8–12 mėn. kūdikis: regėjimo, uoslės, lytėjimo lavinimas

8–12 mėnesių kūdikio regėjimas, uoslė, lytėjimas

8-12 mėnesių kūdikio regėjimas

Šiuo metu jau pakankamai subrendęs, kad jis gebėtų susikoncentruoti net į greitai judančius daiktus. Kūdikis šiame amžiaus laikotarpyje sugeba suderinti savo motorinius įgūdžius su regėjimu, todėl jis gali pamatyti kitame kambario gale esantį žaislą, nušliaužti ar nuropoti prie jo, paimti ir visaip tyrinėti. Jam vis dar patinka žiūrėti į veidus, tačiau dabar jis jau domisi ir knygų paveikslėliais, taip pat mėgsta žaislus, kuriuos galima išardyti į detales ir vėl jas sudėti, todėl ilgai gali jais žaisti ir visaip dėlioti.

8-12 mėnesių kūdikio skonis bei uoslė

Skonis ir uoslė taip pat lavėja, juolab kad atsiranda vis daugiau galimybių išbandyti naujus maisto produktus. Galima pastebėti, kad tam tikras maistas mažyliui labiau patinka nei kitas. Vis dėlto nenuleiskite rankų, jei koks nors patiekalas kūdikiui neįtinka. Siūlykite jį vėl ir vėl: vaikai kai kuriuos produktus pamėgta tik po kelių ar net keliolikos ragavimų.

8-12 mėnesių kūdikio lytėjimo pojūčiai

Lytėjimui taip pat atsiveria naujos galimybės: galėdamas savarankiškai nušliaužti, nuropoti ar nueiti link jį dominančio daikto, jis gali jį ir paliesti, pajusti skirtumą tarp kieto ir minkšto, švelnaus ir šiurkštaus. Pasistenkite, kad namuose būtų pakankamai įvairių tekstūrų ir paviršių, kurie kūdikiui suteiktų naujų pojūčių (įsivaizduokite, kiek visko galima patirti, liečiant slidžias grindis, šiurkštų kilimą, minkštą porolono kilimėlį ar švelnią pagalvę). Žinoma, pasirūpinkite ir saugumu, kad kūdikis nepasiektų karštų ar aštrių daiktų, kuriais galėtų susižeisti.

Kaip lavinti 8-12 mėnesių kūdikį?

Atraskite pasaulį: kūdikiui dabar gali būti įdomu pamatyti vis ką nors nauja, todėl pats laikas aplankyti įvairias naujas vietas, rodyti jam naujus daiktus ar žmones ir juos įvardyti. Tokiu būdu lavėja ir mažylio kalba.

Kvapų ir skonių įvairovė: duokite mažyliui paragauti įvairių skonių, pavyzdžiui, saldžios uogienės, citrinos sulčių, šviežių vaisių ir uogų, taip pat duokite pauostyti įvairių kvapų – kvapnios gėlės, šviežiai keptos duonos, nupjautos žolės, šokolado ir kitokių. Įvardinkite, kaip šiuos skonius ir kvapus galima pavadinti („saldu“, „rūgštu“, „kvepia“ ir t.t.).

Leiskite paliesti: leiskite kūdikiui imti maistą savo pirštukais – tokiu būdu jis ne tik mokysis savarankiškumo, lavins smulkiąją motoriką, bet ir susipažins su įvairiomis maisto konsistencijomis, pavyzdžiui, bananu, virta bulve, virtais makaronais, sūrio gabalėliais, obuoliu, sausainiu... Duokite paliesti įvairius šepetėlius, plaušines, švelnesnio ir šiurkštesnio audeklo drabužius. Įvairaus dydžio kruopų, žirnių, akmenėlių galima pripilti į drobinius maišelius, gerai juos užrišti ir leisti kūdikiui su jais pažaisti, ant jų paropoti ar pavaikščioti – tai ir puikus masažas.

Atradimų dėžutė: paimkite paprasčiausią dėžę ir į ją sudėkite įvairių žaislų bei namų apyvokos reikmenų, kuriuos galima kratyti, mėtyti, gniaužyti, plėšyti. Tai gali būti dėžutės nuo kiaušinių, piltuvėliai, žieminės pirštinės, švarios šluostės, tušti įvairūs indeliai ir buteliukai, šukos, dantų šepetėlis... Duokite šią dėžę mažyliui, ir tegu jis čiupinėja ten esančius daiktus ir žaislus, o jūs galėsite tuo metu kelias minutes atsipūsti.

SVARBU

Tinkamai kūdikio raidai labai svarbi pojūčių teikiama informacija, pavyzdžiui, jei kūdikis neprigirdi, jo kalbos raida vėluoja. Kreipkitės į gydytoją, jei įtariate regos ar klausos sutrikimų, pastebite tokius sutrikimus išduodančius ženklus: mažylis akimis neseka daiktų, neatpažįsta artimųjų, vienos akies judesiai atsilieka nuo kitos, jei vaikas nuolat krapšto ar trina akis, akys yra paraudusios, ašaroja, vyzdys nereaguoja į šviesą ar yra kitų ligos požymių. Klausos sutrikimus galite įtarti, jei vaikas nereaguoja kviečiamas, neatsisuka į stipresnius garsus, nebando atkartoti suaugusiųjų kalbos, netaria skiemenų.

Susiję straipsniai

Kodėl negalima raginti eiti dar nevaikštančio kūdikio?

Patiems statyti kūdikio ant kojų nerekomenduojama iki 7 mėnesio. Reikėtų leisti šį etapą pasiekti pačiam vaikui, jo nestatyti ir neraginti.

Kokias klaidas dažniausiai daro tėvai? Atsako kineziterapeutė

„Tėvų darželis“ kalbino kūdikių ir vaikų kineziterapeutę Erlandą Varpukauskaitę, kuri atsakė į dažniausiai tėvų keliamus klausimus.

Kaip išmokyti vaiką vaikščioti?

Kokie ženklai rodo, kad vaikutis netrukus ims vaikščioti ir kaip jam padėti?