Vaiko teisės: ką turi žinoti tėvai (320)

vaiko teisės

Suaugę dažnai bijo termino „vaiko teisės“, nes dauguma jas įsivaizduoja kaip vaiko teisę elgtis taip, kaip jis sumano. Iš tiesų, sąvoka „vaiko teisės“ apima bendražmogiškas teises, kurias galima apibendrinti labai paprastai: tai vaiko teisė, kad su juo būtų elgiamasi pagarbiai. Svarbu (o ypač apie savo teises tėvams primenentiems vaikams) prisiminti, kad ši teisė nepanaikina tėvų teisių, o būtent, tėvai taip pat turi teisę, kad vaikai su jais elgtųsi pagarbiai.

Suaugusiems vaiko teises nėra paprasta pripažinti: turėdami daugiau galios, patirties, jie jaučiasi pranašesni už vaikus ir dažnai „diktuoja savo sąlygas“ net nebandydami įsiklausyti į vaiką. Netgi Visuotinėje žmogaus teisių deklaracijoje išdėstytos teisės ne visada buvo vienodai taikomos vaikams ir suaugusiesiems. Tokia situacija paskatino sukurti žmogaus teisių sutartį, orientuotą į vaikus – tai Jungtinių Tautų vaiko teisių konvencija.

Vaiko teisės ir tėvystė

Daugeliui tėvų visame pasaulyje, taip pat ir tėvams, gyvenantiems Europoje, vaikų auklėjimas pripažįstant jų teises yra visiškai nauja idėja, nes daugelis jų buvo išauklėti auklėjami naudojant fizines ir kitas žeminančias bausmes.

Gali būti labai sunku įsivaizduoti, kaip atrodo tėvystė, gerbianti vaiko teises, o ypač – kaip turi atrodyti drausmė be mušimo ir šaukimo, ypač jei trūksta žinių apie vaiko raidą. Todėl vaikų teisių gynimo organizacijų (tokių, kaip „Gelbėkim vaikus“ ir kitų) tikslas – suteikti tėvams reikiamų žinių, kaip be smurto auklėti vaikus ir kurti glaudų ryšį tarp tėvų ir vaikų.

Auklėdami vaikus tėvai turėtų remtis šiomis pagrindinėmis nuostatomis:

1. Vaikai nėra tėvų nuosavybė. Žmogaus teisių principai užtikrina, kad nė vienas asmuo negali būti kito asmens nuosavybė. Tai reiškia, kad tėvai negali elgtis su savo vaikais kaip panorėję.

2. Vaikai turi teisę būti apsaugoti nuo fizinio ir psichologinio smurto. Smurto naudojimas negali būti pateisinamas jokia priežastimi. Tėvai neturėtų naudoti fizinių ir kitokių žeminančių bausmių tam, kad galėtų koreguoti arba kontroliuoti savo vaikų elgesį.

3. Vaikai turi teisę išsakyti savo nuomonę ir turėti savo pažiūras. Pripažindami vaikų teisę išsakyti savo nuomonę, mes negalime primesti vaikams savo valios, neatsižvelgdami į jų požiūrį. Tėvai turi pasistengti pažiūrėti į konfliktines situacijas vaiko akimis, paaiškinti dalykus taip, kad vaikas juos suprastų, paskatinti vaiką išsakyti savo mintis ir jausmus.

4. Vaikas turi teisę į orumą. Pripažindami vaiko teisę į orumą, mes negalime jų gėdyti arba žeminti. Tai reiškia, kad tėvai turi atsižvelgti į tai, kokią įtaką jų žodžiai ir poelgiai turi vaiko pasitikėjimo savimi vystymuisi. Tėvai turi užtikrinti teigiamą vaiko emocinę raidą ir mokyti vaikus bendrauti su kitais gerbiant jų teises (su kitais elgtis taip, kaip kad norėtų, kad kiti elgtųsi su jais.

Kitas straipsnis: Fizinės ir psichologinės bausmės

Straipsnis parengtas pagal organizacijos „Gelbėkit vaikus“ leidinį „STIPRIŲ SANTYKIŲ TARP TĖVŲ IR VAIKO KŪRIMO VADOVAS: teigiamas, vaiko teisių nuostatomis pagrįstas požiūris“
Pilna leidinio versija

Susiję straipsniai

Darželyje vaikai nevedami į lauką: ar tai teisėta?

Buvimas lauke kiekvienam – tiek vaikui, tiek ir suaugusiajam – teikia daugybę naudų: pabuvus gryname ore pagerėja nuotaika, stiprinamas imunitetas.

Pagyrimas nėra lygus pagyrimui: ką sakyti vaikui vietoje „šaunuolė (-is)“?

Kiekvienas vaikas yra ypatingas. Ypač savas! Ir kaip dažnai mums tiesiog taip norisi jiems pasakyti, priminti ir džiaugtis jų pasiekimais.

Kaip su vaikais kalbėti apie seksą?

Pastebėsite, kad pradėjęs lankyti mokyklą (o gal ir anksčiau) vaikas vis intensyviau domisi sekso tema ir aptarinėja ją su draugais.

Naujausi komentarai

 1. @kvietkelis@
  @kvietkelis@ prieš 10 m.

  "Vaikų teisių tarnyba". Yra. Įdomu, kada atsiras "Vaikų pareigų tarnyba"?

 2. User has not uploaded an avatar
  VyJurgita prieš 4 m.

  Sveiki, norėčiau sužinoti kaip elgtis kai tėvas neleidžia bendrauti su vaiku, motinystės teisės nėra apribotos.....

 3. Nyana
  Nyana prieš 4 m.

  VyJurgita parašė:
  Sveiki, norėčiau sužinoti kaip elgtis kai tėvas neleidžia bendrauti su vaiku, motinystės teisės nėra apribotos.....

  O teismas yra nustatęs, kada galit matytis? Jeigu ne, tokiu atveju, kreipkitės į teismą, bus sudarytas grafikas.

 4. User has not uploaded an avatar
  BabyBoy111 prieš 1 mėn.

  Sveikos mamos . Aš su klausimu tokiu labai prašau padeti man nes nebe suprantu jau auginu viena vaika. Nerūkau ir negeriu 3 m. Tėvas yra užsienį . Tai kars nuo karto paskambina vaiko tėvas bet jis kai šneka vis mane įžeidinėja pastoviai jo mama skambina sako aš atvažiuosiu vaiko pajimti sakau baikite jis gi juk eina į darželį . ..... ir vėl jis skambina sako tau pamatisi aš tau vaikų teises iskviesiu . Mano klausimas gali kviesti tiek mociute tiek būdamas jis užsienį . ? Ar man reik bijoti .???

 5. Pipirelis
  Pipirelis prieš 1 mėn.

  BabyBoy111 parašė:
  Sveikos mamos . Aš su klausimu tokiu labai prašau padeti man nes nebe suprantu jau auginu viena vaika. Nerūkau ir negeriu 3 m. Tėvas yra užsienį . Tai kars nuo kart…

  Na tegul kviečia ar turit ko bijoti? Mušat, nemaitinat, savartyne gyvenat?