Vaikų apsinuodijimas buitiniais chemikalais

Reklaminis partnerio turinys
Vaikas siekia buitinės chemijos, padėtos ant palangės Ruslana Iurchenko | Shutterstock.com

Apsinuodijimas buityje sutinkamais chemikalais – detergentais – dažnas ir pavojingas reiškinys, galintis sukelti rimtų organizmo sužalojimų ar net mirtį. Šią problemą galima būtų susieti su šių priemonių akį traukiančiu pakuotės ar pačio produkto dizainu, kuris neretai pastebimas ne tik suaugusiųjų, bet ir vaikų.

Maloniai kvepiantys skalbimo milteliai ar skysčiai, spalvingos indų plovimui skirtos kapsulės greitai gali sudominti vaikus kaip žaislai ar paragavimo verti gėrimai, saldainiai. Todėl yra svarbu laikytis ant detergentų pakuočių pateikiamų perspėjimų, tokias priemones laikyti originaliose pakuotėse, vaikams nematomose ir neprieinamose vietose. Jei kyla įtarimas dėl apsinuodijimo buitine chemija, būtina nedelsiant kreiptis į gydytoją arba skambinti greitosios pagalbos tarnybai.

Apsinuodijimo simptomai

Apsinuodijimo ar kitų sužalojimų simptomai priklauso nuo organizmo vietos, į kurią pateko detergentai:

  • nurijus, patekus į virškinamąjį traktą gali pasireikšti: pykinimas, vėmimas, mieguistumas, bėrimas, pilvo skausmai, tuštinimasis su krauju. Retai, bet gali pasitaikyti ir kvėpavimo takų ar stemplės sienelių pažeidimų, tokiu atveju atsiranda gerklės tinimas, pasunkėja kvėpavimas.
  • Patekus į akis gali pasireikšti: uždegimas akyse (paraudimas, deginantis pojūtis, ašarojimas, skausmas, jautrumas šviesai, atsiradusios akių išskyros), regos praradimas.
  • Patekus į ausis, nosį ar ant lūpų gali pasireikšti: skausmas ar deginantis pojūtis.
  • Patekus ant odos gali pasireikšti: odos sudirgimas, bėrimas, cheminis nudegimas, galūnių tirpimas ar dilgčiojimas, atsiradęs deginantis pojūtis.

Be to, jei buvo paveikta širdis, kraujotakos sistema, gali atsirasti alpimas ir greitai žemėti kraujospūdis.

Ką daryti vaikui apsinuodijus?

  • Kreiptis į greitąją pagalbą. Vėmimą skatinti tik apsinuodijimų kontrolės tarnybai arba sveikatos priežiūros paslaugų teikėjui liepus.
  • Duoti išgerti vandens, t. y. 5 ml vienam kilogramui kūno masės, bet neviršyti 200 ml.
  • Jei detergentai pateko ant odos – tą vietą plauti po tekančiu vandeniu 15–20 min.
  • Išeiti į gryną orą prisikvėpavus baliklių. Jei pasireiškia pasunkėjęs kvėpavimas, dusulys, stiprus kosulys ar švokštimas, nedelsiant kreiptis į gydymo įstaigą.
  • Jei būklė blogėja, apsinuodijusį vaiką reikia paguldyti ant kairiojo šono ir kuo skubiau kviesti greitąją pagalbą.
  • Būtina išsaugoti originalią pakuotę su visa informacija apie detergento sudėtį. Be to, reikia žinoti, kada ir kiek produkto pateko į organizmą.

Apsinuodijimas putojančiais detergentais

Putojantys detergentai (pavyzdžiui, skalbinių minkštikliai) pavojingi tuo, kad jų sudėtyje yra paviršiaus įtempimą didinančių medžiagų, kurios vėmimo metu gali sukelti didesnį putojimą organizme, t. y. gali patekti į kvėpavimo takus, sukelti dusulį. Toks apsinuodijimas yra gana retas, bet labai pavojingas, gali baigtis mirtimi. Taigi svarbu nedelsiant reaguoti.

daryti apsinuodijus putojančiais detergentais?

Tokiam apsinuodijimui gydyti naudojamas simetikonas. Jo veikimo poveikis pasireiškia putojimo mažinimu apsinuodijus paviršiaus įtempimą didinančiomis medžiagomis, t. y. stabdo burbulų su dujomis susidarymą, kaupimąsi virškinamajame trakte ir skatina dujų pasišalinimą iš organizmo. Apsinuodijimo putojančiais detergentais atvejais patartina namų vaistinėlėje turėti simetikono, kurio savo sudėtyje turi, pvz., Espumisan L 40 mg/ml geriamieji lašai (emulsija). Visgi prieš vartojant bet kokį vaistą būtina pasitarti su gydytoju ar vaistininku ir atidžiai perskaityti informacinį lapelį, nes netinkamai vartojamas vaistas gali pakenkti sveikatai.