Vaiko teisės: ką turi žinoti tėvai (318)

vaiko teisės

Suaugę dažnai bijo termino „vaiko teisės“, nes dauguma jas įsivaizduoja kaip vaiko teisę elgtis taip, kaip jis sumano. Iš tiesų, sąvoka „vaiko teisės“ apima bendražmogiškas teises, kurias galima apibendrinti labai paprastai: tai vaiko teisė, kad su juo būtų elgiamasi pagarbiai. Svarbu (o ypač apie savo teises tėvams primenentiems vaikams) prisiminti, kad ši teisė nepanaikina tėvų teisių, o būtent, tėvai taip pat turi teisę, kad vaikai su jais elgtųsi pagarbiai.

Suaugusiems vaiko teises nėra paprasta pripažinti: turėdami daugiau galios, patirties, jie jaučiasi pranašesni už vaikus ir dažnai „diktuoja savo sąlygas“ net nebandydami įsiklausyti į vaiką. Netgi Visuotinėje žmogaus teisių deklaracijoje išdėstytos teisės ne visada buvo vienodai taikomos vaikams ir suaugusiesiems. Tokia situacija paskatino sukurti žmogaus teisių sutartį, orientuotą į vaikus – tai Jungtinių Tautų vaiko teisių konvencija.

Vaiko teisės ir tėvystė

Daugeliui tėvų visame pasaulyje, taip pat ir tėvams, gyvenantiems Europoje, vaikų auklėjimas pripažįstant jų teises yra visiškai nauja idėja, nes daugelis jų buvo išauklėti auklėjami naudojant fizines ir kitas žeminančias bausmes.

Gali būti labai sunku įsivaizduoti, kaip atrodo tėvystė, gerbianti vaiko teises, o ypač – kaip turi atrodyti drausmė be mušimo ir šaukimo, ypač jei trūksta žinių apie vaiko raidą. Todėl vaikų teisių gynimo organizacijų (tokių, kaip „Gelbėkim vaikus“ ir kitų) tikslas – suteikti tėvams reikiamų žinių, kaip be smurto auklėti vaikus ir kurti glaudų ryšį tarp tėvų ir vaikų.

Auklėdami vaikus tėvai turėtų remtis šiomis pagrindinėmis nuostatomis:

1. Vaikai nėra tėvų nuosavybė. Žmogaus teisių principai užtikrina, kad nė vienas asmuo negali būti kito asmens nuosavybė. Tai reiškia, kad tėvai negali elgtis su savo vaikais kaip panorėję.

2. Vaikai turi teisę būti apsaugoti nuo fizinio ir psichologinio smurto. Smurto naudojimas negali būti pateisinamas jokia priežastimi. Tėvai neturėtų naudoti fizinių ir kitokių žeminančių bausmių tam, kad galėtų koreguoti arba kontroliuoti savo vaikų elgesį.

3. Vaikai turi teisę išsakyti savo nuomonę ir turėti savo pažiūras. Pripažindami vaikų teisę išsakyti savo nuomonę, mes negalime primesti vaikams savo valios, neatsižvelgdami į jų požiūrį. Tėvai turi pasistengti pažiūrėti į konfliktines situacijas vaiko akimis, paaiškinti dalykus taip, kad vaikas juos suprastų, paskatinti vaiką išsakyti savo mintis ir jausmus.

4. Vaikas turi teisę į orumą. Pripažindami vaiko teisę į orumą, mes negalime jų gėdyti arba žeminti. Tai reiškia, kad tėvai turi atsižvelgti į tai, kokią įtaką jų žodžiai ir poelgiai turi vaiko pasitikėjimo savimi vystymuisi. Tėvai turi užtikrinti teigiamą vaiko emocinę raidą ir mokyti vaikus bendrauti su kitais gerbiant jų teises (su kitais elgtis taip, kaip kad norėtų, kad kiti elgtųsi su jais.

Kitas straipsnis: Fizinės ir psichologinės bausmės

Straipsnis parengtas pagal organizacijos „Gelbėkit vaikus“ leidinį „STIPRIŲ SANTYKIŲ TARP TĖVŲ IR VAIKO KŪRIMO VADOVAS: teigiamas, vaiko teisių nuostatomis pagrįstas požiūris“
Pilna leidinio versija

Naujausi komentarai

 1. fennec prieš 11 m.

  Uoga parašė:
  Knygelė skirta vyresniems ("probleminiams"?) vaikams, ir neatsako į klausimą, kokios yra naujagimio ar kūdikio pareigos bei kaip jos kinta vaikui augant.

  Tikrai labai norėčiau išgirsti atsakymą į šį klausimą iš akcentuojančių pareigas. (Bet kokiu atveju dėkui, nes kol kas vienintelė sureagavote į šį klausimą )

  As manyciau, kaiap nekinta vaiku teises, taip nekinta ir vaiku pareigos Tik suvokimas ir galejimas jas atlikti ateina su amzium Letai, po truputi, kantriai, nuo mat to momento, kai vaikelis pradeda suvokti reikia kas skiepyt Pvz. padeti namuose duodi kudikeliui saukstuka ir nunesi kartu su juo i saukstuko vieta, padedi - va pareiga altikta pagiri..

 2. Neegzistuojantis vartotojas
  prieš 10 m.

  na mano mergytė augs ten, kur nėra vaikų teisių kaip Šalaševičiūtė, tai tikiuosi normalų vaiką užauginti

 3. @kvietkelis@
  @kvietkelis@ prieš 9 m.

  "Vaikų teisių tarnyba". Yra. Įdomu, kada atsiras "Vaikų pareigų tarnyba"?

 4. User has not uploaded an avatar
  VyJurgita prieš 4 m.

  Sveiki, norėčiau sužinoti kaip elgtis kai tėvas neleidžia bendrauti su vaiku, motinystės teisės nėra apribotos.....

 5. Nyana
  Nyana prieš 4 m.

  VyJurgita parašė:
  Sveiki, norėčiau sužinoti kaip elgtis kai tėvas neleidžia bendrauti su vaiku, motinystės teisės nėra apribotos.....

  O teismas yra nustatęs, kada galit matytis? Jeigu ne, tokiu atveju, kreipkitės į teismą, bus sudarytas grafikas.