Vaikų sloga – ne liga?

Reklaminis partnerio turinys
Vaikas pučia nosį Onjira Leibe | Shutterstock.com

Sloga – ne liga? Ar teko girdėti tokį posakį? Tačiau ar tikrai šis posakis teisingas tuomet, kai kalbame apie pačius mažiausius? Ar žinojote, kad vaikiška sloga gali tapti didele bėda? O ar žinojote, kokia natūrali priemonė galėtų padėti palengvinti nemalonius simptomus?

Apie tai ir dar daugiau – šiame straipsnyje.

Sloga: kas tai?

Sloga, mediciniškai vadinama rinitu, tai nosies ertmę išklojančios gleivinės uždegimas. Šiam uždegiminiam procesui būdingi daugumai gerai žinomi ir pažįstami simptomai: nosies užburkimas, išskyrų tekėjimas iš nosies, nosies paraudimas ir niežulys, čiaudulys, pasunkėjęs kvėpavimas per nosį.

Sloga kūdikiams ir mažiems vaikams yra kur kas didesnė problema nei suaugusiesiems. Ypač kenčia tie mažyliai, kurie dar nemoka tinkamai kvėpuoti per burną. Taigi sloga sergančiam mažyliui tampa sunku žįsti, gerti, valgyti ir miegoti – jis gali tapti irzlus, nepailsėjęs, verksmingas.

Kokia įprasčiausia slogos kilmė?

Ūminė vaikų sloga dažniausiai susijusi su infekcija. Paprastai infekcinės kilmės sloga yra viena pirmųjų žmogaus gyvenimo ligų – ja dažniausiai susergama dar kūdikystėje, t. y. pirmaisiais gyvenimo metais. Ūminė sloga dažniausiai susijusi su peršalimu, t. y. tai vienas įprasčiausių peršalimo ar kitų viršutinių kvėpavimo takų infekcijų simptomų.

Vis dėlto sloga gali būti ir neinfekcinės kilmės: išskiriama alerginės kilmės sloga, vazomotorinė sloga ir kitos rinito rūšys. Panašūs simptomai gali pasireikšti dėl labai užteršto arba per sauso oro, padidėjusių tonzilių ar adenoidų bei kitų priežasčių.

Kas vyksta slogos metu?

Slogos arba rinito metu nosies gleivinė patinsta ir paburksta – ji pradeda gaminti daugiau gleivių ir išskyrų, kurios yra svarbi apsauginės organizmo reakcijos į svetimas medžiagas dalis. Kartu su gleivėmis bandoma pašalinti svetimas medžiagas ir greičiau „apsivalyti“ nuo organizmui svetimų medžiagų.

Uždegiminė nosies gleivinės reakcija gali prasidėti ne tik dėl įvairių mikrobų poveikio, bet ir dėl žalingos aplinkoje esančių dalelių įtakos – tai gali būti dulkės, dūmai, žiedadulkės, įvairūs dirginamąjį poveikį turintys chemikalai ir t. t. Taigi, kaip ir minėta prieš tai, sloga arba rinitas gali būti ne tik infekcinės, bet ir ne infekcinės kilmės.

Kokiomis komplikacijomis gali baigtis užsitęsusi sloga?

Užsitęsusi infekcinės kilmės ir tinkamai negydoma sloga vaikams gali baigtis tokiomis komplikacijomis kaip vidurinės ausies uždegimas, prienosinių ančių uždegimas, kartais – net plaučių uždegimas ir kt.

Vaikams komplikacijų išsivystymo tikimybė daug didesnė nei suaugusiesiems – pirmiausia dėl anatominių vaikų organizmo ypatybių. Ilgiau besitęsianti ir tinkamai nekontroliuojama alerginė sloga arba alerginis rinitas labai menkina vaiko gyvenimo kokybę, trukdo normaliam jo vystymuisi ir mokymuisi.

Apskaičiuota, kad nuo alerginio rinito kenčiantys vaikai pasiekia prastesnių mokslo rezultatų nei alerginėmis ligomis nesergantys jų bendraamžiai. Tad vaikų slogą gydyti būtina, nesvarbu, kokia jos kilmė ar ją sukėlusios priežastys.

Kokia natūrali priemonė galėtų padėti palengvinti kvėpavimą per nosį?

Kol gleivės skystos, pakanka specialaus siurbtuko arba nosies pūtimo, tačiau kai jos tampa klampesnės ir lengvai prilimpančios prie nosies gleivinės, itin naudingas gali būti jūros vanduo.

Jūros vandens purškalai arba lašai paprastai būna dviejų rūšių – izotoninės ir hipertoninės koncentracijos. Kūdikiams iki 6–12 mėnesių amžiaus geriausia naudoti izotoninės koncentracijos jūros vandenį, nes druskų kiekis jame panašus į ląstelėse esantį druskų kiekį, todėl jūros vanduo papildomai nedirgina jautrios mažylių nosies gleivinės.

QUIXX baby nosies lašai – vienas iš puikiai šioje situacijoje tinkančių pavyzdžių. QUIXX baby nosies lašai sukurti palengvinti kūdikių slogą nuo pirmosios gyvenimo dienos. Tačiau natūralų izotoninį vandenyno vandens tirpalą taip pat gali naudoti ir vyresni vaikai bei suaugusieji, nėščios ir maitinančios moterys – tai visiškai natūrali, saugi, izotoninės koncentracijos priemonė, padedanti kovoti su nemaloniais slogos simptomais.