Vaiko karščiavimas: informacija, kurią turi žinoti tėvai

Mama tikrina sūnaus temperatūrą: vaikas karščiuoja Onjira Leibe | Shutterstock.com

Paprastai kūno temperatūra pakyla, kai organizme vyksta uždegiminiai procesai. Tai įprastinė organizmo reakcija į virusinę ar bakterinę infekciją.

Normalu, kad tėvams neramu, kai vaikas karščiuoja, ir jiems kyla natūralus klausimas: ką daryti ir kaip reaguoti? O jei karščiavimas prasideda naktį, vaikui neramiai miegant?..

Taigi kada būtina kreiptis į gydytoją, o kada galima prižiūrėti karščiuojantį vaiką namuose? Apie viską – išsamiai.

Ką daryti, pakilus temperatūrai vaikui, skaitykite:

Ne visada būtina malšinti vaiko karščiavimą

Karščiavimas – naudinga apsauginė organizmo reakcija, kuri padeda imuninei sistemai lengviau susidoroti su organizmą puolančiais virusais, bakterijomis ir kitais sveikatai kenksmingais mikroorganizmais.

Pakilus bazinei kūno temperatūrai, geriau veikia imuninė sistema, o bakterijos ir virusai negali taip greitai daugintis ir augti. Be to, bazinės kūno temperatūros svyravimas gali būti akivaizdus organizmo būklės gerėjimo ar blogėjimo požymis, todėl karščiavimą malšinti būtina tikrai ne visada.

Kada rekomenduojama malšinti vaiko karščiavimą?

Įprastai vaiko karščiavimą patartina malšinti tik tada, kai bazinė kūno temperatūra yra didesnė nei 38,5 laipsnio ir (arba) vaikas dėl pakilusios kūno temperatūros jaučiasi prastai.

Savigyda nerekomenduojama, taigi visais atvejais dėl karščiavimo mažinimo reikėtų pasitarti su vaiko gydytoju. Tėvams ypač budriems reikėtų būti, jei vaikas itin jauno amžiaus – dar kūdikis arba sulaukęs vos kelerių metų, taip pat jei vaikas serga lėtinėmis plaučių, širdies ir inkstų ligomis ar anksčiau buvo patyręs karštinius traukulius ir t. t.

Daugiau apie karščiavimo sukeltus traukulius skaitykite:

Kokie preparatai dažniausiai vartojami vaiko karščiavimo mažinimui?

Dvi populiariausios vaistinės medžiagos, skirtos vaikų karščiavimui mažinti, – paracetamolis ir ibuprofenas.

Kaip vartoti šiuos vaistus? Būtina atsižvelgti ir į vaiko kūno masę, ir į kitus šių vaistų pakuočių informaciniuose lapeliuose nurodytus įspėjimus.

Svarbu žinoti, kad paracetamolis gali būti skiriamas kūdikiams dar iki 6 mėnesių amžiaus, o ibuprofenas paprastai gali būti vartojamas vėliau – tik nuo 6 mėnesių amžiaus ir ne mažiau kaip 5 kg sveriantiems kūdikiams.

Kuo skiriasi šie vaistai? Ibuprofenas, priešingai nei paracetamolis, papildomai gali slopinti uždegimus, taigi turi priešuždegiminių savybių.

Kokiais atvejais gali būti vartojamas ibuprofenas?

Ibuprofenas yra uždegimą slopinantis ir skausmą malšinantis vaistinis preparatas (nesteroidinis vaistas nuo uždegimo, dažnai trumpinamas kaip NVNU). Jis pasižymi karščiavimą mažinančiomis savybėmis (vaistas antipiretikas).

Klinikinė patirtis rodo, kad šis vaistas tinkamas tiek mažinant karščiavimą, tiek malšinant vaikų ryklės, ausų, dantų, galvos, potrauminius ir pooperacinius raumenų bei kaulų skausmus.

Svarbu

Dėl bet kokio vaistinio preparato vartojimo būtina pasitarti su gydytoju arba vaistininku. Netinkamai vartojamas vaistas gali pakenkti sveikatai.

Susiję straipsniai

Vaikų trumparegystė

Trumparegystė, dar žinoma kaip miopija – gana dažnai pasitaikantis regėjimo sutrikimas. Dažniausiai ji pasireiškia 6–14 metų vaikams.

Dehidratacija kūdikiams ir vaikams

Kūdikiai ir maži vaikai dehidratuoja gerokai greičiau nei suaugę ir dehidratacija jiems yra itin pavojinga.

Vaikas kvėpuoja per burną: ar tai normalu ir ką daryti?

Jei kūdikis ir vaikas kvėpuoja per burną, tai rodo kažkokį sutrikimą. Nekreipiant dėmesio ir negydant, tai gali lemti sveikatos sutrikimus.