Vaikas tingi. Kodėl ir ką daryti?

Vaikų tingumas – gana plačiai paplitęs reiškinys. Kokios jo priežastys?

Mažųjų šeimos narių psichika. Atžalos ne visada supranta, kad mamai vienai sunku, ir kad todėl reikia daryti ką nors pačiam. Jei vakar nieko daryti nereikėjo, kodėl šiandien kas nors turėtų versti tvarkytis kambarį ar bausti už tariamą tingumą?

Baimė, nepasitikėjimas savimi. Nemaža dalis vaikų tiesiog bijo ką nors padaryti ne taip, baiminasi laukiančios už tai bausmės. Jiems net kambario tvarkymas virsta tikru košmaru. Ta pati situacija ir mokykloje: jei mokytojas apšaukė už prastai atliktą užduotį, motyvacijos tai tikrai neprideda. Būtent todėl labai svarbu padėti vaikui kiekviename etape ir parodyti, kaip ir ką reikia daryti.

Nuobodulys ir monotonija. Jei aktyvų mažylį versite užsiimti nuobodžia ir jam neįdomia veikla, nesistebėkite, kad jis purtysis jos kaip įmanydamas. Tik suaugusiems atrodo, kad diena, praleista mokykloje ar vaikų darželyje – pramoga. Vaikams tai rimtas darbas, po kurio norisi ir pailsėti.

Avitaminozė. O gal dėl vaiko vangumo kalta avitaminozė? Jei organizmui trūksta vitaminų ir mikroelementų, nieko nuostabaus, kad pasireiškia silpnumas, ima svaigti galva, kankina bloga nuotaika, pradedama dažniau reikšti nepasitenkinimą ir kaprizus. Šiuo atveju viską sugrąžinti į savo vietas padės subalansuota mityba.

Kaip kovoti su tingumu

Žinoma, yra ir „klasikinė“ tinginystė, kai vaikas nenori ko nors daryti, nes nemato prasmės, nenori stengtis ir pan. Kad su ja susidorotumėte, reikės laiko, pastangų ir kantrybės:

  • Paaiškinkite vaikui, kokia jo veiklos esmė, koks tikslas. Pavyzdžiui: reikia susitvarkyti kambarį. Mama mato daugybę išmėtytų žaislų, tačiau vaikas į šią situaciją žvelgia kitaip, ir jam tikrai nėra akivaizdu, kad būtina tvarkytis...
  • Viską darykite kartu. Rodykite pavyzdį! Jei tėvai patys nuolat tinginiauja, naivu tikėtis, kad vaikai augs darbštūs. Jie kartoja tai, ką mato savo šeimoje.
  • Skatinkite vaiką, kai matote jo norą pagelbėti. Paprastai vaikai nuo mažų dienų noriai padeda, tačiau mamos, kurios viską daro pačios, vėliau ima skųstis, kad augina tinginėlius... Tinginystė – dažna draudimų padėti pasekmė. Tačiau nensuiminkite: bet kurio amžio vaikams galima rasti veiklos pagal jų jėgas. Svarbiausia nepamiršti paskatinti ir pagirti.
  • Sudarykite vaiko pareigų sąrašą. Kiekvienas šeimos narys yra už kažką atsakingas – tegul ir mažylis nebus išimtis. Suprantama, teks pasirūpinti, kad viskas būtų atliekama laiku ir parodyti tinkamą pavyzdį.

Pradėti kovoti su tinginyste reikia kaip galima anksčiau – juk vaikystėje šaknis įleidusį įprotį vėliau išrauti bus daug sunkiau...

Susiję straipsniai

Darželyje vaikai nevedami į lauką: ar tai teisėta?

Buvimas lauke kiekvienam – tiek vaikui, tiek ir suaugusiajam – teikia daugybę naudų: pabuvus gryname ore pagerėja nuotaika, stiprinamas imunitetas.

Pagyrimas nėra lygus pagyrimui: ką sakyti vaikui vietoje „šaunuolė (-is)“?

Kiekvienas vaikas yra ypatingas. Ypač savas! Ir kaip dažnai mums tiesiog taip norisi jiems pasakyti, priminti ir džiaugtis jų pasiekimais.

Kaip su vaikais kalbėti apie seksą?

Pastebėsite, kad pradėjęs lankyti mokyklą (o gal ir anksčiau) vaikas vis intensyviau domisi sekso tema ir aptarinėja ją su draugais.