoninę.

Sunkią galvos traumą, kuomet vaikui būtina profesionali medikų pagalba, rodo šie požymiai:

 • Vaikas buvo praradęs sąmonę;
 • Guzas minkštas, didelis ir vis didėja, tinsta;
 • Nuolatinis galvos skausmas. Suskubkite į ligoninę, jei vaikas skundžiasi, kad galvos skausmas stiprėja;
 • Neaiški, nerišli vaiko kalba, sumišimas, išsiblaškymas;
 • Nuolatinis ar periodiškai pasikartojantis galvos svaigimas;
 • Labai didelis dirglumas ar kitoks netipinis elgesys;
 • Vaikas vėmė daugiau nei 2–3 kartus;
 • Vaikas klumpa, jam sunku vaikščioti;
 • Iš nosies arba ausų teka kraujas arba vandeningas skystis;
 • Vaiką sunku pažadinti arba jis yra pernelyg mieguistas;
 • Nevienodo dydžio akių vyzdžiai;
 • Vaikas skundžiasi regėjimo sutrikimais, pavyzdžiui, teigia, jog mato neryškiai arba jam dvejinasi vaizdas;
 • Neįprastas blyškumas tęsiasi ilgiau nei valandą;
 • Vaikui prasidėjo traukuliai;
 • Vaikas sunkiai atpažįsta artimuosius ar nesiorientuoja;
 • Vaikas sunkiai valdo rankas ir kojas (jos yra silpnos);
 • Vaikui nuolat spengia ausyse.

Svarbu

Į ligoninę reikėtų vykti, jeigu galvos traumą patyrė jaunesnis nei 6 mėn. amžiaus kūdikis (net jeigu jam nepasireiškia sunkią galvos traumą rodantys simptomai).

Ką daryti, jei po galvos traumos vaikas prarado sąmonę?

Jei vaikas po patirtos galvos traumos prarado sąmonę, nedelsdami skambinkite 112. Skubiai teks atlikti tyrimus, padėsiančius išsiaiškinti, kokio sunkumo trauma.

Net jei tyrimo rezultatai ir nerodo didelės rizikos, reikėtų atidžiai stebėti vaiką. Atsižvelgdami į vaiko būklę, gydytojai nuspręs, ar jį palikti ligoninėje, ar išleisti namo.

Kokių tyrimų po galvos traumos gali prireikti?

Vienas dažniausiai atliekamų tyrimų patyrus galvos traumą – kompiuterinė tomografija. Tai neinvazinis radiologinis tyrimas, suteikiantis objektyvų smegenų ir kaukolės būklės vaizdą. Jis gali parodyti, ar nepažeistos bei kaip sunkiai pažeistos smegenys, taip pat padeda aptikti ir minimalius sužalojimus, kurių net nereikia gydyti. Tyrimas neskausmingas, jis atliekamas daugelyje sveikatos priežiūros įstaigų ir ligoninių.

Ar vaikas jaus kokias nors galvos traumos pasekmes ateityje?

Jeigu stebėjimo laikotarpiu (kelias pirmąsias paras po galvos traumos) neužfiksavote nieko keista, jokių ilgalaikių problemų neturėtų kilti. Atminkite, kad didžioji dalis galvos traumų yra lengvos. Tačiau jeigu kažkas neduoda ramybės, visada geriau pasikonsultuoti su gydytojais ir dėl šventos ramybės atlikti tyrimus.

Vaikai, patyrę sunkias galvos smegenų traumas, gali prarasti kai kurias raumenų, kalbos, regos, klausos ar skonio jutimo funkcijas. Jiems gali prireikti visą gyvenimą trunkančio gydymo ar reabilitacijos. Skubi ir efektyvi pagalba gali sumažinti neigiamus padarinius.

Kaip vaiką apsaugoti nuo galvos traumų?

Siekiant išvengti galvos traumų, labai svarbi prevencija:

 • Apsauginio šalmo dėvėjimas. Efektyviai galvos traumų padeda išvengti šalmas, todėl vaikas jį turėtų dėvėti praktikuodamas kontaktines sporto šakas, važinėdamas dviračiu, paspirtuku, riedučiais, riedlente ir pan.
 • Saugumas namuose. Laiptų apačioje ir viršuje įrenkite apsauginius vartelius, ant atveriamų langų sumontuokite apsaugas. Neleiskite vaikams žaisti ant laiptų, šokinėti ant baldų ar nuo jų, uždrauskite kitus nesaugius žaidimus, kur kyla galvos traumų tikimybė.
 • Kūdikių saugumas. Nepalikite kūdikio vieno ant lovos, sofos ar vystymo stalo, o jei vaiką trumpam paliekate maitinimo kėdutėje, visada užsekite saugos diržus.

Visuomet stenkitės numatyti pavojus, ir galvos traumų tikimybė ženkliai sumažės.

Susiję straipsniai

Žvynelinė (psoriazė): kas ją sukelia ir kaip sau padėti?

Žvynelinė - viena nemaloniausių ligų, nes odos pažeidimai yra aiškiai matomi, o apie pačią žvynelinę sklinda nepagrįstų mitų ir klaidingų teiginių.

Votys: kodėl atsiranda ir kaip gydyti?

Votis, kitaip dar vadinama furunkulu – tai plauko maišelio uždegimas, galintis pažeisti ir aplinkinius audinius.

Stomatitas – skausmingas burnos gleivinės uždegimas

Stomatitas – tai burnos gleivinės uždegimas. Dėl jo jaučiamas diskomfortas valgant, kalbant ir atliekant kitus įprastus veiksmus.