Angina (ūminis tonzilitas) vaikui: kodėl kartais gydymo nepakanka ir prireikia operacijos?

Ryklėje yra išsidėstę du migdolo formą primenantys dariniai – tonzilės. Pasireiškus tonzilių uždegimui susergama ūmine infekcine liga – ūminiu tonzilitu, kuris praktikoje dažniausiai vadinamas angina.
Angina – labai klastinga liga: ilgainiui tonzilės gali tapti lėtiniu infekcijų židiniu pacientui net nesergant, todėl dar vaikystėje gali prasidėti širdies, sąnarių, skydliaukės, inkstų, odos ir kitos ligos, dažniausiai lėtinės, varginsiančios visą likusį gyvenimą.
Angina dažniausiai serga 3–9 m. vaikai. Mažyliai iki 3 m. ir suaugusieji serga gerokai rečiau, tiesa, dažnai tinkamai anginos neišgydžius liga suaugusiesiems kartojasi.
Anginos simptomai
- didelis karščiavimas: iki 38,5 °C ir daugiau pakilusi temperatūra;
- kaklo limfmazgių padidėjimas ir skausmas;
- galvos skausmas;
- labai stiprus gerklės skausmas ir skausmingas rijimas, dėl kurio vaikas gali visiškai atsisakyti valgyti ir gerti;
- tonzilių padidėjimas, paburkimas, paraudimas, kraujosruvos ant jų;
- baltos apnašos ant tonzilių paviršiaus.
Anginos priežastys
Gana dažni anginos sukėlėjai – A grupės streptokokai. Jiems sudaromos itin palankios sąlygos daugintis tonzilėse: jos turi kišenėles, į kurias patekę ligos sukėlėjai greitai tarpsta.
Rečiau anginą gali sukelti kiti mikroorganizmai: stafilokokai, pneumokokai, grybeliai.
Taip pat kur kas dažniau angina būna virusinės kilmės (šiuo atveju nereikia skirti antibiotikų, todėl norint skirti efektyvų gydymą reikia atlikti CRB kraujo tyrimą ir kitus papildomus tyrimus).
Anginos diagnozavimas
Anginai diagnozuoti atliekami šie tyrimai:
- bendras kraujo tyrimas (iš jo matyti, ar padidėjęs leukocitų kiekis);
- eritrocitų nusėdimo greičio tyrimas;
- CRB tyrimas;
- tepinėlis / pasėlis iš gerklės ir tonzilių.
Kada reikėtų kreiptis į gydytoją?
- jei temperatūra pakilo ženkliai;
- jei labai stipriai skauda gerklę ir skausmas pereina į ausis ir kitas aplinkines sritis (tai gali reikšti, kad infekcija išplito ir neskyrus tinkamo gydymo gali kilti didelių komplikacijų);
- jei simptomus malšinantys vaistai beveik ar visiškai neveikia ir vaiko sveikata tik blogėja.
Anginos gydymas ir profilaktika
- Skausmo malšinimas ir temperatūros mažinimas duodant vaikui paracetamolio arba ibuprofeno.
- Gerklės skausmą malšinančios priemonės – purškalai, pastilės, ledinukai, skalavimo skystis ir kt. Mažiems vaikams puikiai tinka vaistinėse parduodami gerklės perštėjimą mažinantys ledinukai ant pagaliuko, vyresniems – pastilės, priešmokyklinio, mokyklinio amžiaus vaikai jau mokės efektyviai gerklę išsiskalauti ar įsipurkšti purškalo.
- Skysčių vartojimas. Puikiai tinka uždegimą slopinančių vaistažolių – ramunėlių, raudonėlių, medetkų, saldymedžių, šalavijų ar liepžiedžių – silpnos arbatos su medumi. Tačiau jei vaikas arbatų nemėgsta ir atsisako gerti, užteks paprastos arbatos su citrina, drungnu vandeniu skiestų sulčių ir pan. Svarbiausia, kad vaikas kuo daugiau gertų.
- Gydymas antibiotikais. Kai būklė negerėja, prireikus ir gydytojui skyrus vartojami geriamieji antibiotikai.
- Papildomos priemonės: inhaliacijos, kojų vonelės, šildomieji kaklo kompresai, kūno įtrynimas specialiais kremais, aliejais ir pan.
Būtų gerai, kad angina sergantis vaikas gulėtų lovoje, tačiau 2–4 m. vaikui ištverti lovos režimą gali būti tikrai labai sudėtinga, ypač kai temperatūra nukrenta, todėl stebėkite, kad vaikas būtų šilčiau aprengtas, nesušaltų, ypač kojyčių, nebėgiotų, nedūktų.
Dėl intensyvaus gerklės skausmo vaikui reikėtų duoti šilto, švelnaus ir kuo skystesnio maisto.
Anginos profilaktika
Persirgus vaiko imunitetas labai nusilpsta, todėl po ligos ir ypač antibiotikų kurso reikėtų vaikui duoti gerųjų bakterijų ir visais įmanomais būdais stiprinti imunitetą.
Tonzilių šalinimo operacija: kuriais atvejais ji būtina?
Gydytojai, diskutuodami apie tonzilių šalinimo operaciją, yra susiskaldę į dvi stovyklas. Vieni teigia, kad tonzilės yra imuninės sistemos dalis ir padeda organizmui kovoti su infekcijomis, sudarydamos tarsi gynybinį barjerą. Kiti yra įsitikinę, kad, kaip minėta straipsnio pradžioje, besikartojant anginai tonzilės nebeatlieka savo funkcijos, pačios tampa infekcijų židiniu, todėl jas būtina šalinti.
Tad anginai nuolat kartojantis pacientas turi būti ištiriamas papildomai imant tonzilių pasėlį ir atliekant antistreptolizino O bei kitus gydytojo paskirtus tyrimus. Kartais, prieš atliekant operaciją, dar galima bandyti anginą gydyti medikamentais.
Dažniausiai tonzilių šalinimo operaciją gydytojai rekomenduoja atlikti, kai:
- vaikas dažnai serga peršalimo ligomis, dažnai kartojasi sunkios formos angina ir vaikui beveik kaskart tenka vartoti antibiotikus;
- pasireiškia komplikacijos, pavyzdžiui, skauda sąnarius, dažni širdies permušimai, lėtinis nuovargis ir kt.
Taigi, anginą gydyti būtina, daugeliu atvejų neapsieinama be gydytojo konsultacijos, tačiau kartais prireikia ir tonzilių operacijos. Negydant, komplikacijos bei anginos sukeltos ligos gali tęstis ir varginti visą gyvenimą.