Vaiko dantų dygimas: kaip palengvinti skausmą?

Reklaminis partnerio turinys
Vaiko dantų dygimas: kaip palengvinti skausmą? Lena Platonova | Shutterstock.com

Vaikų dantų dygimas – vienas svarbiausių kiekvieno vaiko gyvenimo etapų, ir jis gali būti skausmingas ne tik vaikui, bet ir šeimos nariams. Ankstyvuoju kūdikio gyvenimo laikotarpiu jo elgesys keičiasi.

Suprantama, kad tėvai nerimauja dėl šių pokyčių ir svarsto, kaip sustabdyti atsiradusią problemą. Tėvai dažnai mano, jog atsiradę elgesio pokyčiai yra susiję su maitinimosi ar miego įpročių pasikeitimu, tačiau dažniausiai taip yra dėl prasidėjusio pieninių dantų dygimo.

Pirmieji – pieniniai – dantys: kada išdygsta?

Pirminiai dantys, dar kitaip žinomi kaip pieniniai dantys, susideda iš 4 iltinių, 8 krūminių ir 8 kandžių dantų, o tai iš viso sudaro 20 dantų. Po pirmaisiais dantimis vystosi nuolatiniai dantys, kurie išdygs vėliau. Dantų išdygimo laikas labai skiriasi, nors daugumai vaikų pirmasis pieninis dantis išdygsta maždaug 6 mėnesių amžiaus, o paskutinis – 24–30 mėnesių amžiaus. Dažniausiai pirmieji išdygsta apatiniai centriniai kandys, o paskutiniai – krūminiai dantys. Dantys dažniausiai dygsta poromis, ir mergaitėms dažnai išdygsta anksčiau, negu berniukams.

Dantų dygimą galima supainioti su ligos simptomais

Labai dažnai tėvai gali sumaišyti pirmųjų dantų dygimo simptomus su infekcijos ar kitos ligos simptomais. Tinkamą problemos diagnozavimą apsunkina ir tai, jog kūdikiai negali konkrečiai pranešti apie savo skausmą bei jo apibūdinti. Todėl labai svarbu tėvams išmokti interpretuoti savo kūdikio simptomus, kad jie galėtų įsitikinti, ar tai – tik pirmųjų dantukų dygimas, ar kažkas, dėl ko reikėtų susirūpinti ir kreiptis pagalbos į gydytoją.

Dantų dygimą gali lydėti įvairūs simptomai

Gali būti skausmingos vaiko dantenos, išopėti burna, suintensyvėti seilėtekis, atsirasti maitinimosi sunkumų, miego trūkumas. Tėvai gali susidurti su dažnesniu vaiko verkimu. Kūdikiui taip pat gali pasireikšti šiek tiek pakilusi temperatūra, tėvai gali pastebėti, jog jų atžala graužia ar nori kramtyti žaislus, siekdamas sumažinti spaudimą dantenose, na, o dėl padidėjusio seilėtekio, gali atsirasti ir bėrimų. Dažniausiai šie simptomai gali atsirasti likus maždaug 3–5 dienoms iki danties išdygimo.

Kaip sumažinti dantų dygimo diskomfortą vaikui ir tėvams?

Prekyboje galima rasti įvairių kramtukų, kurie skirti vaikams, tačiau reikėtų įspėti tėvelius atidžiai skaityti jų pakuotes, kad sudėtyje nebūtų kenksmingųjų medžiagų. Vaikui naudojant kramtuką, sumažinamas spaudimas dantenose. Švelnų spaudimą galima atlikti, naudojant šaltą šaukštą ar dantenas švelniai masažuojant švariais pirštais. Siekiant išvengti bėrimų dėl padidėjusio seilėtekio reguliariai kūdikio odą reikėtų nušluostyti švaria medvilnine šluoste.

Kada kreiptis pagalbos į gydytojus?

Į gydytojus pagalbos kreiptis reikėtų, jeigu jūsų vaikui pakilusi temperatūra. Sunerimti reikėtų ir tada, jeigu vaikui yra daugiau negu 18 mėnesių ir vis dar neprasidėjęs dantų dygimas. Kai visi jūsų vaiko dantys jau bus išdygę, stenkitės juos valyti bent du kartus per dieną, o ypač – po valgio. Siekdami sudominti vaikus dantų valymu, galite leisti stebėti, kaip šią procedūrą atliekate jūs.

Dygstant dantukams viena gelbstinčių priemonių – „Anaftin® Baby“ gelis

Tai yra lipnus biologinis burnos gleivinės gelis. Jis greitai suformuoja nematomą plėvelę, kuri apsaugo vaiko dantenas nuo diskomforto ir skausmo. Sudėtyje esančios natūralios medžiagos pažeistose dantenų vietose padeda malšinti skausmą ir paraudimą. Taip pat pakuotėje pridedamas specialus minkštas, silikoninis aplikatorius, kuriuo galima švelniai išmasažuoti dantenas ir palengvinti su dantukų kalimusi susijusį diskomfortą ir simptomus.