Vaiko teisės: ką turi žinoti tėvai (326)

vaiko teisės

Suaugę dažnai bijo termino „vaiko teisės“, nes dauguma jas įsivaizduoja kaip vaiko teisę elgtis taip, kaip jis sumano. Iš tiesų, sąvoka „vaiko teisės“ apima bendražmogiškas teises, kurias galima apibendrinti labai paprastai: tai vaiko teisė, kad su juo būtų elgiamasi pagarbiai. Svarbu (o ypač apie savo teises tėvams primenentiems vaikams) prisiminti, kad ši teisė nepanaikina tėvų teisių, o būtent, tėvai taip pat turi teisę, kad vaikai su jais elgtųsi pagarbiai.

Suaugusiems vaiko teises nėra paprasta pripažinti: turėdami daugiau galios, patirties, jie jaučiasi pranašesni už vaikus ir dažnai „diktuoja savo sąlygas“ net nebandydami įsiklausyti į vaiką. Netgi Visuotinėje žmogaus teisių deklaracijoje išdėstytos teisės ne visada buvo vienodai taikomos vaikams ir suaugusiesiems. Tokia situacija paskatino sukurti žmogaus teisių sutartį, orientuotą į vaikus – tai Jungtinių Tautų vaiko teisių konvencija.

Vaiko teisės ir tėvystė

Daugeliui tėvų visame pasaulyje, taip pat ir tėvams, gyvenantiems Europoje, vaikų auklėjimas pripažįstant jų teises yra visiškai nauja idėja, nes daugelis jų buvo išauklėti auklėjami naudojant fizines ir kitas žeminančias bausmes.

Gali būti labai sunku įsivaizduoti, kaip atrodo tėvystė, gerbianti vaiko teises, o ypač – kaip turi atrodyti drausmė be mušimo ir šaukimo, ypač jei trūksta žinių apie vaiko raidą. Todėl vaikų teisių gynimo organizacijų (tokių, kaip „Gelbėkim vaikus“ ir kitų) tikslas – suteikti tėvams reikiamų žinių, kaip be smurto auklėti vaikus ir kurti glaudų ryšį tarp tėvų ir vaikų.

Auklėdami vaikus tėvai turėtų remtis šiomis pagrindinėmis nuostatomis:

1. Vaikai nėra tėvų nuosavybė. Žmogaus teisių principai užtikrina, kad nė vienas asmuo negali būti kito asmens nuosavybė. Tai reiškia, kad tėvai negali elgtis su savo vaikais kaip panorėję.

2. Vaikai turi teisę būti apsaugoti nuo fizinio ir psichologinio smurto. Smurto naudojimas negali būti pateisinamas jokia priežastimi. Tėvai neturėtų naudoti fizinių ir kitokių žeminančių bausmių tam, kad galėtų koreguoti arba kontroliuoti savo vaikų elgesį.

3. Vaikai turi teisę išsakyti savo nuomonę ir turėti savo pažiūras. Pripažindami vaikų teisę išsakyti savo nuomonę, mes negalime primesti vaikams savo valios, neatsižvelgdami į jų požiūrį. Tėvai turi pasistengti pažiūrėti į konfliktines situacijas vaiko akimis, paaiškinti dalykus taip, kad vaikas juos suprastų, paskatinti vaiką išsakyti savo mintis ir jausmus.

4. Vaikas turi teisę į orumą. Pripažindami vaiko teisę į orumą, mes negalime jų gėdyti arba žeminti. Tai reiškia, kad tėvai turi atsižvelgti į tai, kokią įtaką jų žodžiai ir poelgiai turi vaiko pasitikėjimo savimi vystymuisi. Tėvai turi užtikrinti teigiamą vaiko emocinę raidą ir mokyti vaikus bendrauti su kitais gerbiant jų teises (su kitais elgtis taip, kaip kad norėtų, kad kiti elgtųsi su jais.

Kitas straipsnis: Fizinės ir psichologinės bausmės

Straipsnis parengtas pagal organizacijos „Gelbėkit vaikus“ leidinį „STIPRIŲ SANTYKIŲ TARP TĖVŲ IR VAIKO KŪRIMO VADOVAS: teigiamas, vaiko teisių nuostatomis pagrįstas požiūris“
Pilna leidinio versija

Susiję straipsniai

Prieraišioji tėvystė: kas tai?

Prieraišiosios tėvystės propaguotajai skatina tėvus įsiklausyti į mažylio poreikius, pajusti jo gyvenimo ritmą, į vaiką žvelgti su didele pagarba.

Kuo virtuvėje gali padėti vaikas nuo 2 iki 12 metų?

Kokius darbelius virtuvėje ir valgomajame gali atlikti skirtingo amžiaus vaikai?

Saugumo taisyklės, kurias turi žinoti visi vaikai

Negalime visad būti šalia savo vaikų ir apsaugoti jų nuo visų tykančių pavojų. Labai svarbu nuo mažens ugdyti vaiko gebėjimą pasirūpinti savo saugumu.

Naujausi komentarai

  1. mylimukac
    mylimukac prieš 2 sav.

    Taitaitai parašė:
    Sveikos. Klausimas ne į temą, bet reikia aiškaus atsakymo. Gal kuri turėsit ka patarti.

    Žinoma galit, ir turit rašyt! Jūsų brolis ir pats gali kreiptis į policiją, būtų iškviesti medikai kurie nustatytų sumušimą

  2. Amadra
    Amadra prieš 2 sav.

    Taitaitai parašė:
    Sveikos. Klausimas ne į temą, bet reikia aiškaus atsakymo. Gal kuri turėsit ka patarti.

    Nelabai supratau, kas tas Jonas yra vaikui ar jo globejai, bet apie smurta pranesciau. Is to, ka parasete, matosi, kad globeja neuztikrina vaikui saugios aplinkos. Suprantu, kad kalba eina ne apie mazameti, o apie paaugli. Taciau trankyti kazkieno galva i stala yra nenormalu jokiom aplinkybem.

  3. sun1234
    sun1234 prieš 2 sav.

    Taitaitai parašė:
    Sveikos. Klausimas ne į temą, bet reikia aiškaus atsakymo. Gal kuri turėsit ka patarti.

    Galite anoniminį (ar ne anoniminį) skundą parašyti į Vaiko teises, aprašyti situaciją, nurodyti asmenis bei jų gyv. vietą. Jie nuvyks patikrinti, pasikalbėti, jei pasitvirtins jusu informacija, tai dirbs toliau su šeima.

  4. vili
    vili prieš 2 sav.

    Taitaitai parašė:
    Sveikos. Klausimas ne į temą, bet reikia aiškaus atsakymo. Gal kuri turėsit ka patarti.

    Būtina pranešti

  5. User has not uploaded an avatar
    Auganti Kartu prieš 2 sav.

    Taitaitai parašė:
    Sveikos. Klausimas ne į temą, bet reikia aiškaus atsakymo. Gal kuri turėsit ka patarti.

    O globėja mano, kad šeimos nariai gali mušti? Turėtumėte apie tai pranešti ir policijai, ir Vaiko teisių apsaugos skyriui, bet... Praėjus tam tikram laikui, įrodyti gali būti sunku. Dar neaišku, ką sakys pats paauglys. Dažnai vaikai gina smurtautojus ir meluoja, kad smurto nebuvo (nes bijo keršto, gėda ir pan.).